هشدار ۳ شاخص اقتصادی نسبت به احتمال وقوع رکود در بازار

هشدار ۳ شاخص اقتصادی نسبت به احتمال وقوع رکود در بازار

 درحالی‌که تحلیلگران بسیاری در طول سال ۲۰۲۳ وقوع رکود در اقتصاد ایالات متحده را پیش‌بینی کرده بودند، همچنان شاهد تدوام رشد در بازارهای مالی هستیم. بااین‌حال، ۳ شاخص اقتصادی نسبت به احتمال وقوع رکودی هشدار می‌دهند که می‌تواند تأثیر منفی قابل‌توجهی بر بازار دارایی‌های ریسکی، از جمله قیمت بیت کوین داشته باشد.

به گزارش کوین تلگراف، نرخ تورم ایالات متحده بسیار سریع‌تر از پیش‌بینی اکثر سرمایه‌گذاران و تحلیلگران کاهش یافت و در ماه ژوئن (تیر) به ۳ درصد رسید. با توجه به نرخ بیکاری ۳.۶درصدی که به پایین‌ترین سطح خود در نیم قرن اخیر نزدیک شده است و رشد ۱۹درصدی شاخص اس‌اندپی ۵۰۰ از ابتدای سال ۲۰۲۳ تا امروز به نظر می‌رسد از رکودی که تحلیلگران پیش‌بینی کردند، خبری نباشد.

اگرچه عملکرد کنونی بازار می‌تواند سرمایه‌گذاران را به این نتیجه برساند که از رکود اقتصادی جلوگیری شده است، بررسی ۳ شاخص اقتصادی نشان‌دهنده تداوم رکود در طول زمان است. این شاخص‌های اقتصادی پیش‌نگر، متغیرهای کلیدی هستند که تمایل دارند پیش از تغییر در سطح فعالیت‌های اقتصادی حرکت کنند و و یک سیستم هشدار زودهنگام در زمان ایجاد تغییر در چرخه کسب‌وکار ارائه می‌کنند.

وارونگی در منحنی بازدهی

منحنی بازدهی (Yield Curve) نمایانگر رابطه میان نرخ بهره کوتاه‌مدت و بلندمدت اوراق قرضه دولتی است. به‌طور معمول، اوراق قرضه بلندمدت به‌‌دلیل جبران ریسک نگهداری پول برای زمان طولانی‌تر، بازدهی بیشتری نسبت به اوراق قرضه کوتاه‌مدت دارند.

از منظر تاریخی، وارونگی در منحنی بازدهی اغلب پیش از رکود رخ می‌دهد. این شاخص نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران نسبت به آینده پیش‌رو نگران هستند و انتظار دارند تا نرخ بهره به‌دلیل کاهش بالقوه رشد اقتصادی کاهش یابد.

هشدار ۳ شاخص اقتصادی نسبت به احتمال وقوع رکود در بازار
مابه‌التفاوت اوراق ۱۰ ساله نسبت به اوراق ۲ ساله خزانه‌داری ایالات متحده

درحال‌حاضر، نرخ بازدهی اوراق ۲ساله خزانه‌داری ایالات متحده ۳.۲۵درصد است، درحالی‌که بازدهی اوراق ۱۰‌ساله خزانه‌داری به ۲.۹۵درصد رسیده که نمونه‌ای از دوره‌های پیش از رکود است. این اتفاق از سپتامبر ۲۰۲۲ (شهریور ۱۴۰۱) رخ داده است و از نظر تاریخی نیز معمولاً یک تأخیر ۹ تا ۲۴ماهه پیش از وقوع انقباض اقتصادی وجود دارد.

شاخص‌های اقتصادی پیش‌نگر

«کانفرنس بورد» (Conference Board)، یک سازمان تحقیقاتی غیرانتفاعی، مجموعه‌ای از شاخص‌های اقتصادی را گردآوری می‌کند که به‌عنوان شاخص‌های اقتصادی پیش‌نگر (Leading Economic Indicators) شناخته می‌شوند. این شاخص‌ها شامل انواع داده‌ها مانند مجوزهای ساختمانی، قیمت سهام، انتظارات مصرف‌کننده، میانگین ساعات کار هفتگی و موارد دیگر است.

هشدار ۳ شاخص اقتصادی نسبت به احتمال وقوع رکود در بازار
شاخص اطمینان مصرف‌کنندگان ایالات متحده

هنگامی که این شاخص ها شروع به کاهش می‌کنند یا الگویی از روند نزولی را نشان می‌دهد می‌توانی به معنای یک رکود اقتصادی قریب‌الوقوع باشد. شاخص اطمینان مصرف کنندگان (CCI) در ماه ژوئیه (تیر) به عدد ۱۱۷ رسید که بالاترین سطح در ۲ سال گذشته است. علاوه بر این، طبق گزارش کانفرنس بورد، احتمال وقوع رکود اقتصادی در ۶ ماه آینده از ۳۰درصد ماه ژوئن (خرداد) به ۲۵درصد کاهش یافته است.

شاخص خرید مدیران

شاخص خرید مدیران (Purchasing Managers’ Index) بر اساس ۵ شاخص اصلی محاسبه می‌شود: سفارش‌های جدید، سطح موجودی، تولید، تحویل‌های تأمین‌کنندگان و محیط اشتغال. عدد بیش از ۵۰ این شاخص نشان‌دهنده رشد اقتصادی است، درحالی‌که مقادیر کمتر از ۵۰ به‌عنوان رکود اقتصادی تعبیر می‌شود. شاخص خرید مدیران به‌عنوان یک ابزار بسیار قابل اعتماد در نظر گرفته می‌شود؛ زیرا داده‌های به‌هنگام و دقیقی را در مورد بخش تولید ارائه می‌دهد.

شاخص خرید مدیران «اس‌اندپی گلوبال یو‌اِس منیوفکچرینگ» از ۴۸.۴ در ماه مه (اردیبهشت) و ۴۶.۹ در ماه ژوئن (خرداد) به ۴۶ کاهش یافته است. این رقم که پایین‌ترین میزان از دسامبر ۲۰۲۲ (آذر ۱۴۰۱) است، وجود فشار در بخش تولید را نشان می‌دهد. به‌طور خلاصه، رشد اقتصاد جهانی در حال کاهش است و این امر بر تقاضا برای صادرات از ایالات متحده نیز تأثیری منفی دارد.

فدرال رزرو در تنگنا برای تصمیم‌گیری

بررسی شرایط کنونی اقتصاد ایالات متحده با سیگنال‌های متضادی همراه است. شاخص های رشد صنعتی، باوجود تقاضای شدید مصرف‌کنندگان که با افزایش دستمزدها و نرخ پایین بیکاری حمایت می‌شود، در طول سال ۲۰۲۳ رشدی نداشته‌اند. افزون بر این، بررسی بازار اوراق قرضه نیز نشان‌دهنده بی‌میلی سرمایه‌گذران به افزایش موقعیت‌های معاملاتی با ریسک بالاست.

دلیل این تردید را می‌توان به پیش‌بینی از سخت‌ترشدن سیاست‌های پولی فدرال رزرو و انتظار برای افزایش بیشتر نرخ بهره در سال ۲۰۲۳ نسبت داد. این سیگنال‌های متفاوت و بعضاً متضاد شرایط را برای تصمیم‌گیران نرخ‌های بهره دشوار کرده است.

اگر فدرال‌رزرو سیاست‌های پولی خود را بیش از حد تشدید کند، با کاهش شدید سرعت رشد اقتصادی می‌توان انتظار وقوع رکود داشت. در سوی مقابل، سیاست‌های پولی انبساطی فدرال رزرو می‌تواند باعث افزایش تورم، کاهش قدرت خرید و بی‌ثباتی ارزش دلار شود.

وجود یک متغیر دیگر، می‌تواند تحلیل را برای سرمایه‌گذاران بازار ارزهای دیجیتال پیچیده‌تر کند. باوجود هم‌بستگی طولانی‌مدت میان بیت کوین و بازار سهام، در ۸ ماه گذشته شاهد معکوس‌شدن این روند بودیم. این امر بدان معنی است که قیمت این دارایی‌ها طی این مدت در جهت متفاوتی از یکدیگر حرکت کرده‌اند.

هشدار ۳ شاخص اقتصادی نسبت به احتمال وقوع رکود در بازار
همبستگی ۵۰ روزه معاملات آتی اس‌اند‌پی ۵۰۰ در برابر شاخص بیت کوین/دلار

باوجود این ابهامات در بازار ارزهای دیجیتال، تصمیمات فدرال رزرو برای افزایش اعتماد اقتصادی کلیدی خواهد بود. افزایش نرخ بهره به معنای ثبات اقتصادی خواهد بود که به‌طور بالقوه در کوتاه‌مدت به نفع بازارهای ارزهای است. در حالی که کاهش نرخ بهره ممکن است بیانگر نگرانی‌های اقتصادی باشد که احتمالاً به طور کلی بر بازارهای دارایی‌های پرریسک تأثیر می‌گذارد. در نهایت، دنبال‌کردن تصمیمات فدرال رزرو بهترین راهنمایی برای سرمایه‌گذاران در شرایط بی‌ثباتی اقتصادی خواهد بود.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه