۵ اتفاقی که می‌توانند بازار نزولی فعلی را به پایان برسانند

۵ اتفاقی که می‌توانند بازار نزولی فعلی را به پایان برسانند

بر کسی پوشیده نیست که طولانی‌ترشدن روند نزولی بازار ارزهای دیجیتال، چقدر می‌تواند طاقت‌فرسا باشد. در حالی که اکثر سرمایه‌گذاران سعی می‌کنند با استفاده از تحلیل تکنیکال کف روند نزولی فعلی را پیدا کنند، اتفاقات خاص و البته نه‌چندان دور از ذهنی هم هستند که می‌توانند شرایط بازار را به‌کلی تغییر دهند.

به گزارش کوین تلگراف، در حال حاضر اکثر سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال از شرایط بازار ناراضی هستند. بازار نزولی از مدت‌ها قبل شروع شده و تعداد نسبتاً کمی از فعالان بازار از سقوط ویران‌کننده قیمت‌ها در امان مانده‌اند.

هم‌اکنون موضوع داغ میان فعالان صنعت ارزهای دیجیتال پیش‌بینی زمان تغییر ‌روند نزولی بازار است. اکثر آنها می‌خواهند بدانند که قیمت بیت کوین تا کجا پایین می‌آید و زمستان ارزهای دیجیتال تا چه زمانی ادامه دارد. در این میان، افراد باتجربه‌تر می‌دانند که پیش‌بینی کف بازار تقریباً غیرممکن است و بهتر است این انرژی را جای دیگری صرف کرد.

به جای تمرکز بر زمان پایان روند نزولی، شاید بهتر باشد بفهمیم که چه اتفاق‌هایی می‌تواند بازار را از اعماق روند نزولی بیرون بکشد و آن را در مسیر چرخه صعودی بعدی قرار دهد.

در این مطلب قصد داریم پنج عامل بالقوه را بررسی کنیم که می‌توانند بازار ارزهای دیجیتال را از وضعیت بد فعلی بیرون بکشند.

۱. به‌روزرسانی موفقیت‌آمیز شبکه اتریوم

۵ اتفاقی که می‌توانند بازار نزولی فعلی را به پایان برسانند

یکی از اتفاق‌هایی که بسیاری از سرمایه‌گذاران از پنج سال پیش انتظار آن را می‌کشند، انتقال شبکه اتریوم از سازوکار اثبات کار به مدل مبتنی بر اثبات سهام است.

گفتنی است این فرایند تا همین حالا هم بسیار طولانی شده و در این مدت با مشکلات زیادی روبه‌رو شده است. با این حال، بعد از اینکه فرایند ادغام (یکی‌کردن شبکه مبتنی بر اثبات کار فعلی و شبکه مبتنی بر اثبات سهام بیکن چین) به‌طور موفقیت‌آمیز در شبکه آزمایشی و عمومی سپولیا (Sepolia) اجرا شد، بسیاری از کاربران به این نتیجه رسیدند که ادغام اصلی نزدیک‌تر از همیشه است.

اگر این انتقال بدون هیچ مشکلی انجام شود، این احتمال وجود دارد که هیاهوی پیرامون آن بتواند به بازار ارزهای دیجیتال کمک کند تا از وضعیت نزولی موجود خارج شود. اگر ادغام مقیاس‌پذیری شبکه اتریوم را افزایش دهد و تجربه کاربری را سریع‌تر کند، این احتمال بیشتر هم می‌شود. در حال حاضر ظاهراً قرار است ادغام در اوت ۲۰۲۲ (مرداد) انجام شود.

اگر این ادغام موفقیت‌آمیزی باشد، ممکن است باعث شود معامله‌گران به استراتژی «شایعه را بخر، خبر را بفروش!» روی بیاورند. در این صورت، قیمت‌ها به‌خاطر سرخوشی هولدرها افزایش می‌یابد؛ اما وقتی وضعیت مالی وخیم جهان دوباره نمایان شود، بازار هم سقوط می‌کند.

۲. تأیید اولین ETFهای نقدی بیت کوین در آمریکا

۵ اتفاقی که می‌توانند بازار نزولی فعلی را به پایان برسانند

اتفاق دیگری که شایعات مربوط به آن سال‌هاست در بازار وجود دارد و می‌تواند ارزهای دیجیتال را احیا کند، صدور مجوز راه‌اندازی یک صندوق قابل‌معامله در بورس (ETF) نقدی بیت کوین در بازارهای ایالات متحده آمریکا است.

دوقلوهای وینکلواس (Winklevoss) در سال ۲۰۱۷ اولین ETF بیت کوین را پیشنهاد کردند و کمیسیون بورس آمریکا هم آن را رد کرد. از آن زمان تاکنون هر پیشنهادی که برای راه‌اندازی ETF بیت کوین با پشتوانه نقدی ارائه شده، یکی پس از دیگری رد شده است.

دلیل کمیسیون بورس آمریکا برای رد ETF نقدی بیت کوین معمولاً این است که بازار ارزهای دیجیتال به‌راحتی دست‌کاری می‌شود و سیاست‌های مناسبی برای محافظت از سرمایه‌گذاران آن وجود ندارد.

اگر مجوز یک ETF نقدی بیت کوین تأیید شود، دعاوی بلندمدت موجود به پایان می‌رسد و بیت کوین و به‌طور کلی صنعت ارزهای دیجیتال بیش از پیش مشروع می‌شود. این امر به‌نوبه خود باعث می‌شود با موج جدیدی از پذیرش ارزهای دیجیتال میان سرمایه‌گذاران سازمانی روبه‌رو شویم. در نهایت نیز با سرازیرشدن سرمایه‌های جدید به بازار، زمستان ارزهای دیجیتال به پایان می‌رسد.

۳. تغییر سیاست‌های بانک مرکزی آمریکا

۵ اتفاقی که می‌توانند بازار نزولی فعلی را به پایان برسانند

یکی از عبارات رایجی که اکثر سرمایه‌گذاران همیشه از آن استفاده می‌کنند، «با فدرال رزرو در نیفتید» است. آنها از این عبارت برای توضیح یکی از تأثیرگذارترین نیروهای موجود در بازارهای مالی جهانی استفاده می‌کنند. چندی پیش فدرال رزرو در حالی افزایش ۰.۲۵ واحد درصدی نرخ بهره بانکی را تصویب کرد که سال‌ها از سیاست‌های پولی تسهیلی (افزایش عرضه پول) و نرخ بهره نزدیک به صفر استفاده می‌کرد. این رقم نیز اولین رشد نرخ بهره در آمریکا طی سه سال گذشته محسوب می‌شود.

از آن زمان تاکنون، فدرال رزرو در دو مرتبه دیگر نرخ بهره را به‌ترتیب ۰.۵ و ۰.۷۵ واحد درصد افزایش داد. گفتنی است نرخ بهره بانکی در آمریکا هم‌اکنون در محدوده ۱.۵ تا ۱.۷۵ قرار دارد.

هم‌زمان با این اتفاق، قیمت دارایی‌های پرریسک کاهش یافته است. برای مثال، بیت کوین از سطح ۴۸,۰۰۰ دلار در انتهای ماه مارس (اسفند ۱۴۰۰) به قیمت فعلی خود (حدود ۲۰٬۰۰۰ دلار) رسیده است.

رشد تاریخی بازار ارزهای دیجیتال و جهش قیمت‌ها در سال ۲۰۲۱ تا حد زیادی به‌خاطر سیاست‌های پولی تسهیلی فدرال رزرو بود. در نتیجه، اگر فدرال رزرو بعد از مدتی دوباره به چنین سیاست‌هایی روی بیاورد، بار دیگر جریان سرمایه به اکوسیستم ارزهای دیجیتال باز می‌گردد.

۴. پذیرش بیت کوین به‌عنوان پول قانونی در کشورهای مختلف

۵ اتفاقی که می‌توانند بازار نزولی فعلی را به پایان برسانند

در سال ۲۰۲۱، السالوادور به اولین کشور در جهان تبدیل شد که بیت کوین را به‌عنوان یک ارز قانونی برای استفاده شهروندان خود می‌پذیرد. در آوریل ۲۰۲۲ (فروردین) هم جمهوری آفریقای مرکزی (CAR) به دومین کشوری تبدیل شد که این کار را انجام می‌دهد و به این روند رو‌به‌رشد می‌پیوندد.

هدف دیرینه طرفداران بیت کوین این است که این ارز دیجیتال روی به ارز قانونی کشورها تبدیل شود و تصمیم السالوادور و جمهوری آفریقای مرکزی جای تجلیل دارد، اما اگر بخواهیم واقع‌بین باشیم، پذیرش بیت کوین در چنین کشورهای کوچکی تأثیر چندانی نخواهد داشت.

با این حال، اگر کشورهای بزرگتری مثل ژاپن یا آلمان تصمیم بگیرند که بیت کوین را به‌‌عنوان ارز قانونی خود بپذیرند و شهروندان آنها از این ارز دیجیتال برای خریدهای روزانه خود استفاده کنند، احتمالاً تغییری اساسی اتفاق خواهد افتاد.

تحولات اخیر جهان، از جمله درگیری‌های نظامی بین کشورها و کمبود مواد غذایی، دولت‌ها را مجبور به انجام کارهایی کرده است که هرگز فکرش را هم نمی‌کردند. در نتیجه، چندان دور از ذهن نیست که یک کشور بزرگ از بیت کوین به‌عنوان آخرین گزینه خود استفاده کند؛ چراکه ارزهای فیات همچنان در حال ازدست‌دادن قدرت خرید خود هستند.

۵. پذیرش بیت کوین توسط یک شرکت بزرگ

۵ اتفاقی که می‌توانند بازار نزولی فعلی را به پایان برسانند

یک بهانه رایج درباره اینکه چرا مردم از بیت کوین یا ارزهای دیجیتال برای خریدهای روزانه‌شان استفاده نمی‌کنند، این است که این ارزها در هیچ‌کجا پذیرفته نمی‌شوند.

مشخصاً روش‌های زیادی برای دسترسی به ارزش در قالب ارزهای دیجیتال وجود دارد. در این زمینه برای مثال می‌توان به کارت‌های اعتباری و ادغام برنامه‌های پرداخت آنلاین با پلتفرم‌هایی مثل شاپیفای (Shopify) اشاره کرد. با این حال، امکان انجام خرید‌های روزمره با استفاده از انجام تراکنش مستقیم در یک شبکه بلاک چینی، نسبتاً محدود است.

ایلان ماسک بارها نشان‌ داده است که تنها صحبت‌کردن درباره پرداخت‌های مبتنی بر یک شبکه خاص، می‌تواند باعث رشد توکن وابسته به آن شود. گفتنی است یکی دیگر از شرکت‌های او به نام بورینگ کمپانی (Boring Company) نیز در ماه ژوییه (تیر) دوج کوین را به‌عنوان یک روش پرداخت پذیرفت.

بنا بر تجربه‌‌ای که از اقدامات ماسک به دست آمده و همین طور موارد دیگری که در آنها قیمت یک ارز دیجیتال به‌خاطر شایعات مربوط به پذیرش آن توسط یک شرکت بزرگ افزایش یافته است، می‌توان گفت اگر شرکت‌های بزرگی مثل آمازون (Amazon) یا اَپل از پرداخت‌های مبتنی بر ارزهای دیجیتال استفاده کنند، ممکن است یک روند صعودی جدید در بازار ایجاد شود.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

11 دیدگاه
Keivan
Keivan
۲ سال قبل

عالي

kourosh
kourosh
۲ سال قبل
Tajik
Tajik
۲ سال قبل

از زحمت کشان این مطالب سپاسگزارم

مسعود فائق
مسعود فائق
۲ سال قبل

یکی از بهترین مقالاتی که در سایت شما مطالعه کردم .... ممنونم ازتون

یوسف
یوسف
۲ سال قبل

ممنون

Mahdi moghim
Mahdi moghim
۲ سال قبل

عالی بود

سیدمیرزاقلندری
سیدمیرزاقلندری
۲ سال قبل

سیاستی بیرون هم است مثلاً جنک اوکران
وو

سیدمیرزاقلندری
سیدمیرزاقلندری
۲ سال قبل

بسیار عالی

vahidatarod
vahidatarod
۲ سال قبل

عالی بود

آرش
آرش
۲ سال قبل

عالی بود