حل مشکل بورس با ممنوعیت ارزهای دیجیتال ممکن نیست

حل مشکل بورس با ممنوعیت ارزهای دیجیتال ممکن نیست

انتشار دستور مسدودسازی درگاه‌های پرداخت از سوی شاپرک به پرداخت‌یارها که در آن از کسب‌وکارهای مربوط به خریدوفروش ارزهای دیجیتال نیز یاد شده بود، مورد انتقاد شدید فعالان حوزه ارزهای دیجیتال قرار گرفته است.

به گزارش ارزدیجیتال و به نقل از سیارنیوز، ممنوعیت‌های بانک مرکزی و محدودکردن حوزه رمزارزها به بهانه‌های مختلف باعث بدگمانی مردم و فعالان این حوزه شده است. یکی از گمانه زنی‌ها مبنی بر ممنوعیت‌های پی‌درپی دولت در حوزه ارز دیجیتال اقبال مردم بعد از شکست در بورس و روی آوردن آن‌ها به سمت بازارهای موازی است.

دبیر انجمن صنفی فناوری‌های نوین مالی ایران (فین‌تک) با انتقاد شدید از مسدود کردن پرداخت یارها می‌گوید:

همان‌طور که مشکل فرهنگی ما با ممنوع‌کردن ویدیو و ماهواره حل نشد، مشکل بورس هم با ممنوع‌کردن رمزارزها حل نخواهد شد.

مصطفی نقی پور معتقد است:

مشکل بورس در جای دیگری است و مدیریت دولتی حاکم بر بورس مشکل اصلی آن است. پر واضح است که بورس در اختیار دولت است. دولت در سال جاری برای تأمین منافع مالی خود از بورس استفاده کرد. ارزآوری‌های زیاد و با مدیریت بازار توسط دولت بعد از مدتی واقعیت‌ها روشن شد. بعد از مشخص شدن هدف دولت از تشویق مردم به بورس، به یکباره حباب بسیاری از سهام‌ها ترکید. مردم از بورس به‌دلیل شکست و زیان بسیار، خارج شدند.

علل هجوم مردم به سمت حوزه ارزهای دیجیتال

این فعال حوزه ارز دیجیتال با اشاره به اقبال به فضای رمزارز و بالا رفتن قیمت بیت کوین در چند ماه گذشته می گوید:

حرکت‌های افرادی چون ایلان ماسک در حمایت از بیت کوین روز به به روز در تمام دنیا بیشتر شد. قیمت بیت کوین و بسیاری از رمزارزها در فضای جهانی افزایش یافت. یکی از گمانه‌زنی‌های ما این است که دولت درصدد مسدود کردن حرکت این بازار موازی است. البته باید گفت این کار کمکی به بورس نخواهد کرد.

نقی پور معتقد است:

تکنولوژی‌های نوین در هر کشوری باعث رشد و پیشرفت آن می‌شود. وقتی دولت‌ها مانع پیشرفت‌های تکنولوژی‌های نوین می‌شوند، عقب‌ماندگی کشور خود را عمیق‌تر می‌کنند. باعث می‌شوند مردم مصرف‌کننده آن تکنولوژی و فناوری شوند. از مشاغل باارزشی که در آن حوزه به به وجود خواهد آمد محروم می‌شوند. افراد متخصص در آن حوزه مجبور به مهاجرت می‌شوند. همین اشتغال‌زایی را در کشورهای دیگر انجام می‌دهند. متأسفانه اکثر برنامه‌نویس‌های خوب ما در ترکیه هستند.

وی در این باره افزود:

آن‌ها در کشورهای اروپایی، اسکاندیناوی و آمریکا و کانادا مشغول به فعالیت هستند. حال این تصمیم غلط بانک مرکزی علاوه بر اینکه به طور مستقیم شغل‌هایی که در این حوزه ایجاد شده را به خطر انداخته است، بسیاری از افراد را نیز بیکار می‌کند. از طرفی افرادی که می‌توانند مولد اشتغال باشند و در این حوزه سرمایه‌گذاری کنند. یعنی افراد نخبه کارآفرین از حوزه رمزارزها خارج می‌شوند.

مدیریت غلط دولت و فرار متخصصان حوزه رمزارزها

این خطری جدی برای حوزه ارز دیجیتال و این فناوری نوین در کشور است. دبیر انجمن صنفی فناوری‌های نوین مالی ایران (فین‌تک) در این خصوص می‌گوید:

تصمیم‌های یکباره و بدون کارشناسی دولت و بانک مرکزی بر آینده اشتغال تأثیر ناگواری خواهد داشت. کما اینکه در سال‌های گذشته نیز شاهد چنین تصمیم‌های یک شبه و غیر تخصصی بوده‌ایم. متأسفانه ما در اکثر حوزه‌های اقتصادی به‌شدت دچار کمبود متخصص هستیم. از طرفی شاهد بیکاری روزافزون افراد تحصیل‌کرده و متخصص در حوزه‌های مختلف کاری هستیم.

به‌گفته نقی پور، این پارادوکس از اینجا ناشی می‌شود که افراد سرمایه‌گذار، متخصص، کارآفرین و حرفه‌ای با چنین محدودیت‌های دولت مجبور به مهاجرت و خروج از کشور می‌شوند. زیرا کشورهای اطراف از جمله ترکیه، امارات و آذربایجان با حمایت از این افراد و ایجاد شرایط ویژه برنامه‌نویس‌ها را حمایت می‌کند. این تصمیمات باعث می‌شود مشاغل حوزه فناوری و همچنین مشاغلی که در این حوزه در آینده به وجود خواهند آمد، در معرض خطر جدی قرار گیرند.

او معتقد است که ارزش افزوده و سرمایه‌گذاری به راحتی در کشورهای اطراف به وجود خواهد آمد و روز به روز حتی از کشورهای همسایه‌مان عقب‌تر خواهیم افتاد. به‌گفته وی در ۴۰ سال گذشته به بدترین شکل ممکن اقتصاد کشور مدیریت شد و با نگاهی به رشد اقتصادی کشور در همین ۵ یا ۶ سال اخیر وضعیت بسیار اسفبار است.

نقی پور در این باره افزود که مدیریت دولتی ضعیف و بی‌اهمیت به معیشت مردم، بی توجه به کارآفرینی حتی علیه کارآفرینی باعث رشد منفی اقتصادی کشور شده و ما سهم عمده‌ای از رمزارز دنیا نداریم.

او همچنین افزود:

با اشتیاق مردم و متخصصان و ورودشان به حوزه رمزارز، این امکان وجود دارد که بتوانیم در آینده در این حوزه حرفی برای گفتن داشته باشیم. متأسفانه با بهانه‌های مختلف در کار مردم در حوزه تخصصی مردم از سمت دولت کارشکنی می شود.

افتضاح بورس تقصیر رمزارزهاست یا بی‌تدبیری دولت؟

به‌گفته نقی‌پور تصور اینکه رمزارزها باعث خروج مردم از بورس شده تصور غلطی است و اگر مدیریت صحیح در حوزه اقتصاد و بورس انجام می‌شد چنین فاجعه‌ای به بار نمی‌آمد.

وی در این باره گفت:

بسیاری از شرکت‌ها ارزش واقعی پیدا کرده بودند و اگر به‌شکل صحیح، بورس مدیریت می‌شد مردم این چنین متضرر نمی‌شدند. متأسفانه دولت فقط به دید ابزار به هر حوزه‌ای نگاه می‌کند و تنها حربه‌اش کنترل اوضاع و محدود کردن است. در بورس هم با مدیریت غلط و ترکیدن حباب‌ها، حال اشتباه را به گردن رمزارزها و بازارهای موازی بورس انداختند.

نقی پور در انتها افزود:

از طرفی رمزارز در دنیا رشد بسیار جدی کرده است. محدود کردن مردم در این حوزه باعث می‌شود در آینده در این حوزه هم هیچ جایگاهی نداشته باشیم. به همین خاطر سوالی که اینجا مطرح می‌شود اینکه آیا تقصیر از رمزارزهاست یا از مدیریت ضعیف و غلط؟ اگر وزارتخانه‌ها در این حوزه درست عمل کنند دیگر نمی‌توان تقصیر را به گردن رمزارز انداخت. وقتی ارزش دارایی های مردم با مدیریت غلط دولت روز به روز در حال سقوط است طبیعی است که مردم به حوزه رمزارزها هجوم آورند. مردم با هجوم به این حوزه می‌خواهند حداقل دارایی خود را حفظ کرده و زندگی آبرومندتری داشته باشند.

اشتراک
اطلاع از
guest
78 دیدگاه
بازخوردهای داخلی
مشاهده تمام دیدگاه‌ها
مسعود
مسعود
6 ماه پیش

ای بابا
کاش یکی بود تو دهن این دولت میزد ۸۰ میلیون نفر و به بازی گرفتن و هر روز یه خواب جدید براشون میبینن

سروش
سروش
6 ماه پیش

دمت گرم آقای نقی پور

علیرضا.م.م
علیرضا.م.م
6 ماه پیش

خوب کمی اندیشه کنید اگر مردم در ارز رمز هم نروند ، تو بورس هم نمیخواهند بروند. بازارهای موازی مثل مسکن و زمین و خودرو و طلا درگیر میشوند و تورم شدیدتر خواهیم داشت اینها که در تولید نمیخواهند در گیر هفت خوان رستم شوند.

CAFIIK
CAFIIK
6 ماه پیش

امیدواریم که از کار بی کار نشوید🙏

آرش
آرش
6 ماه پیش

درود به شرفت

sahar
sahar
6 ماه پیش

ای کاش منابع خبر هم ذکر کنید

علی
علی
6 ماه پیش

بورس تا شش سال فلج خواهد بود

حمید صالحی
حمید صالحی
6 ماه پیش
پاسخ  علی

مگه همین الان فلج نشده ؟

سعید
سعید
6 ماه پیش
پاسخ  علی

بورس اعتماد و همه چیزیش رو باخت دیگه کسی وارد بازار بورس ایران نخاهد شد …

جوادی
جوادی
6 ماه پیش

درود بر شرفت که با صراحت گفتید واقعیت رو

بابک صادقی
بابک صادقی
6 ماه پیش

سلام.نقد خوب و جامعی بود. اقتصاد دستوری و تحکمی ، یعنی نابودی اقتصاد و رشد توسعه و پیشرفت

مجید
مجید
6 ماه پیش

چ عجب بالاخره یکی از مسعولین جراتشو داشت که حرفه تک تکه افرادی که کارشون بورس ورمز ارزه بزنه.دمت گرم داداش

احمدقائنی
احمدقائنی
6 ماه پیش

من از چندماه پیش تو این فکرم که رمزارزهام رو بفروشم و بایه مقدارپول دیگه که دارم برم ترکیه خونه بخرم که اقامت هم بگیرم بااین قانون جدید که قراره اجرابشه دیگه مطمئن شدم که دیگه چاره دیگه ای ندارم جزاین کار،چون دیگه نمیشه پولم رو تبدیل به ریال ایران کنم !!ینی دولت خودش مردم رو مجبور میکنه که سرمایه رو منتقل کنیم به خارج ازکشور!!!

سینا نقی زاده
سینا نقی زاده
6 ماه پیش

مگه به این راحتی اقامت میده؟
اخه می گفتن حداقل باید ۲۵۰ هزار دلار سرمایه داشته باشی

محمد
محمد
6 ماه پیش

آهان: قربون آدم چیز فهم. خیلی مخلصیم آقا دمت گرم. خدایا شکرت یکی از مسوولین پیدا شد درددل مارو بزنه. الهی شکرت.

Hope
Hope
6 ماه پیش

اعتماد مردم به سادگی برنمیگردِ

مهدی
مهدی
6 ماه پیش

آفرین به این شجاعت و زبان حقیقت این مرد ایرانی

Phoenix
Phoenix
6 ماه پیش

واقعا جای تاسف داره . از بیرون تحریم هستیم. از داخل هم دارن تحریم می‌کنن . این همه میشه برا تبادلات بین‌المللی از این بستر استفاده کرد . و اینکه من انتقال میدم یه صرافی خارجی اونجا معامله انجام میدم . بعدش مجبوریم از کشورمون جمع کنیم بریم . کسی که ارز دیجیتال معامله میکنه که دیگه کسی رو.مقصر نوسان نمیبینه . تازه آقا اصلا من میخوام ضرر کنم به کسی چه مربوطه ؟

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.
float
اطلس ارزدیجیتال پلاس
دوره‌ی جامع غیرحضوری صفر تا صد ارزهای دیجیتال،
آموزش تریدینگ، تحلیل تکنیکال و آشنایی با ماینینگ
۴,۰۰۰,۰۰۰
off
۲,۴۰۰,۰۰۰ تومان
+ ata ATA
off