سایت ارزدیجیتال، حامی اولین کنفرانس رگولاتوری بلاک‌چین و رمزارزها

سایت ارزدیجیتال، حامی اولین کنفرانس رگولاتوری بلاک‌چین و رمزارزها

دهم اسفند ماه ۹۶، برای اولین بار، « کنفرانس ملی رگولاتوری بلاک چین و رمزارزها» در سالن خواجه نصیر مرکز همایش های بین المللی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران؛ با حضور صاحب‌نظران و کارشناسان برگزار می‌گردد.

با توجه به حضور صاحب‌نظران و کارشناسان حقوق و قانون‌گذاری، اقتصاد و مدیریت، پولی و بانکی، صنعت و معدن و تجارت در این کنفرانس، بررسی و تببین حوزه‌های قانون‌گذاری در بلاک‌چین و رمزارزها، بررسی و تبیین تجربیات دیگر کشورها در حوزه قانون‌گذاری بلاک‌چین و رمزارزها، بررسی و تببین حقوق بین‌المللی و ملی در این حوزه، بررسی و تبیین مسائل فقهی این حوزه، بررسی نظرات اعلام شده فقهای مذاهب اسلامی از نقطه نظر مالکیت، ماینینگ، ترید، کاربرد، قوانین مورد نیاز در حوزه‌های: استخراج، مالیات، مالکیت، سرمایه‌گذاری، صرافی‌ها و با توجه به منافع ملی، نقش و جایگاه بانک‌های مرکزی و بازارهای سهام و سرمایه در این حوزه به عنوان اهداف اصلی این برنامه به شمار می رود.

سایت ارزدیجیتال، حامی اولین کنفرانس رگولاتوری بلاک‌چین و رمزارزها

محورهای همايش

با توجه به هدف‌گذاری فوق، محورهای زیر برای ارائه مقالات در نظر گرفته شده است:

۱- گزارشاتی از تجربیات دیگر کشور ها در حوزه رگولاتوری بلاکچین و رمزارزها ارائه گردد و رویکرد و قوانین آنها از لحاظ کاربرد و استدلال و اثرات مورد بررسی قرار گیرد.
۲- بررسی ضوابط حقوق بین الملل در مواجهه با بلاک‌چین و رمز ارزها.
۳- بررسی ضوابط حقوقی از منظر ملی در مواجهه با رمز ارزها. آیا در سیستم حقوقی داخلی می توان مواردی مثل برات یا سفته یافت که تطابق حقوقی با رمز ارزها داشته باشند؟
۴- بررسی مسائل فقهی بلاکچین، آیا می توان بیع در حوزه بلاکچین را یک بیع شرعی دانست؟ آیا رمزارزها مالکیت شرعی دارند؟ رمزارزها با ربا چه نسبتی دارند؟ ماینینگ از جهت فقهی چه حکمی دارد؟ آیا عقد قرارداد مبتنی برای قرارداد هوشمند یک قرارداد لازم الاتباع شرعی است؟
۵- تجربیات دیگر کشورها پس از اعمال قوانین رگولاتوری چگونه بوده است؟ پس از اعمال رگولاتوری چه رفتارهایی در جامعه قابل پیش بینی است؟
۶- در حوزه ماینینگ چه رگولاتوری هایی نیاز است؟ آیا نظارت بر درآمد ماینرها نیاز است؟ از نظر مالیاتی چه نکاتی باید برای ماینرها لحاظ گردد؟
۷- در حوزه صرافی ها چه رگولاتوری هایی نیاز است؟ قواعد احراز هویت(KYC) و قانون مبارزه با پولشوئی(AML) چگونه باید رعایت گردد. کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (FATF) چه الزاماتی را در این حوزه مقرر می دارد؟
۸- از نقطه نظر مالیاتی؛ نگهداری، ماین و خرید و فروش رمزارزها چگونه می تواند باشد، تجربه کشورهای دیگر در این حوزه چه بوده است؟
۹- پیشنهاداتی برای رویکرد رگولاتوری در کشورمان با توجه به تجربیات دیگر کشورها و مصالح ملی مطرح گردد. قوانین پیشنهادی با توجه به منافع ملی و شرایط کشورمان ارائه و فرصت ها و تهدیدات آن مورد عنایت قرار گیرد. فرصت ها و تهدیدات در کنار هم سنجیده شوند و راهکار های پیشنهادی ارائه گردند.
۱۰- بحث ماهیات ارز یا کالا یا سهام بودن رمز ارزها و تاثیر آن در رگولاتوری و مسائل مالیاتی بررسی گردد.
۱۱- جایگاه بانک مرکزی و دیگر بانکها، سازمان بورس و سازمانهای مرتبط آن مبتنی بر قوانین داخلی کشورمان سنجیده شود و پیشنهاداتی برای نهاد ناظر بر حوزه رمزارزها ارائه گردد.
۱۲- فرصت ها و تهدید های داخلی و بین المللی در حوزه رمز ارزها بررسی گردد و نگرانی‌هایی از قبیل اینکه چه کسانی پشت آنها هستند، توسط چه کسانی کنترل و یا مدیریت می شوند؟ انجام امور غیر مجاز و غیر قانونی از طریق آنها چه مقدار و در چه حد است؟ پول‌شوئی توسط آنها در چه حد است؟ تروریسم و مواد مخدر و امثال آن چقدر از این ابزار استفاده کرده اند؟ دور زدن تحریم ها تا چه حد با این ابزار مقدور است؟ درآمدزایی و اشتغال‌زایی تا چه حد با استفاده از آن ممکن است؟

بخش اصلی همایش

بخش اصلی کنگره مسابقه مقاله نویسی است که در جهت تشویق و ترغیب پژوهشگران محترم و قدردانی از زحمات ایشان مشوق های نقدی و غیر نقدی به قرار زیر در نظر گرفته شده است:

جوایز نقدی :

  • نفر اول ۵۰۰ میلیون ریال
  • نفر دوم ۲۰۰میلیون ریال 
  • نفر سوم ۱۰۰میلیون ریال

حمایت معنوی :

علاوه بر جایزه نقدی برای چاپ و نشر مقالات برگزیده در جراید تخصصی، علمی و پژوهشی و ارسال برای مقامات مسئول نیز تمهیداتی در نظر گرفته شده است.

بخش جنبی همایش

علاوه بر بخش اصلی برنامه‌های جانبی نیز برای این کنفرانس در نظر گرفته شده است، که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- مسابقه ایده برتر
۲- پاسخ به سئوالات در نظر گرفته شده توسط مسئولین اجرائی

در این بخش نیز هدایایی ارزنده ای به برگزیدگان اهدا خواهد شد.

مخاطبان و علاقه‌مندان می‌توانند برای اطلاعات بیشتر و ثبت نام به (این سایت) مراجعه نمایند.
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه