توقف فعالیت صرافی‌های رمز ارز ایرانی موجب هجوم مردم به صرافی‌های خارجی می‌شود

توقف فعالیت صرافی‌های رمز ارز ایرانی موجب هجوم مردم به صرافی‌های خارجی می‌شود

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با انتقاد از توقف فعالیت صرافی‌های ارز دیجیتال توسط بانک مرکزی، گفت: توقف فعالیت صرافی‌های رمز ارز ایرانی باعث هجوم مردم به صرافی‌های خارجی می‌شود.

به گزارش ارزدیجیتال، محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، با اشاره گسترده شدن دامنه موضوع رمزارز در کشور و ضرورت ساماندهی دقیق این حوزه به منظور صیانت از دارایی‌های مردم، اظهار داشت:

ساماندهی بازار رمزارزها یکی از موضوعاتی است که به طور جدی و مستمر طی ماه‌های گذشته در دستور کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بوده و در این خصوص جلسات متعددی هم با مسئولان دولتی مربوطه از وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانک مرکزی و هم فعالان این حوزه برگزار شده است.

وی افزود:

نادیده گرفتن بحث ارزهای دیجیتال در کشور و برخورد سلبی و انکار آن امروز دیگر امکان‌پذیر نیست و این موضوع واقعیتی است که باید با مدیریت و ساماندهی صحیح آن، منافع آن را به حداکثر و مضرات آن را به حداقل ممکن برسانیم چراکه بحث رمزارزها از جمله حوزه‌هایی است که می‌تواند به اقتصاد کشور کمک کند.

پورابراهیمی ادامه داد:

متأسفانه واکنش بانک مرکزی و وزارت اقتصاد در موضوع رمزارزها به جای مدیریت این موضوع مهم، بلاتکلیف گذاشتن و عدم تصمیم در این خصوص بوده است چرا که در طول سه سال گذشته، از بانک مرکزی و وزارت اقتصاد خواستیم که برنامه خود در حوزه این موضوع مهم را ارائه کند اما موضوع را بلاتکلیف رها کردند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه نگاه ما در موضوع رمز ارزها در دو سرفصل کلی بیان می‌شود، گفت:

سرفصل اول رمزارزهایی است که منشا داخلی دارد که از طریق ظرفیت‌های داخلی قابلیت تولید دارد و می‌تواند در چارچوب ضوابط و مقررات قانونی و تا حدی بدون ظرفیت برق مصرفی جاری کشور، با صدور مجوز تأسیس نیروگاه‌های تجدیدپذیر و یا نیروگاه‌هایی با سوخت فسیلی امکان فعالیت آنها را همزمان با تولید برق در کشور فراهم می‌آورد که متأسفانه به‌دلیل سوءمدیریت در وزارت نیرو شاهد عدم استفاده از این ظرفیت در چارچوب ضوابط قانونی هستیم.

وی تأکید کرد:

البته موضوع رمز ارزهایی که به صورت غیرقانونی و غیررسمی در کشور با روش سرقت برق فعالیت می‌کنند و کاملاً بر خلاف قانون عمل می‌کنند طبیعتا با واحد استخراج رمز ارزهایی که با مجوز قانونی فعالیت میکنند جداست و قطعا با متخلفان باید برخورد و اشد مجازات صورت گیرد.

پورابراهیمی با بیان اینکه سرفصل دوم مربوط به رمزارزهایی است که منشأ خارجی دارند، عنوان کرد:

با سوءمدیریت دو وزارتخانه در این حوزه شاهد انفعال بانک مرکزی بودیم و اخیراً که با اعتراض مجلس در این خصوص، بانک مرکزی ورود پیدا کرده، به جای مدیریت، نظارت و ساماندهی در ورود و خروج منابع کشور از طریق درگاه‌های پرداخت،‌ اقدام به توقف این کار کرد، در حالیکه ما خواسته بودیم مدیریت شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد:

هر کسب و کاری برای استقرار فعالیت خود نیازمند استفاده از درگاه‌های پرداخت است و باید در چارچوب مقررات ضابطه‌مند شود، اما دولت به جای اینکه در چارچوب قانون این موارد را ساماندهی کند،‌ اصل موضوع را متوقف کرده است؛ البته در موارد غیرقانونی حتماً می‌بایست مجازات صورت بگیرد و مجوز متخلفین ابطال شود، اما به طور کلی نگاه ما به موضوع رمزارز این است که می‌توانیم از ظرفیت‌های آن در حوزه اقتصاد ملی استفاده کنیم.

وی با تأکید بر اینکه مدیریت موضوع رمزارزها نباید با توقف فعالیت و انکار موضوع تفسیر شود، گفت:

بانک مرکزی می‌تواند با ضابطه‌مند کردن و مجوزدار کردن سایت‌های رمزارز این موضوع را مدیریت کند چراکه می‌تواند در حوزه اقتصاد ملی نقش مفید و موثر ایفا کند.

پورابراهیمی ادامه داد:

اخیراً از سوی بانک مرکزی درخواستی برای مسدود کردن تعدادی از صرافی‌های رمزارز به کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه ارسال شده که نشان از تداوم این تفکر در بانک مرکزی برای برخورد سلبی با موضوع رمزارز دارد؛ درحالی که بانک مرکزی دائما ساماندهی اصولی و مبتنی بر واقعیت‌های حوزه رمزارز را به تأخیر می‌اندازد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه این نوع برخوردها بدون توجه به ساماندهی بخش توانمند داخلی باعث هجوم مردم به صرافی‌های خارجی می‌شود که خود چالش‌های خاصی به دنبال دارد، اظهار داشت:

ظاهراً برخی از مدیران اجرایی در روزهای پایانی دولت می‌خواهند با سنگ‌اندازی در روند ساماندهی، مردم را عصبانی کنند که ضرورت دارد تا قوه قضائیه با ورود به موضوع در برابر چنین اقدامات و درخواست‌های دارای تبعات اقتصادی-امنیتی مقاومت کند.

وی در پایان با بیان اینکه ساماندهی اصولی حوزه رمزارز باعث شفافیت در گردش‌های مالی و همچنین تعیین تکلیف موضوعات مالیاتی آن می‌شود، تاکید کرد:

خواسته اساسی ما از بانک مرکزی این است که هرکسی بخواهد در حوزه رمزارز فعالیت کند باید مانند همه کسب و کارها مجوز بگیرد تا بتوانیم با نظارت دقیق از دارایی‌های مردم نیز صیانت کنیم.

اشتراک
اطلاع از
guest
12 دیدگاه
بازخوردهای داخلی
مشاهده تمام دیدگاه‌ها
Maysam Afsari
Maysam Afsari
3 ماه پیش

چه جوری خرید کنم

Maysam Afsari
Maysam Afsari
3 ماه پیش

سلام

مرتضی براتی
مرتضی براتی
3 ماه پیش

درود بر شرفت جناب ابراهیمی خدا حفظت کنه

r.komijanii@gmail.com
3 ماه پیش

چون از این طریق میشه تحریم هارو دور زد فعلا شل گرفتن وگرنه نقشه برای جیب ما هم میکشند فعلا حرکت لاکپپشتیه…

علی خواجه حسنی
علی خواجه حسنی
3 ماه پیش

یه کم تو فکر این مردم باشید تو رو بخدا .حالا که یه جایی پیدا شده که مردم میتونن سرمایه هاشونو اونجا بزارن اصل صورت مسأله را پاک نکنید فقط مواظب صرافیها باشید که مجوزهای سفت و سخت ازشون بگیرید تا یه وقتی خدایی نا کرده به سرمایه ملت آسیبی نرسه من الله توفیق

Mahmod
محمودجعفری
3 ماه پیش

خواسته اساسی ما از بانک مرکزی این است که هرکسی بخواهد در حوزه رمزارز فعالیت کند باید مانند همه کسب و کارها مجوز بگیرد تا بتوانیم با نظارت دقیق از دارایی‌های مردم نیز صیانت کنیم.

داداش پس چرا توی بورس از دارایی های مردم صیانت نکردید ؟

محمد سعادتی
محمد سعادتی
2 ماه پیش

انشاءالله دولت بعدی

کنت منت کریستو
معصوم نژاد
3 ماه پیش

وقتی یه مشت آدم کم سواد کلنگی بشن مسول نتیجه همین میشه

آقا هادی
آقا هادی
3 ماه پیش

پول می خواین دغدغه مردم کی داشتین؟! جیب مردم براشون همیشه امنترین سرمایه گذاریه.همین اندک سرمایه مردم که با بدبختی به دست آوردن می خواین انقدر حقیرین

علی شهروز
علی شهروز
3 ماه پیش

متاسفانه هرجا مدیران ما از نظر دانش و مدیریت کم میارن، بجای حل مسئله، دنبال پاک کردن صورت مسئله هستن.

محمد ریکو
محمد ریکو
3 ماه پیش

نمیمی از اعضای مجلس باید نسل جوان باشند با تفکر جوان تا از سایر کشور ها پیشی گرفت

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.
float
اطلس ارزدیجیتال پلاس
دوره‌ی جامع غیرحضوری صفر تا صد ارزهای دیجیتال،
آموزش تریدینگ، تحلیل تکنیکال و آشنایی با ماینینگ
۴,۰۰۰,۰۰۰
off
۲,۴۰۰,۰۰۰ تومان
+ ata ATA
off