قیمت بیت کوین به ۱۰,۰۰۰ دلار رسید و برگشت؛ ۳ دلیل اصلی

قیمت بیت کوین به ۱۰,۰۰۰ دلار رسید و برگشت؛ ۳ دلیل اصلی

قیمت بیت کوین برای سومین بار در یک ماه گذشته به محدوده ۱۰,۰۰۰ دلار رسید و باز هم نتوانست آن را بشکند. ۱۰,۰۰۰ دلار به‌عنوان مقاومت چند ساله بیت کوین شناخته می‌شود و شکستن آن کار بسیار دشواری است.

به گزارش کوین تلگراف، طی ساعات گذشته بیت کوین توانست تا در صرافی بیت مکس (BitMEX) به رقم ۱۰,۱۸۰ دلار برسد. اما موفق نشد تا این سطح قیمتی را حفظ کند و به سرعت به ۹,۶۰۰ دلار بازگشت. به‌عبارت دیگر می‌توان گفت که قیمت بیت کوین برای سومین بار در ۳۰ روز گذشته نتوانست از پس مقاومت ۱۰,۰۰۰ دلار بر بیاید.

نشست کمیته بازار آزاد فدرال رزرو (FOMC)، لیکویید شدن ۱۴ میلیون دلار از قراردادهای آتی فروش و تداوم مقاومت چند ساله بیت کوین در محدوده ۱۰,۰۰۰ تا ۱۰,۵۰۰ دلار، از جمله دلایلی است که می‌توان شکست بیت کوین را در حفظ ۱۰,۰۰۰ دلار به آنها نسبت داد.

نشست کمیته بازار آزاد

پیش از افزایش نوسانات قیمت بیت کوین، کمیته بازار آزاد فدرال رزرو یک نشست کوتاه برگزار کرد و در آن جروم پاول (Jerome Powell)، مدیر فدرال رزرو، اعلام کرد که بازار اشتغال در آمریکا در کم رونق‌ترین دوران خود قرار دارد.

از ماه مارس (فروردین)، شرکت‌های سرمایه‌گذاری به‌واسطه وضعیت بازار کار، عملکردی محتاطانه در بازارهای سهام در کوتاه‌مدت داشته‌اند.

نمودار قیمت بیت کوین
نمودار قیمت بیت کوین

نرخ بیکاری همزمان با شیوع ویروس کرونا در آمریکا با افزایش همراه شد و همچنان در محدوده دو رقمی قرار دارد. این مسئله سبب نگرانی سرمایه‌گذاران دانه درشت بازار شده است. آنها برای در امان ماندن از خطرات سقوط بازار به‌سمت دارایی‌هایی کم ریسک‌تر مثل اوراق قرضه رفته‌اند. بنا بر اظهارات هولگر شاپیتز (Holger Zschaepitz)، جروم پاول در این نشست گفت:

می‌خواهیم سرمایه‌گذاران هم مانند بازارها، ریسک‌ها را در معادلات خود بگنجانند. فدرال رزرو هیچ وقت دست از حمایت اقتصاد بر نخواهد داشت، چرا که فکر می‌کند قیمت دارایی‌ها بیش از اندازه زیاد است. حباب‌ها به کسانی که در حال پیدا کردن شغل هستند ضربه می‌زند.

علیرغم اخبار مثبتی که از این نشست منتشر می‌شود، بازار سهام آمریکا و بیت کوین پس از این نشست سقوط کردند.

این احتمال وجود دارد که کاهش قیمت به‌واسطه استفاده از تکنیک «زمان انتشار اخبار بفروش» رخ داده باشد.

لیکویید شدن ۱۶ میلیون دلار قرارداد آتی

ظرف ۳۰ دقیقه، ۱۴ میلیون دلار قرارداد فروش در پلتفرم بیت مکس لیکویید شد. در مقایسه با دیگر صرافی‌ها، قیمت بیت کوین در بیت مکس ۱۰۰ دلار بیشتر بود.

همزمان با سقوط ۴ درصدی قیمت و رسیدن به سطح ۹,۶۰۰ دلاری طی ۱۵ دقیقه، ۲ میلیون دلار از قراردادهای خرید نیز لیکویید شد.

حجم سرمایه‌های لیکوئیدشده در پلتفرم‌های مختلف
حجم سرمایه‌های لیکوئیدشده در پلتفرم‌های مختلف

به‌طور کلی، در طول بازه‌ای یک ساعته، چیزی در حدود ۱۶ میلیون دلار قرارداد آتی لیکویید شد.

از ماه مه (اردیبهشت) شاهد کاهش حجم معاملات آتی بودیم؛ از سوی دیگر، قراردادهای آتی بخش عمده‌ای از معاملات روزانه بیت کوین را به خود اختصاص دادند.

وقتی که ده‌ها میلیون دلار قرارداد آتی به‌واسطه نوسانات شدید قیمت در کوتاه‌مدت لیکویید شود، ممکن است باعث حرکت سیر قیمتی به سمت قیمت بیشتر یا قیمت کمتر شود.

مقاومت چند ساله قیمت بیت کوین

از اواسط سال ۲۰۱۹، ناحیه مقاومت ۱۰,۰۰۰ تا ۱۰,۵۰۰ دلار به‌عنوان یک مقاومت قدرتمند عمل کرده است. هر بار که قیمت بیت کوین به‌دنبال شکستن این مقاومت بوده است، با اصلاحی شدید مواجه شده است.

چندی پیش نیز بیت کوین توانست از ۱۰,۰۰۰ دلار عبور کند، اما طولی نکشید که با کاهش شدید قیمت به ۹,۶۰۰ دلار رسید. کوروش اِی‌کی (Koroush AK)، سرمایه‌گذار ارزهای دیجیتال، معتقد است که این حرکت سبب شد تا اهمیت مقاومت ۹,۸۵۰ کاهش یابد. او در ادامه افزود:

اهمیت این حرکت بالا بود. ۹,۸۵۰ دلار مقاومت کم اهمیت‌تری است. حالا ۱۰,۰۰۰ دلار از اهمیت بیشتری برخوردار است.

در کوتا‌مدت، صعود قیمت می‌تواند مانع سر راه بیت کوین را تضعیف کند. اما، با توجه به اهمیت بالای این سطح قیمتی و حجم بالای لیکویید شدن قراردادهای آتی، اصلاح شدیدتر قیمت نیز امری محتمل است.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

4 دیدگاه
میلاد
میلاد
4 سال قبل

ما که خرید زدیم رو 9800 فردا شد 9300?

حسین افشار
حسین افشار
4 سال قبل
پاسخ  میلاد

به نظرم آخراشه تا یکی دو ماه دیگه بالای 12000

سیاوش ربی
سیاوش ربی
4 سال قبل
پاسخ  میلاد

بلند مدت بهش نگاه کن. کوتاه مدت کلا جواب نمیگیری

MehdiAS
MehdiAS
4 سال قبل

لطفا درباره بخش جدیدی که به فیوچرز بایننس تحت عنوان BTCUSD Quarterly اضافه شده هم مطلبی تهیه کنید.