چرا دیدگاه‌های وارن بافت درباره بیت کوین اشتباه است؟

چرا دیدگاه‌های وارن بافت درباره بیت کوین اشتباه است؟

وارن بافت را می‌توان مشهورترین مخالف بیت کوین دانست. این میلیاردر بزرگ آمریکایی که بخش زیادی از ثروتش را از راه سرمایه‌گذاری‌های بزرگ به‌دست آورده، نه تنها بیت کوین بلکه تمام ارزهای دیجیتال را نوعی قمار و توهم می‌داند. آقای بافت، مردی که در رده سومین افراد ثروتمند کره خاکی قرار دارد، بارها به ارزهای دیجیتال تاخته و به عقیده‌اش ۵ سال آینده را نخواهند دید. حالا آنتونی ترنشف (Antoni Trenchev) به صحبت‌های اخیر آقای وارن بافت درباره بیت کوین پاسخ داده است. آقای ترنشف یکی از مدیران شرکت نکسو (اولین شرکت وام‌دهی آنی مبتنی بر ارز دیجیتال در جهان) است و حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. در ادامه اصل یادداشت آنتونی ترنشف برای وارن بافت را می‌خوانید.

با صحبت‌هایی که وارن بافت درباره بیت کوین و بلاک چین تحویل داده است، مشخص است که مشهورترین سرمایه‌گذار جهان خودش نمی‌فهمد چه می‌گوید.

سوءتفاهم نشود – خود ما در نکسو (Nexo) همیشه این مرد بزرگ را تحسین می‌کنیم. ما حتی دستاوردهای نسبتا کم شرکت‌مان را بر اساس آموزه‌های او محک می‌زنیم. بازدهی سود سهام ۴٫۸ درصدی توکن‌مان نکسو (NEXO)، از سود هر سهم در سبد دارایی وارن بافت در ۷ ماه آخر سال ۲۰۱۸ بهتر بوده است.

اما بسیاری از صحبت‌هایش به‌همان‌اندازه که پذیرفتنی است، گمراه‌کننده هم هست. اگر قرار است صنعت ما رشد کند و سرمایه‌گذاران از آن سود ببرند، ما باید نسبت به این دیدگاه‌ها پاسخی داشته باشیم. اجازه دهید فقط به ۵ مورد از صحبت‌هایی که وارن بافت به تازگی مطرح کرد بپردازم.

۱. قمار بودن بیت کوین؟

چرا دیدگاه‌های وارن بافت درباره بیت کوین اشتباه است؟

وارن بافت:

«بیت کوین قمار است…»

پاسخ:

قبول، اما آیا در تمدن هزاران ساله بشر قبل از بیت کوین، انسان‌ها هرگز روی چیزی قمار نکرده‌اند؟ قمار و مشکلاتی که با آن می‌آید، بخشی از طبیعت انسان است، اما در اصل این انگیزه است که ما را پیش می‌برد نه ابزاری که مردم روی آن قمار می‌کنند.

نیازی نیست به آقای بافت یادآوری کنیم سهامی را به‌خاطر بیاورد که روی دستگاه‌های الکترونیکی سرمایه‌گذاری شده بود و وقتی حباب دات کام ترکید، میلیون‌ها امریکایی تمام دار و ندارشان را از دست دادند.

به جز این، شرط‌بندی‌های غیرقانونی که فقط در ورزش انجام می‌شود بیش از ۲۵۰ میلیارد دلار در سال است که بیشتر از ارزش بازار فعلی کل ارزهای دیجیتال با هم است. باید به آقای بافت گفت اگر به دنبال چیزی برای سرزنش‌کردن می‌گردی، اشتباه گرفته‌ای برادر!

۲. کلاهبرداری و ضرر؟

چرا دیدگاه‌های وارن بافت درباره بیت کوین اشتباه است؟

وارن بافت:

«کلاهبرداری‌های زیادی در آن رخ داده است. بیت کوین‌های زیادی ناپدید شده‌اند، بنابراین ضرر زیادی در آن وجود دارد.»

پاسخ:

این دلار امریکاست که از حداقل یک قرن پیش ارز محبوب تبهکاران است، نه بیت کوین. تبهکار همان کاری را انجام می‌دهد که باید انجام دهد و برایش فرقی ندارد که از چه چیزی برای مبادله استفاده کند. تلاش برای مهار رفتارهای جنایی باید از طریق تصویب و اجرای قانون انجام شود.

این تفکر که بیت کوین روشی ناشناس برای انتقال پول است اشتباه است. بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی ابزارهایی را در اختیار دارند که به راحتی می‌توانند تراکنش‌های مشکوکی را که مقاصد جنایی پشت آنهاست شناسایی کنند.

۳. بیت کوین کاری انجام نمی‌دهد؟

چرا دیدگاه‌های وارن بافت درباره بیت کوین اشتباه است؟

وارن بافت:

«بیت کوین کاری انجام نمی‌دهد، فقط یک جا نشسته است. بیشتر به صدف دریا شباهت دارد و من چنین چیزی را ابزاری برای سرمایه‌گذاری نمی‌دانم.»

پاسخ:

بیت کوین شکلی از پول است که تورم در آن راه ندارد. از زمانی که استاندارد طلا منسوخ شد، دیگر نظیر آن را ندیدیم تا بیت کوین آمد. عرضه بیت کوین محدود است؛ هرگز بیشتر از ۲۱ میلیون بیت کوین استخراج نخواهد شد. اینکه بانک مرکزی هر گاه اراده کند می‌تواند اسکناس چاپ کند، یکی از خطرات نظام مالی نوین است. آقای بافت خودش این جمله را در سال ۲۰۰۸ گفته بود.

بیت کوین پولی است که در برابر سانسور مقاوم است و بنابراین برای انتقال به اجازه هیچ کسی یا هیچ بانکی نیاز ندارد. در واقع، اصلا به بانک نیاز نداریم. این نوآوری کوچک یا بی‌ارزشی نیست. بیت کوین ذخیره ارزش است، فقط هم با طلا قابل مقایسه است که البته با اینکه جزو دسته دارایی‌های مورد علاقه آقای بافت نیست، اما به آن احترام می‌گذارد.

با توجه به نشریه‌ای که از زمان تولد بیت کوین سوابق آن را حفظ کرده است سرزنش بافت، ۳۵۵ امین نظری است که در عمر ده ساله ارزهای دیجیتال به‌شکل عمومی منتشر شده است.

اما بیت کوین هنوز زنده است و حالش هم خوب است. عجیب است که چرا وارن بافت انعطاف‌پذیری بیت کوین را درک نمی‌کند و درباره ویژگی‌های منحصربه‌فرد آن و چیزی که به دنیا ارائه می‌کند کنجکاو نیست.

۴. بدون ارزش؟

چرا دیدگاه‌های وارن بافت درباره بیت کوین اشتباه است؟

وارن بافت:

«من یک دکمه از لباسم را می‌کَنم و در اینجا قرار می‌دهم. آن را به شما به قیمت ۱۰۰۰ دلار پیشنهاد می‌کنم و منتظر می‌مانم که ببینم آیا می‌توانم قیمت آن را به ۲۰۰۰ دلار برسانم یا نه. اما اگر هم قیمت آن ۲۰۰۰ دلار شود، باز این دکمه فقط یک کاربرد دارد و این کاربرد بسیار محدود است.»

پاسخ:

بیت کوین پول است. تنها بحثی که علیه بیت کوین به‌عنوان شکلی از پول وجود دارد، فقط طبیعت ناپایدار آن است. بااینکه این بی‌ثباتی در واقع یک مشکل بوده است، اما همیشه در حال بهترشدن بوده است و همین‌طور هم ادامه خواهد یافت. به‌همین‌دلیل بیت کوین بهترین دارایی در بیش از ۱۰ سال گذشته به شمار می‌رود.

کاربرد محدود؟ وقتی بتوانید ۲۵۰,۰۰۰ دلار از نیویورک به لندن فقط در ازای چند سنت ارسال کنید آن هم در عرض چند دقیقه تحویل داده شود، آنگاه دیگر پرداخت از طریق سوییفت (SWIFT) با همان مقدار انتقالی اما با هزینه‌ای حدود ۲۰۰ دلار که حداقل ۵ تا ۷ روز کاری طول می‌کشد، چندان جذاب به نظر نمی‌رسد.

۵.  مقایسه بلاک چین و بیت کوین؟

چرا دیدگاه‌های وارن بافت درباره بیت کوین اشتباه است؟

وارن بافت:

«بلاک چین… فناوری عظیمی است، اما به بیت کوین نیازی ندارد. جی. پی مورگان دارد ارز دیجیتال خودش را ایجاد می‌کند.»

پاسخ:

جی. پی مورگان و هم‌قطارانش در وال استریت می‌خواهند از بلاک چین به‌عنوان راه‌حلی در بخش مالی استفاده کنند، زیرا مشتریان‌شان دارند به آنها فشار می‌آورند که خدمات را به روش کارامدتری به آنها ارائه کنند؛ نه به‌خاطر اینکه متقاعد شده‌اند این فناوری شایستگی‌های زیادی دارد.

بیایید اعتراف کنیم: فناوری بلاک چین بدون بیت کوین نمی‌توانست به جایگاهی که امروز هست برسد. درک نکردن این موضوع، یادآور تمام دیدگاه‌های وارن بافت درباره بیت کوین است.

به‌عنوان سرمایه‌گذارانی که همیشه رهروِ مدیرعامل برکشایر هاتاوی به‌خاطر سابقه بی‌عیب‌ونقص و فروتنانه‌اش بوده‌ایم، دیدگاه یک‌طرفه‌اش درباره این دسته دارایی ناامیدمان کرد. ما بر این باوریم که دقیقا زیر سوال بردن مفاهیم قدیمی و عطش خاموش‌نشدنی او برای کسب دانش است که آقای بافت را به جایی که امروز هست رسانده است؛ به‌همین‌دلیل برایمان سخت است که این دیدگاه‌های عجیب او را باور کنیم.

هم بیت کوین و هم بلاک چین، دارند به آینده درخشان غیرقابل‌قیاسی نزدیک می‌شوند. ما کینه‌ای از آقای بافت نخواهیم داشت. ما منتظر این هستیم تا برکشایر هاتاوی را توکنیزه کنیم و این واقعیتی است که اتفاق خواهد افتاد! در آن زمان نکسو وارد خواهد شد و آمادگی‌اش را برای دادن وام در ازای سهام وثیقه آنها اعلام خواهد کرد.

 

نظر شما چیست؟ حق با کدام است؟ وارن بافت درست می‌گوید یا آنتونی ترنشف؟

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

19 دیدگاه
علیرضا
علیرضا
۳ سال قبل

برای افرادی که با کار وکالا سروکار دارند خرید عدد ورمز خیلی بی معنی هست،حتی طلا هم با اهن زیاد تفاوتی نداره چون کاری انجام نمیده.ارزهای دیجیتالی قاعم به هیچ پشتوانه ای نیستند واعتبارشون توسط افرادی ایجاد میشه که حاضرند به ان ارزش بدهند.اگردولتی انرا منع بکنه یا دستگاههای باسرعت بالا وارد بشه. چه اتفاقی میافته .یا کل بیت کوین استخراج بشه حتما یک عده منتظر میشن که قیمت ان باز بالاتر بره وسوال این هست چرا باید ارزش داشته باشه.

Unknown
Unknown
۴ سال قبل

انیشتین میگه که هر وقت تونستی چیزی رو به مادربزرگت یاد بدی میتونی بگی که در اون حوزه یه خبره هستی
من فکر نمیکنم به جز چند نفر کسی اونقدر خبره باشن در این زمینه که بتونن به وارن بافت و این دوستش توضیح بدن بیت کوین و ارز دیجیتال چیه
اون چند نفر که خبره هستن هم وقتشو ندارن ?
اصلا بحث این نیست که اینا از ترس از دست دادن سرمایه هاشون دارن بر ضد بیتکوین حرف میزنن منظور من اینه که اینا نمیدونن بیت کوین چیه که دارن بر ضدش حرف میزنن
تو کل حرف های اقای بافت شما نمیتونی یک جمله علمی در مورد ارز های دیجیتال پیدا کنی فقط میگه که حبابه سمه مرگ موشه و از این حرفا
اینجای حرفم هم با اونایی هست که میخوان این کامنت رو دیسلایک کنن : دوست عزیز عیسی به دین خود موسی به دین خود شما هم توی قبر خودت میزارن ? میخوای بخر میخوای دور این فناوری یه خط قرمز بکش به هر حال موفق باشی
تمام ^__^

Master EC
Master EC
۵ سال قبل

حباب ارزهای دیجیتال خواهدشکست.

دیجیتال نوت | DigitalNote_XDN
دیجیتال نوت | DigitalNote_XDN
۵ سال قبل

مشکل دقیقا اینجاست که جناب بافت هیچ ، بله هیچ کاربردی برای بیت کوین قایل نیست و سرچشمه نظر منفی شون هم از اینجاست
ایشون هیچ ارزشی برای غیرمتمرکز بودن قایل نیست

عبدالرضا علی پور
عبدالرضا علی پور
۵ سال قبل

من بهت قول میدم که اگه همین الان به صورت هدیه و رایگان هم اگه یک بیت کویین به وارن بافت بدی بیشتر از چند ساعت نگهداریش نمیکنه و سریعا به سهام شرکت ها تبدیلش میکنه یا دلار خخخخ

عبدالرضا علی پور
عبدالرضا علی پور
۵ سال قبل

ضمنا ایشون تمام دارایی ها را با دلار مبادله میکنه که ملاک سنجش ارزش همه ارزهای دیجیتال هم هست دلیلی نداره که بخواد ریسکش را بالا ببره و این امتیازی که براش نداره ریسکش را هم بالا میبره یه لحظه بهتر که خودت را به جای ایشون فرض کنی و ببینی کدوم کار بهتره

عبدالرضا علی پور
عبدالرضا علی پور
۵ سال قبل

وارن بافت اهل ریسک کردن نیست و سرمایش را در بلند مدت بدون ریسک بدست اورده غیر متمرکز یعنی شما خودت مسوول حفاظت از داراییت هستی و اگه رفت کسی پاسخ گو نیست و بافت مطمعن باش که هیچ وقت به چنین ریسکی وارد نمیشه و سرعت عمل در انتقال و زمان انتقال هم براش مهم نیست به خاطر اینکه ارزشی و بلند مدت تحلیل میکنه و سرمایه گذاری میکنه براش تا یکماه کم و زیاد تو انتقال دارایی هم مهم نیست و اهمیتی براش نداره پس مزایایی براش نداره که بخواد ریسک کنه و داراییش رو در معرض سرقت قرار بده

عبدالرضا علی پور
عبدالرضا علی پور
۵ سال قبل

اینکه بافت دوست نداره در برابری ارز ها و یا طلا یا ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنه حق مسلم بافت هست زیرا برای اون دکتر بزرگ و دیدگاهش اینها 3مورد از هزاران مورد کالا و خدمات و شرکتهایی هستند که کارهای بزرگی انجام میدن دنیا برای بافت فقط این سه قلم نیست و در بررسی های بافت هیچ جایگاهی این سه مورد ندارد والسلام

عبدالرضا علی پور
عبدالرضا علی پور
۵ سال قبل

به نظر من وارن بافت درست میگه ایشون ارزشهای ذاتی رو خوب میشناسه و میدونه که تو دنیا ارزش بر اساس دو چیز حساب میشه یکی کالا و یکی خدمات و اما چیزهای ارزشمند زیادی داریم که ارزشمند هستند ولی ارزش ذاتی ندارند مانند حرف و صحبت خوب و عاقلانه که ارزشمنده ولی نمیتونی با حرف خوب در نانوایی یک دونه نون بگیری چرا؟ بدلیل اینکه ارزش ذاتی کالا و خدمات را ندارد خوب ممکنه در جواب من بگید که شبکه بلاک چین هم نوعی خدمات سریع را ارایه میده و همین خدماتی که انجام میده خودش ارزش هست بله این خدمت خیلی بزرگیه و هزینه ها را کم میکنه و کار را تسریع میده ولی ایا این خدمت ارزشش باید چقدر باشد ؟ اگر برگردیم و به هزینه ای که توسط تجهیزات و برق و اینترنت داره مصرف میشه نگاه کنیم متوجه میشیم که این هم در اصل داره همون هزینه ها را برای انتقال میگیره ولی با سرعت بالاتری ولی ایا خود شبکه میتونه به عنوان ارزش عمل کنه ؟ جواب من خیر هست زیرا شبکه نو اوری و تکنولوژی هست و قرار نیست که همیشه در جا بزنه و مطمعنا با پیشرفت تکنولوژی و کم کردن هزینه های برق و تجهیزات در اینده توسط علوم شبکه های خیلی پیشرفته تری هم با امنییت خیلی بیشتری روی کار میاد و این توکن ها بی ارزش میشه نظر من این هست که شبکه فقط میتونه به عنوان یک واسط قوی در قالب یک صرافی یا یک بنگاه املاک یا چیزی مثل همین سایت لوکال بیت کویین عمل کنه برای مبادله ارزش هایی که بر اساس کالا و خدمات بوجود میاد و خود شبکه هیچ وقت نمیتونه واحد مناسبی برای ارزش های ذاتی و اندازه گیری این ارزشها باشه و این پروژه در نهایت با تغییر علم و تکنولوژی به پایان میرسه یا با از بین رفتن تکنولوژی فعلی به هر صورت ممکن و چیزی نمیمونه که بخواید بهش ارزش بدید و وقتی چیزی نباشه که ارزش ذاتی داشته باشه میشه هیچ و همون نظر دکتر بافت درسته اینکه داریند میگن وارن بافت نسبت به سرمایه گذاری در طلا هم دید خوبی نداره باید به اصول ارزشگذاری وارن بافت اشنا باشند و بدونند که بافت با چه معیارهایی ارزش گذاری میکنه بافت به بازدهی که قراره بر اثر کار و فعالیت و خدمات رسانی ایجاد بشه بر روی مادر هلدینگ و شرکت های خدماتی بر اساس تراز مالیشون و سود اوریشون برای اینده سرمایه گذاری میکنه و نه محصول این شرکتها بافت رو با یک نگرش سطحی نمیشه رد کرد بافت یعنی پدر ارزشگذاری و باید واقعا به عمق فکر و نوع دیدگاه بافت اشنا باشید تا بتونید در موردش قضاوت کنید برای بافت دنیا فقط یک شرکت و یک کالا و یک خدمت نیست دنیای بافت و ارزشگذاریش خیلی وسیعه و به تعداد شرکت های فعال بزرگ هست که کارهای بزرگی هم در دنیا دارند انجام میدن و برای اون ابزارهای مانند پول و طلا و ارزهای کشورها جنبه ارزشی ندارند و این شبکه بلاک چین هم میره تو همین رنج دسته بندی های بافت بافت برای چیزی که بر اثر عرضه و تقاضای کاذب قیمت و یا به زبان مالی ارزش بازار یا مارکت کپ اون چیز بخواد تغییر کنه هیچ ارزشی قایل نمیشه و این جز اصول کارش هست که از ابتدا تا الان این اصل رو برای خودش حفظ کرده ولی اگر همین بلاک چین در قالب یک شرکتی بخواست فعالییت کنه و تراز و صورت های مالی داشت برای بافت یک مورد قابل بررسی بود

Mike
Mike
۴ سال قبل

سلام و وقت بخير، نظرتون رو كامل خوندم و در ابتدا ممنونم از تحليل بنيادى و عالى تون.
اول از همه بايد اعتراف كنم كه من بخاطر فعاليتى كه در حال حاضر مشغول آن هستم كم پيش مى ياد در طول روز از نكته ها و جملات وارن بافت استفاده نكنم بنابراين جناب بافت يكي از الگوها و اسطوره هاى بنده هستند و شخصا ارادت خاصى نسبت به ايشون دارم.
بنده در مورد كريپتو ها متاسفانه بايد اعتراف كنم با جناب بافت هم عقيده نيستم كه در ادامه به برخى از اونها اشاره مى كنم.
١: شخصيت:
شخصيت بافت در حوزه سرمايه گذارى يك شخصيت بلند مدت و محتاط هستش، و اين به اين معنا نيست بافت اهل ريسك نيست، چرا هست اما وقتى شما به درجات بالا ميرسيد و سرمايه زيادى بدست مياريد نگهداري از اون از بيشتر كردنش مهم تره. پس هنوز عمر بيتكوين يا هر كريپتو ديگرى خيلي كمتر از اونه كه بافت بتونه نظر دقيقى ارايه كنه.
٢: جى پى مورگان:
بافت از سرمايه گذاران اصلى جى پى مورگان هستش، بنابراين كريپتو ها كه در صدد جايگزينى با پول هاى فيات مخصوصا دلار هستند اولين رقيب جدى فدرال ريزرو، جى پى مورگان و باقى بانك هاى آمريكايي و در نتيجه بافت محسوب مى شوند.
٣: برند اجتماعى:
بافت از برند اجتماعى خاصى در دنيا برخوردار است برندى كه دونالد تراپ هم به آن اندازه تاثير گذار نيست، بنابراين دادن نظر مثبت در مورد كريپتو ها يعنى آغاز حمله ٩٠٪؜ سرمايه داران جهان به سمت كريپتو ها. بنابراين اين يك اتفاق كاملا مثبت براي دنياي كريپتو ها تلقى مي شود كه بافت با آنها مخالف است چون حمله ناگهانى درسته در كوتاه يا ميان مدت اتفاق خوبي محسوب مى شود اما با تكنيك هاى بافت مغايرت دارد، بنابراين با همين سرعتى كه مردم كم كم به دنياى كريپتو ها وارد مي شوند، فرهنگ اجتماعى پول هاى ديجيتال به صورت كامل تر شكل مى گيرد.
و چند مورد ديگر از جمله دولت آمريكا، شركت براكشيرهاتوى و سبدهاى تودرتوى بافت كه كمپانى هاى تاپ دنيا را در هم تنيده است.
براى طولانى نشدن اين نظر با اجازتون ميرم سراغ نتيجه گيرى:

تا وقتى دولت آمريكا موافقت خود با كريپتو ها را اعلام نكند و فدرال، كريپتويي جايگزين دلار نكند و دارايي بانك هاى آمريكايي از دلار به آن كريپتو تغيير نكند، دادن هر نظر مثبتي از سمت بافت يك فاجعه تكرار نشدنى براى دنياى اقتصادي به ارمغان خواهد داشت، از سمتي كريپتوها حجم زيادى پول را در زمان كوتاهى تجربه خواهند كرد، از طرفى دولت آمريكا بافت را تحت فشار خواهد گذاشت، و از طرف ديگر بافت با دست خودش تيشه زده به ريشه شركت خودش براكشيرهاتوى.

ممنونم نظر اين بنده حقير رو تا اينجا مطالعه كرديد اميدوارم با نظر شخصيم باعث آزرده شدن كسى نشده باشم.

علیرضا شرفی
علیرضا شرفی
۳ سال قبل
پاسخ  Mike

سلام،میتونم آیدی تلگرام شما رو داشته باشم برای راهنمایی گرفتن

امیرعباسی
امیرعباسی
۵ سال قبل

صد در صد با وارن موافقم

مصطفی
مصطفی
۵ سال قبل

اینم حالش خوب نیست ظاهرا

میلاد
میلاد
۵ سال قبل

آقای بافت خودش میگه در چیزی سرمایه گزاری کنید که ازش شناخت داشته باشید.
طبیعیه وقتی بیت کوین را نمی فهمد اون رو بی ارزش بدونه.
البته تعجب آوره که کسی مثل وارن بافت نتونه درک کنه ارزش کریپتوکارنسی ها را.

عبدالرضا علی پور
عبدالرضا علی پور
۵ سال قبل
پاسخ  میلاد

اشتباه نکن بافت شخصی نیست که نسبت به شبکه بلاک چین شناختی نداشته باشه بلکه این ابزار معیارهای ارزشگذاری بافت را نداره

عبدالرضا علی پور
عبدالرضا علی پور
۵ سال قبل
پاسخ  میلاد

این تعجب اور نیست تعجب اور این هست که کسی دیدگاه ها و معیارهای بافت را درست درک نکند و در موردش قضاوت کند کل دنیا شکی ندارند که بافت بهترین سرمایه گذار ارزشی هست عزیز من

میلاد
میلاد
۵ سال قبل
پاسخ  میلاد

سرمایه گذاری*

مهدی
مهدی
۵ سال قبل

دمت گرم آنتونی