بررسی ۵ دلیل احتمالی سقوط قیمت بیت کوین به زیر۲۶هزار دلار

بررسی ۵ دلیل احتمالی سقوط قیمت بیت کوین به زیر۲۶هزار دلار

شب گذشته قیمت بیت کوین در مدت ۱۰ دقیقه حدود ۹درصد سقوط کرد تا اولین بار در بیش از یک ماه گذشته به محدوده ۲۵٬۲۰۰ دلار برسد. فروش بیت کوین‌های شرکت اسپیس‌اکس، ورشکستگی یک غول املاک چینی و ترس از افزایش نرخ بهره از جمله دلایلی هستند که تحلیلگران در مورد این کاهش غیرمعمول قیمت مطرح کرده‌اند.

به گزارش کوین تلگراف، به نظر می‌رسد که تحلیلگران تاکنون دربارۀ چرایی سقوط ناگهانی قیمت بیت کوین و به‌دنبال آن کل بازار ارزهای دیجیتال به اتفاق نظر نرسیده‌اند. اتفاقی که منجر به لیکوئیدشدن بیش از ۱.۰۴میلیارد دلار موقعیت معاملاتی در شبانه‌روز گذشته شده است.

بررسی ۵ دلیل احتمالی سقوط قیمت بیت کوین به زیر۲۶هزار دلار
نمودار ۴ ساعته قیمت بیت کوین

فروش بیت کوین‌های اسپیس‌اکس و ترس از افزایش نرخ بهره

جاش گیلبرت (Josh Gilbert)، تحلیلگر بازار در ای‌تورو، دلیل این کاهش را به فروش احتمالی بخش یا تمام ۳۷۳میلیون دلار بیت کوین شرکت اسپیس‌اکس نسبت می‌دهد که وال استریت ژورنال در ۱۷ اوت (۲۶ مرداد) گزارشی از آن منتشر کرده بود.

هر زمان که نام بزرگی در این صنعت بیت کوین می‌فروشد، به‌فردی به تأثیرگذاری ایلان ماسک، قیمت تحت فشار قرار خواهد گرفت.

سقوط ناگهانی قیمت بیت کوین در شب گذشته، حدود ۲.۵ ساعت پس از انتشار گزارش وال استریت ژورنال رخ داد.

گیلبرت افزود که تغییر سریع احساسات بازار به‌دلیل انتظار گسترده از افزایش نرخ بهره در ماه‌های آینده از سوی فدرال رزرو می‌تواند دلیل دیگری برای این اتفاق باشد. او توضیح داد:

با درنظرگرفتن برخی روندهای ضعیف در بازارهای جهانی‌، به‌ویژه در دارایی‌های پرریسک، درکنار این انتظار که احتمالاً برای مدت‌طولانی‌تری شاهد نرخ بهره بالا خواهیم بود می‌توانستیم انتظار اصلاح قیمت‌ها را داشته باشیم.

وی افزود:

بیت کوین در طول ماه گذشته در محدوده ۲۹ تا ۳۰هزار دلاری معامله شد و با انتشار برخی خبرهای خوب برای رسیدن به سطوح بالاتر تلاش کرد که نتیجه آن تنها افزایش فشار فروش گسترده بود.

افزایش بازده اوراق قرضه دولت ایالات متحده

تینا تنگ (Tina Teng)، تحلیلگر بازار در سی‌ام‌سی مارکتس، نظری متفاوت دارد و افزایش اخیر بازده اوراق قرضه دولتی را علت اصلی این سقوط می‌داند. او توضیح داد:

افزایش سود این اوراق به‌طور معمول به معنای کاهش نقدینگی در تمامی بازارها است. اتفاقی که می‌تواند دلیل اصلی سقوط بازار ارزهای دیجیتال باشد.

افزون بر این، تنگ خاطرنشان کرد که ورشکستگی غول املاک چینی، شرکت اِورگرند (Evergrande) می‌تواند به‌شکلی غیرمستقیم در سقوط قیمت بیت کوین نفش داشته باشد، اما نمی‌تواند دلیل اصلی آن باشد. او توضیح داد:

بحران اِورگرند بیشتر بر احساسات بازار نسبت به اقتصاد چین و سرمایه‌گذاران تأثیر می‌گذارد.

تأثیر منفی کاهش ارزش یوان چین بر قیمت بیت کوین

در حالی که تنگ، ورشکستگی این کارگزار املاک چینی را دلیل اصلی نوسان قیمت بیت کوین نمی‌داند، مارکوس تیلن (Markus Thielen)، رئیس بخش تحقیقات در ماتریکس‌پورت عقیده دارد که خطر کاهش ارزش یوان چین ممکن است نقش مهمی در این فروش گسترده داشته باشد.

بزرگترین خطر کنونی در سطح اقتصاد کلان، کاهش ارزش یوان چین است که به ضعیف‌ترین سطح خود از سال ۲۰۰۷ رسیده است.

او توضیح داد:

در اوت ۲۰۱۵ (مرداد ۱۳۹۴)، زمانی که چین برای آخرین بار ارزش یوان را کاهش داد، قیمت بیت کوین در طول دو هفته آینده پس از آن تا ۲۳درصد سقوط کرد. پیش از شروع روند صعودی بزرگ‌تر، بیت کوین آن سال را با رشد ۵۹درصدی نسبت سطحی پایان رساند که به‌دلیل کاهش ارزش یوان به آن‌جا سقوط کرده بود.

فروش گسترده نهنگ‌ها

باوجود انتشار رویدادهای خبری دیگری که می‌توانست دلیل سقوط اخیر بازار باشد، یک معالمه‌گر مشتقات با نام مستعار دِفلوهورس (TheFlowHorse) عقیده دارد که این اتفاق می‌تواند ناشی از فروش بزرگ یک نهنگ باشد که منجر به ایجاد فشار بیشتر در بازار مشتقات شد. او گفت:

این سلسله از فروش‌ها طبیعی نبود. بازیگر بزرگی با هدفی مشخص وثیقه‌ای گذشت و بازار را به حرکت درآورد؛ زیرا حجم بازار اسپات با بازار مشتقات قابل مقایسه نیست. 

بر اساس داده‌های پلتفرم کوین‌گلس، بیش از ۳۷۳میلیون از معاملات لانگ بیت کوین طی ۲۴ ساعت گذشته لیکوئید شدند. ارزش کل معاملات لانگ لیکوئیدشده در این مدت که بر روی افزایش قیمت ارزهای دیجیتال شرط بسته‌ بودند، از ۸۳۶.۵ میلیون دلار عبور کرده است.

بررسی ۵ دلیل احتمالی سقوط قیمت بیت کوین به زیر۲۶هزار دلار
طی ۲۴ ساعت گذشته بیش از بیش از ۱.۰۴میلیارد دلار موقعیت معاملاتی لیکوئید شدند

هورس با این توضیح که بسیاری از دلایل مطرح‌شده صرفاً گمانه‌زنی محض هستند، افزود که ازآنجایی‌که اخبار مربوط به تأیید احتمالی یک ETF فیوچرز اتریوم لحظاتی پس از این سقوط منتشر شد، این امکان وجود دارد یک صندوق بزرگ موقعیت معاملاتی بیت کوین خود را باهدف ایجاد آبشاری از فروش برای خرید اتریوم فروخته باشد.

بر اساس داده‌های بازار، قیمت بیت کوین طی چند ساعت گذشته حدود ۱.۶ درصد رشد کرده است و اکنون در محدوده ۲۶٬۵۵۰ دلار معامله می‌شود. به نظر می‌رسد که این افزایش قیمت به انتشار خبر تأیید چندین ETF فیوچرز اتریوم توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار در ماه اکتبر (مهر) مرتبط باشد.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

5 دیدگاه
mehrooz sahaleh
mehrooz sahaleh
۱۰ ماه قبل

. هم اکنون دو همایش در حال انجام است اولی BRICS و دومی Jacksons Whole Symposium ..راجع به بریکس خیلی خلاصه اینکه کشور های عضو می خواهند در مقابل "" دلار "" قد علم کنند ... اهداف دیگری هم وجود دارند . مهمتر از آن همایش جکسون می باشد که اغلب مدیران بانکهای مرکزی در آن جمع هستند و بالای 150 اقتصاد دان برجسته ... مقاله میدهند .. بازار ها را بررسی می کنند و ... اگر مطالب بنده را خوانده باشید ( در ارتباط با دستکاری ایندکس های بالانس شیت .. ) ایالات متحده ... شاید این سیمپوزیوم بتواند حقایق را تا مقداری نمایان بکند ... و در نتیجه آقای "" پال "" سر دوراهی قرار خواهد گرفت (( افزایش نرخ بهره یا توقف و پایین آوردن آن )) باید منتظر ماند . ممنون که خواندید .

mehrooz sahaleh
mehrooz sahaleh
۱۱ ماه قبل

تمامی نوشته های ذیل ..... نشان از این دارد که ایالات متحده بعنوان منبع دلار نمی خواهد که اقتصادش به رکود برود ،البته با دستکاری هایی که انجام میدهد ، ولی این امر اتفاق خواهد افتاد .. تاثیر رکود اقتصادی بر روی روند دلار تاثیر خواهد گذااشت و آنرا پایین خواهد کشید .... بانکها بعلت این رکود وضعیتشان خراب خواهد شد ، ( همان چیزی که دو یا سه ماه پیش اتفاق افتاد ) مردم panic خواهند کرد و شروع به بردن سرمایه هایشان به بازار های امن تر خواهند نمود money run - که در این راستا کریپتو ها یکی از این بازار ها خواهد بود . البته که به مرور زمان این رکود هم از بین خواهد رفت . و بازار ها/ بانکها به حالت طبیعی خود بر خواهند گشت . دوست عزیز امید وارم این پاسخ برای شما مفیدبوده باشد . <b>b:این مطلب در پاسخ به دوست عزیزی که برایش سوال پیش آمده بود می باشد .<b>

mehrooz sahaleh
mehrooz sahaleh
۱۱ ماه قبل

دوستان گرانقدر اگر "" ادمین محترم "" آپ لود کند چند تا چبز مهم را می خواهم به اطلاع برسانم. فدرال رزرو ایالات متحده با دستکاری در بعضی از آمار سعی در بالا نگهداشتن DXY یا همان قدرت دلار را در دستور کار قرار داده است ! البته در این زمینه هیچ کس نمی تواند با اقتصاد ما رقابت کند !! بعنوان مثال ببینید چقدر هوشمندانه آمار بیکاری را اعلام می کند ، می گوید کسانی که حقوق بیکاری می گیرند ، بیکار محسوب نمی شوند و آنها را جزِ بازنشسته ها به حساب می آورد !! می گوید کسانی که از بانکها credit یا وام گرفته اند و باز پرداخت آنها به تعویق افتاده نیز اثری در اقتصاد نداشته وندارد !! هم اکنون 7 درصد از کسانی که وام گرفته اند نمی توانند وام های خود را به موقع پرداخت نمایند و به اجبار وامهای جدیدی می گیرند که بتوانند بدهی های گذشته خود را پوشش بدهند ! این رقم یک ماه پیش 6 در صد بوده و در زمان کرونا هم 10 درصد بوده است . دو علت برای این نوع دستکاری ها وجود دارد ، انتخابات آتی ریاست جمهوری و سال پایانی ماموریت آقای "" جرومی پاول "" در فدرال رزرو . که می خواهد پیروز مندانه میدان را ترک کند! حالا کی و چه زمانی گند این کارهایش در بیاد خدا عالم است !!این را بگویم و مرخص بشوم ، پویا ترین و بهترین اقتصاد های دنیا اعتدال است ( به دلایل مختلف از جمله صادرات و واردات ) ... اقتصاد دستکاری شده پایدار نمی ماند ... ممنون که خواندید .

mehrooz sahaleh
mehrooz sahaleh
۱۱ ماه قبل

ضمن تشکر از نویسنده محترم وقدیمی این سایت . طبق معمول نگاهی می اندازیم به دلایل فاندا منتال که بدون شک حرف اول و آخر را در تمامی بازارها می زند . دوستان نگاه کنید یک موردی اخیرا اتفاق افتاده که بیش از همیشه رمز ارز ها را تحت تاثیر خود قرار داده است . """ نرخ سود اوراق قرضه "" موردی است که بیش از گذشته کریپتو ها را هدف قرار میدهد . در گذشته ارتباط مستقیمی با فلزات گرانبها داشته ولی هم اکنون می بینیم که این مورد مستقیما کریپتو ها رانیز هدف قرار داده است .... البته که یک سر این قضایا به نرخ بهره بانکی ایالات متحده بر می گردد .. براستی چه اتفاقی در 48 ساعت گذشته افتاده که بازار ها را اینطور به هم ریخته است ؟ و دلار ( DXY ) اینطور افزایشی شده است ... در همین جلسه federal minutes اخیر آقایان تصمیم گرفتند که ( منظور آقای " پال " می باشد ) برای جلو گیری از ورشکستگی بانکها وامهای بزرگی را به آنها بدهند تا اتفاقی که چند ماه پیش افتاد ، دیگر رخ ندهد !! money run - این یعنی چاپ اسکناس دلار !! البته که تاحدود زیادی بدون پشتوانه می باشد ،این را از بدهی های ایالات متحده می توان فهمید ...دوستان این نوع مسکن ها تا کجا می تواند کار ساز باشد ..... بعد از هر تورمی باید رکود اقتصادی داشته باشیم و هر چقدر این امر به تعویق بیفتد ... کار ها مشکل تر میشود ... اگر هم به تاریخ مراجعه کنیم میبینیم که خیلی از دولت های وقت در گذشته تا این جاها پیش رفته اند ولی از این به بعد ... مانند اتفاق یا رکودی که در دهه 70 میلادی افتاد ... ممنون که خواندید .

Babydoge ...0.0000005
Babydoge ...0.0000005
۱۱ ماه قبل

تهش یعنی چی ؟