تقویت دلار؛ احساسات منفی در بازار ارزهای دیجیتال هم‌چنان ادامه دارد

تقویت دلار؛ احساسات منفی در بازار ارزهای دیجیتال هم‌چنان ادامه دارد

با وجود اینکه قیمت بیت کوین اندکی افزایش یافته است، اتریوم و اغلب آلت کوین‌‌های بازار ارزهای دیجیتال، بیش‌ازپیش سقوط کردند؛ زیرا سرمایه‌گذاران همچنان از اظهارات فدرال رزرو در جلسه روز چهارشنبه این طور استنباط می‌کنند که قرار است سیاست پولی سختگیرانه (انقباضی) اتخاذ شود.

به گزارش کوین دسک، پنج‌شنبه پس از اظهارات جروم پاول (Jerome Powell)، رئیس فدرال رزرو آمریکا، بیت کوین به روند نزولی خود ادامه داد. با توجه به نظر فعالان بازار که اعتقاد دارند بانک مرکزی در سال جاری بیش از ۴ مرتبه نرخ بهره را افزایش خواهد داد، قیمت‌‌ها در بازار سهام نیز سقوط کرد.

در زمان انتشار این گزارش، قیمت بزرگ‌ترین ارز دیجیتال بازار در حدود ۳۷,۰۰۰ دلار است که طی شبانه‌روز گذشته با مقداری افزایش قیمت مواجه شده است؛ اما همچنان نسبت به قیمت هفته گذشته خود افتی قابل‌توجه دارد. اتریوم، دومین ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار، در بازه زمانی مشابه همچنان قیمت خود را از دست می‌دهد و اینک به بهای حدود ۲,۴۰۰ دلار معامله می‌شود. نمودار اغلب آلت کوین‌های اصلی نیز قرمز رنگ است.

هم‌زمان با سقوط قیمت ارزهای دیجیتال، دلار آمریکا تقویت شد. در زمان انتشار این گزارش، شاخص دلار آمریکا (DXY)، با ۰.۷۹ درصد افزایش نسبت به روز پیش، برابر با ۹۷.۲ شد.

تقویت دلار در اکثر مواقع موجب کاهش قیمت ارزهای دیجیتال می‌شود. در گذشته نیز بیت کوین و شاخص دلار در جهت مخالف یکدیگر حرکت کرده‌اند. این همبستگی منفی بین ارزش دلار و ارزهای دیجیتال در ماه ژوییه گذشته (تیر ماه) ملموس‌تر شد.

براساس اطلاعات به‌دست‌آمده، در شبانه‌روز گذشته حجم معاملات بیت‌کوین در صرافی‌های اصلی ارز دیجیتال، به پایین‌ترین سطح خود در هفته اخیر رسیده است.

تقویت دلار، احساسات منفی در بازار ارزهای دیجیتال را ادامه‌دار می‌کند
حجم معاملات بیت کوین در صرافی‌های مختلف در سال ۲۰۲۲

اما بحث این روزهای توییتر، خبرهای پیرامون واندرلند (Wonderland) یک پروتکل محبوب مالی غیرمتمرکز (DEFI)، است. به‌تازگی فاش شده است که یکی از مدیران واندرلند مایکل پاترین (Michael Patryn)، یکی از بنیان‌گذاران کوادریگا‌ سی‌ایکس (QuadrigaCX) است. این صرافی معروف کانادایی چندی پیش بیش از ۱۹۰ میلیون دلار از سرمایه‌گذاران خود کلاهبرداری کرد. با فاش‌شدن این خبر، فراگ نیشن (Frog Nation) که مجموعه‌ای از پروتکل‌ها از جمله واندرلند است و دانیله سستاگالی (Daniele Sestagalli)، توسعه‌دهنده معروف دیفای، آن را مدیریت می‌کند، هدف موجی از انتقادات قرار گرفت.

در زمان انتشار این گزارش، قیمت واندرلند با بیش از ۲۵ درصد کاهش به ۳۹۶ دلار رسید. همچنین قیمت اسپل (Spell)، یکی دیگر از ارزهای دیجیتال عضو مجموعه فراگ نیشن، به‌میزان قابل‌توجهی کاهش یافت.

تحلیل تکنیکال

همان طور که در نمودار زیر پیداست، بیت کوین با سدّ مقاومت ۴۰,۰۰۰ دلاری مواجه و به حمایت ۳۳,۰۰۰ دلاری خود دل‌گرم است.

تقویت دلار؛ احساسات منفی در بازار ارزهای دیجیتال هم‌چنان ادامه دارد
نمودار قیمت بیت کوین (نمای ۴ ساعته بازار بیت کوین/ تتر) همراه با سطوح مقاومتی

در چند روز گذشته بیت کوین نتوانست روند رشد خود را از ۳۲,۹۰۰ دلار به ۳۹,۰۰۰ دلار حفظ کند. در نماهای روزانه ارزهای‌ دیجیتال معاملات محدودی جریان دارند و شاخص‌های تکنیکال در کوتاه‌مدت عمدتاً خنثی هستند.

همچنین بخوانید: پرایس اکشن چیست؛ آموزش معامله با Price Action

رفتار قیمت بیت کوین در نمای ۴ ساعته حاکی از فروش قوی است؛ زیرا قیمت در چند هفته گذشته زیر میانگین متحرک ۱۰۰ روزه باقی مانده است. معمولاً سیگنال‌های فروش بیش از حد، قبل از افزایش مختصر قیمت‌ها نمایان می‌شوند که با توجه به روند نزولی مداوم قیمت بیت کوین از ماه نوامبر (آبان ماه) تاکنون، پیش‌بینی می‌شود که صعودی محدود در انتظار قیمت بیت کوین باشد.

همچنین بخوانید: چگونه از میانگین متحرک‌ ساده و نمایی برای ترید استفاده کنیم؟

در حال حاضر خریداران در جهت تثبیت پول‌بک باید محدوده حمایتی بین ۳۰,۰۰۰ دلار تا ۳۷,۰۰۰ دلار را حفظ کنند.

همچنین بخوانید: آشنایی با الگوهای هارمونیک و نحوه‌ معامله با آن‌ها

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

3 دیدگاه
nader aberiparvin
nader aberiparvin
۲ سال قبل

سلام

ارشام روشان
ارشام روشان
۲ سال قبل

سلام

Shark
Shark
۲ سال قبل

خدا نگهدار😂