آذر جهرمی: قصد مقابله با بلاک چین را نداریم

آذر جهرمی: قصد مقابله با بلاک چین را نداریم

وزیر ارتباطات می‌گوید پیکره اینترنت در حال انتقال به پروتکل بلاک چین است و نباید در مقابل آن مقاومت کرد.

محمد جواد آذری جهرمی درباره چالش‌های پروتکل بلاک چین از جمله دور زدن فیلترینگ و راهکارهای وزارت ارتباطات برای مواجهه با این چالش‌ها با بیان اینکه چرا باید در مقابل هر فناوری نو موضع بگیریم و به دنبال مقابله با آن باشیم؟، گفت:

بلاک چین اتفاق بدی نیست که در حوزه ارتباطات روی می‌دهد، اما در افکار عمومی اینگونه جا افتاده که این فناوری برای دور زدن فیلترینگ استفاده می‌شود در حالی که کاربرد اصلی این پروتکل چیز دیگری است.

وی افزود:

زمانی در دنیا حمل و نقل جاده‌ای ابزار اصلی تجارت بود، بعد ارتباطات ریلی نقش اصلی را بر عده گرفت و سپس ارتباطات هوایی جهان را متحول کرد. در حوزه ارتباطات هم پیشرفت به همین روش بوده است.

آذر جهرمی: قصد مقابله با بلاک چین را نداریم

جهرمی اظهار داشت:

زمانی پروتکل‌های ارتباطی بر روی نظام کلاینت سرور (client server) قرار داشت، در مقطعی ارتباطات پیر تو پیر (peer to peer) یا ارتباطات دوگانه شکل گرفت و خیلی توسعه پیدا کرد. بعد صنعت کلود (clod) یا فضای ابری آمد و آنها را تجمیع کرد و امروز پیکره اینترنت در حال شکل گیری بر روی فناوری بلاک چین (blockchain) است.

وزیر ارتباطات گفت:

یکی از قابلیت‌ها و در عین حال چالش‌های بلک چین هم اینست که فیلترینگ دیگر در آن معنای کنونی را نمی‌دهد چون نقطه تمرکزی برای سرورها وجود ندارد که بتوانیم آنرا فیلتر کنیم. ولی حالا چون نمی‌توانیم فیلتر کنیم بنا نیست با آن مقابله کنیم.

آذری جهرمی تصریح کرد:

نظام بانکداری الکترونیکی که امروز شکل گرفته و مبتنی بر خدمات ابری است، اگر روی نظام بلک چین قرار گیرد مفهوم نظام بانکداری ما را متحول می‌کند. ثبت احوال و ثبت اسناد ما متحول می‌شود. حالا ما دو راه داریم. یا برای مقابله با آن اقدام کنیم یا این فرصت و ظرفیت را بکار بگیریم و از این فناوری نو برای بهبود زندگی مردم، بالا بردن دانش و تأثیرگذاری و گرفتن سهم جهانی استفاده کنیم.

آذری جهرمی درباره امکان معرفی نسخه بدون فیلتر تلگرام هم اظهار داشت:

نسخه بدون فیلتری از تلگرام تا الان ندیده‌ایم. تلگرام یک قابلیتی بنام پراکسی در خودش داشت که مبتنی بر پروتکل ساکس بود. اخیراً این پیام رسان یک پروتکل جدید به پروتکل‌های خود اخیرا اضافه کرده است. با این حال ما نه در شاخص‌ها تغییری داشته‌ایم که شتاب جهنده‌ای را در استفاده نشان دهد نه اینکه نسخه بدون فیلتری آمده است.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

6 دیدگاه
امین
امین
5 سال قبل

سلام
"آذر جهرمی: قصد مقابله با بلاک چین را نداریم"

که اینطور، اگه این طوره

پس چرا سایت https://blockchain.info/ رو فیلتر کردین ؟

mahdi
mahdi
5 سال قبل
پاسخ  امین

تحریمیم استاد

منوچهر فیونی
منوچهر فیونی
5 سال قبل
پاسخ  امین

منظورش بلاکچین خودشونه نه بلاکچین تمامی دیگر مخلوقات خداوند

الکس
الکس
5 سال قبل

بخواهیدم نمیتونید .

صالح
صالح
5 سال قبل

یک اشتباه در متن وجود داره...چیزی به اسم pair to pair نداریم...درستش peer to peer هست که همون نظیر به نظیر میشه.

محمد آذرنیوار
محمد آذرنیوار
5 سال قبل
پاسخ  صالح

بله درسته
این متن خبرگزاریه
اصلاح شد ممنون