رابرت کیوساکی کیست؟ آشنایی با نویسنده کتاب پدر پولدار پدر بی‌پول

رابرت کیوساکی کیست؟ آشنایی با نویسنده کتاب پدر پولدار پدر بی‌پول

رابرت کیوساکی (Robert Kiyosaki) نویسنده مشهور کتاب پدر پولدار، پدر بی‌پول در سال ۱۹۹۷ به شهرت رسید. این کارآفرین موفق با انتشار کتاب مشاوره مالی توسط انتشارات وارنِر بوکس (Warner Books) توانست بیش از شش سال در فهرست پرفروش‌ترین‌های نیویورک تایمز جای گیرد. در سال ۲۰۰۰، اپرا وینفری مجری معروف، کیوساکی را دعوت کرد و فرصتی بود تا بتواند مفهوم مالکیت و درآمد فعال را به گوش همگان برساند.

کیوساکی در ادامه ۲۶ کتاب دیگر نوشت؛ اما در عین حال او چندین بار ورشکستگی خود را اعلام کرده که آخرین بار آن، سال ۲۰۱۲ بود. همین ورشکستگی بود که ایده هوش تجاری او را با انتقاد روبه‌رو کرد و زیر سوال برد. اگر می‌خواهید بدانید رابرت کیوساکی کیست و با این نویسنده معروف که بیش از ۱۰۰ میلیون دلار سرمایه دارد آشنا شوید، تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

رابرت کیوساکی کیست؟

رابرت کیوساکی (Robert Kiyosaki) کارآفرین، مشاور مالی، سرمایه‌گذار و نویسنده است که معروف‌ترین کتاب او پدر پولدار پدر بی‌پول (Rich Father Poor Father) است. کیوساکی در هاوایی و در یک خانواده دورگه ژاپنی-آمریکایی به دنیا آمد. او به‌جز این کتاب ۲۶ کتاب دیگر هم دارد و روش فکری تازه‌ای را به دنیای مالی و سرمایه‌گذاری اضافه کرده است.

رابرت کیوساکی کیست؟
حضور کیوساکی در برنامه تلویزیونی اپرا وینفری

کیوساکی یکی از هواداران سرسخت کارآفرینی است. همچنین یک امپراتوری در حوزه آموزش مالی، بُردگیم، دوره‌های آموزشی و کوچینگ ساخته است. او دو مورد از کتاب‌هایش را با دونالد ترامپ، قبل از اینکه به ریاست جمهوری برسد، نوشته است. کیوساکی در این مسیر از سوی همسرش کیم (Kim) که در سال ۱۹۸۶ با او ازدواج کرده است، حمایت می‌شود.

زندگی‌نامه و سال‌های ابتدایی زندگی رابرت کیوساکی

رابرت کیوساکی در ۸ آوریل ۱۹۴۷ در هایلو (Hilo) در هاوایی (Hawaii) به دنیا آمد. او یکی از چهار فرزند یک خانواده ژاپنی‌الاصل بود.

کیوساکی ادعا کرده که در دوران کودکی‌اش، دو شخصیت به نام‌های «پدر ثروتمند» و «پدر فقیر» بر دیدگاه او درباره کارآفرینی، پول و ثروت تأثیر گذاشته‌اند. پدر بیولوژیکی کیوساکی، الهام‌بخش پدر فقیر است که در کتاب به آن اشاره شده است.

پدر واقعی کیوساکی تحصیلات بالایی داشته که توسط دولت استخدام شده بود. با این حال، به‌گفته کیوساکی، او نتوانسته در عین تلاش‌هایش، ثروت قابل‌توجهی به دست بیاورد.

در عین حال، پدر «ثروتمند» کیوساکی به او قدرت استفاده از منابعی را که برای خلق ثروت به آنها نیاز دارد، آموخته است. دانشی که او از مشاهده ثروت جمع‌آوری‌شده فردی که با نام پدر ثروتمند از آن یاد می‌کند، پایه و اساس تلاش‌های کارآفرینی او به‌عنوان کوچ ‌مالی را به وجود آورد.

کیوساکی، هویت پدر ثروتمند خود، ریچارد کیمی (Richard Kimi)، کارآفرین املاک هاوایی را در سال ۲۰۰۹ فاش کرد؛ البته درست بعد از فوت کیمی که اتفاقاً پدر دوستش بود.

تحصیلات

او در جوانی به دانشگاه Kings Point Merchant Marine Academy در نیویورک رفت. پس از فارغ‌التحصیلی به‌عنوان خلبان هلیکوپتر در کمیته دریایی، فعالیت نظامی خود را آغاز کرد. کیوساکی سپس به شرکت زیراکس (Xerox) به‌عنوان اولین فروشنده این شرکت پیوست. در همین زمان، وی با کمک برادرش، شرکت اول خود را با نام ریپِرز (Rippers) تأسیس کرد.

کیوساکی با باکمینِستر فولر (R. Buckminster Fuller) که معمار، نظریه‌پرداز سیستم، نویسنده، طراح، مخترع، و فیلسوف بود، آشنا و از تجربیات او بهره‌مند شد. این ارتباط، تأثیر قابل‌توجهی بر مسیر حرفه‌ای کیوساکی گذاشت و آغازگر مسیر آموزش مالی و کارآفرینی او بود.

نویسندگی و کارآفرینی

در سال ۱۹۹۶، دوره کاری کیوساکی به‌سرعت شکل گرفت؛ یعنی زمانی که او و همسرش بازی کَش‌فُلو (CASHFLOW) را معرفی کردند تا مردم درباره پول و سرمایه‌گذاری به یک شیوه سرگرم‌کننده و جذاب، آموزش ببینند.

در سال ۱۹۹۷، کیوساکی کتاب پدر پولدار، پدر بی‌پول را نوشت و همچنین در همین سال به‌همراه همسرش، شرکت ریچ‌دَد (Rich Dad Co) را نیز تأسیس کردند. این کتاب و بازی، نسبت به هر چیز دیگری بر شهرت و محبوبیت او تأثیر گذاشته است.

از آن زمان، کیوساکی و همسرش، کتاب‌های بسیاری در زمینه مدیریت مالی شخصی نوشته‌اند. آن‌ها برنامه رادیویی ریچ‌دَد (Rich Dad) را راه انداخته و کسب‌وکار خود را با برگزاری کلاس‌های سرمایه‌گذاری، مشاوره و سخنرانی‌های عمومی گسترش دادند. در زیر، برخی از مهم‌ترین آثار رابرت کیوساکی آمده است:

 • پدر پولدار، پدر بی‌پول
 • مانیفست سرمایه‌داری
 • پدر پولدار ضریب هوشی مالی شما را افزایش می‌دهد: با پول خود باهوش‌تر شوید
 • پدر پولدار، راهنمایی جهت سرمایه‌گذاری: ثروتمندان در چه چیزی سرمایه‌گذاری می‌کنند که بی‌پول‌ها و متوسط‌ها نمی‌کنند!
 • پدر پولدار و پدر بی‌پول برای نوجوانان
 • پدر پولدار چه کسی پول من را برد؟ چرا سرمایه‌گذاران کند سرمایه از دست می‌دهند و سرمایه‌گذاران سریع، نه!

از میان این آثار، پدر پولدار، پدر بی‌پول کتابی‌است که بیش از دو دهه است که کیوساکی را بر سر زبان‌ها نگه داشته است. این باور را که برای ثروتمندبودن نیاز به سرمایه زیاد است را در این کتاب با استفاده از نمونه پدر بیولوژیکی کیوساکی و پدر «ثروتمند»ی که او را هدایت می‌کند، مورد بررسی قرار داده است.

مشاغل، پروژه‌ها و حرفهٔ فعلی

تاکنون کیوساکی درآمد اصلی خود را از فروش کتاب‌ها، دوره‌های آموزش مالی و سخنرانی‌ها به دست آورده است. اما پروژه‌های دیگری دارد که به‌همراه همسرش از طریق آنها نیز کسب درآمد می‌کنند.

او در سال ۱۹۹۷، شرکت ریچ گلوبال ل‌ل‌سی (Rich Global LLC) را تأسیس کرد. این شرکت به صورت خوشه‌ای در زمینه‌های تولید، آموزش مالی و خرده‌فروشی فعالیت می‌کند. در همان سال، شرکت کَش‌فلو تکنالجیز (Cashflow Technologies Inc) را نیز تأسیس کرد که تحت برند ریچ‌دَد (Rich Dad) فعالیت می‌کند.

یکی از سرمایه‌گذاری‌های محبوب کیوساکی در زمینه طلا و فلزات گرانبهاست. ارزش دارایی او ۱۰۰ میلیون دلار تخمین زده شده است. در دوران پس از ویروس کرونا، کیوساکی اظهار داشته است که امریکا در بدهی فرو رفته است و به سرمایه‌گذاران توصیه کرده است که طلا، نقره و بیت کوین بخرند.

مواضع سیاسی و فعالیت‌های تجاری رابرت کیوساکی

کیوساکی عموماً به‌عنوان یک آزادی‌خواه شناخته می‌شود که از آزادی فردی، مداخله محدود دولت و بازارهای آزاد دفاع می‌کند. او در انتخابات ریاست جمهوری گذشته از ران پل و رند پل حمایت کرده است.

کیوساکی منتقد سرسخت سیستم مالیاتی امریکاست و استدلال می‌کند که این سیستم به طور ناعادلانه‌ای طبقه متوسط ​​را تحت فشار قرار می‌دهد و رشد اقتصادی را خفه می‌کند. او برنامه مالیاتی و استراتژی‌هایی را برای به‌حداقل‌رساندن بدهی‌های مالیاتی ارائه داده است.

کیوساکی نسبت به هزینه‌های دولت و مداخله در اقتصاد ابراز تردید می‌کند و معتقد است که اغلب منجر به ناکارآمدی و فساد می‌شود. او از افرادی حمایت می‌کند که مسئولیت رفاه مالی خود را برعهده بگیرند.

همچمنین، کیوساکی یکی از طرفداران قوی سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات به‌عنوان راهی به‌سوی استقلال مالی است. او مالک و مدیریت املاک مختلف اجاره‌ای را از طریق شرکت خود ریچ دَد اینترپرایز (Rich Dad Enterprises) دارد.

پدر پولدار، پدر بی‌پول

کتاب پدر پولدار، پدر بی‌پول داستان آموزه‌های رابرت کیوساکی درباره پول از دوران کودکی‌اش، یعنی از ۹ سالگی را روایت می‌کند. اسم کتاب از دو پدر متفاوت در زندگی کیوساکی گرفته شده: پدر خودش که «پدر بی‌پول» بود و پدر دوستش که «پدر پولدار» بود. 

پدر واقعی کیوساکی، استاد دانشگاه بود که درآمد خوبی‌ داشت؛ اما همیشه از نظر مالی در مضیقه بود. در مقابل، پدر دوستش کارآفرینی بود که در جوانی ترک تحصیل کرده بود؛ اما در نهایت به یکی از ثروتمندترین افراد هاوایی تبدیل شده بود.

رابرت کیوساکی کیست؟

کیوساکی اغلب سعی می‌کرد دیدگاه هر دو را درک کند؛ اما این نصیحت‌های پدر پولدار بود که به او کمک کرد که دانش مالی کسب کند و ثروتمند شود.

این کتاب مفاهیمی مثل جریان نقدینگی، ترازنامه، سود و زیان، دارایی‌ها و بدهی‌ها را به‌صورت ساده و قابل‌فهم برای همه توضیح می‌دهد. او آرزو دارد که همه افراد، مثل خودش، از کودکی اصول اولیه امور مالی را یاد بگیرند و همین یکی از دلایل نوشتن این کتاب بود.

پدر پولدار، پدر بی‌پول ۱۰ فصل و یک مؤخره دارد. هر فصل شامل توضیح‌ ساده‌ مفاهیم پایه‌ مالی است که اغلب با تصاویر و مثال‌هایی از زندگی نویسنده یا خانواده و دوستانش همراه است.

توصیه‌های مالی رابرت کیوساکی در کتاب پدر پولدار، پدر بی‌پول

کتاب پدر پولدار، پدر بی‌پول مملوء از نکات و توصیه‌های مالی هوشمندانه از رابرت کیوساکی است. کیوساکی تأکید می‌کند که دارایی‌ها چیزهایی هستند که پول به جیب شما می‌ریزند، در حالی که بدهی‌ها پول از جیب شما بیرون می‌کشند. او توصیه می‌کند به‌جای خرید کالاهای مصرفی که ارزششان به‌مرور کم می‌شود، روی چیزهایی سرمایه‌گذاری کنید که جریان درآمدی ایجاد کنند، مثل املاک، کسب‌وکارهای کوچک، یا سهام.

همچنین کیوساکی سیستم آموزشی سنتی را نقد می‌کند و معتقد است که روی مهارت‌های مالی ضروری مثل سواد مالی، حسابداری، و سرمایه‌گذاری تمرکز نمی‌کند. او به خوانندگان توصیه می‌کند که به‌طور مستقل درباره‌ امور مالی آموزش ببینند و دانش خود را در این زمینه گسترش دهند.

برای ثروتمند شدن باید به‌جای امنیت شغلی، تمرکزتان روی راه‌اندازی کسب‌وکارهای خودتان باشد و ریسک‌پذیر باشید. همچنین بتوانید با بودجه‌بندی درآمد خود، بدهی‌های غیرضروری را کاهش دهید و از عادت‌ ولخرجی دست بکشید. سواد مالی در این مسیر بسیار کمک‌کننده است. بهتر است مفاهیم مالی مثل ترازنامه، سود و زیان و جریان نقدی را بیاموزید و آن‌ها را در زندگی مالی خود به کار بگیرید.

در این صورت است که با نگرش مثبت و باور به خود، می‌توانید در مسیر موفقیت مالی گام بردارید. باید بتوانید روی اهداف خود متمرکز بمانید و از موانع و شکست‌ها نترسید.

شش درس از کتاب پدر پولدار، پدر بی‌پول

در کتاب «پدر پولدار، پدر بی‌پول»، شش درس به شرح زیر آمده است:

 • ثروتمندان برای پول کار نمی‌کنند
 • چرا آموزش آگاهی مالی؟
 • به کسب‌وکار خود توجه کنید
 • تاریخچه مالیات و قدرت شرکت‌ها
 • ثروتمندان پول را ابداع می‌کنند
 • برای یادگیری کار کنید، نه برای پول

او در کتاب خود به‌تفصیل به هریک از این درس‌ها پرداخته و ابزار و دانش لازم را برای ساخت ثروت به همان شیوه‌ای که افراد ثروتمند انجام می‌دهند، برای خوانندگان فراهم کرده است؛ بدون توجه به اینکه از کجا شروع می‌کنند.

نظرات و موضع کیوساکی در مورد بیت کوین

رابرت کیوساکی، دوباره در تاریخ ۱۳ سپتامبر ۲۰۲۳، تأکید کرده است که باید بیت‌ کوین بخرید و دیدگاه مثبتی نسبت به این ارز دیجیتال داشته باشید. او بر نگرانی‌های مداوم خود نسبت به اقتصاد امریکا و دلار تأکید کرده است.

بیشتر بخوانید: رابرت کیوساکی: قبل از بحران بانکی به سراغ بیت کوین بروید!

کیوساکی در سال ۲۰۲۳ در پلتفرم X (توییتر سابق) اظهار ناخرسندی کرده که بدهی ملی امریکا از زمان شروع فصل فوتبال حرفه‌ای امریکا، یک تریلیون دلار افزوده شده است. او تأکید کرده است که طلا، نقره و بیت‌ کوین بخرید.

مداوم از من سوال می‌شود که «قیمت طلا، نقره و بیت کوین در سال ۲۰۲۵ چقدر خواهد بود؟». من در جواب می‌گویم که این سوال احمقانه است. سوال مهم‌تر این است که امروز شما چقدر طلا، نقره، بیت کوین دارید؟ طلا، نقره ، بیت کوین امروز به نسبت ارزششان، قیمت خوبی‌ دارند … اما امروز نه در آینده. امریکا بی‌پول است. این سه دارایی را بخرید….

رابرت کیوساکی، ۱۹ سپتامبر ۲۰۲۳

جمع‌بندی

رابرت کیوساکی یکی از شناخته‌شده‌ترین چهره‌های دنیای مشاوره مالی است. او کارنامه‌ درخشان و طولانی‌ای در زمینه‌ آموزش رمز ثروت‌سازی و زندگی به سبک «پدر پولدار»، به میلیون‌ها نفر را دارد.

اگرچه این نویسنده و سرمایه‌گذار بارها مورد انتقاد هم قرار گرفته، اما همچنان در رسانه‌های سراسر جهان، مرجع معتبری جهت راهنمایی‌ در حوزه کسب‌وکار و سرمایه‌گذاری است. آیا کتاب پدر پولدار، پدر بی‌پول یا کتاب دیگری از کیوساکی را مطالعه کرده‌اید؟ توصیه‌های مالی او را تا چه حد کارآمد می‌دانید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

0 دیدگاه