مشهورترین مدیرانی که صحنه ارزهای دیجیتال را در سال ۲۰۲۲ ترک کردند

مشهورترین مدیرانی که صحنه ارزهای دیجیتال را در سال ۲۰۲۲ ترک کردند

سال ۲۰۲۲ و بازار نزولی و پرتلاطم آن، سال خروج چهره‌ها و مدیرهای مشهور از صحنه کریپتوکارنسی بود. در این سال، تعدادی از مدیران به‌دلایلی مثل ورشکستگی شرکت‌ها و نوسان بازار ارزهای دیجیتال یا ورود شرکت به مرحله کاری جدید از صحنه کنار رفتند.

در این یادداشت تعدادی از مدیران مشهوری را که در سال ۲۰۲۲ از عرصه ارزهای دیجیتال خارج شدند معرفی می‌کنیم و توضیح می‌دهیم که برای هرکدام چه اتفاقی افتاد. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

مطرح‌ترین مدیرانی که در سال ۲۰۲۲ از صحنه کریپتو خارج شدند

امواج فروپاشی ترا (Terra) تمام جهان ارز دیجیتال را تحت‌تأثیر قرار داد و شرکت‌هایی مثل تری اَروز کپیتال (Three Arrows Capital) و وویجر دیجیتال (Voyager Digital) و صرافی FTX دچار ورشکستگی و تعطیلی شدند. اگرچه دو کوان (Do Kwon)، مدیرعامل شرکت ترافورم لبز، استعفا نکرد و همچنان پناهنده بین‌المللی باقی ماند، ورشکستگی شرکتش باعث شد مدیران شرکت‌های دیگر دومینووار از صحنه حذف شوند. برخی از این مدیران عبارت‌اند از:

ویتنی گیبز، مدیرعامل شرکت استخراج کامپس

ویتنی گیبز

کامپس ماینینگ (Compass Mining)، شرکت سخت‌افزار استخراج بیت کوین، ماه ژوئن صحنه اولین کناره‌گیری بزرگ عرصه ارزهای دیجیتال شد. ویتنی گیبز (Whitney Gibbs) و جودی فیشر (Jodie Fisher)، مدیرعامل و مدیر مالی این شرکت، در پی افول بازار ارز دیجیتال در ماه ژوئن از شرکت کناره‌گیری کردند.

شرکت کامپس ماینینگ به پرداخت‌نکردن قبض‌های خدماتی و میزبانی ساختمانِ تحت‌تملک شرکت داینامیکس ماینینگ (Dynamics Mining) در ایالت مِین آمریکا متهم شد. در ماه ژوئن، داینامیکس ماینینگ در توییتی نوشت: «تنها کاری که شرکت کامپس باید می‌کرد، پرداخت قبض ۲۵۰‌هزار‌دلاری بابت ۳ ماه مصرف برق بود.» شرکت کامپس ماینینگ پس از این دو استعفا در توییتی نوشت:

شرکت کامپس ماینینگ برای آسان‌کردن استخراج ارز دیجیتال راه‌اندازی شد. می‌دانیم که شکست‌هایی پیش آمده و ما را از رسیدن به این هدف دور کرده است.

شرکت کامپس ماینینگ در دادگاه پرونده‌ای علیه شرکت داینامیکس ماینینگ تشکیل داد و در ۳۰‌دسامبر اعلام کرد که برنده این پرونده شده است و ۱.۵‌میلیون دلار غرامت خواهد گرفت. داینامیکس ماینینگ نیز اعلام کرد مشخص نیست که بتواند این مبلغ را پرداخت کند.

استیون کوکینوس، مدیرعامل الگورند

استیون کوکینوس

استیون کوکینوس (Steven Kokinos)، مدیرعامل الگورند (Algorand)، در ماه ژوئن این شرکت را ترک کرد و گفت که دوست دارد علایق دیگرش را کشف کند. ناگفته نماند الگورند فیفا و شرکت نپستر را برای کار روی پلتفرم خود جذب کرده بود.

این شرکت شان فورد، مدیر عملیاتی‌اش را به‌عنوان مدیرعامل موقت انتخاب کرد. کوکینوس تا نیمه سال ۲۰۲۳ به‌عنوان مشاور ارشد در الگورند کار خواهد کرد. او گفته است که تمایل دارد به پروژه‌هایی نزدیک‌تر شود که روی پلتفرم الگورند ساخته می‌شوند.

مایکل مورو، مدیرعامل جنسیس تریدینگ

مایکل مورو

جنسیس تریدینگ (Genesis Trading)، یکی از بروکرهای بزرگ ارز دیجیتال، در سال ۲۰۲۲ دو ضربه سخت خورد: ۱. بزرگ‌ترین سرمایه‌گذار شرکت ورشکسته تری اَروز کپیتال (با حدود ۲.۳۶میلیارد دلار) بود؛ ۲. از فروپاشی صرافی FTX آسیب سختی دید.

در ماه آگوست و پس از ورشکستگی شرکت تری اَروز کپیتال، مایکل مور، مدیرعامل آن، کناره‌گیری کرد. مور در اطلاعیه‌ای تأکید کرد که در طول حرکت شرکت به‌سمت مرحله بعدی توسعه، به آن مشاوره می‌دهد. وی افزود:

ده سال مدیریت کارگزاری جنسیس برایم افتخار بزرگی بود و از مرحله بعدی توسعه شرکت حمایت می‌کنم.

جنسیس تریدینگ هم ۲۰درصد از کارکنان خود را اخراج و درار اسلیم (Derar Islim)، مدیر عملیاتی‌اش را به‌عنوان مدیرعامل موقت منصوب کرد. در ماه نوامبر، این شرکت به‌دلیل ورشکستگی صرافی FTX، تمام برداشت‌ها را از بخش وام‌دهی خود متوقف کرد. بر‌اساس گزارش‌ها، شرکت جنسیس که متعلق به گروه دیجیتال کارنسی است، علاوه‌بر بدهی‌های دیگر خود، حدود ۹۰۰‌میلیون دلار به مشتریان جمینای ارن (Gemini Earn) بدهکار است.

سَم ترابوکو، مدیرعامل شرکت آلامدا ریسرچ

سَم ترابوکو

سَم ترابوکو (Sam Trabucco)، یکی از دو مدیرعامل شرکت آلامدا ریسرچ، در ماه آگوست اعلام کرد که از کار مداوم در این شرکت خسته شده است و به استراحت نیاز دارد. پس از استعفای ترابوکو، کارولین الیسون (Caroline Ellison)، دیگر مدیرعامل آلامدا ریسرچ، نقش خود را به‌عنوان مدیرعامل تا زمان اعلام ورشکستگی در ماه نوامبر ادامه داد. ترابوکو درباره کناره‌گیری‌اش می‌گوید:

به‌شخصه نمی‌توانم به‌عنوان مدیرعامل زمان لازم را در آلامدا صرف کنم. همه این‌جا به‌شدت مشغول کارند و صرف زمان اندک برای این کار اصلاً مناسب نیست؛ به‌خصوص اگر مدیر شرکت باشید.

ناگفته نماند پرسش‌هایی درباره این موضوع وجود دارد که ترابوکو درباره زیان‌های معاملاتی آلامدا در تابستان گذشته و استفاده از پول‌های مشتریان صرافی FTX برای پر‌کردن شکاف موجود در ترازنامه آن چقدر مطلع بوده است.

مایکل سیلور، مدیرعامل مایکرواستراتژی

مایکل سیلور

مایکل سیلور (Michael Saylor) نیز از سِمَت مدیرعاملی شرکت نرم‌افزار ابری مایکرواستراتژی (MicroStrategy) کناره‌گیری کرد. سیلور یکی از بیت کوینرهای معروف جهان است (کسانی که بیت کوین‌های زیادی در اختیار دارند). او که در سال ۱۹۸۹ شرکت مایکرواستراتژی را به‌همراه فرد دیگری بنیان‌گذاری کرده بود، به‌عنوان رئیس اجرایی شرکت به کارش ادامه می‌دهد.

اگرچه تمرکز اصلی شرکت مایکرواستراتژی خدمات مربوط به ارز دیجیتال نیست، به‌دلیل بهره‌مندی از حجم زیادی بیت کوین، بسیار مشهور شده است. میکرواستراتژی ۲۸‌دسامبر آخرین موجودی بیت کوین خود را حدود ۱۳۲,۵۰۰ بیت کوین اعلام کرد. در زمان نگارش این مطلب، ارزش موجودی بیت کوین مایکرواستراتژی به حدود ۳‌میلیارد دلار می‌رسد.

شایان ذکر است این شرکت از سال ۲۰۲۰ برای به‌دست‌آوردن این تعداد بیت کوین بیش از ۴‌میلیارد دلار هزینه کرده است. در ماه آگوست و هم‌زمان با اعلام کناره‌گیری از مایکرواستراتژی، سیلور اعلام کرد که به راهبرد کسب بیت کوین‌های بیشتر ادامه می‌دهد. او گفت:

هدف من حمایت و آموزش بیت کوین است؛ همان کاری که در شورای استخراج بیت کوین می‌کردم و سخن‌گو و نماینده جامعه جهانی بیت کوین بودم.

برت هریسون، رئیس صرافی FTX آمریکا

برت هریسون

برت هریسون (Brett Harrison)، رئیس صرافی FTX آمریکا، ناگهان از سِمَت ریاست خود کناره‌گیری کرد و مشاور این شرکت شد. هریسون استعفای خود را در توییتر اعلام کرد و گفت قصد ندارد صنعت ارز دیجیتال را ترک کند. او نوشت:

در این صنعت باقی می‌مانم و هدفم از‌میان‌برداشتن موانع فناورانه برای مشارکت کامل و بلوغ بازارهای متمرکز و غیرمتمرکز ارز دیجیتال جهان است. تا آن زمان، به سم بنکمن‌فراید و تیم شرکت کمک می‌کنم تا مطمئن شوم که FTX به‌خوبی این مرحله گذار را پشت‌سر می‌گذارد و سال را با تغییری شاخص به‌پایان می‌رساند.

او این حرف‌ها را با لحنی خوش‌بینانه گفت؛ اما خوش‌بینی‌اش نتوانست صرافی FTX را از ورشکستگی نجات دهد؛ صرافی‌ای که ادعا می‌کرد از FTX آمریکا جداست.

هریسون بدون اینکه نام کسی را ببرد، در ماه دسامبر درباره سقوط صرافی FTX گفت که تا همین اواخر هیچ تجربه‌ای از خیانت‌دیدن و پیامدهای آن در زندگی‌اش نداشته است. هریسون افزود که از تأسیس شرکت جدیدش هیجان‌زده است و قرار نیست صنعت ارز دیجیتال را ترک کند.

جسی پاول، مدیرعامل کراکن

جسی پاول

جسی پاول (Jesse Powell)، مدیرعامل صرافی کراکن، در ماه سپتامبر از سِمَت خود استعفا کرد. پاول گفت که با بزرگ‌تر‌شدن کراکن، اداره آن کار سختی شده بود. با این‌ حال، او اعلام کرد که ارتباط خود را با این شرکت قطع نخواهد کرد.

کراکن زمانی‌ درگیر جنجال‌هایی شد که موضع محکمی دربرابر «احساسات ضدبیداری» اتخاذ کرد و از کارکنانش خواست به‌جای مسائل فرهنگی و قومیتی، بر ارزهای دیجیتال تمرکز کنند. جسی پاول در رشته‌توییتی گفت هر کارمندی که تحت‌تأثیر این مسائل قرار بگیرد، باید از شرکت خارج شود.

در ماه نوامبر، کراکن اعلام کرد که حدود ۱,۱۰۰ نفر از کارمندان خود را تعدیل می‌کند. این شرکت دلیل چنین اقدامی را نگرانی‌های اقتصادی و تأثیرات بازار نزولی ارزهای دیجیتال عنوان کرده بود.

الکس ماشینسکی، مدیرعامل سلسیوس

الکس ماشینسکی

الکس ماشینسکی (Alex Mashinsky)، مدیرعامل شرکت سلسیوس، از مدیرعاملی شبکه ورشکسته سلسیوس استعفا داد. ماشینسکی در اطلاعیه‌ای نوشت:

امروز از مدیرعاملی شبکه سلسیوس کناره‌گیری می‌کنم. با‌ این‌ حال، تمرکزم را بر کمک به این شرکت برای متحد‌شدن ذیل برنامه‌ای می‌گذارم که بهترین نتایج را برای همه در پی دارد. از ابتدای اعلام ورشکستگی شرکت نیز همین کار را کرده‌ام.

ماشینسکی در اطلاعیه استعفایش گفت بابت «شرایط سخت مالی» پیش‌آمده برای جامعه سلسیوس متأسف است. استعفای او دو ماه پس از آن اعلام شد که سلسیوس ذیل فصل ۱۱ اعلام ورشکستگی کرد.

مشکلات سلسیوس از آن‌جا شروع شد که شرکت در ماه ژوئن همه برداشت‌های مشتریان را به‌دلیل نبود نقدینگی متوقف کرد. این اعلام توقف برداشت‌ها باعث شد که نهادهای تنظیم مقررات ایالت‌های آلاباما، کنتاکی، نیوجرسی، تگزاس و واشنگتن تحقیقاتشان را درباره سلسیوس شروع کنند.

دنیل لئون (Daniel Leon)، هم‌بنیان‌گذار سلسیوس، نیز در ماه سپتامبر از سِمَت مدیر ارشد راهبردی این شرکت کناره‌گیری کرد. لئون هنگام کناره‌گیری ۳۲,۶۰۰ سهم از سهام سلسیوس را در‌اختیار داشت و سود آن‌ها را هم دریافت کرده بود. در همین حین، روزنامه فایننشال‌تایمز فاش کرد که ماشینسکی چند ماه قبل از اینکه پلتفرم سلسیوس برداشت‌های کاربران را متوقف کند، ۱۰میلیون دلار از حساب شرکت برداشت کرده است.

گوین وود، مدیرعامل شرکت فناوری پریتی

گوین وود

گوین وود (Gavin Wood)، هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل پولکادات، سازنده پریتی (Parity Technologies)، در ماه اکتبر از سِمَت خود استعفا داد. اگرچه وود از سِمَت مدیرعاملی کناره گرفت، هنوز سهام‌دار عمده و معمار اصلی این شرکت باقی مانده است.

بر‌اساس گزارش بلومبرگ، وود از مدیریت اجرایی کنار رفت؛ چون دست‌وبال او را برای جست‌وجوی «خوشبختی ابدی» بسته بود. ارز DOT پولکادات هم در مقایسه‌ با اوج قیمت خود در نوامبر۲۰۲۱ حدود ۹۰‌درصد سقوط را تجربه کرده و از این نظر حتی از بیت کوین و اتریوم هم پیشی گرفته است.

سم بنکمن‌فراید، مدیرعامل صرافی FTX

سم بنکمن‌فراید

سم بنمکن‌فراید (Sam Bankman-Fried) در ۱۱نوامبر که شرکت FTX ذیل فصل ۱۱ اعلام ورشکستگی کرد، از سِمَت مدیرعاملی FTX استعفا داد. استعفای بنکمن‌فراید حدود یک هفته پس از آن اتفاق افتاد که چانگ‌پنگ ژائو، مدیرعامل صرافی بایننس، در توییتی نوشت که بایننس می‌خواهد کل پوزیشن‌های توکن FTT خود را نقد کند.

بایننس که از تمایل خود برای خرید صرافی FTX خبر داده بود، چند روز بعد اعلام کرد که توانایی این کار را ندارد و نمی‌تواند کمکی کند. گفتنی است که بایننس در سال ۲۰۱۹ یکی از اولین سرمایه‌گذاران FTX بود.

در این‌ میان جان جی ری (John J. Ray)، مدیرعامل جدید FTX، برای کمک به مدیریت فرایند ورشکستگی به صحنه آمد. وی با اشاره به اینکه بنکمن‌فرایند سخن‌گوی شرکت نیست و سِمَتی هم ندارد، تلاش کرد تا FTX را از رهبر سابقش جدا کند و به مسیر تازه‌ای ببرد.

از آن زمان، بنکمن‌فراید دستگیر شده و تحت پیگرد قانونی دادستان‌های فدرال رزرو و کمیسیون بورس و اوراق بهادار قرار گرفته است. کمیسیون معاملات آتی کالای آمریکا هم بنکمن‌فراید و FTX و آلامدا را تحت پیگرد قرار داده است. او به‌تازگی از باهاماس به ایالات‌ متحده بازگردانده شده و با وثیقه ۲۵۰‌میلیون‌دلاری موقتاً آزاد شده است.

کارولین الیسون، مدیرعامل آلامدا ریسرچ

کارولین الیسون

کارولین الیسون (Caroline Ellison)، مدیرعامل آلامدا ریسرچ که پس از استعفای سَم ترابوکو در ماه آگوست جای او را گرفته بود، در پی اعلام ورشکستگی شرکت‌های تابعه FTX از جمله آلامدا، از سِمَت مدیرعاملی کنار گذاشته شد.

الیسون نه‌تنها به‌‌دلیل اقدامات سؤال‌برانگیزش در آلامدا ریسرچ و FTX، بلکه به‌‌دلیل نوشتن مقاله‌ای در وب‌سایت تامبلر درباره روابط عشقی چندنفره و نژادپرستی علمی با نقد شدید رسانه‌ها مواجه شد. از رابطه او با بنکمن‌فرایند هم نه‌تنها به‌عنوان نمونه‌ای از خویشاوندسالاری، بلکه به‌دلیل احتمال دخالت الیسون در جرایم مالی FTX بسیار انتقاد شد.

از آن زمان، الیسون به هم‌دست و معشوق سابقش پشت کرده و خود را از اتهاماتی که دادستان‌های فدرال و کمیسیون بورس و اوراق بهادار به او نسبت می‌دهند مبرا می‌داند. او همچنین تلاش می‌کند تا علیه بنکمن‌فرایند و جرایم شرکت او با دادگاه همکاری کند و اطلاعاتی در‌ اختیار آن‌ها قرار بدهد. گفته می‌شود که او به یکی از قاضی‌ها گفته بود که می‌دانسته است فعالیت‌هایش در آلامدا اشتباه و غیرقانونی بوده‌اند.

نیکول مونیز، مدیرعامل یوگا لبز

نیکول مونیز

نفر آخر فهرست دراماتیک ما نیکول مونیز (Nicole Muniz)، اولین مدیرعامل بورد ایپ یات کلاب و سازنده یوگا لبز است. مونیز اعلام کرده است که در نیمه اول سال ۲۰۲۳ از سِمَت خود کناره‌گیری می‌کند تا دنیل آلگری (Daniel Alegre) جای او را بگیرد. آلگری پیش‌تر رئیس و مدیر عملیاتی شرکت بازی‌سازی اکتیویژن بود؛ شرکتی که سابقه ساخت بازی‌های جذابی مثل Call of Duty و Candy Crush Saga را در کارنامه دارد.

این جابه‌جایی می‌تواند بیانگر حرکت یوگا لبز به‌سمت بازی‌های وب۳ به‌همراه متاورس آدرساید (Otherside) باشد. ناگفته نماند مونیز قصد دارد به‌عنوان شریک و مشاور یوگا لبز باقی بماند. این شرکت ۴‌میلیارددلاری در ماه مارس حدود ۴۵۰‌میلیون دلار سرمایه جذب کرد. مونیز در اعلامیه کناره‌گیری‌اش گفت:

از اینکه دنیل آلگری کارش را با سرعت پیش‌ می‌برد و تخصص بازی‌سازی‌اش را به پروژه‌های بلندپروازانه‌ای مثل آدرساید می‌آورد، بسیار هیجان‌زده‌ام.

جمع‌بندی

هرچه بیشتر به ابعاد گوناگون ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۲ می‌نگریم، متعجب‌تر می‌شویم. انگار شرایط بازار در سال ۲۰۲۲ بر وضعیت مدیران و چهره‌های شاخص هم تأثیر گذاشته است. بازار نزولی و فشار مضاعف دولت‌ها بر ارزهای دیجیتال و استعفا و دستگیری تعدادی از مدیران برجسته این صنعت تأمل‌برانگیز است.

هرچند سال ۲۰۲۳ تا این‌جا برای ارزهای دیجیتال سال خوش‌یمنی بوده، هنوز باید منتظر ماند و دید که امسال اوضاع چطور پیش‌ می‌رود. باید دید که آیا سال ۲۰۲۳ هم سال خروج اشخاص از این بازار خواهد بود، یا سال ورود افراد بیشتر به آن.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

2 دیدگاه
walter
walter
1 سال قبل

قیافه کارولین الیسون رو نگا تروخدا ، فک کن پول ادمو یه همچین انگلی بخوره 🤐

احسان
احسان
1 سال قبل
پاسخ  walter

هرچند خیلی زشته که از روی ظاهر قضاوت کنیم ولی قیافه اش تابلوئه که یه آدم تو مخیه!