داده‌های تازه: ۴ درصد از نهنگ‌های بازار ارز دیجیتال سابقه فعالیت مجرمانه دارند

داده‌های تازه: ۴ درصد از نهنگ‌های بازار ارز دیجیتال سابقه فعالیت مجرمانه دارند

داده‌های چین‌آلایسیس (Chainalysis) نشان می‌دهد این ۴,۰۶۸ نهنگ مجرم که حدود ۴ درصد کل نهنگ‌های بازار را شامل می‌شوند، بالغ بر ۲۵ میلیارد دلار ارز دیجیتال بین خود نگهداری می‌کنند.

به گزارش کوین تلگراف، گزارش چین‌آلایسیس، نهنگ مجرم را هر آدرس کیف پول حاوی بیش‌از یک میلیون دلار ارز دیجیتال می‌داند که ده درصد یا بیش‌تر از اندوخته کیف پول خود را در تراکنش با آدرس‌های غیرقانونی به دست آورده باشد. این آدرس‌های غیرقانونی در فعالیت‌های مجرمانه‌ای نظیر کلاهبرداری، جعل و انتشار بدافزار دست داشته‌اند.

داده‌های این گزارش از بخش «تراز مجرمانه» از مجموعه گزارش فعالیت‌های مجرمانه ارزهای دیجیتال به دست آمده است. این گزارش فعالیت‌های مجرمانه بر بستر بلاک چین را در فاصله سال ۲۰۲۱ میلادی (۱۳۹۹ تا ۱۴۰۰) تا اوایل سال جاری میلادی بررسی می‌کند. در این گزارش موضوعاتی چون باج‌افزارها، بدافزارها، بازارهای سیاه و جرایم مرتبط با توکن‌های غیرمثلی (NFT)‌ بررسی شده است.

طبق این گزارش در مجموع ۴,۰۶۸ نهنگ مجرم شناسایی شده است که مجموع ارزش ارزهای دیجیتال آن‌ها بالغ بر ۲۵ میلیارد دلار می‌شود. طبق آن‌چه در این گزارش آمده است نهنگ‌های مجرم حدود ۳.۷ درصد از کل نهنگ‌های بازار ارزهای دیجیتال را تشکیل می‌دهند.

داده‌ها حاکی از آن است که ۱,۳۷۴ نهنگ بین ۱۰ تا ۲۵ درصد موجودی کیف پول خود را از منابع مجرمانه به دست آورده‌اند، در همین حال ۱,۳۶۱ نهنگ بین ۹۰ تا ۱۰۰ درصد ارزش کیف پول خود را از طریق این منابع تأمین کرده‌اند. ۱,۳۳۳ نهنگ دیگر نیز بین ۲۵ تا ۹۰ درصد ارزش کیف پول خود را از منابع مرتبط با فعالیت‌های غیرقانونی کسب کرده‌اند.

داده‌های تازه: ۴ درصد از نهنگ‌های بازار ارز دیجیتال سابقه فعالیت مجرمانه دارند
نسبت تراز فعالیت‌های مجرمانه در کیف پول نهنگ‌های مجرم

بر طبق این گزارش، با اینکه وجوه دزدیده‌شده بیشترین مبلغ این جرایم را به خود اختصاص داده‌‌اند، دارک نت بزرگ‌ترین منبع تأمین مالی این نهنگ‌ها بوده است. پس از آن کلاهبرداری‌ها و در جایگاه سوم نیز وجوه دزدیده شده قرار دارند.

معاملات غیرقانونی

این گزارش نشان داد که در سال میلادی گذشته، این آدرس‌ها بیش از ۱۴ میلیارد دلار دریافت کرده‌اند. در مقایسه با ۷.۸ میلیون دلار دریافتی آنها در سال ماقبل آن، رشدی ۷۹ درصدی را می‌بینیم.

داده‌های تازه: ۴ درصد از نهنگ‌های بازار ارز دیجیتال سابقه فعالیت مجرمانه دارند
مبالغ دریافتی نهنگ‌ها به تفکیک جرائم مختلف

بخش عمده این ۱۴ میلیارد دلار به معاملات کلاهبرداری اختصاص دارد. این معاملات نسبت به سال پیش از آن ۸۲ درصد افزایش یافته و به ۷.۸ میلیارد دلار رسیده است. بالا کشیدن سرمایه‌ها (rug pulls) در پروژه‌های مالی غیرمتمرکز (DEFI)، با ارزش ۲.۸ میلیارد دلاری خود به‌طور ویژه مورد توجه قرار گرفته است.

البته باید توجه داشته باشیم که تقریباً ۹۰ درصد از کل ارزش مبالغ بالا کشیده‌شده در سال میلادی گذشته، با یک صرافی متمرکز متقلب به نام ثودکس (Thodex) مرتبط بوده است که بلافاصله پس از این‌که صرافی کاربران را از برداشت وجوهشان بازداشت، مدیرعامل آن نیز ناپدید شد.

معاملات حاصل از سرقت نیز با افزایش ۵۱۶ درصدی نسبت به سال قبل، به ارزش ۳.۲ میلیارد دلار رسید و در این بخش نیز حجم کثیری از معاملات، مرتبط با پروژه‌های دیفای بود.

همچنین بخوانید: قصد دارید از دیفای وام بگیرید؟ ۳ تهدیدی که باید بدانید

این گزارش جنبه‌های مثبتی نیز داشت. کل حجم معاملات در سال میلادی گذشته بالغ‌بر ۱۵.۸ تریلیون دلار بوده است و آدرس‌های مجرم تنها ۰.۱۵ درصد از این ارزش را در اختیار دارند که این مقدار نسبت به سال میلادی پیش از آن ۰.۳۴ درصد کاهش یافته است.

فعالیت‌های مجرمانه به‌مرور زمان سهم کوچک‌تری از اکوسیستم ارزهای دیجیتال را شامل می‌شوند. همچنین توانایی مجریان قانون برای برخورد و مبارزه با جرایم مبتنی بر ارزهای دیجیتال نیز در حال تکامل است. چندین نمونه از این برخوردها در گزارش آمده است. اتهامات وارده کمیسیون معاملات آتی کالای ایالات‌ متحده (CFTC) علیه چندین کلاهبردار، حذف باج‌افزار «REvil» توسط پلیس فدرال آمریکا (FBI)، تحریم سیوکس (Suex) و چتکس (Chatex) به وسیله دفتر کنترل سرمایه‌های خارجی آمریکا (OFAC) بخشی از این تلاش‌ها است.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

2 دیدگاه
saleh fereidouni
saleh fereidouni
2 سال قبل

رمز ارزاتون رو بفروشید فرار از ما گفتن بود

شهداد ضرغام زاده
شهداد ضرغام زاده
2 سال قبل

همه ی دولتها دزدی میکنن تو روز روشن از جیب مردم اون اشکال نداره؟؟؟
فقط گیر دادن به اتفاقهای ارزدیجیتال...