روز پیتزای بیت کوین مبارک/ داستان دو پیتزا با ارزش 1000 میلیارد تومان!

روز پیتزای بیت کوین مبارک/ داستان دو پیتزا با ارزش 1000 میلیارد تومان!

9 سال پیش در چنین روزی، لازلو هانیچ (Laszlo Hanyecz)، یکی از اولین کاربران و پذیرندگان بیت کوین، در ازای دو عدد پیتزا، 10,000 واحد بیت کوین پرداخت کرد؛ بیت کوین‌هایی که هفت سال بعد یعنی در سال 2017 حدود 200,000,000 دلار (200 میلیون دلار ) ارزش پیدا کردند. همه‌ساله طرفداران بیت کوین، این روز را به عنوان روز پیتزا (Pizza Day) جشن می‌گیرند. در این مقاله به بازگو کردن داستان جالب روز پیتزا و آمار و ارقام عجیب آن می‌پردازیم. شاید لازلو، این مرد شکمو و عاشق بیت کوین، روحش هم خبر نداشت که نامش برای همیشه در تاریخ ثبت می‌شود. برای تازه‌واردان و دیوانگان بیت کوین، خواندن صفحات قدیمی انجمن جهانی بیت کوین (BitcoinTalk.org) حس فوق‌العاده جذابی دارد و گویی که در حال خواندن مکالمات مشاهیر بزرگ تاریخ هستید. جذابیت آن وقتی بالاتر می‌رود که هیچ تحریفی در سخنان نیست و مستقیما به ما منتقل شده‌اند.

بیت کوین تاک: سایت انجمن آنلاین قدیمی بیت کوین است که در سال 2009 توسط ساتوشی ناکاموتو ایجاد شد تا محلی برای تبادل نظر در توسعه و گسترش بیت کوین باشد.

روز پیتزای بیت کوین مبارک/ داستان دو پیتزا با ارزش 1000 میلیارد تومان!

لازلو هانیچ، کسی که برای دو پیتزا، 10 هزار بیت کوین پرداخت کرد

18 می 2010 – انجمن بیت کوین تاک لازلو هانیچ با نام کاربری Laszlo، یک موضوع (تاپیک) با عنوان و محتوای زیر ایجاد می‌کند:

من برای چند تا پیتزا 10,000 بیت کوین پرداخت می‌کنم. میشه گفت شاید دو تا پیتزای بزرگ که بتونم برای فردام هم نگه دارم. پیتزای پس مونده که بتونم ازش آروم آروم بخورم رو دوست دارم. شما می‌تونید خودتون برام پیتزا درست کنید و بیارید یا برام سفارش بدید تا بیارن دم خونم اما هدفم اینه که پولشو با بیت کوین پرداخت کنم. من خودم درست نمی‌کنم یا سفارش نمیدم. یه جورایی مثل هتل که درخواست میز صبحونه می‌کنی و اونا برات میارن و تو حالشو می‌‌بری! دوس دارم روی پیتزام پیاز، فلفل، سس، قارچ، گوجه فرنگی، پپرونی و از اینجور چیزا باشه. یه چیز استاندارد و معمولی. نه اینکه چاشنیای عجیب و غریب داخلش باشه. من پیتزاهای پنیری معمولی هم دوست دارم که درست کردنش خیلی سخت و هزینه‌بر نیست. اگر علاقه‌مند هستید، بهم خبر بدید تا معامله رو انجام بدیم. با تشکر لازلو

پرداخت 10,000 بیت کوین برای دو پیتزای بزرگ. رقمی که امروز با آن می‌شود چندین شعبه پیتزا فروشی بزرگ و مجلل راه‌اندازی کرد. اما آن زمان لازلو متهم شد به اینکه می‌خواهد با کلک، پیتزای مجای بدست بیاورد. چرا که آن زمان 10,000 بیت کوین حدود 41 دلار ارزش داشت. در پاسخ به لازلو یکی از کاربران نوشت:

10،000 تا … واقعا کمه .. این بیت کوین‌ها رو می‌تونید در سایت https://www.bitcoinmarket.com (اولین سایت صرافی بیت کوین) با قیمت 41 دلار بفروشید.. امیدوارم در گرفتن پیتزای مفتی موفق باشی.

زمانی که لازلو آن پست را منتشر کرد، هر واحد بیت کوین کمتر از 0.004 دلار قیمت داشت. اکنون با فرض قیمت 8,000 دلاری بیت کوین، داشتن 10,000 بیت کوین، یعنی رسیدن به ثروت 80 میلیون دلاری. با قیمت فعلی دلار، حدود 1,000 میلیارد تومان! رویایی که زمانی فقط 41 دلار هزینه‌اش بود. سه چهار روز طول کشید تا لازلو بتواند کسی را پیدا کند تا حاضر باشد در ازای ارزی که ریشه و آینده خیلی مشخصی ندارد، دو پیتزا بدهد. در نهایت در روز 22 می 2010، توانست با پرداخت 10,000 بیت کوین به فردی با نام مستعار جرسوس (jercos) که هم‌محله‌اش بود، دو پیتزای واقعا بزرگ بخرد. بعدا مشخص شد که اسم واقعی جرسوس، جرمی استردیونت (Jeremy Sturdivant) بوده است.

روز پیتزای بیت کوین مبارک/ داستان دو پیتزا با ارزش 1000 میلیارد تومان!

دو پیتزایی که با 10,000 بیت کوین خریداری شدند – می 2010

فقط چند ماه بعد در نوامبر 2010، ارزش بیت کوین‌ها به 2,600 دلار رسید. در سال 2011، ده هزار بیت کوین حدود 18,000 دلار ارزش پیدا کرد و هر از چند گاهی کاربران بیت کوین‌تاک، قیمت این بیت کوین‌ها را به‌روز می‌کردند. اما حتی شاید خوش‌بین ترین طرفدار بیت کوین هم فکر نمی‌کرد که 41 دلار بیت کوین روزی (دسامبر 2017 که قیمت بیت کوین به 20 هزار دلار رسید) 200 میلیون دلار ارزش داشته باشد. لازلو پس از آن چند بار دیگر هم برای خرید پیتزا و وسایل دیگر، بیت کوین پرداخت کرد و به ادعای خودش حدود 100,000 بیت کوین در این راه اهدا کرده است که امروز ارزشی بیش از 800 میلیون دلار دارند. اما این پایان کار نبود. فوریه سال 2018، لازلو بار دیگر و این بار برای کمک به گسترش شبکه لایتنینگ بیت کوین، دو پیتزا با لایتنینگ خریداری کرد.
روز پیتزای بیت کوین مبارک/ داستان دو پیتزا با ارزش 1000 میلیارد تومان!

خرید دو پیتزا با شبکه لایتنینگ توسط لازلو – فوریه 2018

اما جرمی استردیونت، کسی که با دادن دو پیتزا توانسته بود یک ثروت نهان را بدست بیاورد هم این روزها احتمالا حسرت صبر نکردنش را می‌خورد. او در مصاحبه‌ای گفت که خیلی وقت پیش با رسیدن قیمت بیت کوین به چند صد دلار، آن‌ها را فروخته است.

هر سال باشکوه‌تر

هر سال هواداران بیت کوین روز پیتزا را جشن می‌گیرند و با افزایش آگاهی مردم درباره بیت کوین طی دو سال گذشته شاهد شکوهمند شدن این جشن و رشد افراد شرکت کننده بوده‌ایم. معمولا بیت کوینرها در این روز، پیتزاهایی با نماد بیت کوین درست می‌کنند یا به صورت نمادین با بیت کوین پیتزا می‌خرند. خیلی‌ها این روز را به عنوان روزی که اولین تراکنش واقعی و روزمره بیت کوین انجام شد، به عنوان روز تولد واقعی بیت کوین قلمداد در نظر می‌گیرند.

روز پیتزای بیت کوین مبارک/ داستان دو پیتزا با ارزش 1000 میلیارد تومان!

کسب و کارهای بزرگ فضای ارزهای دیجیتال هم برنامه‌های ویژه ای برای این روز تدارک می‌بینند. امسال صرافی هیوبی که یکی از بزرگترین صرافی‌های بیت کوین جهان است، اعلام کرد که برای جشن روز پیتزای بیت کوین، به برخی از معامله‌گران در خرید ارزهای دیجیتال تخفیف می‌دهد. 20 درصد از بیت کوین‌هایی به ارزش حدود 1.5 میلیون دلار، روز گذشته با نصف قیمت به افراد واجد شرایط (مثل داشتن 1000 واحد توکن هیوبی و حجم معاملات بالا) که زودتر سفارش خود را ثبت کردند، فروخته شد و 80 درصد دیگر هم با 12 درصد تخفیف به تمام کاربرانی که در زمان مقرر سفارش ثبت کردند، عرضه شد. هیوبی همچنین به قید قرعه به یک نفر، با قیمت سال 2010 بیت کوین یعنی 0.003 دلار، یک بیت کوین می‌فروشد. شما چه فکر می‌کنید؟ امروز می‌توان با چند هزارم از یک بیت کوین، پیتزا خرید. آیا روزی می‌رسد که همین چند هزارم هم ارزش میلیون دلاری پیدا کند و حسرت به دل کسانی که بیت کوین‌هایشان را فروختند، بگذارد؟

11
دیدگاه کاربران

avatar
5 رشته دیدگاه‌ها
6 پاسخ‌های
0 دنبال‌کنندگان
 
دیدگاه با بیشترین واکنش‌
داغ‌ترین رشته دیدگاه
9 نویسندگان دیدگاه‌ها
امیر حسینdorrکریپتوایراننیما نویسندگان اخیر دیدگاه‌ها
ایران
ایران

عالی بود

کریپتو
کریپتو

واقعا عالی بود

dorr
dorr

دوباره

نیما
نیما

عالی بود ?
لازلو قهرمانی هستش که دهه ها بعد، هرسال در این روز، همه دنیا به خاطر لطف بزرگش ازش قدردانی خواهند کرد

danyal
danyal

دوستان من2000تا ساتوشی دارم تو کربتودیگه زیاد باهاش کار نمیکنم چون میکن کامبیوتر ئاغون میکنه ولی یه سوال فردا اگه همین 2000تا هرساتوشی یک دلار شد انوقت چی ایا تا 5سال دیگه احتمال داره این اتفاق بیفته به نظر من الاننمیصبرقمم در نمیاد ولی در اینده احتمال داره ارزشش بده بالا منم نمیخوامحسرت بخورمهدف 10هزار ساتوشی هست به نظر شما ذکار درستی میکنم

ehsan
ehsan

دوتا اشتباه تو مطلب بود
اونجایی که گفتین بیت کوین 0.04 دلار ارزش داشته باید می نوشتین 0.004 دلار
و زیر عکس پیتزاهایی که از طریق شبکه لایتنینگ خرید شده به جای دو پیتزا نوشتین دو بیت کوین

در کل دستتون درد نکنه بابت این مقاله خوب و جالب

رسول آدینه
رسول آدینه

منم داداشم چندین سال پیش کلی بیت خریده بود الان دربدر میچرخه تو نوشته هاش ببینه کجا ادرسی ازشون داره از کجا خریده ولی متاسفانه خبری نیست که نیست………مطلب قشنگی بود دعا کنیم ما هم پیدا کنیم این بیتای گم شده رو

Reza amiri
Reza amiri

بهتره تو ایمیل هاش بگرده

بی ریا
بی ریا

امیدوارم پیدا بشه خخخخ

امیر حسین
امیر حسین

نگرد نیست گشتم نبود ?

بازخورد
feedback
بازخورد شما درباره ارزدیجیتال

این بازخورد برای صفحه روز پیتزای بیت کوین مبارک/ داستان دو پیتزا با ارزش 1000 میلیارد تومان! ارسال خواهد شد.

گزارش خطا
  • گزارش خطا
  • انتقادات و پیشنهادات
  • نیاز به راهنمایی

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.