بحران در ICOها؛ تمام شدن پول‌ها بدون ارائه محصول !

بحران در ICOها؛ تمام شدن پول‌ها بدون ارائه محصول !

در بازار نزولی سال ۲۰۱۸، پروژه‌های عرضه‌ اولیه‌ سکه (ICOها) در بازار ارزهای دیجیتال، به‌طور متوسط ده‌ها میلیون دلار از سرمایه‌گذاران بازار برای ایجاد برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) و سیستم‌ها جمع آوری کردند.

پس از طی ۱۲ ماه، بسیاری از پروژه‌های ICO فعال این حوزه یا هیچ محصول کارایی برای عرضه ندارند یا تعداد کم کاربرانشان ارزش‌گذاری آن‌ها را توجیه نمی‌کند.

بر اساس گفته‌های مارتا بنت (Martha Bennett)، تحلیلگر ارشد فارستر ریسرچ، ICOها در یافتن محصولات بادوام با مدل‌های تجاری پاسخگو به پدیدآمدن بازار بالقوه نزولی، ناکام مانده‌اند و این سبب شده بسیاری از پروژه‌ها در سرمایه‌پذیری با مشکل مواجه شوند.

بحران

بحران در ICOها؛ تمام شدن پول‌ها بدون ارائه محصول !

برنامه‌های پیش فروش‌ توکن یا همان ICO ها سال گذشته پول هنگفتی جمع‌آوری کردند، بطوریکه چندین ICO سرمایه‌ای بالغ بر ۴ میلیارد دلار از بازار به دست آوردند. تاکنون، بر اساس داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط دپ‌رادار (DappRadar)، به غیر از IDEX و فورک دلتا (ForkDelta)، هیچ یک از برنامه‌های غیرمتمرکز موجود در بازار بیش از ۶۰۰ کاربر در اختیار ندارد.

بسیاری از ۱۰۰ پروژه‌های برتر ارزهای دیجیتال، حتی آن‌هایی که مانند آئوگر، زیرو‌ اکس، دیسنترالند، آیکان، وان‌چین و پلی‌مث فناوری‌های قوی و جوامع توسعه‌دهندگان فعالی دارند نیز به این نتیجه رسیده‌اند که نگه‌داشتن کاربران فعال و حفظ سطح بالایی از فعالیت کاربر در سیستم‌های غیرمتمرکز، امر دشواری است.

پروژه‌های ذکرشده در بالا، محصولاتی کارایی دارند که در حال حاضران توسط کاربران و در اکوسیستم اتریوم برای موارد استفاده مختلف به کار گرفته می‌شوند. برای مثال، آئوگر (Augur) در زمان انتخابات میان‌دوره‌ای ایالات متحده شاهد افزایش حجم معاملات روزانه خود تا سقف ۳ میلیون دلار بود.

بیشتر بخوانید: بازارهای پیش‌بینی، داغ‌تر از همیشه !

اما، بیشتر توکن‌های ERC۲۰ و ICOهای حاضر در بین ۱۰۰ ارز دیجیتال برتر، هیچ محصول کارایی برای نشان دادن این موضوع که در حال حاضر کاربران به‌طور منظم از آن‌ها استفاده می‌کنند، در دست ندارند.

مارتا بنت، تحلیلگر فارستر ریسرچ، با توجه به عملکرد ضعیف بسیاری از برنامه‌های غیرمتمرکز و پروژه‌های عرضه اولیه سکه در این زمینه، اذعان داشت که بازار نزولی سال جاری زنگ هشداری برای سرمایه‌گذارانی است که بر روی پروژه‌های چند میلیون دلاری بدون محصول کارآمد و در بسیاری موارد بدون چشم‌اندازهای مشخص بلندمدت، استراتژی و مدل تجاری مستحکم سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

بنت همچنین افزود :

دیر یا زود، این موضوع منجر به رکود می‌شود. سقوط بازار ارزهای دیجیتال هم نقش تسریع‌کنندگی و هم زنگ خطر را ایفا کرد.

همچنین چندین شرکت بزرگ مانند کوین‌بیس و کانسنسیس (ConsenSys)، در دو ماه گذشته تعدادی از کارمندانشان را به خاطر بازار نزولی و کاهش قیمت دارایی‌های دیجیتال تعدیل کردند.

در ماه اکتبر، کوین‌بیس یکی از بزرگترین صرافی‌های فیات به ارز دیجیتال در بازار جهانی، ۱۵ نفر از کارمندانش را از کار بی‌کار کرد. این ماه نیز کانسنسیس اعلام کرد که قرارداد ۱۳ درصد از کارمندانش را که حدوداً شامل ۱۳۰ نفر می‌شود را فسخ کرده است.

چگونه پیش برویم؟

بحران در ICOها؛ تمام شدن پول‌ها بدون ارائه محصول !

لکس سوکولین (Lex Sokolin)، مدیرکل راهبردی فین‌تک آتونوموس ریسرچ، اظهار داشت که ورود سرمایه و سرمایه‌گذاران جدید می‌تواند به توازن این بخش در ماه‌های آینده ختم شود و این قضیه در مورد شرکت‌های تجاری مانند صرافی‌ها که حاشیه سود قدرتمندی دارند، به طور قطع صادق خواهد بود.

وی اذعان داشت:

صراحتاً بگویم بر اساس مقایسه‌هایی که در گذشته صورت گرفته، فشار قیمت روی دارایی‌های دیجیتال در سال ۲۰۱۸ احتمالاً منجر به توقف و تعلیق ۲۵ تا ۵۰ درصد از پروژه‌های کنونی می‌شود. با این‌حال، سرعت ورود سرمایه‌گذاران و سرمایه‌های جدید می‌تواند سبب متعادل‌سازی این رکود و در کل رشد این حوزه شود.

با این‌حال، ICOها تا زمانی که توسعه واقعی محصولاتشان را به عنوان ارزهای دیجیتال و هم برای استفاده توسط کاربران عادی آغاز نکنند، بهبود و بازیابی از شرایط فعلی بازار برای آن‌ها کار چالش‌برانگیزی خواهد بود.

منبع : ccn
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه