اکنون با هزینه فقط یک بیت کوین می‌توان به شبکه بیت کوین کش حمله ۵۱ درصد انجام داد

اکنون با هزینه فقط یک بیت کوین می‌توان به شبکه بیت کوین کش حمله ۵۱ درصد انجام داد

پس از اولین هاوینگ بیت کوین کش، اکنون حمله یک ساعته به این شبکه، حدود ۷,۳۰۰ دلار (تقریباً قیمت یک بیت کوین) هزینه دارد.

به گزارش دیکریپت، در حال حاضر هزینه خرید یک دستگاه تویوتا کمری ۲۰۱۳، حدود ۳۶۰۰ کیلو ماکارونی، ۱۰۰۰ عدد ماسک N۹۵ و حتی اجاره یک سوئیت مسافرتی برای ۲۱ روز، بیشتر از هزینه یک ساعت حمله به شبکه بیت کوین کش است.

این شبه بیت کوین با سایز بلاک بزرگ‌تر (بیت کوین کش) دو روز پیش اولین هاوینگ خود را پشت سر گذاشت. در نتیجه این رویداد، نرخ تورم بیت کوین کش از ۶.۲۵ به ۳.۱۲۵ درصد سقوط کرد. از دو روز پیش تا حدود چهار سال دیگر، هر ۱۰ دقیقه ۶.۲۵ واحد بیت کوین کش تولید می‌شود. قبل از هاوینگ این میزان ۱۲.۵ واحد بود.

نرخ تورم تنها چیزی نیست که درباره بیت کوین کش کاهش یافته است. روند کاهش هش ریت (میزان قدرت پردازش استخراج‌کنندگان) این شبکه نیز، که از قبل از هاوینگ شروع شده بود، همچنان ادامه دارد. در تاریخ ۱۴ فوریه ۲۰۲۰ (۲۵ بهمن ۹۸)، هش‌ ریت شبکه بیت کوین کش ۵ اگزاهش هش بر ثانیه بود که بیشترین میزان از نوامبر سال ۲۰۱۹ (آذر ۹۸) به شمار می‌رفت. در نوامبر ۲۰۱۹ هش ریت بیت کوین کش ۷.۸ اگزاهش بود که پس از سقوط قیمت‌ها به سطوح قبل از بازار صعودی سال ۲۰۱۷، با کاهش شدیدی مواجه شد.

اکنون با هزینه فقط یک بیت کوین می‌توان به شبکه بیت کوین کش حمله ۵۱ درصد انجام داد

اکنون، محدوده هش ریت بیت کوین کش ۳.۵ اگزاهش است که کاهش ۳۰ درصدی نسبت به اوسط ماه فوریه (بهمن ۹۸) و کاهش ۵۷ درصدی نسبت به نوامبر سال ۲۰۱۸ (آذر ۹۷) را نشان می‌دهد. در نتیجه، در حال حاضر، هزینه حمله ۵۱ درصد به مدت یک ساعت، به پنجمین ارز دیجیتال بزرگ جهان، کمتر از ۷,۵۰۰ دلار است.

این موضوع به این معنی است که اگر یک فرد خراب‌کار، قصد کنترل ۵۱ درصد از هش ریت شبکه بیت کوین کش را برای یک ساعت داشته باشد، هزینه این عمل برای او تقریبا ۷,۳۲۹ دلار (یا تقریباً برابر قیمت یک بیت کوین) خواهد بود. اگر بخواهیم مقایسه کنیم، در شبکه بیت کوین که در حال حاضر ۱۳۳ میلیارد دلار ارزش دارد، هزینه حمله ۵۱ درصد به ازای هر ساعت، حدود ۵۰۰,۰۰۰ دلار است.

مارپیچ مرگ ماینرها در شبکه بیت کوین کش، چیزی نبود که نتوان آن را پیش‌بینی کرد. تحلیلگران بیت کوین از مدت‌ها پیش هشدار داده‌اند که بیت کوین کش برای حفظ ثبات در اقتصاد ماینینگ، بیش از حد سیاست‌های پولی‌اش را دستکاری می‌کند.

همان‌طور که قبلاً در گزارش پلتفرم روزنامه‌نگاری لانگ‌هش (LongHash) بیان شده بود، بیت کوین کش با مکانیزم تصحیح میزان سختی که باعث تسریع برنامه زمانی پاداش بلاک‌ها می‌شد، راه اندازی شد. به عبارت دیگر، زمانی که بیت کوین کش در سال ۲۰۱۷ راه اندازی شد، زمان تولید بلاک‌ها آنقدر غیر قابل پیش‌بینی و متناوب بود که پایه پولی بیت کوین کش از بیت کوین پیشی گرفت.

این مسئله باعث کوچ ماینرهای بیت کوین به بیت کوین کش، به دلیل سودآوری لحظه‌ای بیشتر این کوین نسبت به بیت کوین شد. (به همین دلیل قیمت بیت کوین کش در نوامبر سال ۲۰۱۷ (آذر ۹۶)، رشد بیشتری نسبت به بیت کوین داشت.) تعداد ماینرهای بیت کوین کش در آن زمان افزایش پیدا کرد.

در حال حاضر، دقیقاً شاهد برعکس این اتفاق هستیم. به دلیل هاوینگ اخیر که باعث کم سود یا بی‌سود شدن ماینینگ بیت کوین کش شده، تعداد ماینرهای این شبکه رو به کاهش گذاشته است. تولید بلاک بعد از بلاک هاوینگ (بلاک شماره ۶۳۰,۰۰۱) حدود دو ساعت طول کشید.

حتی راجر ور، یکی از حامیان اصلی بیت کوین کش و به نوعی بنیان‌گذار آن، در حال کم کردن هش ریت استخر استخراج Bitcoin.com است. هش ریت مختص Bitcoin.com بعد از هاوینگ تا به حال ۹۰ درصد کاهش یافته است.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

8 دیدگاه
سرور ریجای
سرور ریجای
۳ سال قبل

سلام سرور ریجای هستم ممنون از همکاری شما خوشحالم

امین بیباک
امین بیباک
۴ سال قبل

دوستانی که مثل من سوال براشون پیش اومد که پس چرا کسی هنوز با این هزینه ناچیز بهش حمله نکرده این کامنت رو دنبال کنن تا متوجه بشن: (البته این چیزیه که من فهمیدم و اگر اشتباه کردم لطفا تصحیحم کنید)
خوب در حال حاضر 6.25بیت کوین کش در هر 10دقیقه تولید میشه و این عدد در 60دقیقه میشه 37.5بیت کوین کش، حالا 37.5 رو ضربدر قیمت کنونی بیت کوین کش میکنیم (الان 238 هست) که جوابش میشه 8925دلار در هر ساعت. و این یعنی اینکه ماینرهای این شبکه در هر ساعت 37.5بیت کوین کش در میارن و قیمت اون بیت کوین کش ها با قیمت کنونی میشه حدودا 9هزار دلار.
خوب حالا این قسمتی که گفته شده با این مبلغ ذکر شده میشه حمله 1ساعته کرد کاملا گمراه کنندست چون شما باید اول 51دصد این شبکرو راضی کنید که با این مبلغ ماینراشون رو به شما اجاره بدن تا اینکه بتونه حمله 51درصدی کنه و این اتفاق هرگز نمی افته چون نه ماینر خره نه استخرای ماینیگ که با این هزینه اجاره بدن و بعدش دیگه بیت کوین کشی وجود نداشته باشه (قیمتش صفر میشه) و اگر هم بخواد خودش همچین دم و دستگاهی را بندازه که 51درصد شبکه رو بدست بگیره که باید بگم که بازم غیرممکنه چون کسی قادر به چنین کاری نیست (هزینه و تشکیلات نجومی میخواد)

مرتضی
مرتضی
۴ سال قبل

دوست عزیز، ممنونم از توضیحاتت.
فقط یک نکته هم من اضافه کنم، فرض کنیم که تشکیلاتی هم پیدا بشه که چنین حمله ای رو انجام بده، خب بعد از حمله چی به دست میاره؟ مثلا تعدادی بیت کوین کش (100تا، 1000تا، 10000تا یا هر تعدادی)، آیا فقط بعد از حمله فقط این اتفاق میفته؟ نه یک اتفاق مهمتر هم رخ میده، دیگه کسی به بیت کوین کش اعتمادی نداره، و عملا ارزشش سقوط میکنه و شاید به صفر هم برسه، حالا اون بیت کوین کش هایی که خرابکار براثر حمله به دست آورده ارزشی داره؟ خیر.
مثل این هست که یک نفر یک نردبان 50 متری بذاری زیرپاش و از نردبان بره بالا و یک کیلو طلا رو برداره، بعد به اون پایینیها بگه خب نردبان رو از زیر پای من بکشید چون طلا رو به دست آوردم، دیگه بهش احتیاج ندارم، خب معلومه میفته و میمیره و اون طلا هم به دردش نمیخوره.
زیاد نگران نباشید. یک ماه دیگه که هاوینگ بیت کوین اتفاق بیفته، ارزش بیت کوین کش که با سرعت بالای انتقالش میتونه خیلی از مشکلات رو حل کنه واقعی تر میشه.

Werw
Werw
۴ سال قبل
پاسخ  مرتضی

خیلی ساده به قضیه نگاه نکنید...
اگر بشه با قیمت حدود یک بیتکوین حمله یکساعتی 51 درصد انجام بشه نیازی نیست که بیتکوین کش ذخیره کرد یا دزدید!
لازم نیست شما از بالا رفتن قیمت یک ارز فقط سود ببرید. مثال ساده اینکه یک خرابکار میتونه مثلا در بیتمکس یک پوزیشن شورت با سرمایه زیاد روی سقوط قیمت بیتکوین کش باز کنه و سپس حمله یکساعتی 51 درصدی رو انجام بده و این خرابکاری سبب پایین رفتن قیمت خواهد شد و خرابکار میتونه چندین برابر سرمایه اش رو بدست بیاره و حتی نابودی بیت کوین کش هم براش مهم نباشه!!!

مهدی دادپور
مهدی دادپور
۴ سال قبل
پاسخ  Werw

من نفهمیدم باید نگران بود یا نه

مرتضی
مرتضی
۴ سال قبل
پاسخ  Werw

یکبار در سال 2017، یعنی همون اوایل تولد بیت کوین کش، همچین اتفاقی رخ داده بوده که پس از بررسی سقوط ناگهانی و پوزیشنهای شورت مشکوک، 2 مورد شناسایی شده و اجازه انتقال هیچ یک از دو مورد داده نشده است و وضعیت به حالت قبل برگشته. به این سادگی هم نیست که مثلا الان یک نفر بیاد یک پوزیشن شورت روی 100 دلار برای بیت کوین کش باز کنه و بره خرابکاری کنه و قیمت بره زیر 100 دلار تا بتونه سود خوبی گیرش بیاد. مطمئنا صرافی ها هم حواسشون به این موضوعات هست.
هر چند دانش بنده محدود است و ممکن است اتفاقات دیگری هم امکان رخ دادنش باشد.

اسماعیل گندمی
اسماعیل گندمی
۴ سال قبل
پاسخ  مرتضی

تو این شکی نیست درست افراد زیاد چه ماینر ها چه سرمایه گذاران بیت کش این کار رو نمی کنن و به قول دوستمون یه خراب کار بخواد انجام بده اما اینجا موضوع مهم اینه دقیقا صرافی ها این اجازه رو نمی دن یادمون نره اونا قدرت تغییر رو در ثانیه روی قیمت ارز رو دارن ( ولی جوری پیش نمی رن که باعث از بین رفتن ارز بشه ) و اینکه یکی برای نفع خودش بخواد ضربه بزنه صد در صد این جا صرافی ها دست به کار می شن

Goloria
Goloria
۴ سال قبل