موج جدید در بازار NFTها: استقبال از دامنه‌های اتریومی متشکل از اعداد

موج جدید در بازار NFTها: استقبال از دامنه‌های اتریومی متشکل از اعداد

بسیاری از کاربران شبکه اتریوم در چند روز گذشته تلاش کرده‌اند نام دامنه‌های اتریومی (eth.) سه و چهار رقمی را خریداری کنند. همین‌ مسئله باعث شده‌ است حجم معاملات بازار این توکن‌های غیرمثلی (NFT) به‌شدت افزایش یابد.

به گزارش کوین تلگراف، اتریوم نیم سرویس (Ethereum Name Service) یا «ENS» اخیراً میان سرمایه‌گذاران، معامله‌گران و علاقه‌مندان دنیای NFTها سروصدای زیادی به پا کرده است. این سرویس عرضه‌کننده دامنه «eth.» است و نام‌ دامنه‌هایی متشکل از اعداد ۰۰۰۰ تا ۹۹۹۹ دارد. با وجود اینکه سال‌ها از زمان ایجاد این نام‌ دامنه‌های سه و چهاررقمی می‌گذرد، تعداد افرادی که برای دامنه‌های ENS ثبت‌نام کرده‌اند و به‌دنبال خرید آنها در بازارهای NFT هستند، در هفته گذشته به‌شدت افزایش یافته و روی حجم معاملات این توکن‌های غیرمثلی هم تأثیر گذاشته است.

بر اساس داده‌های سایت تحلیلی دون آنالیتیکس (Dune Analytics) این افزایش حجم معاملات در ۲۱ آوریل (۱ اردیبهشت) شروع شد‌ و تعداد موارد ثبت‌‌نام دامنه در اتریوم نیم سرویس هم از ۲,۷۲۱ عدد به ۲۱,۱۸۸ مورد در ۲۸ آوریل (۸ اردیبهشت) رسید. در هفت روز گذشته، حجم معاملات دامنه‌های ENS در بازار NFTهای اوپن‌سی (OpenSea) ۳,۳۳۳ درصد رشد کرده و تا ۲,۶۱۳ اتریوم، معادل ۷.۳ میلیون دلار افزایش یافته است. علاوه بر این، در ۴۸ ساعت گذشته نیز حجم معاملات NFT نام دامنه‌های ENS در بازار اوپن‌سی به اوج خود رسیده است. گران‌ترین دامنه اتریومی متشکل از اعداد که اخیراً به فروش رسیده، دامنه «555.eth» است که در ۲۸ آوریل (۸ اردیبهشت) با قیمت ۵۵.۵ اتریوم یا ۱۵۶٬۸۲۱.۹۱ دلار معامله شد.

هر آدرس اینترنتی ENS یک توکن غیرمثلی است که مانند تمام NFTهای دیگر ایجاد و فروخته‌ می‌شود. این دامنه‌های غیرمتمرکز که به eth. ختم می‌شوند، می‌توانند مثل آدرس‌های کیف پول اتریوم، هش‌های رمزنگاری‌شده و یو‌آر‌ال (URL) وب‌سایت‌ها عمل کنند. روزبه‌روز برنامه‌های غیرمتمرکز، کیف پول‌ها، صرافی‌ها و بازارهای NFT بیشتری از این دامنه‌ها پشتیبانی می‌کنند. این نام‌های کاربری می‌توانند از پلفترم ENS یا مربوط به رقبای آن مثل آن‌استاپیبل دامینز (Unstoppable Domains) باشند. کاربران دنیای وب ۳.۰ در واقع از ارزشی استقبال کرده‌اند که می‌توان آن را به هویت دیجیتال گره زد.

هولدرهایی که توانسته‌اند نام‌ دامنه‌های ENS را از ۰ تا ۹۹۹۹ به دست بیاورند، یک کانال مخصوص به خود در دیسکورد (Discord) به اسم «10kClub» تشکیل داده‌اند. تا زمان نگارش این مطلب، نزدیک به ۴,۰۰۰ هولدر ENS به این انجمن پیوسته‌‌اند. اعضای مذکور حتی یک پیام خودکار ایجاد کرده‌اند که به‌طور مداوم در چت این انجمن پست می‌شود و می‌گوید «من شماره‌هایم هستم و شماره‌هایم [هویت] من هستند» (I AM MY NUMBERS AND MY NUMBERS ARE ME). صفحه توییتر 10kClub نیز توضیح داده است که این انجمن هیچ نقشه راه خاصی ندارد.

هفته گذشته وب سایت «app.ens.domains» که متعلق به پلتفرم اتریوم نیم سرویس است، از کار افتاد و وقتی کاربران سعی می‌کردند وارد آن شوند، با خطای ۴۰۴ مواجه می‌شدند و به آنها گفته‌ می‌شد که چنین آدرسی در سرور یافت نمی‌شود. در ۲۹ آوریل (۹ اردیبهشت)، اعضای تیم ENS چندین بارها اعلام کردند که مشغول حل این مشکل هستند. گفتنی است برندها و شرکت‌های بزرگی مثل پوما (Puma) و بادویزر (Budweiser) هم نام دامنه eth. خود را در اتریوم نیم سرویس ثبت کرده‌اند.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه