چرا رسیدن دوباره قیمت بیت کوین به ۲۰,۰۰۰ دلار می‌تواند زمان زیادی طول بکشد ؟

چرا رسیدن دوباره قیمت بیت کوین به ۲۰,۰۰۰ دلار می‌تواند زمان زیادی طول بکشد ؟

طی ۱۱ ماه گذشته، قیمت بیت کوین از ۱۹٬۵۰۰ دلار به ۳٬۰۰۰ دلار سقوط کرده است که درواقع کاهش ۸۵ درصدی را تجربه کرده است.

ارز دیجیتال برتر بازار، در طی ۴ بار اصلاح بزرگ قیمت که درگذشته تجربه کرده است، به‌طور میانگین شاهد کاهش ۸۵ درصدی بوده است. بنابراین سرمایه‌گذاران بسیاری توقع داشتند که سقوط مشابهی از قیمت اوج این ارز اتفاق بیفتد.

اما با توجه به اظهارات «بوریس هریستوف» که محققی در زمینه بیت کوین و فناوری است، این بازار نزولی به‌صورت بالقوه می‌تواند نسبت به اصلاح قبلی خود، مدت بسیار طولانی‌تری ادامه یابد.

همه‌چیز وابسته به سرمایه‌گذاران نهادی است

چرا رسیدن دوباره قیمت بیت کوین به 20,000 دلار می‌تواند زمان زیادی طول بکشد ؟

اکثر سرمایه‌گذاران بازار ارزهای دیجیتال، احتمالاً این نقل‌قول را شنیده‌اند که سرمایه‌گذاران نهادی وارد بازار خواهند شد تا ارزش بیشتری را برای دارایی‌های دیجیتال اصلی این بازار مانند بیت کوین به همراه بیاورند. از اوایل سال ۲۰۱۷، این نقل‌قول به‌صورت نادرستی بر سر زبان‌ها افتاده است.

سرمایه‌گذاران خُرد یا افرادی که به خریدوفروش ارزهای دیجیتال مشغول‌اند، در اوایل سال جاری به دلیل سقوط بازار ارزهای دیجیتال، سرمایه هنگفتی را از دست دادند و انتظار نمی‌رود که در آینده نزدیکی به این بازار بازگردند. این دسته از افراد نه تنها ازلحاظ مالی متضرر شده‌اند، بلکه از لحاظ روانی نیز آسیب‌دیده و شوک بزرگی بر آنها وارد شده است. مخصوصاً کسانی که تازه وارد این بازار شده بودند.

هریستوف اظهار داشت که تنها طیف معدودی از سرمایه‌گذاران نهادی تمایل به سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال را خواهند داشت. این محقق افزود:

نامزدهای احتمالی مشارکت در این بازار، صندوق‌های سرمایه‌گذاری کلان، مشاوران خرید کالا (CTA)، سرمایه‌گذارانی با استراتژی جایگزین و استراتژی چندگانه که مجموعاً دارایی تحت مدیریتی بالغ‌بر ۶۰۰ میلیارد دلار دارند. به‌صورت جداگانه، دارایی‌های کالا محوری که توسط صندوق‌های پوشش ریسک در سال ۲۰۱۷ نگه داشته شده‌اند، ۳۰۰ میلیارد دلار بوده است. این میزان ۱۰ درصد از دارایی‌های تحت مدیریت است که بیت کوین در مقایسه با این حجم از سرمایه، ناچیز است.

تحت شرایط عادی، سرمایه‌گذاران نهادی از طریق صندوق ذخیره‌ای که قانون‌گذاری سختی برای آن اعمال شده یا از طریق بازار فرا بورس (OTC) در کلاس دارایی با ریسک بالا سرمایه‌گذاری می‌کنند. صندوق ذخیره ارزی صرافی کوین‌بیس، صندوق ذخیره ارزی بیت‌گو (BitGo) و دارایی‌های دیجیتال فیدلیتی از جمله سازمان‌های معدودی هستند که زیرساخت‌های بیت کوین را تقویت می‌کنند.

چرا رسیدن دوباره قیمت بیت کوین به 20,000 دلار می‌تواند زمان زیادی طول بکشد ؟

مشارکت مؤسسات مالی مهم مانند فیدلیتی و گلدمن ساکس، منجر به بهبود بخش سرمایه‌گذاری سازمانی بیت کوین شده است. با این حال، باید در نظر گرفت که برای ایجاد سیر صعودی از محدوده قیمت پایین به ناحیه ۲۰ هزار دلاری، باید سرمایه ۵۰ میلیارد دلاری به بازار بیت کوین افزوده شود. همچنین با توجه به این واقعیت که هر بار اصلاح قیمتی عمده‌ای برای بیت کوین اتفاق می‌افتد، بهبود و بازگشت قیمتی با روند آهسته‌تری صورت می‌گیرد، ممکن است دوره بازیابی قیمتی بیت کوین، طولانی‌تر از آن چیزی باشد که بسیاری از سرمایه‌گذاران انتظارش را دارند. هریستوف در این باره گفت:

درست است که بیت کوین بارها متحمل اصلاح قیمتی بالای ۸۰ درصد شده و پس از آن بازیابی شدیدی انجام داده است که به‌نوبه خود تأثیرگذار است. احتمال زیادی وجود دارد که این بار نیز به همین ترتیب عمل کند. ولی هر بار با وقوع اصلاح جدید، بازیابی قیمتی سخت‌تر و سخت‌تر می‌شود. سرمایه‌گذاران نهادی می‌توانند سیر صعودی قدرتمندی را ایجاد کنند ولی این مسئله به‌تنهایی، کافی نیست.

وی ادامه داد:

آیا این سرمایه‌گذاران خواهند توانست ۵۰ میلیارد دلار وارد این بازار کنند؟ شاید. ولی ممکن است این میزان سرمایه برای رسیدن به اوج قیمت جدید کافی نباشد.

مشکل اینجاست که علاوه بر مشارکت فیدلیتی، این صندوق‌های ذخیره و بازارهای فرابورس نسبتاً جدید بوده و سابقه‌ای طولانی ندارند. یکی از متغیرها این است که سازمان‌ها ممکن است با توجه به سقوط قیمتی و بازگشت قیمت بیت کوین در سال گذشته، آن را به‌عنوان یک فرصت بلندمدت در نظر بگیرند.

باید زیرساخت بیت کوین تقویت شود

سازمان‌ها نیز می‌توانند به شیوه سرمایه‌گذاران خُرد در سال ۲۰۱۷ عمل کرده و به‌طور ناگهانی، موجی از «ترس از دست دادن دارایی‌ها» (FOMO) را در ماه‌های پیش رو ایجاد کنند. اما این کلاس دارایی تا حدود مشخصی بالغ شده و با گذشت زمان، احتمال جهش قیمت پیش‌بینی نشده می‌تواند به‌تدریج کاهش یابد.

منبع : ccn
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

24 دیدگاه
احمد رحیم زاده
احمد رحیم زاده
5 سال قبل

بیت کوین هیچ پشتوانه و برنامه ای برای آینده نداره ، ولی بعضی از ارزهای دیجیتال هم برنامه دارن همه پروژه بلند مدت و....
بنظرتون تو دنیای امروز بدون پشتوانه و برنامه ریزی امکان رشد و پیشرفت هست ؟ بله هست و اونم بستگی به افراد سرمایه گذرا تو این بخش داره که بخوان قیمت بیت کوین رو بصورت حباب بالا ببرند .مطمن باشید بازم قیمتش بالا میره ، اما کی و به چه میزان ؟

فاضل نجفی
فاضل نجفی
5 سال قبل

خب تجربه یک سرمایه گذار الان مشخص میشه!
تاریخ تدایی و دایره طلایی فرا رسید!
زمان خرید هوشمندانه فرا رسیده است... ;)

معین
معین
5 سال قبل

در ابتدای مقاله آمده : طی ۱۱ ماه گذشته، قیمت بیت کوین از ۱۹٬۵۰۰ دلار به ۳٬۰۰۰ دلار سقوط کرده است که درواقع کاهش ۸۵ درصدی را تجربه کرده است.
به نظرم درصد رو درست ننوشتید چیزی حدود 650 درصد کاهش نه 85 درصد ؟؟؟؟؟؟

ناشناس
ناشناس
5 سال قبل
پاسخ  معین

كاهش هيچوقت بيشتر از صد درصد نميشه

بنده خدا
بنده خدا
5 سال قبل
پاسخ  معین

19500-19500*0.85=2925 ~ 3000
19500-19500*6.5=-107250 !!!!

محمد اماني
محمد اماني
5 سال قبل

تا سال ٢٠٢٢ به نظرمن به ١٠/٠٠٠ دلار برسه،متاسفانه بايد صبر زيادي داشته باشيم تا سرمايه مون دوباره برگرده

شادمهر
شادمهر
5 سال قبل

تازه اون موقع من یر به یر میشم

محمد امین
محمد امین
5 سال قبل

با این تورم‌ تو‌ ایران که ما داریم تا اون موقع بشه دیگه ارزشی نداره ، این همه صبر کنیم تازه بشه ۱۰،۰۰۰ اونم ۴ سال کی زنده باشه کی مرده اونم با این هزینه نگهداری فارم ماینر هامون

Reza Nami
Reza Nami
5 سال قبل

شب دراز و تام لی بیدار است.

م. فراهانی
م. فراهانی
5 سال قبل

FOMO مخفف عبارت Fear Of Missing Out هست که معادل فارسی اون ترس از دست دادن فرصت یا بیرون ماندن از بازی میشه. ترجمه "ترس از دست دادن دارایی" با مفهوم FOMO در کریپتو مارکت مطابقت نداره. وقتی کسی دچار FOMO میشه که قیمت یه ارزی به شدت داره بالا می ره و فرد اون ارز رو نداره و دچار این احساس می شه که بقیه دارن سود می کنند و اون سرش بی کلاه مونده. لذا ارزهای دیگه اش رو می فروشه و ارزی که صعودی شده رو می خره.

FOMO is a more personal thing. Its the fear of missing out on something that others are enjoying (for example the fear of missing out on Bitcoin gains while others are picking out their Lambos).

محمد امین
محمد امین
5 سال قبل

دیگه به خواب. بیت کوین ۲۰،۰۰۰$ ببینیم،یه موج بود طرفدار پیدا کرده بود اشباح شد دیگه هم به ۶۵۰۰ نمیرسه ،تعجب می کنم از اونایی که پیشبینی ۱۰۰،۰۰۰$ تا ۳۰۰،۰۰۰$ کرده بوده،با این حرف ها مردم به سمت خرید ماینر و بیت کوین های خودشون کردن تو گرونی حالا هم‌کشیدن کنار

رایمون
رایمون
5 سال قبل

اشتباه بزرگ این شارلاتان ها ی ارز دیجیتال این بود که وقتی با دست کاری قیمت بیت کوین، قیمت رو به نزدیک ۲۰ هزارتا رسوندن جو گیر شدن فکر کردن کمیسیون بورس و اوراق بهادار امریکا هم مثل مردم عادی نفهمن که این قیمت ها رو باور کنن ، فعلا درحال تحقیق هستن بزودی پول ها رو از حلقومشون بیرون می کشن، و کلا این داستان به آخر رسیده مثل همون حباب گل لاله ، بهر حال تجربه ای شد البته دردناک

م. فراهانی
م. فراهانی
5 سال قبل

اگه یه کم مطالعه کنید می بینید که راجع به قیمت سهام آمازون و اپل هم در سال 2000 همین حرف ها رو می زدند. دقیقا یادمه سال 2013 برای اولین بار قیمت بیت کوین رو چک کردم و اون موقع روی 170 دلار بود. بعد از سه ماه شد 1250 دلار و بعد سقوط کرد تا 320 دلار. همه اون موقع گفتن دیگه هرگز بیت کوین به بالای هزار دلار نمی رسه.

محمد امین
محمد امین
5 سال قبل

خوب سیاست غول های سرمایه داری بوده دیگه؛قیمت حسابی بردن بالا بعد کمپانی مثل بیتمین ماینر هاشون به کل دنیا فروختن ،بیت کوین هاشونم تو گرونی ،بعد یواش یواش زدن تو‌سرش

نیما
نیما
5 سال قبل

این مقاله مال چند روز پیشه

BEHRANG
BEHRANG
5 سال قبل

تو این 11ماه دلیل اصلی کاهش قیمت نهنگ ها بودن

سجاد
سجاد
5 سال قبل

خب باید واقعه بین بود 20.000 دلار یک حباب بود, مثلا حباب گل لاله تو هلند حباب اینقدر بزرگ شد که با یک لاله می شد یک خانه زیبا کنار آب تو آمستردام خرید بعد این که حباب ترکید چنان فرو ریخت که با یک دلار میشد 10 گل لاله خرید.
کریپتو هم حالا حالا نیاز به زمان داره که دوباره تبدیل به حباب بشه الان همه بی حوصله اند.

سجی
سجی
4 سال قبل
پاسخ  سجاد

پشتوانه بیت کوین خوده مردم از سرتاسر دنیا با سرمایه هایی که براش زحمت کشیدن هست ...این بهترین و خالصترین نوع پشتوانه است.

حسین
حسین
5 سال قبل
پاسخ  سجاد

تحلیلت یک اشتباه بزرگ داره و اون اینه که دو تا کالایی که از نظر ماهیت با هم متفاوت هستن را با هم مقایسه می کنی و نتیجه گیری یکسان می گیری گل لاله ارزش ذاتی نداره و فناپذیره و عمر کوتاهی هم داره از طرفی مثل بیت کوین یک کالای مبادله ای نیست.

م. فراهانی
م. فراهانی
5 سال قبل
پاسخ  سجاد

مقایسه بیت کوین با گل لاله یه کم ساده انگارانه است.
بیت کوین و متعاقب اون تکنولوژی بلاک چین باید با موارد مشابه خودش مقایسه بشه.
از نظر بحث تکنولوژی و مقبولیت در آینده باید با اینترنت و شبکه های اجتماعی
و از نظر ارزش و قیمت باید با سهام شرکت های بزرگ مثل آمازون و گوگل و اپل مقایسه بشه.

حسین
حسین
5 سال قبل
پاسخ  سجاد

بیت کوین از اول یک حباب بود چون هیچ ارزش مالی واسش تعریف نشده و بدون پشتوانس.. صرفا یک بازی سرمایه است..