معرفی ثروتمندان و هولدرهای بیت کوین در سال ۲۰۲۴؛ از افراد تا شرکت‌ ها و کشورها

معرفی ثروتمندان و هولدرهای بیت کوین در سال ۲۰۲۴؛ از افراد تا شرکت‌ ها و کشورها

درحال‌حاضر و در زمان نگارش این مقاله، ارزش بازار بیت کوین بیش از ۲.۳ تریلیون دلار است که باعث شده بیت کوین به‌عنوان بزرگ‌ترین ارز دیجیتال و موضوعی بسیار جذاب و پرشور برای جامعه‌ی جهانی شناخته شود. اما یکی از سوال‌های جالب این است که ثروتمندان و هولدرهای بیت کوین چه‌ کسانی هستند و چه مقدار دارایی در اختیار دارند؟

رشد پیوسته قیمت بیت کوین در بلند مدت و از از سال ۲۰۰۹، جمعیت وسیعی از میلیونرها و میلیاردرهای بیت کوین را به‌وجود آورده است، اما با توجه به این‌که آدرس‌های کیف پول‌ها در شبکهٔ بیت کوین ناشناس هستند و نام مالک آن‌ها مشخص نیستند، اطلاعات دقیقی درباره هویت این افراد وجود ندارد.

تنها راه برای دانستن این امر، این است که خودِ مالک، اعلام کند که صاحب آدرس X است. در این مقاله خواهیم خواند که این ثروتمندان و هولدرهای بیت کوین چرا نهنگ خوانده شده و چه اشخاص حقیقی یا حقوقی‌ مربوط به این آدرس‌های بزرگ بیت کوین می‌شوند.

هولدر بیت کوین کیست و نهنگ‌های بیت کوین چه کسانی هستند؟

در این بازار افرادی که مقادیر زیادی بیت کوین در اختیار دارند، به‌عنوان نهنگ‌ بیت کوین یا هولدرهای بیت کوین شناخته می‌شوند. نهنگ‌ها می‌توانند بر قیمت بیت کوین تأثیر بگذارند؛ زیرا خرید یا فروش مقادیر زیاد بیت کوین می‌تواند تعادل میان عرضه‌وتقاضا را تغییر داده و بازار را به حرکت درآورد.

هولدر، یک مفهوم مهم در ارزهای دیجیتال است و به افرادی اشاره دارد که ارزهای دیجیتال را برای مدت زمانی طولانی نگه می‌دارند. این اصطلاح از واژه «HODL» گرفته شده که به‌معنای نگهداری است. هولدرها عموماً به‌دنبال افزایش ارزش دارایی‌های خود در بلندمدت هستند و تمایل دارند که ارزهای خود را برای مدت‌های طولانی نگه‌ دارند.

به‌طور کلی، هولدرها بر این باور هستند که با نگه‌داشتن ارزهای دیجیتال خود در بلندمدت، می‌توانند از رشد بیشتر و تأثیرات مثبت بازار در بلندمدت بهره‌مند شوند. به‌عبارت‌دیگر، آن‌ها به‌جای انجام معاملات فعال، ارزهای خود را در نگه داشته و منتظر رشد بیشتر قیمت‌ها در آینده هستند.

ثروتمندان و هولدرهای بیت کوین چه نقشی در بازار دارند؟

نهنگ‌ها نقشی کلیدی در بازار داشته و می‌توانند با خرید یا فروش بیت کوین، قیمت آن را به سمت سطوح قیمتی بالا یا پایین هدایت کنند. اقدام نهنگ‌ها در جهت خرید یا فروش می‌تواند در بازده سرمایه‌گذاران خرد که مقادیر کمتری بیت کوین دارند و احتمالاً در کوتاه مدت سرمایه‌گذاری می‌کنند، تأثیرگذار باشد.

نهنگ‌های بیت کوین
 حدود ۶ درصد از کل بیت کوین‌های موجود، فقط در ۱۰ کیف پول بیت کوین ذخیره شده و در اختیار نهنگ‌های این بازار است.

علاوه بر این، وجود نهنگ‌ها برای تأمین نقدینگی بیت کوین نیز حیاتی است. نقدینگی نشان‌دهندهٔ سهولت خرید یا فروش یک دارایی بدون ایجاد نوسانات قابل‌توجه در قیمت است.

هولدرهای بیت کوین با قراردادن سفارشات خریدوفروش با حجم بالا، بازاری با نقدشوندگی بهتر را ایجاد کرده و نقدینگی آن را افزایش می‌دهند. این اقدام هولدرهای بیت کوین باعث می‌شود که سرمایه‌گذاران خرده‌پا بتوانند به‌راحتی و سرعت بیشتر این ارز دیجیتال را معامله کنند.

چگونه می‌توان نهنگ‌های بیت کوین را ردیابی کرد؟

ردیابی نهنگ‌های بیت کوین کار ساده‌ای نیست. با‌این‌حال، با استفاده از ابزارهای تحلیل شبکه و بازار از جمله سایت گلسنود (Glassnode) و کوین گلس (Coin Glass) می‌توان تراکنش‌ها و مبادلات آن‌ها را شناسایی کرد. این ابزارها در کنار ردیاب‌های کیف پول ارز دیجیتال، آدرس‌های کیف پول نهنگ‌ها را ردیابی و معاملات آن‌ها را بر اساس حجم، مقصد و ارزش بررسی می‌کنند.

چه شرکت‌هایی بیشترین بیت کوین را دارند؟

گفتیم که نهنگ‌های بیت کوین بازیگران مهمی در بازار این ارز هستند؛ چرا که می‌توانند بر قیمت تأثیر گذاشته و نقدینگی بازار را افزایش دهند. ردیابی معاملات نهنگ‌ها می‌تواند برای سرمایه‌گذاران خرد مفید باشد.

اگر بخواهیم هولدرهای نهادی بیت کوین را در دو گروه مختلف دسته‌بندی کنیم، می‌توان به شرکت‌های سهامی عام و شرکت‌های خصوصی اشاره کرد که در ادامه آن‌ها را مفصل بررسی و معرفی می‌کنیم.

شرکت‌های سهامی عام

در گذشته بیشتر می‌شنیدیم که افراد حقیقی بودند که روی بیت کوین سرمایه‌گذاری می‌کردند. اما با افزایش محبوبیت و پذیرش پادشاه ارزهای دیجیتال در سطح جهانی، شرکت‌های عمومی مختلفی به سمت پذیرش این ارز روی آوردند که در زیر به معرفی برخی از آن‌ها می‌پردازیم:

 • تسلا (Tesla)
 • مایکرواستراتژی (MicroStrategy)
 • هات اِیت ماینینگ کورپ (Hut ۸ Mining Corp)
چه شرکت‌هایی بیشترین بیت کوین را دارند؟

تسلا

شرکت تسلا (Tesla)، تولیدکننده خودروهای الکتریکی و انرژی پاک آمریکایی، در فوریه ۲۰۲۱ میلادی اولین بیت کوین‌های خود را خریداری کرد. تسلا اعلام کرد که این اقدام را به‌منظور “انعطاف‌پذیری در پرداخت‌ها و به حداکثر رساندن بازده نقدی” انجام داده است.

پس از آن، تسلا شروع به پذیرش بیت کوین به‌عنوان یک روش پرداخت در ازای محصولات خود کرد و اولین شرکت خودروساز بزرگی بود که خریدوفروش اتومبیل را با بیت کوین امکان‌پذیر ساخت. امروزه، تسلا در حال سرمایه‌گذاری در سایر ارزهای دیجیتال از جمله دوج کوین نیز است.

مایکرواستراتژی

شرکت مایکرواستراتژی (MicroStrategy)، یک شرکت خدمات نرم‌افزاری ابری، در آگوست ۲۰۲۰ میلادی، اولین بیت کوین‌های خود را خریداری کرد. مایکرواستراتژی این اقدام را با استناد به نگرانی‌هایی در مورد کاهش ارزش پول ایالات متحده انجام داد.

مایکل سیلور (Michael J. Saylor)، مدیرعامل مایکرواستراتژی در بیانیه‌ای گفته است:

این سرمایه‌گذاری نشان‌دهندهٔ باور و اعتقاد ما است که بیت‌ کوین به‌عنوان محبوب‌ترین ارز دیجیتال جهان، یک دارایی باارزش و ذخیرهٔ قابل‌اعتماد است که در بلندمدت سودهای قابل‌توجهی را به ما خواهد داد.

هات اِیت ماینینگ کورپ

شرکت هات اِیت ماینینگ کورپ (Hut ۸ Mining Corp)، یک شرکت زیرساخت برای استخراج دارایی‌های دیجیتال است که در آمریکای شمالی واقع شده است. این شرکت امکانات مرکز داده‌های ابری و میزبانی سروری را در کانادا به اجرا در آورده و به مشتریانی که خواهان خدمات محاسباتی هستند، این سرویس را ارائه می‌دهد.

این شرکت در فوریه ۲۰۲۳، با شرکت بیت کوین یو اس اِی (Bitcoin USA) ادغام شد و به هات اِیت کورپ (Hut ۸ Corp) یا نیو هات (New Hut) تغییر نام داد. پس از این ادغام، شرکت جدید شش تسهیلات استخراج مازاد ارزهای دیجیتال با ظرفیت کل ۸۲۵ مگاواتی را در اختیار دارد. این شرکت همچنین قدرت ۵.۶ اگزاهش در ثانیه (EH/s) هش استخراج بیت کوین را دارد.

بیشتر بدانید: کدام شرکت‌های بزرگ بیت کوین و ارزهای دیجیتال را می‌پذیرند؟

در جدول زیر شرکت‌هایی که بخشی از ثروتمندان و هولدرهای بیت کوین هستند را در کنار تعداد و ارزش بیت کوین‌هایی که در اختیار دارند، آورده‌ایم. توجه داشته باشید که داد‌ه‌های این جدول تا ژانویه ۲۰۲۴ محاسبه و بررسی شده است:

شرکتنماددارایی‌های بیت کوینمعادل ارزش
میکرواستراتژیMSTR۱۵۸,۲۴۵ واحد۷.۲ میلیارد دلار
هلدینگ دیجیتال ماراتونMARA۱۳,۲۸۶ واحد۶۰۲ میلیون دلار
گلکسی دیجیتالGLXY۱۲,۵۴۵ واحد۵۶۸.۴ میلیون دلار
تسلاTSLA۱۰,۵۰۰ واحد۴۷۵.۸ میلیون دلار
کوین بیسCOIN۹,۱۸۱ واحد۲۰۷.۸ میلیون دلار

شرکت‌‌های خصوصی

در این بخش از مقالهٔ ثروتمندان و هولدرهای بیت کوین، شرکت‌های خصوصی را زیر نظر خواهیم گرفت که جزو دارندگان برتر و بزرگ بیت کوین هستند:

 • بلاک وان (Block.one)
 • بنیاد تزوس (Tezos Foundation)
 • هلدینگ تتر (Tether holding)
چه شرکت‌هایی بیشترین بیت کوین را دارند؟

بلاک وان

بلاک وان (Block.one) یک شرکت نرم‌افزاری نوآور است که در سال ۲۰۱۷ میلادی و با هدف توسعه راهکار‌های مبتنی بر بلاک چین تأسیس شد. این شرکت با تمرکز بر نیازهای توسعه‌دهندگان، به‌دنبال تسهیل روند ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) قدرتمند و امن است.

پروژه بزرگ بلاک وان به نام ایاس‌آی‌او (EOSIO)، یک فناوری مبتنی بر بلاک چین و منبع‌باز است که برای انتقال امن داده‌ها و اجرای برنامه‌های غیرمتمرکز با کارایی بالا طراحی شده است. این برنامه به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد تا برنامه‌های غیرمتمرکز و مقیاس‌پذیر را با کارایی بالا و به‌راحتی ایجاد کنند.

بلاک وان در سال ۲۰۱۸ با برگزاری یک عرضهٔ اولیه (ICO) برای توکن بومی خود یعنی ایاس (EOS)، موفق به جمع‌آوری ۴ میلیارد دلار شد. این عرضهٔ اولیه توکن (ICO) به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین موارد تاریخی شناخته می‌شود. این شرکت در‌حال‌حاضر و در زمان نگارش این مقاله دارای ۱۶۴,۰۰۰ بیت کوین است.

بنیاد تزوس

بنیاد تزوس، یک سازمان غیرانتفاعی است که نقشی کلیدی را در پیشرفت و توسعه شبکه بلاک چین تزوس (XTZ) ایفا می‌کند. این بنیاد که در سال ۲۰۱۸ تأسیس شده، با مدیریت و تخصیص منابع حاصل از عرضه اولیه توکن (ICO) به‌دنبال حمایت از رشد و پایداری اکوسیستم تزوس است.

رومن اشنایدر، مدیر مالی بنیاد تزوس از طرفداران پَروپا قُرص بیت کوین است و این ارز دیجیتال را به‌عنوان «یک دارایی باارزش» توصیف می‌کند. بنیاد تزوس تا وضع کنونی در مجموع دارای ۲۴,۸۰۸ بیت کوین است.

هلدینگ تتر

هلدینگ تتر با توسعه و مدیریت استیبل کوین تتر (USDT) مرتبط است. این هلدینگ با ایجاد و مدیریت توکن‌های تتر روی بلاک چین‌های مختلف، مانند اتریوم و بیت کوین فعالیت می‌کند. هدف اصلی هلدینگ تتر این است که ارزش استیبل کوین تتر را همواره به مقدار یک دلار آمریکا ثابت نگه‌دارد. این هولدینگ یکی از بزرگترین شرکت‌های خصوصی است که بیت کوین را در سبد سرمایه خود نگه‌داری می‌کند. هلدینگ تتر در مجموع دارای ۵۲,۶۷۳ بیت کوین است.

چه کشورهایی بیشترین بیت کوین را دارند؟

در بخش‌های قبلی مقاله با گروهی از ثروتمندان و هولدرهای بیت کوین که بزرگترین شرکت‌های خصوصی و عمومی هستند، آشنا شدیم. در ادامه به سراغ کشورهایی می‌رویم که این کشورها نیز جزو ثروتمندان و هولدرهای بیت کوین هستند. کشورهایی که بیشترین مقدار بیت کوین را دارند، عبارت‌اند از:

 • اوکراین
 • آمریکا
 • السالوادور
چه کشورهایی بیشترین بیت کوین را دارند؟

اوکراین

اوکراین با مدیریت دولت خود، میزان قابل توجهی از بیت کوین را جمع‌آوری کرده است. این کشور، به‌خصوص در دوران تنش‌ها با روسیه که در دو سال گذشته آغاز شد از ارزهای دیجیتال به‌عنوان یک منبع مالی مؤثر استفاده می‌کرد و تاکنون بیش از ۴۶ هزار بیت کوین جمع‌آوری کرده است.

اوکراین حتی پیش از این تنش‌ها نیز بازار ارزهای دیجیتال و بلاک چین را به‌درستی درک کرده و قوانین مفیدی را در زمینه معاملات ارزهای دیجیتال تعیین کرده بود. بنابراین، از بین ثروتمندان و هولدرهای بیت کوین اوکراین جایگاه ویژه‌ای دارد.

بیشتر بخوانید: اوکراین چگونه در جنگ با روسیه با ارزهای دیجیتال کمک مالی جمع‌آوری می‌کند؟ از DAOها تا NFT‌ها

ایالات متحده

ایالات متحدهٔ آمریکا بزرگ‌ترین دارنده بیت کوین در جهان است که بیش از ۲۰۵ هزار واحد بیت کوین در اختیار دارد. بیشتر دارایی‌های بیت کوینِ این کشور در سه بخش زیر کشف‌وضبط شده است:

 • سیلک رود (Silk Road): یک بازار آنلاین غیرقانونی که در سال ۲۰۱۳ میلادی، توسط پلیس فدرال آمریکا (FBI) بسته شد.
 • بیت‌فینکس (Bitfinex): یک صرافی ارزهای دیجیتال که در سال ۲۰۱۹ میلادی، توسط وزارت دادگستری آمریکا (DOJ) بسته شد.
 • جیمز ژونگ (James Zhong): یک سرمایه‌گذار ارزهای دیجیتال که در سال ۲۰۲۲، توسط وزارت دادگستری ایالات متحده به کلاهبرداری متهم شد و دارایی‌های وی کشف‌وضبط شد.

السالوادور

السالوادور در سال ۲۰۲۱ میلادی به اولین کشوری در جهان تبدیل شد که بیت کوین را به‌عنوان پول نقد قانونی پذیرفت. این کشور از آن زمان تاکنون، ۲,۳۰۱ واحد بیت کوین خریده است.

چه کیف پول‌هایی بیشترین بیت کوین را دارند؟

حال در ادامهٔ شناسایی ثروتمندترین موجودیت‌های بیت کوین، به‌سراغ بررسی و معرفی آدرس‌هایی می‌رویم که بیشترین تعداد بیت کوین را دارند.

این نکته را به یاد داشته باشید که آدرس‌ کیف پول‌های بیت کوین عمومی هستند و همگان به‌راحتی می‌توانند دارایی‌های این آدرس‌ها را مشاهده کنند؛ اما نام دارندگان آن‌ها ناشناس باقی خواهد ماند، مگر این‌ که مالک کیف پول داوطلبانه هویت خود را فاش کند. این امر باعث می‌شود که دقیقاً بدانید چه کسانی ثروتمندان و هولدرهای بیت کوین هستند.

کیف پول‌های ثروتمند بیت‌ کوین کدام‌اند؟

بیت‌اینفوچارتز (BitInfoCharts)، وب‌سایتی است که کیف‌ پول‌های ثروتمند را ردیابی می‌کند. طبق داده‌های این وب سایت، فهرست ۱۰ کیف پول برتر بیت‌ کوین بر اساس داده‌های سایت این سایت به شکل زیر است:

۳۴xp۴vRoCGJym۳xR۷yCVPFHoCNxv۴Twseo

موجودی: ۲۴,۸۵۹۷ بیت کوین

این آدرس کیف پول مرتبط به صرافی بایننس است که حدود ۱۰ میلیارد دلار بیت کوین (در زمان نگارش این مقاله) دارد؛ این میزان دارایی شامل حدوداً ۱.۲۷ درصد از کل بیت کوین‌های در گردش است.

bc۱qgdjqv۰av۳q۵۶jvd۸۲tkdjpy۷gdp۹ut۸tlqmgrpmv۲۴sq۹۰ecnvqqjwvw۹۷

موجودی: ۲۱۰,۰۱۰ بیت کوین

این کیف پول مربوط به صرافی بیت‌فینکس (Bitfinex) است. حدود ۹.۵ میلیارد دلار بیت کوین در این‌ آدرس قرار دارد که میزان ۱.۱ درصد از عرضهٔ کل این ارز دیجیتال است.

bc۱ql۴۹ydapnjafl۵t۲cp۹zqpjwe۶pdgmxy۹۸۸۵۹v۲

موجودی: ۱۱۸,۳۰۰ بیت کوین

یک کیف پول ناشناس که بیش از ۵ میلیارد دلار بیت کوین دارد.

۳۹۸۸۴E۳j۶KZj۸۲FK۴vcCrkUvWYL۵MQaS۳v

موجودی: ۱۱۵,۱۷۷ بیت کوین

یک کیف پول دیگر که به صرافی بایننس مرتبط است و ۴.۹ میلیارد دلار بیت کوین دارد.

bc۱qazcm۷۶۳۸۵۸nkj۲dj۹۸۶etajv۶wquslv۸uxwczt

 موجودی: ۹۴,۶۴۳ بیت کوین

یک کیف پول ناشناس که ۴.۳ میلیارد دلار بیت کوین دارد.

37XuVSEpWW4trkfmvWzegTHQt7BdktSKUs

موجودی: ۹۴,۵۰۵ بیت کوین

کیف پولی ناشناس دیگری که حدود ۴ میلیارد دلار بیت کوین دارد.

1FeexV6bAHb8ybZjqQMjJrcCrHGW9sb6uF

موجودی: ۷۹,۹۵۷ بیت کوین

این آدرس نیز یک کیف پول ناشناس است که صاحب ۳.۵ میلیارد دلار بیت کوین است.

bc۱qa۵wkgaew۲dkv۵۶kfvj۴۹j۰av۵nml۴۵x۹ek۹hz۶

موجودی: ۶۹,۳۷۰ بیت کوین

یک آدرس ناشناس دیگر که ۳.۱ میلیارد دلار بیت کوین دارد.

۳LYJfcfHPXYJreMsASk۲jkn۶۹LWEYKzexb

موجودی: ۶۸,۲۰۰ بیت کوین

این آدرس نیز برای صرافی بایننس است که حدود ۲.۹ میلیارد دلار بیت کوین دارد.

bc۱qjasf۹z۳h۷w۳jspkhtgatgpyvvzgpa۲wwd۲lr۰eh۵tx۴۴reyn۲k۷sfc۲۷a۴

موجودی: ۶۶,۴۶۵ بیت کوین

این کیف پول متعلق به ارائه‌دهندهٔ استیبل کوین تتر بوده و حدود ۲.۸ میلیارد دلار بیت کوین در اختیار دارد. با ردیاب‌های کیف پول ارز دیجیتال می‌توانید موجودی لحظه‌ای این آدرس‌ها و ترحکات دارایی‌های آنان را رصد کنید.

بعد از شناسایی این آدرس‌های ثروتمند که اغلب متعلق به صرافی‌ها بودند، اکنون در ادامه به معرفی برخی از افرادی می‌پردازیم که هویت پشت این کیف پول‌های ثروتمند مربوط به خود را فاش کرده‌‌اند.

ثروتمندان و هولدرهای بیت کوین چه کسانی هستند؟

ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین و بزرگ‌ترین هولدر این ارز دیجیتال است. او در سال ۲۰۰۹ میلادی، زمانی‌که اولین بلاکِ بیت کوین را استخراج کرد، بیش از ۱.۱ میلیون بیت کوین به‌دست آورد. این مقدار بیت کوین درحال‌حاضر ارزشی بیش از ۴۷ میلیارد دلار دارد.

ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین و بزرگ‌ترین هولدر این ارز دیجیتال است.
ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین و بزرگ‌ترین هولدر این ارز دیجیتال است.

بیت کوین‌های ساتوشی در بین ۲۲,۰۰۰ آدرس مختلف پخش شده‌اند؛ به‌استثنای چند تراکنش آزمایشی، هیچ‌کدام از این بیت کوین‌ها در طول ۱۵ سال گذشته جابه‌جا یا استفاده نشده‌اند.

در سال ۲۰۲۳ میلادی، بیش از ۱۰۰ بیت کوین از دو کیف پول غیرفعال و مربوط به دوران ساتوشی منتقل شد. این موضوع بحث‌های زیادی را در دنیای ارزهای دیجیتال برانگیخت. هر دو آدرس در ژوئن سال ۲۰۱۰ میلادی، حدود ۵۰ واحد بیت کوین برای استخراج یک بلاک دریافت کرده بودند. همچنین این که برای چندین سال نیز هیچ فعالیتی در این کیف پول‌ها مشاهده نشده بود. بااین‌حال، دو تراکنش کوچک با مبالغی به میزان متوسط ۰.۰۰۰۰۰۵۴۷ بیت کوین به این کیف پول‌ها واریز شده است.

باور کلی بر این است که ساتوشی ثروتمندترین دارنده بیت کوین است ولی هنوز معلوم نشده که آیا ساتوشی یک فرد است یا یک سازمان.

حال برخی از ثروتمندان و هولدرهای بیت کوین اعم از افراد، شرکت‌ها و افراد را در داخل جدول زیر به‌شکلی خلاصه جای داده‌ایم:

ایالات متحده آمریکا۲۰۵,۵۱۵ بیت کوین۸,۸۳۷,۱۴۵,۰۰۰ دلاردولت
بلاک وان (Block.one)۱۶۴,۰۰۰ بیت کوین۷,۰۵۲,۰۰۰,۰۰۰ دلارحقوقی (شرکت خصوصی)
میکرواستراتژی (Microstrategy)۱۴۰,۰۰۰ بیت کوین۶,۰۲۰,۰۰۰,۰۰۰ دلارحقوقی (شرکت سهامی عام)
دوقلوهای وینکلووس۷۰,۰۰۰ بیت کوین۳,۰۱۰,۰۰۰,۰۰۰ دلارحقیقی
هلدینگ تتر (Tether Holding)۵۲,۶۷۳ بیت کوین۲,۲۶۴,۹۳۹,۰۰۰ دلارحقوقی (شرکت خصوصی)
اوکراین۴۶,۳۵۱ بیت کوین۱,۹۹۳,۰۹۳,۰۰۰ دلاردولت
تیم دریپر (Tim Draper)۲۹,۶۵۶ بیت کوین۱,۲۷۵,۲۰۹۰۰۰ دلارحقیقی
بنیاد تزوس (Tezos Foundation)۲۴,۸۰۸ بیت کوین۱,۰۶۶,۷۴۴۰۰۰ دلارحقوقی (شرکت خصوصی)
مایکل سیلور (Michael Saylor)۱۷,۷۳۲ بیت کوین۷۶۲,۴۷۶,۰۰۰ دلارحقیقی

همچنین چندین مورد از سرمایه‌گذاران حقیقی معروف یا از افرادی که بیشترین تعداد بیت کوین را دارند، در فهرست زیر آورده شده‌اند:

 • برایان آرمسترانگ، مدیر عامل کوین بیس
 • مایکل سیلور، کارآفرین و مدیرعامل مایکرواستراتژی (MicroStrategy)
 • ژانگ پنگ ژائو معروف به “سی‌ زد” (Changpeng “CZ” Zhao)، مدیرعامل سابق بایننس
 • تیم دریپر، میلیاردر حوزهٔ فناوری
 • دوقلوهای وینکلووس (Winklevoss)

سوالات متداول

چه کسی ۹۰ درصد از بیت کوین ها را در اختیار دارد؟

بر اساس داده‌های Bitinfocharts در مارس ۲۰۲۳، تنها ۱ درصد از آدرس های برتر بیت کوین، بیش از ۹۰ درصد از کل بیت کوین‌های موجود را در اختیار دارند.

بزرگترین هولدر بیت کوین چه کسی است؟

ساتوشی ناکاموتو

چه کسی بیشترین بیت کوین را در جهان دارد؟

بزرگ‌ترین دارنده بیت کوین همچنان ساتوشی ناکاموتو، خالق ناشناس بیت کوین در نظر گرفته می‌شود که گفته می‌شود حدود ۱.۱ میلیون بیت کوین در کیف پول‌های مختلف در اختیار دارد.

انواع هولدرهای بیت کوین کدامند؟

چهار نوع اصلی از دارندگان آدرس کیف پول بیت کوین، صرافی ها، دولت ها، صندوق ها و دارندگان شخصی هستند. بنابراین، کیف پول های مختلفی وجود دارند که به عنوان دارنده های برتر شناخته می شوند.

جمع‌بندی

تعداد افرادی که از کلاس‌های نوظهور دارایی‌های دیجیتال میلیاردها دلار به دست آورده‌اند، با افزایش محبوبیت ارزهای دیجیتال افزایش یافته است. میلیونرهای ارزهای دیجیتال گروه‌های متنوعی هستند؛ برخی با ارائه کالاها و خدمات به اکوسیستمِ در حال‌ توسعه، میلیاردها دلار به دست آورده‌اند. در‌حالی‌که برخی دیگر از طریق سود‌بردن از نوسانات بازار ارز دیجیتال به این موفقیت دست یافته‌اند. باید توجه داشت که بیت کوین نسبت به سایر ارزهای دیجیتال به نسبت متعادلت‌تری توزیع شده است.

به گفته ادارهٔ ملی تحقیقات اقتصادی، اکوسیستم بیت کوین هنوز تحت‌سلطهٔ بازیگران بزرگ و متمرکز مانند ماینرهای بزرگ، نگهدارندگان بزرگ بیت کوین و صرافی‌ها است. انتظار می‌رود تمرکز ذاتی بیت کوین که آن را مستعد ریسک‌های سیستماتیک می‌کند، به‌نفع تعداد اندکی از بازیگران تمام شود. به یاد داشته باشید که در هر معامله‌ای ریسک زیان‌کردن وجود دارد. قبل از معامله همیشه تحقیقات خود را انجام دهید و آخرین اخبار، تحلیل‌های بنیادی و تکنیکال و نظرات تحلیل‌گران را نیز بررسی کنید.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

0 دیدگاه