وضعیت نهنگ‌های بیت کوین در نزدیکی هاوینگ؛ خروج از فاز هودل؟

وضعیت نهنگ‌های بیت کوین در نزدیکی هاوینگ؛ خروج از فاز هودل؟

چیزی در حدود هشتاد و پنج روز تا هاوینگ بعدی بیت کوین باقی‌مانده است، رویدادی که پس از آن پاداش استخراج بیت کوین نصف خواهد شد. بیشتر کارشناسان حوزه ارزهای دیجیتال انتظار دارند به دنبال این اتفاق قیمت بیت کوین بالا رفته و به رکوردهای جدیدی دست یابد. با نگاهی اجمالی به نمودارها می‌توان مشاهده کرد که بیت کوین در حال حال حاضر در مرحله کف‌سازی قرار دارد. بیت کوین قبل از اینکه دوباره به قیمت‌های زیر ۱۰,۰۰۰ دلار بازگردد، مدتی توانست خود را در بالاتر از این قیمت تثبیت کند.

به گزارش ای‌ام‌بی‌کریپتو، صعود سالانه بیت کوین از ژانویه ۲۰۱۹ (دی ۱۳۹۷) تا ژانویه امسال ۵۸ درصد بوده. بیت کوین تنها در ماه ژانویه سال جاری میلادی، ۳۰ درصد رشد کرد و به این ترتیب بهترین ژانویه را از سال ۲۰۱۳ تاکنون پشت سر گذاشت.

با وجود این جهش قیمتی چشمگیر، تحقیقات «کراکن» (Kraken) نشان می‌دهد که تعداد نهنگ‌های بیت کوین، رشد قابل توجهی را به خود ندیده است که این نشان‌دهنده از دور خارج شدن برخی از نهنگ‌هاست.

نهنگ‌ها در طی یک دهه گذشته به صورت فرصت‌طلبانه‌ای بیت کوین‌ها را جمع‌آوری کرده‌اند و از سال ۲۰۱۸ حدود ۵۰ درصد از تمام بیت کوین‌های در چرخه، در کیف پول‌هایی هستند که در آن‌ها ۱۰ الی ۱۰۰ بیت کوین وجود دارد. این در حالی است که حتی بعضی از نهنگ‌ها بیش‌تر از ۱۰۰ بیت کوین در کیف پول‌های خود دارند. علاوه بر این به نظر می‌رسد نهنگ‌ها در آن مقطع در حال انباشت سرمایه بودند.

با این حال، نهنگ‌هایی با موجودی بالاتر از ۱,۰۰۰ تا ۱۰,۰۰۰ بیت کوین ممکن است اکنون در مرحله «انتظار و سنجیدن اوضاع» باشند. به این معنی که آن‌ها به طور بالقوه مرحله «هودل» (HODL) را به پایان برده‌اند. به طور تاریخی، معمولا بعد از یک دوره قیمتی پرنوسان، نهنگ‌ها از فاز هودل خارج می‌شوند. به عبارت دیگر، اگر چنین نهنگ‌هایی واقعا از خواب خود بیدار شوند، بازار بیت کوین می‌تواند در مرحله بسیار پرنوسانی قرار گیرد.

یونی آسیا (Yoni Assia)، بنیان‌گذار و مدیرعامل ای‌تورو (eToro)، معتقد است فقط سال ۲۰۲۰ نیست که پرنوسان خواهد بود، بلکه کل دهه پیش‌رو دهه‌ی پرنوسانی است. آسیا در مورد نهنگ‌ها و تاثیر آن‌ها در هاوینگ پیش‌رو اینگونه توضیح داد:

به طور کلی نظر من نسبت به هاوینگ، مثبت و صعودی است. به نظر من نوسانات قیمت بیت کوین بخشی از ذات قیمت آن است. نوسانات ۱,۰۰۰ تا ۲,۰۰۰ دلاری تحت تاثیر اقدامات نهنگ‌ها ایجاد می‌شود.

ارقام معاملات لحظه‌ای بیت کوین به طور چشمگیری نسبت به معاملات آتی افزایش یافته است. یکی از دلایل این اتفاق، حضور نهنگ‌هایی است که یک سوم از بیت کوین‌های دنیا را در کنترل خود دارند و ممکن است تاثیر نامناسبی بر حرکت قیمت‌ها داشته و به کمبود نقدینگی دامن بزنند.

در همین راستا، آسیا ادعا کرد که نهنگ‌ها به بازار معاملات آتی نیز چشم دارند، فضایی که در چند ماه اخیر جذابیت خاصی برای معامله‌گران داشته است. آسیا در این مورد گفت:

نهنگ‌هایی وجود دارند که مایل‌اند در بازار آتی فعالیت کرده و از مزایای مربوط به عملکرد این بازارها استفاده کنند. می‌توانید اسم این کار را آربیتراژ یا تجارت نهنگ‌ها بگذارید. اما من فکر می‌کنم این نهنگ‌ها هستند که تصمیم می‌گیرند بیت کوین در چه بازارهایی معامله شود.

علاوه بر این، آسیا با اشاره به اینکه نهنگ‌ها الزاماً هماهنگ شده نیستند، گفت:

به طور بالقوه، نهنگ‌ها می‌توانند عامل یک افزایش قیمت قابل توجه باشند. و اگر می‌خواهند سود این افزایش قیمت را خیلی زود به دست بیاورند، می‌توانند زودتر از موعد جلوی افزایش قیمت را بگیرند. سال ۲۰۲۰ به طور قطع سال پرنوسانی خواهد بود. شروع سال با نوسان سنگینی همراه بود و در ادامه نیز هاوینگ را در پیش‌رو داریم. شاهد خواهیم بود که اتفاقات بزرگی در حوزه ارزهای دیجیتال خواهد افتاد.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

5 دیدگاه
BEHRANG
BEHRANG
۴ سال قبل

فعلا" گرون نشه بهتر به نفع ماست همینجوری سختی شبکه داره بالا میره اونم تو این وضعیت برق تو ایران

مصطفی
مصطفی
۴ سال قبل

لعنت بر نهنگهایی که باعث کاهش قیمت میشن

رسول آدینه
رسول آدینه
۴ سال قبل

نویسنده این مطلب چقد بیسواده که هنوز نمیدونه هولد درسته و هودل یه اشتباه تایپی بود که بقیه دارن قرقره میکنن

darvih
darvih
۴ سال قبل

از اونایی که پرگاز وارد داستان میشی هااا ؛ توسرمایه گذاری هات حداقل بیشتر مراقب باش

محمد آذرنیوار
محمد آذرنیوار
۴ سال قبل

سلام
پیشنهاد میکنم این مطلب رو بخونید:

https://arzdigital.com/the-hodler-manifesto