مدیر اداره نظام‌های پرداخت: ریال دیجیتال ۱۸ بهمن رونمایی می‌شود

مدیر اداره نظام‌های پرداخت: ریال دیجیتال ۱۸ بهمن رونمایی می‌شود

به گفته محمدرضا مانی‌یکتا، مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی، ریال دیجیتال بعد از اجرای آزمایشی در کیف پول‌های سه بانک ملی، ملت و تجارت قرار است ۱۸ بهمن‌ماه با مجوز بانک مرکزی در تمام بانک‌ها وارد فاز عملیاتی و برای پرداخت‌های خرد به کار گرفته شود. گفتنی است سایر مسئولان بانک مرکزی تاکنون اجرای فاز عملیاتی ریال دیجیتال در این تاریخ را تأیید نکرده‌اند.

به گزارش ارزدیجیتال و به نقل از پیوست، پروژه ریال دیجیتال از سال ۹۷ تا امروز در دستور کار بانک مرکزی قرار دارد و اجرای پیش‌آزمایشی آن در سال ۱۴۰۰ کلید خورد و در نهایت در سال ۱۴۰۱ وارد فاز آزمایشی شد.

تاکنون طبق گفته محمدرضا مانی‌یکتا، مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی، فاز آزمایشی این طرح با ۵۰۰ کاربر در سه بانک ملی، ملت و تجارت اجرایی شده و قرار است با رونمایی رسمی از این طرح در اواسط بهمن، برای تمامی بانک‌های کشور امکان توزیع ریال دیجیتال و احراز هویت کاربران برای استفاده از آن فراهم شود. گفتنی است سایر مسئولان بانک مرکزی تاکنون اجرای فاز عملیاتی ریال دیجیتال در این تاریخ را تأیید نکرده‌اند.

بر اساس پیش‌نویس ریال دیجیتال، بانک مرکزی وظیفه مدیریت چرخه عمر ریال دیجیتال و تعریف دسترسی بانک‌ها و مسدود و فعال‌سازی و تعریف و اعمال سیاست‌های کلان مدیریت زیست‌بوم ریال دیجیتال را بر عهده دارد و متولی دفترکل توزیع‌شده و مشارکت در تأیید تراکنش‌ها و اجرای قراردادهای هوشمند است. همچنین بانک‌های «عضو متولی» نیز احراز هویت کاربران و فعال‌سازی کیف پول‌های ریال دیجیتال را عهده‌دار شده‌اند.

علی صالح‌آبادی، رئیس پیشین بانک مرکزی، اوایل سال ۱۴۰۱ گفته بود در سال جاری و پس از انتشار ریال دیجیتال، افراد می‌توانند اسکناس‌های ریال خود را تحویل بانک مرکزی دهند و معادل آن رمزریال تحویل بگیرند که این ریال دیجیتال قابل‌استفاده برای سرمایه‌گذاری نیست و صرفاً جایگزین اسکناس خواهد شد.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

15 دیدگاه
صالح نیابت
صالح نیابت
1 سال قبل

عالی.

علیرضا.م.موحد
علیرضا.م.موحد
1 سال قبل

<b>b:بهتره طلا و نقره و پلاتین بگذارید بانک مرکزی . و طلا دیجیتال و نقره دیجیتال چاپ کنید ، نه ریال دیجیتال. تا فساد مالی ، دلال بازی ، کارمند زیاد دولتی ، گره در کار تولید و مدیریت بد باشد وضع تورم شدید داریم.<b>

Mr FFB
Mr FFB
1 سال قبل

اقا ایران هم به نظر من خوب کاری کرده اگر نگاه کنید روسیه هم همین کارو کرد و پشتوانه پولشو انرژی خودشو گذاشت و پولش رشد کرد خدا کنه درست بشه همیشه شما چرا همه چیو به مسخرگی میگیرید نکنید این کارو خوب نیست

علیرضا.م.موحد
علیرضا.م.موحد
1 سال قبل
پاسخ  Mr FFB

<b>b:روسیه بیشتر پشتوانه پولش ، طلا و فلزات گرانبهاست.<b>

پرستار
پرستار
1 سال قبل

کشورهای دیگر رمز ارز پول ملی خود را تولید کردند ان هم با قابلیت سرمایه گزاری که باعث افزایش ارزش پول ملیشان بشود که شده ولی در عوض مسئولین ایران تصمیم گرفتند رمز ارز ریال قابلیت سرمایه گزاری نداشته باشد و باعث افزایش ارزش پول ریال هم نشود!

Mah Cash
Mah Cash
1 سال قبل

😂😂😂😂😂😂😂😂😂

فرشاد
فرشاد
1 سال قبل

0.0000022USDT
اشتباه نکنید، شت کوین نیست، ریال دیجیتاله!

جواد
جواد
1 سال قبل

یه شت کوین دیگه😂😂😂

Ghost
Ghost
1 سال قبل

قاتل بیت کوین

رضا شادرام
رضا شادرام
1 سال قبل

خدا رحم کنه.....

vieray
vieray
1 سال قبل

خخخ ریال فیزیکی چی بود واسه سرمایه گذاری که ریال دیجیتالیش باشه !!!
خب اینم میشه یه ارزی عین شت کویین ها
ولی خب احتمال نقل و انتقالاتش راحت باشه به جای تبدیل کردن در صرافی های ایرانی ها .

شناس
شناس
1 سال قبل
پاسخ  vieray

میتونید باهاش معامله ی سل فول مارجین و اهرم بالا بزنید و یک شبه پولدار بشید

walter
walter
1 سال قبل
پاسخ  شناس

اونوقت توی‌کدوم صرافی قراره اهرم ببندیم ؟