نشانه صعودی: بیت کوینِ هولدرهای بلندمدت پس از ۱۱ ماه با سود فروخته می‌شود

نشانه صعودی: بیت کوینِ هولدرهای بلندمدت پس از ۱۱ ماه با سود فروخته می‌شود

داده‌های درون‌زنجیره‌ای (On-chain) نشان می‌دهد هولدرهای بلندمدت در مجموع و برای اولین بار از نزدیک به یک سال گذشته، از فروش واحدهای خود «سود» کسب می‌کنند. در گذشته، احیای این شکل از سودآوری میان هولدرهای بلندمدت، پیش از جهش‌های بزرگ بازار رخ داده است.

به گزارش کوین دسک، میانگین متحرک هفت‌روزه «نسبت سود خروجی‌های خرج‌شده هولدرهای بلندمدت» بیت کوین یا به اختصار «SOPR»، برای اولین بار از مه ۲۰۲۲ (اردیبهشت ۱۴۰۱) به بالای سطح «یک» رسیده است.

این شاخص در واقع نسبت بین ارزش دلاری یک خروجی خرج‌نشده یا UTXO را در زمان ایجاد با قیمتی اندازه‌گیری می‌کند که آن خروجی خرج می‌شود. به بیان ساده‌تر، اگر کیف پولی با نام فرضی X، یک بیت کوین را به کیف پولی فرضی دیگری با نام Y ارسال کند و قیمت بازارِ بیت کوین در لحظه ارسال این یک واحد بیش از قیمتی باشد که این بیت کوین‌ها در آن سطح خریداری (یا به کیف پول X منتقل) شده بودند، می‌توان گفت این انتقال یک فروش سودآور بوده است.

طبق تعریف پلتفرم تحلیلی گلسنود، در این شاخص تنها خروجی‌هایی در نظر گرفته می‌شوند که پس از ۱۵۵ روز خرج شده‌اند و با این تفکیک می‌توان رفتار سرمایه‌گذاران بلندمدت را بررسی کرد.

جیمز چِک (James Check)، تحلیلگر گلسنود دراین‌باره گفته است:

نسخه ویژهٔ هولدرهای بلندمدت این شاخص (SOPR) تغییرات کلان بازار را بهتر منعکس می‌کند. پس از تجربه یک دوره طولانی (۱۱ ماهه) از زیان در این شاخص، پرداختی‌های هولدرهای بلندمدت مجدداً برایشان سودآور شده است؛ ساختاری مشابه نقاط گذار (تغییر روند بازار از صعودی به نزولی) چرخه‌های قبلی.

نشانه صعودی: بیت کوینِ هولدرهای بلندمدت پس از ۱۱ ماه با سود فروخته می‌شود
SOPR هولدرهای بلندمدت بیت کوین.

اکنون نیز بازگشت این شاخص به بالای سطح یک با بازیابی قیمت بیت کوین هم‌زمان شده است. بیت کوین در حال حاضر با رشدی ۹۰درصدی از کف ۱۵٬۴۶۰ دلاری نوامبر (آبان) سال گذشته، حوالی ۲۹٬۰۰۰ دلار خریدوفروش می‌شود.

همان طور که از تصویر بالا پیداست، در سال‌های ۲۰۲۰، ۲۰۱۹ و ۲۰۱۵ این شاخص بازگشت‌هایی به بالای سطح یک داشته و هم‌زمان با آن روندهای صعودی طولانی‌مدت قیمت شکل گرفته است. همچنین دیده می‌شود که ریزش‌های شدید این شاخص به زیر سطح یک، دوره‌های فروش دسته‌جمعی سرمایه‌گذاران را مشخص کرده است.

هشدار برای کوتاه‌مدت

درست است که رسیدن این شاخص به بالای سطح یک می‌تواند نشانه‌ای برای صعودی‌شدن بازار در بلندمدت باشد، اما از طرفی این احتمال هم وجود دارد که سرعت رشد قیمت را در کوتاه‌مدت آهسته‌تر کند.

چِک در این رابطه می‌گوید:

بسیاری از هولدرهای بلندمدت حال حاضرِ بازار کسانی هستند که در چرخه سال ۲۰۲۱-۲۰۲۲ خرید کرده‌اند و در این سرمایه‌گذاری متحمل ضرر شده‌اند. بنابراین احتمالاً [با فروش‌های خود] در مسیر بازیابی قیمت مقاومت ایجاد خواهند کرد.

شرکت تحلیلی کریپتو کوانت نیز همین عقیده را دارد و می‌گوید بازگشت به وضعیت سودآوری می‌تواند فشار فروش در بازار را تقویت کند.

کریپتو کوانت در گزارش خود نوشته است:

از منظر داده‌های درون‌زنجیره‌ای، ممکن است به خاطر افزایش فشار فروش بین نهنگ‌ها و هولدرهای بلندمدتی که حالا می‌توانند دارایی‌های خود را با بیشترین سود از تقریباً یک سال گذشته به فروش برسانند، قیمت بیت کوین با فشار نزولی مواجه شود.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه