مشهورترین پیام‌های مخفی در بلاک چین بیت کوین

مشهورترین پیام‌های مخفی در بلاک چین بیت کوین

بلاک چین بیت کوین پر است از پیام‌های مخفی‌شده از پیشنهاد ازدواج گرفته تا دعا و نیایش. برخی از آنها اما از بقیه جالب‌تر هستند و نمی‌توان فراموششان کرد.

ماینرهای بیت کوین می‌توانند پس از ساخت یک بلاک پیام خاص خود را در آن ثبت کنند تا برای همیشه در بلاک چین بیت کوین جاودانه بماند و به این ترتیب بلاک چین بیت کوین مجموعه گسترده‌ای از پیام‌ها را در خود جای داده است. این پیام‌ها که برخی از آنها داده‌هایی درباره رویدادهای مهم را در خود دارد، تا ابد حفظ خواهند شد.

در نتیجه، بلاک چین بیت کوین به مجموعه‌ای بزرگ از همه نوع پیام پنهان‌شده، از پشتیبانی از تغییرات پروتکلی از سوی استخراج‌کنندگان تا سرخط روزنامه‌ها، توهین به مقدسات، هنر، موسیقی و فیلم، ثبت ازدواج، آگهی فوت و تولد فرزندان تبدیل شده است.

این سوءاستفاده نوآورانه از خلاقانه‌ترین پروتکل تراکنش در زمان ما قطعاً یک مجموعه فرهنگی منحصربه‌فرد برای تاریخ‌نگاران آینده فراهم کرده است. حتی اگر بیت کوین از بین برود، صدها هزار نسخه از بلاک چین باقی خواهد ماند. این پیام‌ها احتمالاً تا زمانی که بشریت هست، باقی خواهد ماند. وب‌سایت دیکریپت در مقاله‌ای به ۵ مورد از مهم‌ترین و جالب‌ترین پیام‌های ثبت‌شده در بلاک چین بیت کوین اشاره کرده است که در ادامه آنها را می‌خوانید.

۱. سرخط روزنامه تایمز در اولین بلاک

مشهورترین پیام‌های مخفی در بلاک چین بیت کوین

مشهورترین پیام بیت کوین در اولین بلاک بیت کوین یا همان جنسیس بلاک (=بلوک پیدایش) ذخیره شده است. این پیام را سازنده گمنام این پروتکل، ساتوشی ناکاموتو، ایجاد کرده و تیتر صفحه اول روزنامه تایمز روز سوم ژانویه سال ۲۰۰۹ را در خود جای داده است: «رئیس خزانه‌داری [انگلستان] در آستانه‌ی اهدای دومین کمک مالی به بانک‌ها است.»

این سرخط به کمک‌های بانکی بریتانیا پس از بحران مالی سال ۲۰۰۸ اشاره دارد که ناکاموتو از آن برای جلب توجهات به ارز جدید همتابه‌همتای خود استفاده کرد و امیدوار بود روزی جایگزین نظام پولی معیوب کنونی شود.

۲. پیام هاوینگ سال ۲۰۲۰ بیت کوین

مشهورترین پیام‌های مخفی در بلاک چین بیت کوین

بیت کوین هر چهار سال یکبار (هر ۲۰۰,۰۰۰ بلاک) به‌صورت ناگهانی پاداش استخراج بلاک را به نصف کاهش می‌دهد. به این رویداد هاوینگ (Halving) می‌گویند. این کار براساس قواعد موجود در کدهای بیت کوین انجام می‌شود و طی آن، پاداش استخراج نصف می‌شود و اغلب با رشد قیمت این ارز دیجیتال همراه است. در نتیجه، این مسئله به حادثه‌ای سرنوشت‌ساز برای طرفداران بیت کوین تبدیل شده که آن را با مراسم شمارش معکوس جشن می‌گیرند.

همچنین بخوانید: هاوینگ بیت کوین چیست و چگونه بر قیمت تاثیر می‌گذارد؟

در آخرین هاوینگ در ماه مه ۲۰۲۰ (خرداد ۹۹) در بلاک شماره ۶۲۹,۹۹۹ (یک بلاک مانده به هاوینگ) استخر F2Pool وفاداری خود را به خاستگاه بیت کوین ابراز داشت و بحران مالی جدید را ابدی کرد. آنها سرخطی از روزنامه نیویورک تایمز را به تاریخ ۹ آوریل ۲۰۲۰ در این بلاک جای دادند. این بلاک که با پاداشی معادل ۱۲.۵ بیت کوین استخراج شد، پیام زیر را در خود جای داده بود:

نیویورک تایمز ۹ آوریل ۲۰۲۰، با تزریق ۲.۳ تریلیون دلار، طرح بانک مرکزی آمریکا از بسته کمک مالی سال ۲۰۰۸ هم تجاوز می‌کند

۳. جولیان آسانز: «حالمان خوب است»

در سال ۲۰۱۶ شایعاتی در تارنمای 8chan مبنی بر مرگ جولیان آسانژ، بنیان‌گذار ویکی‌لیکس، منتشر شد. در میانه نگرانی‌ها از اینکه حساب توییتر ویکی‌لیکس هک شده باشد، این مؤسسه دست به واکنشی غیرعادی زد.

ویکی‌لیکس با استفاده از چندین آدرس بیت کوین که به خودش متعلق بود، چنین پیامی را منتشر کرد: «حالمان خوب است، پست 8chan جعلی است.»

مشهورترین پیام‌های مخفی در بلاک چین بیت کوین
قراردادن حروف اول آدرس‌ها پشت سر هم یک جمله را می‌سازند.

البته این تنها باری نیست که ویکی‌لیکس از بلاک چین بیت کوین برای پیام دادن استفاده کرده است. به گفته کن شیریف (Ken Shiriff)، پژوهشگر داده، آنها یک فایل ۲.۵ مگابایتی درباره افشای اسناد دیپلماتیک آمریکا در سال ۲۰۱۰ موسوم به «کیبل گیت» را نیز در بلاک چین بیت کوین پنهان کردند. همچنین، یک پیام به مبدع بیت کوین به این شرح: «آزادی بیان و آزادی کسب‌وکار! ممنون ساتوشی!».

۴. بزرگداشت لن ساسامن (Len Sassaman)

پس از مرگ یک رمزنگار به نام لن ساسامن، همکاران او دن کامینسکی (Dan Kaminsky) و تراویس گودسپید (Travis Goodspeed) متن یادبودی برای او در بلاک چین بیت کوین قرار دادند. آن دو که همیشه درباره بیت کوین تردید داشتند، در ژوییه ۲۰۱۱ پس از خودکشی ساسامن چنین پیامی در بیت کوین نوشتند: «لن دوست ما بود، یک نابغه با روحی مهربان… ما این هک احمقانه را به لن تقدیم می‌کنیم، که قطعاً اگر بود از نظرش خنده‌دار بود.»

مشهورترین پیام‌های مخفی در بلاک چین بیت کوین
تصویر لن ساسامن به‌صورت متن در بلاک چین بیت کوین

هنر ASCII مثل تخم‌مرغ محبوب عید پاک است و پیام تبریک کریسمس توسط اچ. کلاسن (H. Classen) از طرفداران بیت کوین که در ۱۹ دسامبر سال ۲۰۱۴ منتشر شد، نمونه جالب دیگری از این نوع است.

۵. آیه انجیل برای محافظت از عدد وحش (شماره منحوس)

وقتی بلاک شماره ۶۶۶,۶۶۶ بیت کوین در ژانویه ۲۰۲۱ استخراج شد، ماینر این بلاک ظاهرا به این نتیجه رسید که نیاز به محافظت بیشتری دارد. او آیه‌ای از انجیل را در بلاک قرار داد: «مغلوب بدی مشو، بلکه بدی را با کار نیکو مغلوب‌ کن.»

مشهورترین پیام‌های مخفی در بلاک چین بیت کوین

عدد ۶۶۶,۶۶۶ که عدد وحش نام دارد، با شیطان و ضدمسیح در ارتباط است. این آیه از انجیل که در این بلاک قرار داده شد، براساس تفاسیر موجود، به‌معنای زندگی برای سعادت دیگران، با خود صادق بودن و چیره شدن برای بدی با خوبی است که می‌تواند در مقام تأیید مرامنامه اصلی بیت کوین باشد: یک نظام مالی عادلانه و فراگیر برای همه.

اما این اولین پیام مذهبی نیست که در بلاک چین بیت کوین پنهان شده است. یک استخراج‌کننده به نام Eligius اقدام به پنهان‌کردن نیایش‌های کاتولیک در بیت کوین کرد که بحث و جدل و توهین‌های بسیاری را به دنبال داشت.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

38 دیدگاه
Mahdi
Mahdi
3 سال قبل

اينارو بيخيال ذرستان بنظرتون الان چه ارزي براي هولد ٢ماهه خوبه؟؟؟؟

mohammad
mohammad
3 سال قبل

چطوری بیت استخراج کنم

سروش
سروش
3 سال قبل
پاسخ  mohammad

😐

P.T
P.T
3 سال قبل

بخش کامنت ها شده جای اظهار نظر بچه های دبستانی . مسخره بازی و حرف های بی ارزش (اکثراً)

Ali
Ali
3 سال قبل

بیتکوین، چه بخواهیم چه نخواهیم راهی برای مالیات نداد، کسب و کار آزاد و به دور از نظارت دولتی است و راهی است که تمدن باید طی کند. پولهای دولتی و بانک ها ارزش خود را از دست خواهند داد و دوره جدیدی در مبادلات مالی با ارزهای دیجیتال آغاز خواهد شد.
حکمرانان از این قضیه خوششان نخواهد آمد و نهایت تلاش خود را برای اقبال به ارزهای دیجیتال خواهد کرد. پس حسابی به هوش باشید و فریب نخورید

حمید حسین زاده
حمید حسین زاده
3 سال قبل

سلام چرا قیمت اینقدر ریزش کرده بیچاره شدم

احسان
احسان
3 سال قبل

ارز دیجی جان ، قیمت بیت کوین رو دیدی؟! 😂 یادت رفت بگی : بازاااار خونین بیت کوین به راه افتاد ! 😁

m&m
m&m
3 سال قبل

این چرت و پرتها چیه میگین !!! میخواین مردم مفت بیت هاشون رو بدن به دولت ؟؟؟ مگه بورس ایران هست 😡

سهند بختکی
سهند بختکی
3 سال قبل
پاسخ  m&m

۱۰۰ تا همش ساتوشی داره اینجا چرت و پرت نگو

بهنام عزیزی
بهنام عزیزی
3 سال قبل

لامصب بیت کویین روز به روز جالب تر محبوب تر وهیجانی میشه،بااین که من بیت کویین ندارم ولی درکل ریشه جالبی داره

F4RD1N
F4RD1N
3 سال قبل

بیت کوین* :|

قادری
قادری
3 سال قبل

خوشمان آمد👏👏

بابک
بابک
3 سال قبل

همینطور که در این مقاله هم گفته شده پول زیادی
بدون پشتوانه چاپ می شود و راهی برای بازگشت این دلارها باید ساخته بشود وگرنه تورم یقه کشور آمریکا را خواهد گرفت . بلافاصله بیت کوین هم ارائه می شود تا دلارها رو جمع کند و آتیش زند . و ما هر چند که سود شخصی خواهیم برد اما جمع بزرگی در آینده پول هایشان به واسطه حمایت ما نیست و نابود خواهد شد .
امیدوارم این نظر اشتباه باشد .