قیمت بیت کوین ۴۱ هزار دلار؛ حالا چه خواهد شد؟

قیمت بیت کوین ۴۱ هزار دلار؛ حالا چه خواهد شد؟

قیمت بیت کوین پس از آنکه از سد ۲۰,۰۰۰ دلار عبور کرد، در کمتر از یک ماه توانست اوج ۴۱,۰۰۰ دلاری ثبت کند. این در حالی است که بسیاری از تحلیل‌گران این سؤال را می‌پرسند که مقصد نهایی بیت کوین کجاست؟

کوین دسک در گزارش اخیر خود در ارتباط با وضعیت بازار بیت کوین، به‌دنبال پاسخ این سؤال است که چرا بیت کوین همچنان به روند صعودی خود ادامه می‌دهد و آیا احتمال سقوط وجود دارد؟

بیت کوین ۱۲ سال پیش به‌عنوان یک سیستم پرداخت نوین متولد شد. سازوکار بیت کوین به گونه‌ای است که بر بستر اینترنت و پردازش‌هایی که در این بستر صورت می‌گیرد، کار می‌کند و هیچ شخص، شرکت و نهادی توانایی کنترل آن را ندارد. واقعیت اینجاست که تاریخچه معاملات بیت کوین چندان زیاد نیست و بسیاری از روش‌هایی که برای برآورد ارزش آن استفاده می‌شود، آن چنان که باید جواب نمی‌دهد؛ به همین دلیل، تقریباً هیچ‌کس نمی‌داند ارزش واقعی بیت کوین در زمان فعلی یا آینده چقدر است.

تقاضای سرمایه‌گذاران نهادی

برخی از تحلیل‌گران و کارشناسان بازار معتقدند که سرمایه‌گذاران نهادی به بیت کوین به‌عنوان یک سرپناه امن در مقابل تورم نگاه می‌کنند. آنها از محدودیت ۲۱ میلیون واحدی عرضه بیت کوین که در کدهای این ارز دیجیتال قرار گرفته است، به‌عنوان جذاب‌ترین ویژگی برای سرمایه‌گذاران دانه‌درشت یاد می‌کنند. از سوی دیگر، بانک‌های مرکزی مثل فدرال رزرو، در کمیته‌های خود در مورد عرضه و چاپ بیشتر پول تصمیم می‌گیرند. نام‌های بزرگ در بازار سرمایه‌گذاری مثل تودور اینوستمنت (Tudor Investment) و شرکت سرمایه‌گذاری گوگنهایم (Guggenheim) اعلام کرده‌اند که بیت کوین خریده‌اند یا در بازارهای مشتقه مثل بورس کالای شیکاگو (CME) و از طریق قراردادهای آتی سرمایه‌گذاری کرده‌اند. حتی شرکت بزرگ مورگان استنلی (Morgan Stanley) هم دیروز اعلام کرد که ۱۰٪ از سهام مایکرواستراتژی را خریده است. مایکرواستراتژی یکی از بزرگترین شرکت‌هایی است که وارد بازار بیت کوین شده است. گفته می‌شود این شرکت حدود ۷۰,۰۰۰ واحد بیت کوین دارد. از سوی دیگر، تحلیل‌گران جی‌پی مورگان (JPMorgan) پیش‌بینی کرده‌اند که قیمت بیت کوین در بلندمدت به ۱۴۵,۰۰۰ دلار می‌رسد.

کاهش شاخص دلار

شاخص قیمت دلار
شاخص قیمت دلار

شاخص دلار که بیانگر ارزش این ارز است، در سال ۲۰۲۰ و سال جاری میلادی، در مقایسه با ارزش ارزهایی مثل ین ژاپن و یورو حدود ۶.۸ درصد کاهش پیدا کرده است. کاهش شاخص دلار، یکی از عوامل پراهمیت برای روند بیت کوین است؛ چراکه قیمت ارزهای دیجیتال و شاخص دلار ارتباط گسترده‌ای با یکدیگر دارند. چاپ ۳ تریلیون دلار پول طی یک سال گذشته یکی از عواملی است که باعث کاهش ارزش شاخص دلار شده است. برای مقایسه بهتر باید گفت که حجم دلار‌های چاپ‌شده در سال گذشته، سه‌چهارم دلارهایی است که طی تاریخ ۱۰۸ ساله بانک مرکزی آمریکا، چاپ شده‌اند. بسیاری معتقدند با روی کار آمدن دولت دموکرات آمریکا، هزینه‌های دولت هم افزایش پیدا می‌کند و همین مسئله به عرضه طرح‌های حمایتی بزرگتر می‌انجامد. برخی هم پیش‌بینی می‌کنند که در سال‌های آینده کسری بودجه آمریکا بیشتر و هزینه‌های اضافی از طریق چاپ بیشتر پول تأمین شود.

سرمایه‌گذاران خرد

بسیاری قیمت بیت کوین را پیش‌بینی می‌کنند. حالا خرید بیت کوین ساده‌تر از هر زمان دیگری است و می‌توان با سرویس‌هایی مثل پی پل به‌راحتی بیت کوین خرید. داده‌های شرکت تحلیلی بایت تری (ByteTree) نشان می‌دهد که خریدهای بیت کوین در محدوده ۶۰۰ دلار متمرکز شده است؛ این دقیقاً مبلغ چک‌های حمایتی دولت آمریکاست که به‌واسطه شیوع ویروس کرونا به شهروندان این کشور اعطا شده است.

عواملی که پیش‌تر به آنها اشاره کردیم ممکن است قیمت بیت کوین را در آینده افزایش دهند؛ اما آیا احتمال سقوط قیمت وجود دارد؟ در ادامه به برخی عوامل که ممکن است باعث سقوط قیمت بیت کوین شوند، اشاره خواهیم کرد.

نوسانات بیت کوین

نوسانات قیمت بیت کوین در ساعت‌‌های گذشته
نوسانات قیمت بیت کوین در ساعت‌‌های گذشته

به‌گفته جو دیپاسکال (Joe Dipasquale)، مدیرعامل بیتبول کپیتال (‌BitBull Capital)، بیت کوین همچنان به‌عنوان یک دارایی پرنوسان شناخته می‌شود. او در ادامه ضمن خاطرنشان کردن این مسئله که پس از رسیدن قیمت بیت کوین به اوج تاریخی تازه، نوسانات قیمت بیت کوین به ۷,۰۰۰ دلار رسید، افزود:

افراد می‌توانند اهرم‌های زیادی در معاملات استفاده کنند و همین موضوع باعث می‌شود موقعیت‌های آنها خیلی زود لیکویید شود؛ عاملی که باعث ایجاد این نوسانات بود.

به‌عقیده دیپاسکال احتمال اصلاح وجود دارد. از آنجا که حجم سفارش‌های زیادی در محدوده ۲۸,۰۰۰ دلار وجود دارد، ممکن است شاهد حمایت در آن ناحیه باشیم.

داده‌های تاریخی

گوین اسمیت (Gavin Smith)، مدیرعامل شرکت پنکسورا (Panxora)، می‌گوید از سال ۲۰۱۳ سابقه نداشته است که قیمت بیت کوین از یک نقطه اوج، حداقل ۲۵ درصد ریزش نداشته باشد. او می‌گوید اگر بیت کوین تا ۷۰,۰۰۰ دلار یا ۸۰,۰۰۰ دلار اوج بگیرد و پس از آن ۴۰ درصد ارزشش را از دست بدهد، تعجب نمی‌کند. او با بیان دیدگاه صعودی خود در میان‌مدت، گفت:

در بازه سه‌ساله، بیت کوین یک دارایی عالی است.

در بلندمدت، این خطر وجود دارد که پیشرفت فناوری از بیت کوین پیشی بگیرد. اسمیت در این باره می‌گوید:

حتی با وجود پردازش کوانتومی، هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که در آینده فناوری از بیت کوین پیشی بگیرد؛ اما همیشه نادیده‌گرفتن خطر، خطرناک است.

سقوط به سطوح فعلی

مایک ونوتو (Mike Venuto)، از مدیران سبد سرمایه‌گذاری در شرکت امپلیفای ترنسفورمیشنال دیتا شیرینگ (Amplify Transformational Data Sharing)، معتقد است که احتمال دارد پیش از سقوط بیت کوین، شاهد جهش دو یا سه‌برابری در قیمت باشیم؛ این یعنی اصلاحی معادل دو‌سوم اوج قیمت بیت کوین روی کاغذ. ونوتو در ادامه گفت:

به احتمال زیاد عامل سقوط بازار، صعود بیش از اندازه خواهد بود. فکر نمی‌کنم به همین زود‌ی‌ها شاهد این اتفاق باشیم.

وضعیت بازار

دنیس وینوکوروف (Denis Vinokourov)، مدیر ارشد بخش تحقیقات بیکوانت (Bequant) در اظهارنظری گفت:

نوسانات افزایش خواهد یافت و درست است، این نوسانات شدید خواهد بود. سرمایه‌گذاران خرد بسیاری هستند که مضطرب می‌شوند.

به‌گفته وینوکوروف، قیمت در بلندمدت افزایش پیدا می‌کند. او از ورود شرکت‌های بزرگ وال استریتی به بازار بیت کوین به‌عنوان عامل این اتفاق یاد می‌کند و می‌افزاید:

آیا ممکن است به ۴,۰۰۰ دلار برسد؟ بله.

او می‌گوید هر اتفاقی ممکن است به فروش دیوانه‌وار در بازار دامن بزند. اقدام قانونی دولت‌ها علیه تتر، یک ارز دیجیتال خصوصی، یک توکن دیجیتال با کارکردی شبیه به استیبل کوین با پشتوانه دلار یا هر چیزی که بتواند به یک منبع نقدینگی در بازار دارایی‌های دیجیتال تبدیل شود، از جمله این اتفاقات بالقوه یاد می‌شود. نباید فراموش کرد که سنا به‌دنبال پیگیری شکایت خود از تتر در دادگاه است.

تاریخ

جیمز انجل (James Angel)، استاد اقتصاد دانشگاه جورج تاون، در اظهارنظری گفت:

تاریخچه بازارهای مالی، تاریخچه حباب‌هاست.

او در بخش دیگری از صحبت‌های خود عنوان می‌کند که اگر مقامات دولتی و قضایی به بیت کوین به چشم یک تهدید نگاه کنند، می‌توانند آن را به چالش بشکند.

تقریباً هر کسی که بخواهد پول مخصوص به خودش را بسازد، باید با ارزهای ملی رقابت کند و معمولاً هم قانون‌گذاران آنها را کنار می‌زنند.

احساسات بازار

سوی چانگ (Sui Chung)، مدیرعامل سی‌اف بنچمارک (CF Benchmark)، عنوان می‌کند:

در حال حاضر شاهد آن هستیم که احساسات حاکم بر بازار کاملاً صعودی است، با این حال احتمال اصلاح قیمت وجود دارد.

او در بخش دیگری از اظهارات خود گفت:

این یک بخش طبیعی از بازار است. در عین حال که احتمال دارد این بخش هیجانات حاکم بر بازار را سرکوب کند، اما باعث می‌شود که همچنان صعود بازار در آینده محتمل باشد.

برداشت سود

گای هیرش (Guy Hirsch)، از مدیران ارشد پلتفرم ای‌تورو (eToro) در این باره می‌گوید:

احتمالش هست که در طول این چرخه شاهد برداشت سود باشیم و این مسئله ممکن است قیمت را کاهش دهد. ولی با توجه به پذیرش فوق‌العاده از جانب مؤسسات، جای تعجب خواهد داشت که قیمت بیت کوین بار دیگر به زیر ۲۰,۰۰۰ دلار بیاید.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

22 دیدگاه
حامد
حامد
3 سال قبل

آقایون و داداشیا... تمام تحلیل ها فقط در حد تحلیل هست. نه وحی منزل. قیمت بیت یا هر ارز رمز نگارب شده بسته به مقدار عرضه و تقاضا هست. کسی تعیین کننده نیست ب ولله. یهو یه شرکت ویا غول اقتصادی فرضا میاد حجم سنگینی از واحد بیت و یا هر ارز رو خریداری میکنه یهو نمودار قیمتی سیخ میشه به سمت آسمون. همونا هم یهو میفروشن یهو با سر میاد پایین فقط همینه تامام...ضمنا یه نکته خیلی مهم اینه صرافی های بزرگ دنیا نقش چشم گیری در نوسانات قیمت دارن. پیروز و روی سود باشید همیشه ❤️❤️❤️

سیت
سیت
3 سال قبل

تا چند روز دیگر قیمت سقوط میکند

سیت
سیت
3 سال قبل

منتظر سقوط بیت کوین باشید فریب این ارزیابی های اغوا کننده را نخورید تا ۱۰ روز دیگر همه فروشنده میشوند و قیمت سقوط میکند

سید رضا
سید رضا
3 سال قبل

از تتر شکایت بشه که همه میرن رو هوا ....
داستان ریپل پیش میاد...

فائزه
فائزه
3 سال قبل

بیتکوین که بشه 100 هزار دلار و بالاتر ،معلومه اکثر ارزهای دیجیتال هم باهاش بالا میره قیمت هاشون .اول نوبت طلا بود و الان نوبت بیتکوین و ارزهای دیجیتال...

siavashnam
siavashnam
3 سال قبل

اگر با هاوینگ های قبلی مقایسه کنیم این هنوز خیلی پایینه

علی شمیرانی
علی شمیرانی
3 سال قبل

واقعا ممنونم از تحلیل های خوب ،به‌جا و درست و بدور از هر گونه قضاوتی،خدا قوت

وحید
وحید
3 سال قبل

منتظر عبور از 30 هزار دلار بودم که اگر این اتاق می افتاد که افتاد قطعا تا 50 هزار دلار هم خواهد رفت. ضمنا تا اواخر فروردین شاهد اوج گرفتن قیمت بیت کوین باشید و بعد از یه استراحت کوتاه و ریزش کم از شهریورماه 1400 دوباره قیمت بالا رفته و تا سال 2024 ادامه خواهد داشت و در سال 2024 به پائین ترین حد خود خواهد رسید و دوباره از سال 2025 رشد بی ترمز آن شروع خواهد شد اگر جزو کسانی هستید که ریسک پذیرید در این کندل های معرفی شده سود خوبی حاصل کنید وگرنه همچنان نگهداری و خرید در تاریخ های گفته شده و تا اواخر 2025 نگهداری کنید و ان وقت بفروشید و به ثروت هنگفتی به امید خدا دست یابید. همین و ختم کلام

محمد
محمد
3 سال قبل
پاسخ  وحید

دمت گرم که اطلاعاتت رو در اختیار دیگران میزاری من برم خونه بابا مامانم رو بفروشم بیت بخرم تا دیر نشده

BIT
BIT
3 سال قبل
پاسخ  وحید

بد نبود نظریه خوبیه موافقم

کامران
کامران
3 سال قبل
پاسخ  وحید

تحلیل کردی یا غیب گویی ؟؟

Payam
Payam
3 سال قبل
پاسخ  وحید

چی میزنی داداش !

فرهاد
فرهاد
3 سال قبل
پاسخ  وحید

حتی اگر پیشگو هم بودی نمی تونستی اینجور تاریخ بدی لطفا با حدس گمان با سرمایه مردم بازی نکنید بازر بیت یک بازار ازاد و فروشنده و خریدار مسیر مشخص میکنه امکان داره همه فروشنده بشن یک دفعه یا خریدار

امیر سپهر
امیر سپهر
3 سال قبل
پاسخ  وحید

سلام دوست عزیز میشه دلیل خودتون رو بابت این اعداد و سال های مورد نظر که میفرمایید بیان کنید

عماد
عماد
3 سال قبل
پاسخ  وحید

نوستروداموسی یا غیب گو؟ برگترین تحلیل گران هم نمیتونن بیت رو درست تحلیل کنن اومدی اینجا از تخیلاتت میگی؟ اوه عذر میخوام در چه ماه و روز سال 2024 بیت سقوط میکنه اگه میشه ساعتشم بگید با تشکر

ماکان
ماکان
3 سال قبل

من بیشتر نگران همون اقدامات دولتها هستم چون این یه سیستم انتقال پول راحته و خیلی از کشورهای تحریم شده یا پولهای مورد دار از این طریق جابجا میشن یا حتی کارمزد بانکها یا موسسات از بین می ره اینها تهدید هستن

siavashnam
siavashnam
3 سال قبل
پاسخ  ماکان

شاید بتونه سرعتشو کم کنه ولی بعید میدونم به طور کل مشکلی پیش بیاره حتی اگر باینانس هم احراض هوییت بخاد خیلی راحت میشه از غیر متمرکزش استفاده کرد کیف safepal راحت میزاره مثل حالت عادی ازش استفاده کنی

Ali
Ali
3 سال قبل
پاسخ  ماکان

کلی ارز دیجیتال بهتر از بیت کوین هست برای انتقال پول ، چه از لحاظ کارمزد چه سرعت انتقال

علی اکبر
علی اکبر
3 سال قبل

قیمت بیت کوین چند بار جهش میکنه تا حتی به 100هزاردلار هم میرسه.
ولی بعدش کاهش 40 درصدی رو داره که دوباره برمیگرده بین بازه 30 تا 40 هزار دلار.

علی
علی
3 سال قبل

قیمت بیت کوین به بالاترین حد خود رسیده از این به بعد قیمت بین کوین نزولی خواهد بود

يارو
يارو
3 سال قبل

داداش فقط شما به من بگو چشكلي ٣٠ تا ٤٠ درصد از ١٠٠ هزار دلار كم كني قيمت بيت كوين ميشه ٤٠ هزارتا ! من از اونجا به بعد هرچي شما بگي پشت دستت بازي ميكنم .

حجت تامرادی
حجت تامرادی
3 سال قبل
پاسخ  يارو

🤣 🤣 🤣 🤣 🤣