ارز SLP چیست؟ اسموث لاو پوشن؛ معجون جاودانه عشق!

ارز SLP چیست؟ اسموث لاو پوشن؛ معجون جاودانه عشق!

گسترش فناوری بلاک چین و شکوفایی بازار توکن‌های غیرمثلی (NFT) باعث شده است که جای پای بازی‌های کامپیوتری و مبتنی‌بر دارایی‌های دیجیتالی در میان کاربران، به‌ویژه گیمرهای حرفه‌ای، محکم‌تر شود.

اکسی اینفینیتی (Axie Infinity) یکی از عناوینی است که سروصدای زیادی به پا کرد. این بازی با موجوداتی عجیب و دوست‌داشتنی‌ علاوه‌بر جنبه سرگرم‌کننده‌اش، به کاربران اجازه می‌دهد تا از‌طریق فرایندهای مختلفی کسب درآمد کنند. البته نباید فراموش کنیم که محبوبیت و نوآوری‌های این بازی موجب شد تا نام و آوازه‌ این عنوان به عرصه‌هایی مانند متاورس و بازارهای NFT نیز برسد.

این بازی جذاب درکنار استفاده از فناوری بلاک چین و بهره‌مندی از توکن‌های غیرمثلی، از ارز دیجیتالی به نام SLP نیز استفاده می‌کند؛ ارزی که یکی از ارکان مهم این بازی را تشکیل می‌دهد. اگر می‌خواهید بدانید SLP یا اسموث لاو پوشن چیست، چگونه می‌توان آن را به‌دست آورد و چه کاربردهایی دارد، پیشنهاد می‌کنیم ادامه این مطلب را به‌هیچ‌عنوان از دست ندهید.

بیشتر بخوانید: اکسی اینفینیتی (Axie Infinity)؛ پلتفرمی برای بازی و کسب درآمد در دنیای دیجیتال

ارز SLP یا اسموث لاو پوشن چیست؟

ارز دیجیتال اسموث لاو پوشن با نماد SLP که مخفف عبارت انگلیسی «Smooth Love Potion» به‌معنای «معجون گوارای عشق» است، ارز بومی بازی متاورسی اکسی اینفینیتی (Axie Infinity) است. بازیکنان در بازی اکسی اینفینیتی می‌توانند با استفاده از ارز SLP موجودات دیجیتال بازی با نام اکسی (Axie) را ایجاد کنند و آن‌ها را پرورش دهند. به‌طورخلاصه، SLP‌ ارز بومی بازی اکسی اینفینیتی است که برای خریدوفروش و پرورش موجودات کلکسیونی این بازی و همچنین پرداخت جوایز و پاداش‌ها به کار می‌رود.

برای اینکه ماهیت ارز اس‌ال‌پی یا Smooth Love Potion را کاملاً درک کنیم، ابتدا باید نکاتی را درباره بازی اکسی اینفینیتی بدانیم. اگر شما هم جزو گیمرها هستید و تجربه بازی پوکمون (Pokémon) یا تاماگوچی (Tamagotchi) را در کارنامه گیمری خود دارید، سازوکار اکسی اینفینیتی را به‌آسانی متوجه می‌شوید.

کمی درباره اکسی اینفینیتی

در اکسی اینفینیتی، بازیکنان موجوداتی به نام اکسی (Axie) را جمع‌آوری می‌کنند و آن‌ها را پرورش می‌دهند و با دیگر اکسی‌ها مبارزه می‌کنند. هر بازیکن باید سه اکسی داشته باشد. دنیای این بازی روی یک شبکه بلاک چین قرار دارد؛ به‌همین‌دلیل، هر اکسی یک توکن غیرمثلی است. این یعنی هر اکسی کاملاً منحصربه‌فرد و ارزش هر‌یک از آن‌ها با دیگری متفاوت است.

برای اینکه بازی دنیای مستقل و خودکفایی برای خود داشته باشد، به اقتصاد نیاز دارد و این اقتصاد باید ارز (پول) داشته باشد تا بتواند سرپا بایستد. اقتصاد اکسی اینفینیتی با دو ارز پشتیبانی می‌شود: اسموث لاو پوشن یا SPL و اکسی اینفینیتی شاردز (Axie Infinity Shards) یا AXS. از‌لحاظ فنی، SLP توکن ERC۲۰ است که عرضه آن هیچ سقفی ندارد. در‌حال‌حاضر، نزدیک به ۴.۳میلیارد واحد از این ارز درگردش و ارزش بازاری‌اش حدوداً ۱۴۶میلیون دلار است.

SLP چگونه کار می‌کند؟

بازیگران می‌توانند با کامل‌کردن وظایف روزانه یا شرکت در مبارزه‌ها و ماجراجویی‌های بازی، توکن SLP کسب کنند. وقتی توکن‌های بازیکنان به تعداد مشخصی برسد، می‌توانند اکسی مخصوص خود را داشته باشند. هزینه پرورش و تولیدمثل هر اکسی متفاوت از دیگری است و به پارامتر Breed Count والدین آن اکسی یا تعداد دفعاتی که تولیدمثل کرده‌اند، بستگی دارد. هر اکسی، تنها ۷ بار می‌تواند تولیدمثل کند؛ پس هرچه این پارامتر افزایش یابد، توکن SLP بیشتری برای پرورش و رشد اکسی موردنیاز است.

سوزاندن SLP

توکن SLP مکانیسم سوزاندن نیز دارد. پس از تولیدمثل هر اکسی، توکن‌های استفاده‌شده برای این تولیدمثل سوزانده می‌شوند. بازیگران هرروز فقط مقدار مشخصی توکن SLP می‌توانند وارد بازی کنند؛ به‌همین‌دلیل، انتظار می‌رود هرچه بازیکنان در بازی و فرایند تولیدمثل جلوتر بروند، تقاضا برای توکن هم بیشتر شود و همین عرضه‌ و تقاضا، قیمت توکن را تعیین می‌کند. گفتنی است توکن SLP در ۴ژوئیه۲۰۲۱ توانست سقف قیمتی ۰.۴۱ دلار را ثبت کند؛ ولی در‌حال‌حاضر با قیمتی در‌حدود ۰.۰۰۳۳ دلار، ۹۹درصد از اوج قیمتی‌اش فاصله گرفته است.

بیشتر بخوانید: سوزاندن سکه یا Coin Burn چیست و چرا انجام می‌شود؟

نقش SLP در اکسی اینفینیتی

نقش SLP در متاورس اکسی اینفینیتی چیزی فراتر از ارز مخصوص برای پرورش موجودات دیجیتالی است. بازیکنان وقتی به سطوح جدیدی می‌رسند یا وقتی اکسی آنان در مبارزه‌ها برنده می‌شوند، پاداشی در قالب SLP دریافت می‌کنند. همچنین، دارندگان توکن SLP می‌توانند از معاملات این توکن در صرافی‌های ارزهای دیجیتال سود ببرند. درحال‌حاضر، توکن SLP بخشی از جریان بازی برای کسب درآمد است و به گیمرها امکان می‌دهد که از‌طریق بازی‌کردن در اکسی اینفینیتی درآمد کسب کنند.

نقش اسموث لاو پوشن SLP در اکسی اینفینیتی چیست

توکنومیکس و توزیع SLP

ارز دیجیتال اسموث لاو پوشن سقف عرضه ندارد و هر مقدار از آن قابل انتشار است. عرضه کل این توکن وابسته به تقاضای بازیکنان برای کاراکترهای این بازی و محبوبیت اکسی اینفینیتی است. هر مقدار که این تقاضا بالا باشد، عرضه کل SLP نیز افزایش می‌یابد. در حال حاضر، بیش از ۴۱ میلیارد واحد از این توکن تولید شده است که همه آن در بازار در گردش است.

بااین‌حال، توسعه‌دهندگان اکسی اینفینیتی تلاش می‌کنند برای حفظ ارزش SLP عرضه کل و تورم آن را کنترل کنند. توسعه‌دهندگان برای رسیدن به تورم ۲درصد، یک صندوق ثبات ایجاد کرده‌اند و ۲ واحد از هر ۱۰ توکن SLP را که سوازنده می‌شود، در این صندوق واریز می‌کنند. مبلغ سرمایه‌گذاری اولیه برای ایجاد این صندوق ۶۰هزار یو اس دی سی (USDC) بوده است.

همچنین، سیستم پاداش‌دهی چندگانه که پیشتر در بازی اکسی اینفینیتی بود، اکنون لغو شده است و این مسئله تأثیر زیادی روی عرضه کل SLP دارد. کاهش عرضه کل اسموث لاو پوشن می‌تواند روی قیمت آن تأثیر مثبتی بگذارد.

تاریخچه و بنیان‌گذاران ارز SLP

سازنده توکن SLP همان تیم سازنده بازی اکسی اینفینیتی یا اسکای ماویس (Sky Mavis)، شرکت مستقر در ویتنام است. ترونگ نگوین (Trung Nguyen)، مدیرعامل این شرکت، در آمریکا به‌عنوان مهندس نرم‌افزار مشغول به‌کار بود؛ اما شغلش را کنار گذاشت تا روی پروژه‌اش بیشتر تمرکز کند.

به‌گفته نگوین، ظرفیت بازی‌سازی در بلاک چین بیش از هر‌چیزی به بلاک چینی بستگی دارد که قرار است بازی روی آن ساخته شود؛ چون بسیاری از گیمرها دارایی چندانی در بازی‌های مشهور ندارند. بازیکنان بازی‌های بلاک چینی می‌گویند که پلتفرم اتریوم به آنان کمک می‌کند تا «بازی رؤیایی» خود را بسازند.

توجه نگوین به دنیای بازی‌های بلاک چینی به‌حدی است که خودش می‌گوید قابلیت تولیدمثل اکسی‌ها در بازی اکسی اینفینیتی را برای کسانی ساخته است که قبلاً بازی‌های کلکسیونی مثل کریپتوکیتیز (Cryptokitties) را بازی کرده بودند.

بیشتر بخوانید: کریپتوکیتیز (CryptoKitties) چیست؟ (آپدیت ۲۰۲۲)

چگونه می‌توان توکن SLP را به‌دست آورد؟

توکن SLP را از سه راه می‌توان به‌دست آورد: ۱. انجام وظایف روزانه؛ ۲. رقابت با بازیکنان در مسابقات اِرینا (Arena) یا میدانی (بازیکن درمقابل بازیکن PvP)؛ ۳. مبارزه میان اکسی‌ها در حالت ادونچر (Adventure) یا ماجراجویی (بازیکن درمقابل محیط PvE).

توجه کنید پس از به‌روزرسانی فصل بیستم اکسی اینفینیتی، پاداش SLP برای تکمیل وظایف روزانه و حالت ادونچر غیرفعال شده است و اکنون فقط برای شرکت در مسابقات آرینا به بازیکنان پاداش داده می‌شود.

۱. انجام مأموریت‌های روزانه (Daily Quest)

تا پیش‌از‌این بازیکنان می‌توانستند با تکمیل مأموریت‌های روزانه، ۲۵ واحد SLP پاداش بگیرند؛ البته این پاداش برای بازیکنانی بود که حضوری مستمر داشتند و ۱۰ سطح از حالت ادونچر و ۵ مسابقه آرینا را تکمیل کرده و برده باشند.

۲. مسابقات آرینا و رودررو (PvP)

مسابقات میدانی بازیکن درمقابل بازیکن (PvP) مهم‌ترین منبع پاداش SLP است. در این مسابقات، بازیکنان براساس رتبه MMR یا Matchmaking Rating با یکدیگر رقابت می‌کنند و پیش از هر مسابقه، باید از امتیاز انرژی (Energy Point) استفاده کنند. در پایان و پس از پیروزی هر‌کدام از بازیکنان، بر‌اساس رتبه MMR پاداش می‌گیرند.

هر‌چه رتبه بازیکن بهتر باشد، مقدار SLP بیشتری برای پیروزی‌اش دریافت می‌کند. قبلاً این‌طور بود که بازیکنان برای دریافت پاداشت باید حداقل رتبه ۸۰۰ MMR را داشتند، اما اکنون همه بازیکنان با پیروزی در مسابقات آرینا می‌توانند پاداش دریافت کنند.

توجه کنید که مقدار انرژی بازیکن به تعداد اکسی‌های او در نبرد بستگی دارد و این میزان عبارت است از:

  • ۳ تا ۹ اکسی: ۲۰ انرژی
  • ۱۰ تا ۱۹ اکسی: ۴۰ انرژی
  • ۲۰ اکسی و بیشتر: ۶۰ انرژی

پاداش SLP هم براساس رتبه MMR و طبق جدول زیر محاسبه می‌شود:

مقدار MMRپاداش SLP
۰-۹۹۹۱
۱۰۰۰-۱۰۹۹۳
۱۱۰۰-۱۲۹۹۵
۱۳۰۰-۱۴۹۹۶
۱۵۰۰-۱۷۹۹۸
۱۸۰۰-۱۹۹۹۱۰
۲۰۰۰-۲۴۹۹۱۲
۲۵۰۰ به بالا۱۴

۳. مبارزه در حالت ادونچر یا ماجراجویانه (PvE)

حالت ادونچر درحقیقت بخش تک‌نفره بازی است که ۳۶ مرحله دارد و هرچه مرحله‌ها بالاتر می‌رود، بازی سخت‌تر می‌شود. تا پیش‌از‌این مشارکت در حالت ادونچر هم پاداش برای بازیکنان به‌همراه داشت و هر بازیکن می‌توانست روزانه حداکثر پنجاه SLP کسب کند؛ اما همان‌طور‌که اشاره کردیم، پس از به‌روزرسانی فصل بیستم، دیگر پاداشی برای حالت ادونچر پرداخت نمی‌شود. البته سازندگان بازی گفته‌اند که احتمال دارد در آینده پاداش‌دهی این بخش باردیگر فعال شود.

کاربردهای توکن SLP چیست؟

کاربردهای ارز دیجیتال اسموث لاو پوشن SLP چیست

با داشتن توکن SLP می‌توانید از کاربردهای متنوع آن استفاده کنید. برخی از این کاربردها عبارت‌اند از:

پرورش اکسی‌ها

موجوداتی که در بازی اکسی اینفینیتی در‌اختیار دارید، ارزشمند هستند. این یعنی می‌توانید به‌جز استفاده از اکسی‌ها در مبارزه‌ها، آن‌ها را به دیگر بازیکنان بفروشید. اگر می‌خواهید با فروش اکسی پول بیشتری به‌جیب بزنید، بهتر است نحوه تولیدمثل و پرورش آن‌ها را یاد بگیرید. اکسی‌ها می‌توانند تولیدمثل کنند؛ اما برای تولیدمثل آن‌ها هم به توکن SLP نیاز دارید. پس مطمئن شوید که مقدار کافی توکن SLP در کیف پولتان دارید.

فروش SLP در صرافی‌ها

توکن SLP ارز دیجیتال مبتنی‌بر بلاک چین اتریوم است که در دنیای واقعی هم ارزش دارد. این یعنی می‌توانید توکن SLP خود را در صرافی‌های ارز دیجیتال بفروشید. برای اینکه ضرر نکنید، باید زمان مناسبی را برای فروش انتخاب کنید. همچنین، حواستان باشد که از کدام صرافی استفاده می‌کنید؛ زیرا اعتبار و میزان کارمزد در انتخاب صرافی از اهمیت فراوانی برخوردار است.

خرید محصول از فروشگاه‌ها

از‌آن‌جا‌که ارزش توکن SLP متصل به پول واقعی است، می‌توانید از این توکن برای خرید محصولات و خدمات در دنیای واقعی استفاده کنید. در کشور فیلیپین، بسیاری از فروشگاه‌ها و رستوران‌ها توکن SLP را به‌عنوان روشی برای پرداخت پذیرفته‌اند.

خرید SLP

خرید SLP نیز مانند سایر ارزهای دیجیتال از دو راه امکان‌پذیر است:

  • به‌صورت مستقیم از وب‌سایت‌های ایرانی با ریال و کارت بانکی
  • غیرمستقیم با خرید ارز دیجیتالی دیگر از صرافی‌های ایرانی و تبدیل آن به توکن SLP در صرافی‌های خارجی

خرید از صرافی‌های ایرانی

خرید اسموث لاو پوشن SLP از صرافی‌های ایرانی

برای خرید مستقیم توکن SLP از صرافی‌های ایرانی، می‌توانید با جست‌وجو در گوگل این صرافی‌ها را پیدا کنید. سپس، مراحل ثبت‌نام و احراز هویت را طی کنید و به‌طور‌مستقیم با کارت بانکی خود خریدتان را انجام دهید.

هنگام استفاده از صرافی‌های ارزهای دیجیتال همیشه احتمال کلاه‌برداری را در نظر بگیرید؛ به‌همین‌دلیل، پیش از استفاده از هر صرافی درباره آن تحقیق و اخبار مربوط به آن را مطالعه کنید تا در دام کلاه‌برداران نیفتید. بررسی آدرس، شماره‌تلفن، بخش درباره ما، وبلاگ‌های مرتبط و سابقه فعالیت صرافی می‌تواند در ارزیابی اعتبار آن کمک کند.

نکته دیگری که باید به آن توجه کنید، کارمزد صرافی‌هاست. برخی صرافی‌ها کارمزدهای کمتری برای خریدوفروش ارزهای دیجیتال می‌گیرند. همچنین، نقدینگی صرافی‌ها و حجم معاملات آن‌ها هم مهم است؛ چون هرچه نقدینگی و حجم معاملات صرافی بیشتر باشد، در زمان کوتاه‌تری می‌توانید خریدوفروش خود را انجام دهید.

خرید از صرافی‌های خارجی

خرید اسموث لاو پوشن SLP از صرافی‌های خارجی

اگر به هر دلیلی خواستید روش دوم، یعنی خرید بیت کوین یا دای (DAI) از وب‌سایت‌های داخلی و سپس تبدیل آن به توکن SLP در صرافی خارجی را انتخاب کنید، باید در استفاده از صرافی‌های خارجی احتیاط کنید و نکات لازم را در نظر بگیرد.

برخی از صرافی‌های خارجی به‌دلیل وجود محدودیت‌ها، دسترسی کاربران ایرانی را با مشکل مواجه کرده‌اند و استفاده از آن‌ها برای معامله‌گران ساکن ایران با خطر بسیاری همراه است. در‌عین‌حال، کاربران ایرانی با خطرهایی مانند مسدودی حساب و مشکلات احراز هویت مواجه هستند؛ بنابراین، با دقت و احتیاط بیشتری سرمایه خود را به این صرافی‌ها منتقل کنید.

خرید سریع SLP از صرافی ارز دیجیتال

سریع‌ترین روش برای خرید SLP از طریق صفحه این توکن در وب‌سایت ارزدیجیتال است. در این صفحه، می‌توانید فقط با چند کلیک و با احراز هویت آنی به‌راحتی مقدار موردنظر خود از این توکن را با ریال و پرداخت آنی بانکی بخرید.

برای این کار کافی است به صفحه خرید اسموث لاو پوشن (SLP) در وب‌سایت ارزدیجیتال بروید و از ویجت سمت چپ صفحه مراحل خرید را دنبال کنید. در این قسمت، برای احراز هویت فقط شماره موبایل، کد مدلی و تاریخ تولد خود را وارد می‌کنید و با چند کلیک خرید خود را انجام می‌دهید.

کیف پول‌های SLP

ارز دیجیتال اسموث لاو پوشن روی بلاک چین اتریوم قرار دارد؛ به‌همین‌دلیل، بهترین کیف پول‌های SLP کیف پول‌هایی هستند که با بلاک چین اتریوم سازگاری دارند. در جدول زیر، فهرستی از بهترین کیف پول‌های این ارز دیجیتال را می‌بینیم.

نام کیف پولنوع کیف پوللینک دانلود/دسترسی
کیف پول متامسکنرم‌افزاری/افزونه مرورگردانلود
کیف پول تراست والتنرم‌افزاری/ موبایلدانلود
کیف پول لجرسخت‌افزاریفیزیکی (باید از فروشگاه‌های معتبر خریداری شود)
کیف پول ترزورسخت‌افزاریفیزیکی (باید از فروشگاه‌های معتبر خریداری شود)
کیف پول مای‌اتروالتنرم‌افزاری/ تحت‌وبدسترسی
کیف پول اتمیکنرم‌افزاری/ موبایل و دسکتاپدانلود

آینده SLP

بازی برای کسب درآمد یکی از حوزه‌هایی است که دامنه استفاده از ارزهای دیجیتال را گسترش داده و گیمرهای حرفه‌ای را نیز وارد این عرصه کرده است. یکی از بازی‌های محبوب در این عرصه اکسی اینفینیتی است که توانسته مخاطبان بسیاری را به‌سمت خود جذب کند. این بازی علاوه‌بر توکن‌های غیرمثلی، از دو ارز AXS و SLP در اکوسیستم خود استفاده می‌کند.

افزایش محبوبیت بازی اکسی اینفینیتی باعث شده است که ارز SLP راه خود را به دنیای واقعی هم باز کند. بسیاری از فروشگاه‌ها و رستوران‌ها در کشور فیلیپین اکنون توکن اسموث لاو پوشن را به‌عنوان روشی برای پرداخت پذیرفته‌اند. درواقع، آینده SLP به شدت به محبوبیت بازی اکسی اینفینیتی و در سطح بالاتر، محبوبیت بازی‌های بلاک چینی بستگی دارد.

سؤالات متداول درباره SLP

تفاوت اسموث لاو پوشن (SLP) و اکسی اینفینیتی شاردز (AXS) در چیست؟

توکن SLP ارز درون بازی اکسی اینفینیتی است که با مشارکت در بازی و انجام کارهای مختلف به‌دست می‌آید؛ اما AXS توکن حاکمیتی این بازی است که دارندگانش می‌توانند از‌طریق آن به پیشنهادها و پروژه‌های مربوط به ساختار بازی رأی دهند، در فروشگاه مجازی خرید و آن را سهام‌گذاری کنند.

تفاوت اسموث لاو پوشن و اسمال لاو پوشن چیست؟

اسمال لاو پوشن (Small Love Potion) نام قبلی همان اسموث لاو پوشن است.

سازنده توکن SLP کیست؟

توکن SLP را استودیو بازی‌سازی اسکای ماویس (Sky Mavis) ساخته است. اسکای ماویس سازنده بازی اکسی اینفینیتی است.

امنیت SLP چگونه تأمین می‌شود؟

ازآن‌جا‌که توکن SLP در بستر بلاک چین اتریوم قرار دارد، امنیت آن از‌طریق اجماع اثبات سهام در این شبکه تأمین می‌شود؛ یعنی امنیت SLP را اتریوم تأمین می‌کند.

ویژگی منحصربه‌فرد توکن SLP چیست؟

توکن SLP ارز دیجیتال درون‌ بازی است که در صرافی‌های ارز دیجیتال هم می‌توان آن را خریدوفروش کرد.

توکن SLP خود را چطور بفروشم؟

برای فروش توکن SLP خود می‌توانید آن را از کیف پول رونین (Ronin) که مخصوص این توکن است، به‌طورمستقیم به صرافی مدنظر انتقال دهید و آن را بفروشید. اگرهم می‌خواهید توکن خود را در صرافی غیرمتمرکز (DEX) بفروشید، ابتدا باید آن را از کیف پول رونین به کیف پول متامسک انتقال دهید و سپس آن را از‌طریق متامسک در صرافی‌های غیرمتمرکز بفروشید.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

3 دیدگاه
mamali
mamali
۱ سال قبل

شت کوین که مرده.وارد این بازی نشید وگرنه هرچی دارید رو از دست میدید

علیرضا
علیرضا
۱ سال قبل

آشغال ترین شت کوین

علی کوزه گر
علی کوزه گر
۱ سال قبل

سلام.
میخواستم بگم که نیتت اگر شیطان یا دشمنه همون میشه.
و اگر نیتت خدای کعبه باشه اونوقت خود خداست که میبرت جلو .
باور داشته باش که خداست تا همون شه.