بررسی سناریو‌های صعودی و نزولی قیمت بیت کوین؛ آیا اتفاقات ۲۰۱۷ تکرار می‌شود؟

بررسی سناریو‌های صعودی و نزولی قیمت بیت کوین؛ آیا اتفاقات ۲۰۱۷ تکرار می‌شود؟

برخی از تحلیل‌گران می‌گویند روند فعلی بازار بیت کوین شباهت زیادی به سال ۲۰۱۷ دارد و معتقدند که اگر قرار باشد تاریخ تکرار شود، باید منتظر رسیدن بیت کوین به اوج‌های قیمتی جدید بود. از طرفی دیگر، عده‌ای بر این باورند که اگر عرضه ۱۴۵,۰۰۰ بیت کوین از سوی صرافی ورشکسته مت گاکس (Mt. Gox) نهایی شود، ممکن است بازار با افزایش فشار فروش مواجه شده و سقوط عمیقی را تجربه کند.

به گزارش کوین تلگراف، این روزها سرمایه‌گذاران خونسرد بازار که درگیر نوسانات کوچک نمی‌شوند، به سایرین توصیه می‌کنند نفس عمیقی کشیده، یک قدم به عقب بیایند و چشم‌انداز صعودی بلندمدت بیت کوین را نظاره کنند. با این حال، سقوط امروز قیمت بیت کوین به زیر ۵۶,۰۰۰ دلار معامله‌گران را غافلگیر کرده است؛ غافلگیری‌ای که البته با کمی ترس همراه است.

داده‌های بازار نشان می‌دهد که پس از رسیدن قیمت به ۶۰,۰۰۰ دلار در آغاز هفته، بازار برای چند روز در اختیار فروشندگان بوده است که به سقوط مجدد قیمت به ۵۵,۶۰۰ دلار منجر شد.

بررسی سناریو‌های صعودی و نزولی قیمت بیت کوین؛ آیا اتفاقات ۲۰۱۷ تکرار می‌شود؟
نمودار قیمت بیت کوین (نمای ۱ روزه بازار بیت کوین/ تتر)

در ادامه قصد داریم نظر تحلیل‌گران را درباره نوسانات اخیر قیمت و حرکات احتمالی بیت کوین در روزهای آینده بررسی کنیم.

مراقب کندل ماهانه باشید!

رکت کپیتال (Rekt Capital)، یکی از تحلیل‌گران شناخته شده بازار ارز دیجیتال، نگاهی دقیق‌تر به حرکات قیمتی بیت کوین در نمای ۱ ماهه بازار انداخته و با انتشار تصویر نمودار زیر نشان داده است که قیمت در آستانه بسته‌شدن در یک سطح حمایتی کلیدی ماهانه، در نزدیکی ۵۸,۷۲۸ دلار است.

بررسی سناریو‌های صعودی و نزولی قیمت بیت کوین؛ آیا اتفاقات ۲۰۱۷ تکرار می‌شود؟
نمودار قیمت بیت کوین (نمای ۱ ماهه بازار بیت کوین/ دلار)

به‌گفته رکت کپیتال، حرکات قیمتی بیت کوین تاکنون «امیدوارکننده» بوده و اکنون قیمت در آستانه «بازپس‌گیری این سطح حمایتی ماهانه» است. او با این حال هشدار داده است که با بسته‌شدن کندل ماه نوامبر (آبان)، همچنان این احتمال وجود دارد که قیمت در کوتاه‌مدت نوسان کند.

رکت کپیتال می‌گوید:

اما باید این نکته مهم را به خاطر داشته باشید که قیمت بیت کوین می‌تواند در روزهای باقی‌مانده ماه نیز شاهد چنین نوساناتی باشد. این سطح بسته‌شدن کندل ماهانه است که اهمیت دارد.

عرضه ۱۴۵هزار بیت کوین از سوی صرافی ورشکسته مت گاکس

دیوید لیفچیتز (David Lifchitz)، مدیر سرمایه‌گذاری شرکت اکسپو آلفا (ExoAlpha)، برخلاف رکت کپیتال دلایل خود را برای عقب‌نشینی احتمالی قیمت بیت کوین ارائه کرده است. او به اعلامیه روز ۱۶ نوامبر (۲۵ آبان) وکیل صرافی ورشکسته مت گاکس اشاره کرده است که در آن گفته شده بود قرار است ۱۴۵,۰۰۰ بیت کوین بین سرمایه‌گذاران خردی که در جریان هک سال ۲۰۱۴ این صرافی دارایی خود را از دست داده بودند، تقسیم شود.

لیفچیتز تأکید کرده است بسیاری از این سرمایه‌گذاران خرد که قرار است در آینده‌ای نزدیک به ثروتی بادآورده برسند، بیت کوین‌هایی با ۱۰۰ برابر ارزش خرید اولیه خود دریافت می‌کنند؛ به همین خاطر «احتمالاً آنها را با هر قیمتی که بشود نقد خواهند کرد. بنابراین ممکن است زمانی که خبر نهایی‌شدن توزیع این واحدها منتشر می‌شود، ضربه سختی به بازار وارد شود».

همچنین بخوانید: بیت کوین‌های کاربران صرافی هک‌شده Mt. Gox پس از ۸ سال پس داده می‌شود؛ آیا باید منتظر سقوط بازار بود؟

با شرایط فعلی اما، لیفچیتز احساس می‌کند «فشار فروش در سطح حمایتی ۵۷,۰۰۰ تا ۵۸,۰۰۰ دلار به پایان رسیده و بازار به نظر آماده است تا بار دیگر به ۶۳,۰۰۰ دلار برسد و برای روزهای بعدی از این سطح عبور کند».

لیفچیتز می‌گوید با توجه به خطر افزایش فشار فروش در بازار پس از عرضه‌شدن بیت کوین‌های مت گاکس، رعایت‌کردن جانب احتیاط در جریان حرکات صعودی قیمت ضروری است.

لیفچیتز گفته است:

مت گاکس بازار را در شرایطی قرار داده که هر لحظه ممکن است اتفاق بدی رخ دهد و با وجود این تهدید تصور نمی‌کنم بیت کوین ماه آینده به ۱۰۰,۰۰۰ دلار برسد. نهنگ‌ها دارایی خود را حفظ کرده‌اند، اما واحدهای جدید نمی‌خرند. تصور می‌کنم آنها به‌خوبی از ماجرای مت گاکس آگاه هستند و منتظر استفاده از سقوط احتمالی آینده مانده‌اند. زمانی که مانع مت گاکس را پشت سر بگذاریم، بیت کوین مسیر روشنی تا رسیدن به اوج‌های تاریخی جدید خواهد داشت؛ البته قانون‌گذاری‌های دیوانه‌واری هم وجود دارند که ممکن است این ضیافت را خراب کنند.

آیا اتفاقات ۲۰۱۷ تکرار می‌شود؟

تک دِو (TechDev)، یکی دیگر از تحلیل‌گران شناخته‌شده فعال در توییتر، تصویر زیر را در صفحه خود منتشر کرده و در آن حرکات قیمتی بیت کوین در سال ۲۰۱۷ را با شرایط فعلی بازار مقایسه کرده است.

بررسی سناریو‌های صعودی و نزولی قیمت بیت کوین؛ آیا اتفاقات ۲۰۱۷ تکرار می‌شود؟
مقایسه حرکات قیمتی سال ۲۰۱۷ بیت کوین با شرایط فعلی بازار

به‌گفته تک دِو، اصلاح اخیر قیمت تقریباً همان مسیر اواسط نوامبر (آبان) ۲۰۱۷ را دنبال می‌کند، با یک تفاوت کوچک که اکنون میانگین متحرک ساده (SMA) ۵۰ روزه شکسته شده است.

تک دِو گفته است:

شاید هنوز به کف [قیمت] نرسیده باشیم، اما به آن نزدیک هستیم. مشاهداتم نشان می‌دهد که به احتمال زیاد ۵ تا ۱۵ هفته آینده بازار برای بیت کوین و آلت کوین‌ها دوران بزرگی خواهد بود.

در حال حاضر ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال ۲.۵۱ تریلیون دلار است و نرخ تسلط بیت کوین بر بازار ۴۱.۹ درصد ارزیابی شده است.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

4 دیدگاه
Mohamad
Mohamad
2 سال قبل

از تحلیل تک دو خوشم اومد.

علیرضا
علیرضا
2 سال قبل

خوبه

مصطفی نصاری
مصطفی نصاری
2 سال قبل

وای

فرزان
فرزان
2 سال قبل

مرسی آقای علی یاری بابت این مقاله که در اختیار قرار دادین.