دلایل انفجار قیمت بیت کوین کش در هفته‌های اخیر چه بود؟

دلایل انفجار قیمت بیت کوین کش در هفته‌های اخیر چه بود؟

بیت کوین کش در هفته گذشته با افزایش ارزش بی‌سابقه ۸۴ درصدی در عرض دو روز مواجه بوده است. وب‌سایت اتریوم ورد نیوز (Ethereum World News) در مقاله‌ای دلایل این اتفاق را بررسی کرده است که در زیر ترجمه کامل آن را می‌خوانید.

در این مقاله به طور کلی دلایل زیر برای رشد شدید قیمت بیت کوین کش در نظر گرفته می‌شوند:

۱- توسعه روی شبکه برای ایجاد توکن با بیت کوین کش

۲- اضافه شدن بیت کوین کش به سایت رزرو پرواز Bitcoin.travel

۳- به‌روزرسانی‌های نقشه راه بیت کوین کش

۴ – توسعه شنور (Schnorr) در بیت کوین کش – راهی برای تراکنش‌های ارزان و سریع مانند سگویت در بیت کوین

۵ – پیروزی در هاردفورک در مقابل BSV

۶- علاقه به بیت کوین کش در شرکت‌های بزرگ آسیایی

۷- ترجیج به خریدن یک واحد بیت کوین کش به جای کسری از بیت کوین در میان برخی سرمایه‌گذاران

بازگشت انفجاری بیت کوین کش (BCH)

مسلما این بیت کوین است که باعث دوباره جان گرفتن بازار ارزهای دیجیتال شده است، اما جهش و خیز ۲۰ درصدی بیت کوین در کنار گام‌ بزرگ ۸۴ درصدی بیت کوین کش و رسیدن ارزش آن به ۳۰۵ دلار در هفته گذشته اتفاق افتاده است.

همان‌طور که تحلیل‌گران و سرمایه‌گذاران در تلاش برای یافتن دلیلی برای توضیح شکسته شدن مقاومت بیت کوین هستند، تغییر قیمت بیت کوین کش که از اول آوریل (۱۲ فروردین) ارزش آن تقریبا به دو برابر رسیده است نیز کم سابقه و در نوع خود جالب است.

راه‌اندازی موفقیت آمیز یک پروتکل دفترکل ساده برای ایجاد توکن در بلاک چین بیت کوین کش، به عنوان یک کاتالیزور و همچنین عامل رونق معاملات آتی بیت کوین کش در صرافی کراکن (Kraken) عمل کرده است.

همچنین ممکن است یک عامل یاری‌دهنده این اتفاق، وب‌سایت Bitcoin.travel باشد که برای رزرو پرواز با ارز دیجیتال علاوه بر بیت کوین، بیت کوین کش را نیز می‌پذیرد.

دلایل انفجار قیمت بیت کوین کش در هفته‌های اخیر چه بود؟

اما این برای توضیح عملکرد درخشان قیمت بیت کوین کافی نیست. با توجه به این‌که Bitcoin.travel، پنج ارز دیجیتال دیگر یعنی اتریوم، لایت کوین، دوج کوین، اتریوم کلاسیک و دش را نیز به لیست ارزهای پذیرفته شده خود افزوده است، پس فقط این اتفاق را نمی‌توان دلیل انفجار بیت کوین کش دانست.

اگر هیچ‌کدام از این‌ها برای توضیح پامپ جاری قانع‌کننده نیست، پس شاید به‌روزرسانی‌های موجود در نقشه راه (Road map) است که جامعه توسعه‌دهنده بیت کوین کش را تحریک کرده است. بیت کوین کش هر ۶ ماه ارتقا می‌یابد و زمان اجرای تغییرات بعدی آن در ماه مه (اردیبهشت و خرداد) است.

به نظر می‌رسد ارتقاهای ۶ ماهه شبکه، یک تدبیر و یا یک طرح و برنامه ایدئولوژیک برای تاکید بر سهولت ارتقای بیت کوین کش در مقایسه با توسعه کند جامعه توسعه‌دهندگان بیت کوین است.

از شنور استقبال می‌شود، اما بالابرنده قیمت نیست

اما احتمال این که خریداران از روز دوشنبه ۱ آوریل، در درجه اول به خاطر تغییرات نرم‌افزاری مانند امضای شنور (Schnorr) که وارد بلاک چین بیت کوین کش می‌شود به این سمت کشیده شدند بسیار کم است.

البته لازم به ذکر است که تاثیر شنور به اندازه برخی عوامل دیگر ناچیز و کم نیست و قطعا وزنه‌ای دیگر در کفه‌ی ترازوی بیت کوین کش در مقایسه با بیت کوین است. چرا که در بیت کوین، فناوری شنور بسیار مورد بحث قرار گرفته است، اما هنوز نتوانسته وارد بلاک چین آن شود.

دلایل انفجار قیمت بیت کوین کش در هفته‌های اخیر چه بود؟

امضاهای شنور همانند SegWit فضا را آزاد خواهند کرد، اما همچنین توانایی خصوصی‌سازی اطلاعات تراکنش را نیز فراهم می‌کنند. در حالی‌که امضای دیجیتال قدیمی ECDSA (الگوریتم امضای دیجیتال بیضوی منحنی)، به امضای فرستنده برای هر تراکنش نساز است، اما در امضای شنور مجموعه‌ای از فرستندگان می‌توانند از یک امضا استفاده کنند.

بنابراین امضای شنور مورد استقبال قرار گرفت، اما به خودی خود سبب افزایش ۸۴ درصدی نمی‌شود.

بیت کوین کش از هارد فورک مرگ‌آسا جان سالم به در برد

پیش‌تر گفتیم بیت کوین کش همانند کل بازار احیا شده است اما احیای برادر کوچک بیت کوین شاید دلایل بیشتری داشته باشد.

دنبال‌کنندگان فضای ارزهای دیجیتال تجربه نزدیک به مرگ بیت کوین کش در نوامبر سال ۲۰۱۸ را به یاد می‌آورند. بسیاری این تاریخ را به عنوان زمانی که هارد فورک بلاک چین آن منجر به سقوط در کل بازار شد و ارزش بیت کوین را به زیر ۶۰۰۰ دلار  کشاند، به خاطر خواهند داشت.

البته بیت کوین کش، خود فورکی از بیت کوین است که خود به ABC با واحد اختصاری BCHABC (امروزه در بیشتر دنیا به عنوان بیت کوین کش شناخته می‌شود) و SV با واحد اختصاری BSV تقسیم شد. ابتدا بین این دو شبکه فورک شده از بیت کوین کش رقابتی بر سر قدرت هش وجود داشت تا در نهایت برنده آشکار شد.

علی رغم تلاش‌های کریگ رایت و تیم nChain او و قدرت مالی کلوین آیر (CalvinAyre) میلیاردر، مسیر حرکت از ژانویه مشخص شده است، BCHABC برنده است.

هفته گذشته BCHABC با پشت سر گذاشتن BSV و معامله شدن با ارزش ۳۰۵ دلار در مقایسه با ۸۴ دلار بیت کوین کش، برنده بودن خود را قطعی کرده است.

دلایل انفجار قیمت بیت کوین کش در هفته‌های اخیر چه بود؟

هر چند افزایش ۳۰ درصدی BSV در مقایسه با عملکرد بیت کوین بسیار بهتر بود، اما تا ترقی قیمت ۸۳ درصدی بیت کوین کش راه طولانی‌ای در پیش است. برای کسانی‌که به این مباحث علاقه‌مند، شمار نود در زنجیره BSV تنها ۴۳۸ و در مقابل BCH بیش از ۸۰۰ نود دارد.

پیشی گرفتن و جلو زدن قاطعانه از BSV برای BCH خوب است، اما این چیزی بود که همان‌طور پیش‌تر نیز گفته شد از ژانویه و یا قبل‌تر از آن اتفاق افتاده بود.

آسیا هنوز عاشق بیت کوین کش است

تولد بیت کوین کش ریشه در جنگی ویرانگر دارد؛ مبارزه‌ای برای توسعه بیت کوین بین کسانی که سعی در ارتقای SegWit داشتند، علیه طرف مقابل که اعتقادی مبنی بر این داشتند که راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری رادیکال ضروری‌اند و اصرار داشتند که اندازه بلاک را افزایش دهند در گرفت، در نتیجه بیت کوین کش فورک شد.

در جبهه‌ی BCH، به غیر از افرادی مثل راجر ور (Roger Ver)، معروف به مسیح بیت کوین، و سایت bitcoin.com و استخر استخراج او، شرکت‌های چینی از قبیل بیت‌مین (Bitmain) بودند که برای سلطه بر استخراج به میدان آمده بود و مدعی شده بود که می‌خواهد در کنار بیت کوین در بیت کوین کش نیز به موفقیت برسد.

دلایل انفجار قیمت بیت کوین کش در هفته‌های اخیر چه بود؟

ناظرانی که کم‌تر درگیر سیاستند اظهار داشتند که اکوسیستم پرداخت تلفن همراه پیشرفته‌تر آسیا محرک فشار بر بیت کوین کش و مصرف‌کنندگان آمریکایی عقب‌مانده است که هنوز هم عادت دارند از کارت خود برای تجارت استفاده کنند.

برای علاقه‌مندان ارز دیجیتال در کشورهای پیشرفته مانند کره جنوبی، در آن زمان مساله مقیاس‌پذیری بیشتر مورد توجه بود.

این واقعیت که افزایش قیمت بیت کوین زمانی آغاز شد که بازار آسیا بیدار شد به این دلیل مهم است که بیت کوین کش برای مدتی طولانی مورد علاقه بوده است. دست پشت پرده‌ی ۳ معامله اّلگو ۷,۰۰۰ بیت کوین ناشناخته است، اما دانستن آن برای ما مهم نیست گرچه منطقه زمانی آن به قاره آسیا برمی‌گردد.

زمانی‌که بیت کوین جهشی ناگهانی داشت، طرفداران BCH فرصت این را داشتند تا از شادی فریاد بزنند و وون، ین و حتی شاید یوان (یا بیت کوین) خود را به میان آورند تا به بیت کوین کش کمک کنند تا به جایگاه پنجم رده‌بندی حجم بازار سرمایه دست پیدا کند.

به غیر از تتر و بیت کوین، وون کره و ین ژاپن دومین و سومین ارز بازار بیت کوین کش هستند.

ترجیح خرید یک واحد کامل به جای خرید بخشی از آن

همه موارد فوق را می‌توان در اتفاقی که هفته گذشته برای بیت کوین کش افتاد به حساب آورد و مرتبط دانست، اما به نظر نویسنده هنوز برای توضیح دو برابر شدن ارزش آن کافی نیست. رد پای چیزی دیگر در میان است.

با خواندن مصاحبه‌های مرجع راهبردی امور مالی انگلستان (FCA) با مصرف‌کنندگانی که در این پیمایش وحشیانه به ۲۰,۰۰۰ دلار وارد بازار شدند، نکته کلیدی را به ما یادآور می‌شود و آن جهل و نادانی بسیاری از مشارکت‌کنندگان در بازار است. کسب مهارت‌های لازم در این فضا ضروری است، چرا که ما این‌جا فرصتی برای تمرین نداریم.

یکی از خریداران در نظرسنجی FCA گفت که او نمی‌دانست که می‌تواند بخشی از یک بیت کوین را را به صورت چند واحد ساتوشی بخرد، بنابراین تصمیم گرفت که ارزهای دیجیتال با قیمت واحد پایین‌تر را خریداری کند.

این گرایش ناشی از روانشناسی خرید که به ما دیکته می‌کند که خرید یک سکه با قیمت واحد کمتر مناسب‌تر است، در میان مصرف‌کنندگان جدید در بازار صعودی قبلی هم مشاهده شده بود. به نظر می‌رسد که این اتفاق دوباره در حال رخ دادن است و BCH نامزد اصلی مورد توجه واقع شدن است.

بیت کوین کش ویژگی‌های خوبی دارد چرا که یکی از ۱۰ دارایی برتر ارز دیجیتال است و می‌تواند از اعتبار نام برند بیت کوین نیز بهره‌ ببرد. در نتیجه، علت و منبع اصلی مومنتوم پشت بیت کوین کش ممکن است تحت تاثیر هر یک یا تمام موارد ذکر شده باشد؛ اما این‌که دارای کمترین اصطکاک ممکن برای خریداران احتمالی است، با قیمت ۱۶۷ دلار در برابر قیمت ۴,۱۵۰ دلاری بیت کوین در نقطه شروع اوج، واقعیت دارد.

بیت کوین کش با سقوط ۹۸ درصدی از بالاترین قیمت تاریخ خود در مقایسه با بیت کوین که ۸۴ درصد افت ارزش داشت، باعث برجسته شدن پروژه پاداش ریسک شد. بیت کوین کش می‌تواند صعود سهموی رو به جلوی خود از اینجا را شروع کند. و اگر شما به این فکر می‌کند که فورک‌های دیگر بیت کوین در چه حالند، این کار را نکنید.

دلایل انفجار قیمت بیت کوین کش در هفته‌های اخیر چه بود؟

استدلال ماکسیمالیست‌های بیت کوین این است که در واقع تنها یک بیت کوین وجود دارد که هنوز معتبر است. اگر این اخطار و نکته کافی نیست، پس نمودار تراکنش BCH در بیت‌اینفوچارتز (Bitinfocharts) ممکن است کمی تعادل ایجاد کند. بدیهی است از جانب پذیرش BCH اتفاق خاصی نیافتاده است و تعداد افرادی که با BCH در Bitcoin.travel بلیط هواپیما می‌خرند کم است. البته ممکن است راجر ور همین حرف‌ها را برای بیت کوین بگوید.

منبع: ethereumworldnews
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

5 دیدگاه
دیجیتال نوت | DigitalNote
دیجیتال نوت | DigitalNote
۵ سال قبل

سلام آماکن آنتخاب آواتار از گراواتار وجود داره؟

علی احمدی
علی احمدی
۵ سال قبل

من بیت کش رو 3 ماه پیش رو 145 دلار خرید و چند روز پیش توی 295 دلار فروختم.
میدونستم که یک روزی قراره خوب پامپ بشه.

ممنون بابت مقاله خوبتون

دیجیتال نوت | DigitalNote
دیجیتال نوت | DigitalNote
۵ سال قبل

چطور میشه برای اسمون آواتار بزاریم ؟
مثل این دوستمون علی احمدی

علی احمدی
علی احمدی
۵ سال قبل

سلام.
توی این سایت ثبت نام کنید و آواتار خودتون رو تنظیم کنید

https://en.gravatar.com/

احمد ر
احمد ر
۵ سال قبل

مطلب زیبایی بود. متشکر.