پری مینت چیست؟ چگونه قبل از عرضه یک NFT آن را مینت کنیم؟

پری مینت چیست؟ چگونه قبل از عرضه یک NFT آن را مینت کنیم؟

دنیای هیجان‌انگیز و جذاب NFTها هنرمندان و خالقان را مستقیماً به خریداران وصل می‌کند. این دسته از توکن‌ها به شما مالکیت آثار هنری، موسیقی، ویدیوها و سایر آثار و دارایی‌های دیجیتال را می‌دهند. حال با قابلیت جدید NFTها با نام پری مینت (Premint) روبه‌رو هستیم که کاربردهای جدیدی را برای این توکن‌ها به‌همراه دارد.

NFTها در بازارهای مخصوص خودشان از جمله اوپن سی (OpenSea) خریدوفروش می‌شوند. اما راهی برای پیش‌فروش‌کردن آنها نیز وجود دارد که به آن پری مینت می‌گویند. پری مینت به افرادی که به یک NFT یا کلکسیون خاص علاقه دارند اجازه می‌دهد پیش از ورود به مرحله فروش عمومی به آن دست پیدا کنند و سپس از معامله و فروش آن سود بیشتری به‌دست آورند. در این مقاله بررسی می‌کنیم که پری مینت چیست و چگونه کار می‌کند و نحوه کار با پلتفرم «پری مینت» را نیز توضیح می‌دهیم.

پری مینت NFT چیست؟

پری مینت کردن (Premint) یک NFT به‌معنای فرایند ایجاد NFTها قبل از فروش یا توزیع آنهاست. با پری‌مینت کردن، خالق یا سازنده NFT به‌جای اینکه آن را برحسب تقاضا به‌محض خرید یا درخواست متقاضیان مینت کند، مقدار ازپیش‌تعیین‌شده‌ای از آن را از قبل تولید می‌کند. بنابراین، تفاوت اصلی بین مینت کردن و پری مینت کردن یک توکن غیرقابل تعویض در زمان ایجاد آن است.

بیشتر بخوانید: NFT چیست؟

مینت‌کردن NFT معمولاً بر اساس تقاضا انجام می‌شود؛ به این معنی که توکن در لحظه خرید یا زمانی که خریدار درخواست می‌کند ایجاد شده و متادیتای مرتبط با آن، مانند عنوان، توضیحات و هر گونه اطلاعات مرتبط دیگر، در طول فرایند مینت روی بلاک چین ثبت می‌شوند.

اما در پری‌مینت کردن به‌جای اینکه NFTها در لحظه تقاضا مینت شوند، سازنده تعدادی NFT از قبل تولید می‌کند. این توکن‌های پری‌مینت شده ممکن است تا زمان فروش یا توزیع بین خریداران، در جایی دیگر انبار و نگهداری شوند. همچنین متادیتای مرتبط با آن‌ها نیز معمولاً در زمان پری مینت تولید و در کنار توکن‌ها روی بلاک چین ذخیره می‌شوند. 

پری مینت NFT چیست؟ چگونه قبل از عرضه یک NFT آن را مینت کنیم؟

البته اصلی‌ترین مزایای پری مینت کردن NFTها برای خریداران، دسترسی به آنها پیش از مرحله فروش عمومی است که در ادامه توضیح می‌دهیم.

پیش‌فروش و لیست مجاز NFTهای پری‌مینت شده

پری‌مینت کردن باعث می‌شود سازندگان بتوانند NFTهای خود را پیش‌فروش کنند. در پیش‌فروش توکن‌های پری‌مینت‌ شده، اعضای جامعه و حامیان اولیه این فرصت را دارند تا قبل از شروع فروش عمومی، توکن غیرمثلی مورد علاقه خود را به دست آورند. برای دسترسی به این پیش‌فروش‌ها، اعضای جامعه باید یا در لیست مجاز (Allowlist) آن کلکسیون باشند و یا یک مینت‌پَس (Mint pass) داشته باشند.

مینت‌پَس مشابه لیست مجاز است، با این تفاوت که برای دریافت آن باید هزینه‌ای بپردازید. اما قرار گرفتن در لیست مجاز بدون هزینه و البته با حمایت از پروژه NFT مورد نظر انجام می‌شود.

در ادامه یکی از بهترین پلتفرم‌ها برای شرکت در پیش‌فروش و لیست مجاز NFTهای پری مینت شده را معرفی می‌کنیم که «پری مینت» (Premint.xyz) نام دارد.

پلتفرم پری مینت (Premint) چیست؟

پلتفرم پری مینت یک سرویس وب ۳ است که دسترسی به لیست‌های مجاز و پیش‌فروش NFTها را برای کاربران فراهم می‌کند. سازندگان و خالقان توکن‌های غیرمثلی نیز از پلتفرم پری‌مینت برای ساخت و توسعه جامعه مخصوص خود و پیش‌فروش توکن‌های خود استفاده می‌کنند.

بیشتر بخوانید: وب ۳.۰ چیست؟ نسل سوم اینترنت با اسم رمز وب ۳

پلتفرم پری‌مینت در اکتبر ۲۰۲۱ توسط برندن مولیگان (Brenden Mulligan) تأسیس شد. سرویس پری‌مینت مانند دروازه‌ای عمل می‌کند که سازندگان پروژه‌های NFT از طریق آن به علاقه‌مندان واقعی و اعضای جامعه وفادار خود اجازه دسترسی به توکن‌های خود را می‌دهند.

سازندگان NFTها از پلتفرم پری‌مینت استفاده می‌کنند تا معیارهای لازم برای واجدشرایط شدن کاربران و اعضای جامعه برای دریافت NFTها را تعریف کنند. همچنین پلتفرم پری‌مینت باعث می‌شود ربات‌ها نتوانند این توکن‌ها را مینت کنند و از جنگ بر سر پرداخت هزینه‌های گس بالاتر برای دریافت NFT نیز جلوگیری می‌کند.

نحوه ثبت‌نام و کار با پلتفرم پری مینت: آموزش گام‌ به گام

اگر به‌دنبال شرکت در پیش‌فروش NFTهای مختلف و فهرست شدن در لیست مجاز آنها هستید، با ما همراه باشید تا راهنمای گام‌به‌گام ثبت‌نام در پری مینت را با هم انجام دهیم.

ثبت‌نام در پلتفرم پر‌ی‌مینت

برای ثبت‌نام در پلتفرم پری‌مینت کافی است گام‌های زیر را دنبال کنید:

گام اول: ورود به پلتفرم

ابتدا وارد سایت پری مینت به آدرس premint.xyz شوید و روی گزینه «Get Started» کلیک کنید.

نحوه ثبت‌نام در پلتفرم پری مینت: گام اول

گام دوم: انتخاب روش ثبت‌نام

سپس وارد صفحه‌ای می‌شوید که نشان می‌دهد شما از چند طریق می‌توانید در پلتفرم پری‌مینت ثبت‌نام کنید. شما می‌توانید با وصل‌کردن سه کیف پول مختلف یا وصل‌شدن به حساب توییتر یا دیسکورد این کار را انجام دهید.

پری مینت NFT چیست؟ چگونه قبل از عرضه یک NFT آن را مینت کنیم؟

در اینجا ما با استفاده از کیف پول متامسک به پلتفرم پری‌مینت وصل می‌شویم. پس روی گزینه «MetaMask» کلیک می‌کنیم.

گام سوم: اتصال کیف پول به پلتفرم

اگر شما نیز افزونه یا اکستنشن کیف پول متامسک را نصب کرده باشید، پنجره‌ای مانند تصویر زیر در گوشه سمت راست صفحه دسکتاپ شما باز می‌شود.

پری مینت NFT چیست؟ چگونه قبل از عرضه یک NFT آن را مینت کنیم؟

همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، ما در کیف پول متامسک خود دو حساب داریم و حساب دوم را برای وصل‌شدن به پلتفرم پری‌مینت انتخاب می‌کنیم. شما نیز می‌توانید با انتخاب گزینه «New Account» حساب دیگری ساخته و با آن وارد شوید.

اکنون روی گزینه «Next» کلیک کنید.

سپس پیام زیر ظاهر می‌شود که به شما می‌گوید سایت پری‌مینت قصد دارد به حساب متامسک شما متصل شود. در این‌جا روی گزینه «Connect» کلیک کنید.

پری مینت NFT چیست؟ چگونه قبل از عرضه یک NFT آن را مینت کنیم؟

در این مرحله، پری‌مینت از شما یک امضای دیجیتال می‌خواهد. متامسک به شما هشدار می‌دهد که در صورت خواندن پیام و اعتماد به این سایت، امضا کنید. این امضا به راحتی با کلیک کردن روی گزینه «Sign» انجام می‌شود.

پری مینت NFT چیست؟ چگونه قبل از عرضه یک NFT آن را مینت کنیم؟

اکنون ثبت‌نام شما در پلتفرم پری مینت با موفقیت انجام شده و وارد سایت شده‌اید.

نحوه کار با پلتفرم پری مینت

دقت کنید که این سایت دو قسمت دارد:

  • قسمت «Creator» یا سازندگان NFT: برای افرادی که می‌خواهند آثار خود را در پری‌مینت به فروش برسانند.
  • قسمت «Collector» یا دریافت‌کنندگان NFT: برای افرادی که می‌خواهند NFTها را در مرحله پیش‌فروش دریافت کنند یا وارد لیست‌های مجاز کلکسیون‌های NFT شوند.

چگونه به‌عنوان خریدار NFT در پری‌مینت فعالیت کنیم؟

همانطور که در عکس زیر می‌بینید، ما گزینه «Collector» را انتخاب کرده و سپس از ستون پایین، روی بخش «Allowlist Offers» کلیک می‌کنیم. فرصت‌های لیست مجاز برای شما در این قسمت ظاهر می‌شوند.

صفحه‌ای که در اینجا باز می‌شود به شما یک هشدار می‌دهد و می‌گوید که لیست‌های مجاز در پری‌مینت از دو نوع هستند. پروژه‌های «Community Offers» تأیید و بررسی نشده‌اند؛ بنابراین بر عهده خود شماست که درباره اعتبار آنها تحقیق کنید. پروژه‌های «Collab Council Picks» پروژه‌هایی هستند که توسط تیم پری مینت بررسی و تأیید شده‌اند.

اکنون روی گزینه «I will be careful. Continue» کلیک کنید.

پری مینت NFT چیست؟ چگونه قبل از عرضه یک NFT آن را مینت کنیم؟

حال شما می‌توانید در میان پروژه‌های مختلف NFT پری‌مینت و لیست‌های مجاز آنها بگردید.

دقت داشته باشید که برای شرکت و ثبت‌نام در اکثر پروژه‌های پری‌مینت و لیست مجاز آنها، باید یک توکن «PREMINT Collector Pass» داشته باشید. شما می‌توانید این توکن را در بازار اوپن سی (OpenSea) بخرید. البته برای این کار باید از آی‌پی ثابت خارجی استفاده کنید. بسیاری از کاربران ایرانی اوپن سی با استفاده از آی‌پی‌های خارجی در این بازار فعالیت می‌کنند.

جدا از اوپن سی، این توکن را می‌توان در پلتفرم‌های دیگر مانند Blur، X۲Y۲ و LooksRare نیز پیدا کرد. در حال حاضر قیمت این توکن‌ها متغیر و حدود ۰.۰۷ اتریوم است.

بیشتر بخوانید: معرفی بزرگ‌ترین بازارهای NFT

به‌جز داشتن توکن PREMINT Collector Pass یا به اختصار توکن پری مینت، برای شرکت در پری مینت NFTها معمولاً باید شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر یا دیسکورد آنها را دنبال کنید یا مقداری اتریوم در کیف پول خود داشته باشید. معیارهای لازم برای هرکدام از پروژه‌ها متفاوت است و بستگی به معیارهایی که سازندگان NFT تعیین می‌کنند دارد.

بیشتر بخوانید: اتریوم چیست؟ با پلتفرم قرارداد هوشمند Ethereum آشنا شوید

چگونه به‌عنوان سازنده NFT در پری مینت فعالیت کنیم؟

همانطور که خریداران یا افرادی که در پری‌مینت NFT به‌دست می‌آورند برای شرکت در پروژه‌ها نیاز به توکن پری‌مینت دارند، سازندگان NFT نیز برای ثبت و فروختن پروژه‌های خود در پلتفرم پری‌مینت نیاز به توکن «Creator Key» یا «کلید سازنده» دارند.

جالب اینجاست که پلتفرم پری مینت با استفاده از مکانیسم رافل (Raffle)، از میان کسانی‌ که وارد لیست مجاز یک کلکسیون NFT می‌شوند افرادی را به‌صورت رندوم و تصادفی انتخاب کرده و بدین ترتیب برنده‌های NFT در آخر بدون دخالت مستقیم سازندگان و به‌صورت عادلانه انتخاب می‌شوند.

سؤالات متداول

مینت کردن NFT به چه معناست؟

مینت (Mint) کردن NFT به‌معنای تولید و عرضه یک توکن غیرمثلی روی بلاک چین است.

پری مینت NFT چه فرقی با مینت آن دارد؟

پری‌مینت به این معنی است که سازنده تعدادی NFT از قبل تولید می‌کند که ممکن است تا زمان فروش یا توزیع بین خریداران، در جایی دیگر انبار و نگهداری شوند. پس تفاوت اصلی بین مینت کردن و پری‌مینت کردن یک NFT، در زمان ایجاد آن است.

پری مینت NFT چه مزایایی دارد؟

اصلی‌ترین مزیت پری‌مینت کردن NFTها برای خریداران، دسترسی به آنها پیش از مرحله فروش عمومی و سپس فروش آن‌ها با قیمت بیشتر است.

جمع‌بندی

در این مقاله با مفهوم مینت کردن و پری مینت NFT آشنا شده و متوجه شدیم که پری مینت NFTها راهی برای به‌دست‌آوردن یک NFT پیش از شروع فروش عمومی آنهاست. به همین دلیل شرکت در پری مینت می‌تواند برای معامله‌گران فرایندی سودآور باشد.

همچنین با پلتفرم پری مینت آشنا شده و نحوه ثبت‌نام در آن را به صورت گام‌به‌گام با یکدیگر مرور کردیم. از طریق پلتفرم پری مینت، سازندگان و خالقان توکن‌های غیرمثلی می‌توانند برای ورود به لیست مجاز کلکسیون خود شرایط و معیارهایی اعمال کرده و جامعه طرفداران خود را پیدا کنند.

از سوی دیگر خریداران و طرفداران NFTها می‌توانند با ثبت‌نام در این پلتفرم و پرداخت هزینه‌های پایین، به NFTهای ارزشمندی پیش از فروش عمومی آنها دست پیدا کنند و سپس با معامله آنها سود بیشتری کسب کنند. 

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه