بیت کوین فاصله چندانی با تقاطع مرگ در نمودار هفتگی خود ندارد؛ آیا شرایط بدتر خواهد شد؟

بیت کوین فاصله چندانی با تقاطع مرگ در نمودار هفتگی خود ندارد؛ آیا شرایط بدتر خواهد شد؟

به نظر می‌رسد برای معامله‌گرانی که در تحلیل‌های تکنیکال به‌دنبال نشانه‌هایی از شروع روند صعودی می‌گردند، شرایط می‌تواند از این هم بدتر شود. بیت کوین پیش از این هرگز شاهد تقاطع مرگ در نمودار هفتگی خود نبوده است. یک اندیکاتور شوم که شهرت بدی در به‌دام‌انداختن فروشندگان در سمت اشتباه بازار دارد!

به گزارش کوین دسک، میانگین متحرک ساده  ۵۰ هفته‌ای بیت کوین به‌سرعت در حال کاهش است و به نظر می‌رسد که برای اولین بار به زیر میانگین متحرک ساده ۲۰۰ هفته‌ای سقوط می‌کند.

بر اساس تئوری تحلیل تکنیکال، تلاقی نزولی این دو میانگین متحرک که اغلب به‌عنوان تقاطع مرگ (Death Cross) از آن یاد می‌شود، به این معنی است که بازار در سراشیبی سقوط است.

قیمت بیت کوین از زمان رسیدن به رکورد ۶۹٬۰۰۰ دلاری خود در نوامبر (آبان) سال گذشته، حدود ۷۵درصد کاهش یافته است. ثابت شده است بازار نزولی که در آن فروشندگان نتوانستند جایگاه خود را زیر میانگین متحرک ۲۰۰ روزه تثبیت کنند، شدیدتر از بازارهای نزولی گذشته است. 

منتقدان تحلیل تکنیکال خاطرنشان می‌کنند که تقاطع مرگ، صرف‌نظر از اینکه در نمودارهای روزانه یا هفتگی رخ دهد، یک اندیکاتوری دارای تأخیر و غیرقابل‌اعتماد است. این استدلال تا حد زیادی درست است‌؛ زیرا این اندیکاتور بر اساس میانگین متحرک گذشته‌نگر است و عملکرد گذشته قیمت دارایی را منعکس می‌کند.

تقاطع مرگ، شهرت بدی در به‌دام‌انداختن فروشندگان در سمت نادرست بازار‌های مالی سنتی دارد و در گذشته این کار را با معامله گران بیت کوین نیز انجام داده است. برای مثال، تقاطع مرگ در نمودار روزانه در مارس ۲۰۲۰ (اسفند ۱۳۹۸) کف قیمت بازار را مشخص کرد.

بنابراین، معامله‌گران باتجربه، اندیکاتور تقاطع مرگ را هم‌زمان با دیگر نمودار و شاخص‌های بنیادی بررسی می‌کنند که می‌توانند مسیر احتمالی حرکت قیمت بیت کوین را مشخص کنند.

بیت کوین فاصله چندانی با تقاطع مرگ در نمودار هفتگی خود ندارد؛ آیا شرایط بدتر خواهد شد؟
نمودار هفتگی بیت کوین تقاطع مرگ قریب‌الوقوع را نشان می‌دهد

به‌گفته دلفی دیجیتال، معاملات نوسانی بیت کوین در محدوده ۱۶٬۵۰۰ تا ۱۷٬۳۰۰ دلار پس از سقوط صرافی FTX برای گاوها زیاد امیدوارکننده نبود.

استراتژیست‌های دلفی به رهبری اندرو کرون (Andrew Krohn)، در یادداشتی به مشتریان خود نوشتند:

ما هنوز معتقدیم که این منطقه حمایت ساختاری چندانی ندارد و در مواجهه با گسترش بحران و بی‌اعتمادی بیشتر، مراقب کاهش قیمت تا سطح ۹٬۰۰۰ تا ۱۳٬۰۰۰ دلاری می‌مانیم.

احتمالاً بسیاری از ماینرها در نیمه اول سال آینده ورشکسته می‌شوند و باعث سقوط قیمت بیت کوین را به ۱۲٬۰۰۰ دلار یا کمتر خواهند شد. اگر سوگیری بازدارنده فدرال رزرو را به این مسئله اضافه کند، به نظر می‌رسد که کوچک‌ترین مقاومتی در مسیر نزولی بیت کوین وجود ندارد.

با این همه، بیت کوین در گذشته، ۱۵ ماه پیش از هاوینگ بعدی، یعنی کاهش برنامه‌ریزی‌شده ۵۰درصدی در سرعت افزایش عرضه هر چهار سال یک بار، به کف قیمت خود رسیده و روند صعودی جدید را آغاز کرده است.

هاوینگ بعدی بیت کوین در ماه مارس یا آوریل ۲۰۲۴ (اسفند ۱۴۰۲ یا فروردین ۱۴۰۳) انجام خواهد شد. اگر تاریخ راهنمای ما باشد، بازار نزولی بیت کوین احتمالاً در ماه نوامبر (آبان) با قیمت کف ۱۵٬۴۳۷ دلار به پایان رسیده است و این ارز دیجیتال می‌تواند تا پیش از هاوینگ به ۶۳٬۰۰۰ دلار برسد.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

10 دیدگاه
Mahdi.rajabi
Mahdi.rajabi
1 سال قبل

سلام
دوستان ما با موج چهارم داریم زندگی میکنیم و پیشرفت میکنیم
موج اول کشاورزی
موج دوم صنعت
موج سوم کامپیوتر
موج چهارم رباط+دیجیتال+مجازی ها

پس هرکس بگه بیت صفر میشه بی سواده
این تنش بازار بالاخره تمام خواهد شد و یک زمستان طولانی خواهیم داشت...
ولی همیشه پاداش رنگین کمان نصیب کسی خواهد شد که تا آخر زیر باران ایستاده باشد....
آنکه در زمان خود سنگ تمام گذاشت نامی جاودانه یافت....
با دو جمله تمام گفتنی ها گفته شد....
همیشه پرسود باشید....

بهزادنادی
بهزادنادی
1 سال قبل

بیتکوین صفر میشه

Majid
Majid
1 سال قبل

عجب حرفی زدی

Mazaher
Mazaher
1 سال قبل

12500

۱۰۰
۱۰۰
1 سال قبل

این اول میگه به ۱۲ هزار سقوط میکنه .بعد میگه کف ۱۵ هزاره ینی چی

سامان عزیزی
سامان عزیزی
1 سال قبل

کف بیت قطعی صد در صد ۱۳۸۰۰ است

بهزادنادی
بهزادنادی
1 سال قبل

هیچی مشخص نیست اصلا شاید صفر بشه واسه همیشه

Majid
Majid
1 سال قبل

عجب حرفی زدی

تخمه ژاپنی
تخمه ژاپنی
1 سال قبل

هیچ چیز قطعی و صد در صدی در بازار وجود ندارد

مهندس پورقباد
مهندس پورقباد
1 سال قبل

دقیقاً 👏👏👏