atlasarzdigital

روز پیتزای بیت کوین مبارک؛ داستان پرداخت ۱۷۰۰ میلیارد تومان برای دو پیتزا!

روز پیتزای بیت کوین مبارک؛ داستان پرداخت ۱۷۰۰ میلیارد تومان برای دو پیتزا!

۱۰ سال پیش در چنین روزی، لازلو هانیک (Laszlo Hanyecz)، یکی از اولین کاربران و پذیرندگان بیت کوین، در ازای دو عدد پیتزا، ۱۰,۰۰۰ واحد بیت کوین پرداخت کرد؛ بیت کوین‌هایی که هفت سال بعد یعنی در سال ۲۰۱۷ حدود ۲۰۰,۰۰۰,۰۰۰ دلار (۲۰۰ میلیون دلار) ارزش پیدا کردند. همه‌ساله طرفداران بیت کوین، این روز را به عنوان «روز پیتزا» (Pizza Day) جشن می‌گیرند. به بهانه این جشن، در این مقاله داستان جالب روز پیتزا و آمار و ارقام عجیب آن را بازگو می‌کنیم.

شاید لازلو، این مرد شکمو و عاشق بیت کوین، روحش هم خبر نداشت که نامش برای همیشه در تاریخ ثبت می‌شود. برای تازه‌واردان و دیوانگان بیت کوین، خواندن صفحات قدیمی سایت انجمن بیت کوین تاک (bitcointalk.org)، جایی که نوشته‌های ساتوشی و دیگر پذیرندگان اولیه بیت کوین در آن ثبت‌ شده است، حس فوق‌العاده جذابی دارد. با خواندن این صفحات گویی که در حال خواندن مکالمات مشاهیر بزرگ تاریخ هستید. جذابیت آن وقتی بالاتر می‌رود که هیچ تحریفی در سخنان نیست و به‌شکلی مستقیم به ما منتقل شده‌ است.

روز پیتزای بیت کوین مبارک؛ داستان پرداخت ۱۷۰۰ میلیارد تومان برای دو پیتزا!
پیتزا در ازای بیت کوین؛ پست لازلو هانیک که ۱۰ سال پیش در انجمن بیت کوین تاک

۱۸ می ۲۰۱۰ – انجمن بیت کوین تاک؛ لازلو هانیچ با نام کاربری «Laszlo»، یک موضوع (تاپیک) با عنوان و محتوای زیر ایجاد می‌کند:

برای دو تا پیتزا ۱۰,۰۰۰ بیت کوین پرداخت می‌کنم. میشه گفت شاید دو تا پیتزای بزرگ که بتونم برای فردام هم نگه دارم. پیتزای پس مونده رو که بتونم ازش آروم آروم بخورم دوست دارم. می‌تونید خودتون برام پیتزا درست کنید و بیارید یا برام سفارش بدید تا بیارن دم خونم، اما هدفم اینه که پولشو با بیت کوین پرداخت کنم. نمی‌خوام خودم درست کنم یا سفارش بدم. یه جورایی مثل هتل که درخواست میز صبحونه می‌کنی و اونا برات میارن و تو حالشو می‌‌بری! دوس دارم روی پیتزام پیاز، فلفل، سس، قارچ، گوجه فرنگی، پپرونی و از اینجور چیزا باشه. یه چیز استاندارد و معمولی. نه اینکه چاشنیای عجیب و غریب بهش اضافه شده باشه. پیتزاهای پنیری معمولی هم دوست دارم که درست کردنش خیلی سخت و هزینه‌بر نیست. اگر علاقه‌مند هستید، بهم خبر بدید تا معامله رو انجام بدیم. با تشکر لازلو

روز پیتزای بیت کوین مبارک/ داستان دو پیتزا با ارزش 1000 میلیارد تومان!
لازلو هانیچ، کسی که برای دو پیتزا، ۱۰هزار بیت کوین پرداخت کرد

پرداخت ۱۰,۰۰۰ بیت کوین برای دو پیتزای بزرگ. رقمی که امروز با آن می‌شود، چندین شعبه پیتزا فروشی بزرگ و مجلل راه‌اندازی کرد. اما آن زمان لازلو متهم شد به اینکه می‌خواهد با کلک، پیتزای مجانی به‌ دست بیاورد، چرا که آن زمان ۱۰,۰۰۰ بیت کوین فقط حدود ۴۰ دلار ارزش داشت. در پاسخ به لازلو یکی از کاربران نوشت:

۱۰،۰۰۰ تا … واقعاً کمه …این بیت کوین‌ها رو می‌تونید در سایت www.bitcoinmarket.com (اولین صرافی بیت کوین) با قیمت ۴۱ دلار بفروشید.. امیدوارم در گرفتن پیتزای مفتی موفق باشی.

زمانی که لازلو آن پست را منتشر کرد، هر واحد بیت کوین حدود ۰.۰۰۴ دلار (حدود ۷۰ تومان) قیمت داشت. اکنون با فرض قیمت ۱۰,۰۰۰ دلاری بیت کوین، داشتن ده‌هزار بیت کوین، یعنی رسیدن به ثروت ۱۰۰ میلیون دلاری. با قیمت فعلی دلار، حدود ۱,۷۰۰ میلیارد تومان! رویایی که زمانی فقط ۴۱ دلار هزینه‌اش بود.

سه چهار روز طول کشید تا لازلو بتواند کسی را پیدا کند تا حاضر باشد در ازای ارزی که ریشه و آینده خیلی مشخصی ندارد، دو پیتزا بدهد. در نهایت در روز ۲۲ می ۲۰۱۰، لازلو توانست با پرداخت ده‌هزار واحد بیت کوین به فردی با نام مستعار جرسوس (jercos) که هم‌محله‌اش بود، دو پیتزای بزرگ بخرد. بعداً مشخص شد که اسم واقعی جرسوس، جرمی استردیونت (Jeremy Sturdivant) بوده است.

روز پیتزای بیت کوین مبارک/ داستان دو پیتزا با ارزش 1000 میلیارد تومان!
دو پیتزایی که با ۱۰,۰۰۰ بیت کوین خریداری شدند

فقط چند ماه بعد در نوامبر ۲۰۱۰، ارزش بیت کوین‌ها به ۲,۶۰۰ دلار رسید. در سال ۲۰۱۱، ده هزار بیت کوین حدود ۱۸,۰۰۰ دلار ارزش پیدا کرد و هر از چند گاهی کاربران بیت کوین‌تاک، قیمت این بیت کوین‌ها را به‌روز می‌کردند. اما حتی شاید خوش‌بین ترین طرفدار بیت کوین هم فکر نمی‌کرد که ۴۱ دلار بیت کوین روزی (دسامبر ۲۰۱۷ که قیمت بیت کوین به ۲۰هزار دلار رسید) ۲۰۰ میلیون دلار ارزش داشته باشد.

لازلو پس از آن چند بار دیگر هم برای خرید پیتزا و وسایل دیگر، بیت کوین پرداخت کرد و به ادعای خودش حدود ۱۰۰,۰۰۰ بیت کوین در این راه اهدا کرده است که امروز ارزشی بیش از ۱ میلیارد دلار دارند. اما این پایان کار نبود. فوریه سال ۲۰۱۸، لازلو بار دیگر و این بار برای کمک به گسترش شبکه لایتنینگ بیت کوین، دو پیتزا با لایتنینگ خریداری کرد.

روز پیتزای بیت کوین مبارک/ داستان دو پیتزا با ارزش 1000 میلیارد تومان!
خرید دو پیتزا با شبکه لایتنینگ توسط لازلو – فوریه ۲۰۱۸

اما جرمی استردیونت، کسی که با دادن دو پیتزا توانسته بود یک ثروت نهان را بدست بیاورد هم این روزها احتمالاً حسرت صبر نکردنش را می‌خورد. او در مصاحبه‌ای گفت که خیلی وقت پیش با رسیدن قیمت بیت کوین به چند صد دلار، آن‌ها را فروخته است.

هر سال باشکوه‌تر

هر سال هواداران بیت کوین روز پیتزا را جشن می‌گیرند و با افزایش آگاهی مردم درباره بیت کوین طی دو سال گذشته، شاهد گسترش بیشتر این جشن و رشد افراد شرکت‌کننده بوده‌ایم. معمولاً بیت کوینرها در این روز، پیتزاهایی با نماد بیت کوین درست می‌کنند یا به صورت نمادین با بیت کوین پیتزا می‌خرند. خیلی‌ها این روز را به عنوان روزی که اولین تراکنش واقعی و روزمره بیت کوین انجام شد، به عنوان روز تولد واقعی بیت کوین در نظر می‌گیرند. در میان کاربران ایرانی هم روز پیتزای بیت کوین جشن گرفته می‌شود.

روز پیتزای بیت کوین مبارک؛ داستان پرداخت ۱۷۰۰ میلیارد تومان برای دو پیتزا!
جامعه ایرانی بیت کوین، روز پیتزای بیت کوین را جشن می‌گیرند

شما چه فکر می‌کنید؟ امروز می‌توان با چند هزارم از یک بیت کوین، پیتزا خرید. آیا روزی می‌رسد که همین چند هزارم هم ارزش میلیون دلاری پیدا کند و حسرت به دل کسانی که بیت کوین‌هایشان را فروختند، بگذارد؟

اشتراک
اطلاع از
guest
21 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین امتیاز
بازخوردهای داخلی
مشاهده تمام دیدگاه‌ها
رامان
رامان
2 ماه پیش

بعد از معامله کسرت خوردن فایده نداره

مهدی رنجر
مهدی رنجر
3 ماه پیش

اگر ما ایرانی ها جای اون بودیم تا الان مرده بودیم

muhamadmira
muhamadmira
6 ماه پیش

بعد ما ناراحتیم چرا دلارمونو زود فروختیم 200 تومن بیشتر سود نکردیم
ولی معتقدم کمک بزرگی به مبادله بیتکوینی کرده

Narsis
Narsis
6 ماه پیش

در لحظه زندگی کنیم شعار پپسی هست دقیقا اونطوری رفتار کرده تو اون ساعت از خوردن پیتزاش لذت برده..

ایمان
ایمان
6 ماه پیش

سال 95 با بیت کوین اشنا شدم به واسطه این سایت های که مجانی بیت کوین میدادن یا به اصطلاح فاست و همه اطرافیان رو یادم هست چقد مسخره میکردن چقد بهم میخندیدن و الان همه اونا اول راه هستن و من بارمو بستم

سامان قهرمانی
سامان قهرمانی
6 ماه پیش

به نظرم لازلو نه تنها احمق نبوده بلکه خیلی هم عاقل بوده. بعضی وقتا خیلی چیزا رو نمیشه با پول خرید. مثل چند دقیقه خوشحال کردن واقعی اطرافیان. حالا نمیدونم این عکس واقعی خودشه یا نه اما اگه باشه میشه محبت رو تو وجودش دید. اون زمان مگه یک بیت کوین چقد ارزش داشته؟ اصلا اونو بیخیال. اگه هر کدوم از ما به گذشته 10 سال پیش خودمون نگا کنیم آیا ما هم ی لازلو نبودیم؟ قیمت ها اینطوری بودن؟ آیا نمیتونستیم کلی سکه و طلا و دلار و زمین رو مفت بخریم؟ پس به نظرم کسانی که همچین کسی رو مسخره میکنن خودشون شوت تر از اون بودن.

میر سبحان نوری
میر سبحان نوری
4 ماه پیش

فکر نمیکنم ربطی داشته باشه چون اون میتونست با دلار هم بخره پیتتزا رو ولی ترجیح داد با بیت کوین بخره برای تجمل گرایی و متفاوت بودن

امیرعلی
امیرعلی
3 ماه پیش

آخه این چه ربطی به تجمل گرایی داره؟

علی امیری
علی امیری
6 ماه پیش

افطار پيتزا داريم آقا 🙂 گشنمون شد.

مصطفی
مصطفی
6 ماه پیش

من الان بجای این آقا دارم دیوانه میشم، برم قرصهام رو بخورم!

عرفان خرمی
عرفان خرمی
2 ماه پیش
پاسخ  مصطفی

شما دیوونه بودین که قرص دارین ؟!؟!؟!؟!

آرین
آرین
6 ماه پیش

نوشه جونش. هر آنکس که دارد خورد…

قهرمان پوچی
قهرمان پوچی
6 ماه پیش

لازلو کجایی کجایی حسرت همیشه کاش زودتر خریده بودم کجایی کجایی

reza
reza
6 ماه پیش

کمتر ادمی اون زرمان حاضر بود اینکارو بکنه چون ممکن بود همه بهش بگن دیوانه شدی پیتزا واقعی دادی پول مجازی گرفتی

REZA SHOGHI
REZA SHOGHI
6 ماه پیش
پاسخ  reza

دقیقا

بازخورد
feedback
بازخورد شما درباره ارزدیجیتال

این بازخورد برای صفحه روز پیتزای بیت کوین مبارک؛ داستان پرداخت ۱۷۰۰ میلیارد تومان برای دو پیتزا! ارسال خواهد شد.

گزارش خطا
  • گزارش خطا
  • انتقادات و پیشنهادات
  • نیاز به راهنمایی

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.
+
21
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx
()
x