سقوط ۴۰ درصدی ایپ کوین در سه روز؛ فرصت خرید یا ادامه روند نزولی؟

سقوط ۴۰ درصدی ایپ کوین در سه روز؛ فرصت خرید یا ادامه روند نزولی؟

با وجود اینکه روز گذشته استقبال بسیار خوبی از فروش زمین‌های متاورس مرتبط با پروژه بورد ایپ یات کلاب (Bored Ape Yacht Club) و توکن ایپ کوین شد، روند نزولی قیمت این ارز دیجیتال همچنان ادامه دارد؛ اما آیا این کاهش قیمت فرصت مناسبی برای ورود به بازار ایپ کوین است یا اینکه روند نزولی در ادامه تشدید می‌شود؟

به گزارش کوین تلگراف، ایپ کوین تنها در سه روز گذشته حدود ۴۰ درصد از ارزش خود را از دست داده و خریدارانش را شگفت‌زده کرده است.

در ۲۸ آوریل (۸ اردیبهشت)، قیمت ایپ کوین به دومین اوج تاریخی خود یعنی ۲۷.۵۷ دلار رسید؛ رکوردی که ۲,۶۵۰ درصد بالاتر از قیمت عرضه اولیه این توکن در اواسط ماه مارس (اسفند) است.

با این حال، بعد از اینکه یوگا لبز (Yuga Labs)، خالق مجموعه توکن‌های غیرمثلی (NFT) بورد ایپ یات کلاب، جزئیات مربوط به زمین‌های متاورسی آدرساید (Otherside) را که آدردید (Otherdeed) نام دارند، منتشر کرد، بخشی از سرمایه‌گذاران این ارز دیجیتال از موقعیت‌های معاملاتی خود خارج شدند و اقدام به فروش کردند.

یوگا لبز اعلام کرده بود که هزینه هر قطعه از زمین‌های آدرساید ۳۰۵ ایپ کوین (حدود ۴,۷۰۰ دلار هنگام نگارش این مطلب) خواهد بود. این در حالی است که بسیاری از سرمایه‌گذاران فکر می‌کردند قطعات زمین متاورسی آدرساید با روش حراج هلندی به فروش می‌رسد. در مزایده هلندی، برعکس مزایده‌های معمولی، شخص مزایده‌گذار، مزایده را با بالاترین قیمت موردنظرش آغاز می‌کند و بعد قیمت آن‌قدر کاهش می‌یابد تا یک خریدار پیدا شود. افشای این اطلاعات احتمالاً باعث شد که کاربران بفهمند نیازی به احتکار مقدار زیادی توکن‌ ایپ کوین برای شرکت در مزایده ندارند و به همین خاطر تقاضا برای خرید این ارز دیجیتال کاهش یافت.

سه روز بعد از اینکه یوگا لبز اطلاعات مذکور را منتشر کرد، قیمت ایپ کوین تا ۱۷ دلار کاهش یافت.

همچنین بخوانید: بورد ایپ یات کلاب چیست؟

سقوط ۴۰ درصدی ایپ کوین در سه روز؛ فرصت خرید یا ادامه روند نزولی؟
نمودار چهارساعته قیمت ایپ کوین به دلار.

علاوه بر این، زمانی که یوگا لبز اعلام کرد عرضه NFTهای آدردید را محدود کرده است و هر کیف پول در موج اول تنها می‌تواند نهایتاً دو NFT داشته باشد، فشار فروش ایپ کوین افزایش یافت. در نتیجه، محدودیت مذکور نیز در کاهش تقاضای این ارز دیجیتال نقش داشته است.

آیا اکنون زمان مناسبی برای خرید ایپ کوین است؟

ایپ کوین توکن اصلی تمام پرداخت‌ها و تراکنش‌هایی است که در محصولات و خدمات یوگا لبز انجام می‌شود. علاوه بر این، از این توکن به‌عنوان دارایی حاکمیتی ایپ کوین دائو (ApeCoin DAO) هم استفاده می‌شود. ایپ کوین دائو یک سازمان مستقل و غیرمتمرکز است که دارندگان ایپ کوین در آن می‌توانند به پیشنهادات ارائه‌شدهٔ اعضای جامعه رأی دهند.

با این حال، مهمترین نکته موجود، ارتباط نزدیک ایپ کوین با خود یوگا لبز است. ارزش این استارتاپ موفق تقریباً یک سال بعد از اینکه شروع به کار کرد، به ۴ میلیارد دلار رسید. در نتیجه، تبلیغات پیرامون فروش زمین‌های متاورسی آن که پرداخت‌های همه آنها با ایپ کوین انجام می‌شود، می‌تواند فشار فروش مداوم آن را تا حدی جبران کند.

اوپن سی (OpenSea)، مشهورترین بازار NFTهای جهان، در ۳۰ آوریل (۱۰ اردیبهشت) اعلام کرد که استفاده از ایپ کوین به‌عنوان یک روش پرداخت را در پلتفرم خود آغاز کرده است. یوگا لبز نیز از ایپ کوین دائو خواسته است تا از اعضای جامعه آن بپرسد که موافق هستند ایپ کوین از اتریوم به بلاک چین اختصاصی خودش نقل مکان کند یا نه.

دیوید گوخشتین، بنیان‌گذار گوخشتین مدیا (Gokhshtein Media)، در واکنش به این خبر در توییتر خود نوشت که معتقد است «ایپ کوین به بلاک چین خودش نیاز دارد».

لوما (Loma)، یکی از تحلیلگران مستقل بازار، گفته است که با توجه به علاقه و تمایل معامله‌گران برای معامله زمین‌های آدرساید و نیز با وجود سقوط قیمت ایپ کوین در روزهای اخیر، این ارز دیجیتال می‌تواند روند صعود جدیدی را آغاز کند.

او در این باره نوشته است:

به نظر می‌رسد که استراتژی «خرید در کف» مشخصاً برای ایپ کوین و اکوسیستم مربوط به آن صدق می‌کند. فکر می‌کنم وقتی هیجان فروش زمین‌های متاورس آدرساید فروکش کند، خرید آن (ایپ کوین) فکر خوبی خواهد بود.

نمودار ایپ کوین چه می‌گوید؟

آخرین فشار فروشی که در بازار ایپ کوین به وجود آمد، باعث شد که این ارز دیجیتال به سطح حمایتی مهمی برخورد کند. این حمایت از تقاطع میانگین متحرک نمایی ۱۰۰ کندلی (EMA ۱۰۰ – خط سیاه در تصویر) در نمای ۴ ساعته و سطح ۵۰ درصد اصلاحی فیبوناچی تشکیل شده است. گفتنی است در این تحلیل سطوح فیبوناچی بر اساس حرکت صعودی قیمت از ۱۰.۶۳ دلار تا اوج ۲۴ دلاری تنظیم شده است.

سقوط ۴۰ درصدی ایپ کوین در سه روز؛ فرصت خرید یا ادامه روند نزولی؟
نمودار چهارساعته قیمت ایپ کوین.

ایپ کوین در تلاش است از این محل تلاقی به‌عنوان نقطه خروج از روند نزولی خود استفاده کند؛ اما حجم پایین معاملات نشان می‌دهد که قیمت این ارز دیجیتال، احتمالاً در ادامه باز هم کاهش خواهد یافت. با ادامه روند نزولی، هدف بعدی ایپ کوین، سطح ۶۱.۸ درصد اصلاحی فیبوناچی در نزدیکی ۱۵.۷۲ دلار است که بیش از ۱۰ درصد با قیمت روز گذشته آن فاصله دارد.

این نقطه دقیقاً روی میانگین متحرک نمایی ۲۰۰ کندلی (SMA ۲۰۰ – خط آبی در تصویر) این ارز دیجیتال در نمای ۴ ساعته و بالای سطحی است که به اصطلاح منطقه افزایش تقاضای آن محسوب می‌شود. دفعه قبلی که ایپ کوین به این منطقه تقاضا برخورد کرده بود، مثل یک سکوی پرتاب باعث شد قیمت این ارز دیجیتال ‍۱۰۰ درصد افزایش یابد.

در مقابل، اگر ایپ کوین از میانگین متحرک نمایی ۱۰۰ کندلی به‌سمت بالا حرکت کرده و روند صعودی خود را آغاز کند، هدف بعدی آن سطح ۳۸.۲ درصد اصلاحی فیبوناچی در نزدیکی ۱۸.۸۵ دلار خواهد بود. در این صورت، اگر حجم معاملات آن کافی باشد، می‌تواند ۲۰ و ۲۴ دلار را به‌عنوان هدف‌های بعدی خود آزمایش کند.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

1 دیدگاه
محمود
محمود
2 سال قبل

بخریم؟