مزرعه ماینر چیست؟ آشنایی با Miner Farm ها

مزرعه ماینر چیست؟ آشنایی با Miner Farm ها

یکی از راه‌های خوب برای کسب درآمد از ارزهای دیجیتال، ماینینگ (Mining) است. این امر با ایجاد سازوکاری تحت عنوان «اثبات کار» در بیت کوین شروع شد. گرچه در گذشته امکان‌پذیر بود که به‌طور شخصی اقدام به ماینینگ نماییم، اما امروزه این فعالیت پیچیده‌تر شده است. درنتیجه، راه‌کارهایی مانند راه‌اندازی یک مزرعه ماینر کارآمدتر هستند؛ اما یک مزرعه ماینر چیست و چرا راه‌اندازی این‌گونه از مزراع می‌تواند برای صاحبان ‌آن‌ها سودآور باشد؟

در این مقاله، به‌طور مفصل توضیح می‌دهیم که مزرعه ماینر چیست و چگونه باید چنین مکانی راه انداخت. باید توجه داشت که راه‌اندازی چنین چیزی مانند هر گزینۀ سرمایه‌گذاری دیگری مزایا و معایبی دارد که ما آن‌ها را در اینجا موردبحث بحث قرار می‌دهیم تا بتوانید تصمیمی آگاهانه دراین‌باره بگیرید.

مزرعه ماینر چیست؟

مزرعه ماینر یا یک Miner Farm، یک مکان فیزیکی مانند یک انباری یا یک اتاق است که به ماینینگ ارزهای دیجیتال، مثلاً بیت کوین اختصاص داده شده است و افراد با کمک سخت‌افزارهای حرفه‌ای یا به‌عبارتی همان ماینر ها، اقدام به ماین‌ کردن ارزهای دیجیتال می‌کنند.

وقتی کلمه مزرعه ماینر یا مزرعه استخراج بیت کوین را می‌شنویم، ممکن است ابتدا کمی گیج شویم و ارتباطی میان این فعالیت که توسط سخت‌افزارهای پیشرفته صورت می‌گیرد، با آنچه ما به‌عنوان یک مزرعه می‌شناسیم، پیدا نکنیم.

باید تأکید کنیم که در واقع این عبارت، اصطلاحی است که به مکانی مانند یک اتاق یا انباری گفته می‌شود که به این کار اختصاص داده شده است. این مزرعه، می‌تواند زیرزمین کوچک در خانه‌ای باشد که چندین دستگاه ا‌ی سیک (ASIC) در آن قرار دارند و یا یک انباری بزرگ باشد که در آن نه تنها دستگاه‌های ماینینگ ASIC، که حتی واحدهای پردازش گرافیکی (GPU) قدرتمندی را نیز بتوان یافت.

مزرعه ماینر چیست
مزرعه ماینر مکانی است که در آن تعداد زیادی دستگاه ماینر به صورت متمرکز مستقر شده‌اند.

مزارع ماینر منابع تأمین برق بسیار بزرگی دارند. همچنین در آنها خنک‌کننده‌های عظیمی را می‌توان دید که برای پایین آوردن دمای تجهیزات مستقر استفاده می‌شوند. این مزارع، به نوعی استخر استخراج (Mining Pool) هستند که در آن ماینرها در یک مکان فیزیکی در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند.

باید در نظر داشت که عملیات ماینینگ هزینه‌های بالایی دارد و علاوه‌بر مصرف برق زیاد، کامپیوترهای ماینر باید مرتباً ارتقا یافته و به آن‌ها رسیدگی شود. به‌این‌ترتیب، اگر می‌خواهید مزرعه ماینر خود را راه انداخته، گسترش دهید و به‌واسطۀ ارز دیجیتالی که به‌دست می‌آورید به سود معقولی برسید، باید تحقیقات لازم راجع به هزینه‌ها و سرمایه موردنظر از قبل داشته باشید.

ماینینگ چیست؟

ماینینگ (Mining) یا استخراج‌کردن، فرایندی است که بیت کوین و چندین ارز دیجیتال دیگر برای انتشار کوین‌های جدید و همچنین تأیید تراکنش‌ها از آن استفاده می‌کنند. در این فرایند، شبکۀ گسترده و غیرمتمرکزی از رایانه‌ها در سراسر جهان را داریم که با این مشارکت خود، امنیت بلاک چین را تأمین می‌نمایند.

استخراج‌کنندگان (Miners) در ازای آنکه قدرت پردازش خود را در اختیار شبکه قرار داده‌اند، در قالب کوین‌های اصلی آن شبکه (مثلا بیت کوین) پاداش دریافت می‌کنند که این پاداش مشوقی خواهد بود تا ماینرها در این فرایند مشارکت داشته باشند.

ماینینگ چیست
 ماینینگ یا استخراج یکی از ارکان اصلی شبکه‌های ارزهای دیجیتال مبتنی بر اجماع اثبات کار (PoW) محسوب می‌شود.

درواقع این فرایند، یکی از روش‌هایی است که افراد می‌توانند از طریق آن در بازار ارزهای دیجیتال شرکت کنند و ارز دیجیتال به‌دست آورند. برای مثال بیت کوین نیز از چنین مکانیسمی استفاده می‌کند و هر ماینری که یک بلاک را کامل می‌کند، به‌عنوان پاداش ۶/۲۵ واحد بیت کوین دریافت می‌کند.

البته این عدد برای بیت کوین همیشه ثابت نیست و پس از رویدادی به نام هاوینگ یا Halving، مقدارش نصف می‌شود. به‌طور کلی، تنها چیزی که برای چنین عملی نیاز دارید، یک رایانه با اتصال به اینترنت و یک برنامه نرم‌افزاری مرتبط با بلاک چین است. البته که امروزه سختی و هزینه‌های ماینینگ بر پیچیدگی‌های این عمل افزوده است.

تاریخچه مزرعه ماینر

استخراج‌کردن در حوزه ارزهای دیجیتال اولین بار با ایجاد جنسیس بلاک در ۳ ژانویه ۲۰۰۹ شروع شد. در ابتدا، بیت کوین با پردازنده‌های معمولی کامپیوتر استخراج می‌شد که بیت کوین را بسیار غیرمتمرکز می‌کرد، چراکه برای هر شخصی امکان استخراج آن در خانۀ خود فراهم بود. بااین‌حال، با افزایش تعداد استخراج‌کنندگان، بر سختی و پیچیدگی این عمل افزوده شد.

استفاده از GPU به‌جای استخراج با CPU ها، جهشی بزرگ به حساب می‌آمد. یک GPU می‌تواند ده‌ها برابر کارآمدتر از یک CPU باشد و تا ۴ عدد GPU را می‌توان بر روی یک مادربرد (Motherboard) ارزان قیمت نصب کرد (بعدها این عدد به ۶ و حتی ۸ نیز رسیده است.) با هزینۀ یک کامپیوتر با دو CPU، می‌شد یک مزرعه ماینر با چندین کارت گرافیک رده بالا راه‌اندازی کرد. درنتیجه، جای تعجب نداشت که چرا GPU ها توانستند CPU ها را کنار زده و جای آن‌ها را بگیرند.

اولین مزرعه ماینر

در تابستان ۲۰۱۰، محبوبیت بیت کوین چنان رشد یافته بود که استخراج آن عملاً اقدامی درآمدزا تلقی می‌شد. در ماه ژوئیه آن سال، ۱ بیت کوین حدود ۱۰ سنت ارزش داشت و استخراج یک بلاک برای هر کاربر حدود ۵ دلار درآمد داشت. درنتیجه، زمان زیادی نگذشت که این عمل تبدیل به یک کسب‌وکار شد. آرت‌فورز (ArtForz) اولین کسی بود که یک مزرعه ماینر را با استفاده از GPU راه‌اندازی کرد. این‌گونه، دوران استخراج صنعتی (Industrial Mining) آغاز شد.

حرکت به‌سوی ASIC ها

در سال ۲۰۱۱، این صنعت به سمت استفاده از مدار مجتمع دیجیتال برنامه‌پذیر (FPGA) رفت، که کارایی بهتری داشتند. اما چندان طولی نکشید که ای سیک‌ها (ASIC ها) ظهور کردند و کل این صنعت را تحت تأثیر قرار دادند.

سپس در سال ۲۰۱۳، اولین ای سیک‌ها به‌صورت سفارشی با هدف ماین‌کردن ساخته شدند که بیشترین قدرت هش و کارایی را ارائه می‌نمودند. این امر منجر به ایجاد مزارع ماینر صنعتی در مقیاس بزرگ شد. مزارع ماینر از آن زمان، مخصوصاً در مناطقی که برق ارزان بود، به سرعت رشد کردند و گسترش یافتند.

البته اخیراً این عمل به دلیل مصرف زیادی انرژی و آثارش بر تغییرات آب و هوایی مورد انتقاد قرار گرفته است. اما قابل‌توجه است که این صنعت به سمت استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در حال حرکت می‌باشد.

چگونه یک مزرعه ماینر بیت کوین راه‌اندازی کنیم؟

همان‌طور که توضیح دادیم، استخراج بیت کوین و راه‌اندازی مزرعه ماینر بیت کوین، یکی از راه‌های درآمدی خوب در این بازار می‌تواند باشد. بیت کوین تنها ارز دیجیتالی نیست که امکان استخراج آن وجود دارد و درنتیجه، مزرعه ماینر می‌تواند برای سایر ارزهای دیجیتالی که امکان استخراج آنها وجود دارد نیز ایجاد شود.

بااین‌حال، بیت کوین که معروف‌ترین و بزرگ‌ترین ارز دیجیتال است، طرفدار بسیار بیشتری دارد و خیلی از سرمایه‌گذاران ترجیح می‌دهند که به سراغ این ارز که شناخته‌شده‌تر است، بروند.

نمایی از یک مزرعه ماینر بیت کوین بزرگ
نمایی از یک مزرعه ماینر بیت کوین بزرگ

استخراج بیت کوین می‌تواند هم از طریق پاداشی که به استخراج‌کنندگان داده می‌شود درآمد داشته باشد و هم از طریق کارمزد تراکنش‌هایی که برای تأیید تراکنش‌ها دریافت می‌شوند.

ابزارهای موردنیاز برای یک مزرعه ماینر

در ادامه، ابزارهای مورد نیاز برای شروع یک مزرعه ماینر را لیست کرده‌ایم:

 • کیف پول بیت کوین:کیف پول می‌تواند به‌صورت یک برنامه موبایلی یا یک دستگاه سخت‌افزاری و یا حتی یک برنامه تحت وب باشد که در آن بیت کوین‌ها را ذخیره می‌کنید.
 • برنامه نرم‌افزاری ماینینگ: این‌ها برنامه‌هایی مانند بی‌تی‌سی ماینر (BTC Miner) و سی‌جی ماینر (CG Miner) نمونه‌هایی از این نوع نرم‌افزارها هستند که از دستگاه‌های ای‌سیک ASIC پشتیبانی می‌کنند.
 • ریگ ماینینگ: ریگ ماینینگ به مجموعه‌ای از عناصر سخت‌افزاری، اعم از CPU، GPU، FPGA یا ASIC اشاره دارد که برای ماین ارزهای دیجیتال مورداستفاده قرار می‌گیرند.
 • ASIC: امروزه ماینرها‌ی حرفه‌ای دستگاه‌های ای سیک را برای استخراج به‌کار می‌برند. ای سیک‌ها دستگاه‌های قدرتمندی هستند که به‌طور ویژه برای استخراج ارزهای دیجیتال طراحی شده‌اند.
 • اینترنت پایدار: دسترسی به اینترنت برای یک مزرعه ماینر ضروری است.
 • منبع برق: برق از منابع اساسی در یک مزرعه ماینر است که باید در چگونگی تأمین آن دقت داشت، چراکه قطعی برق یا تأمین گران برق می‌تواند مشکلاتی مهم برای مزرعه ماینر ایجاد کند.
 • فن خنک‌کننده: مراقبت و نگهداری از امکانات در مزرعه ماینر را باید جدی گرفت. تجهیزات استخراج، گرمای زیادی آزاد می‌کنند. برای خنک نگه‌داشتن ریگ ماینینگ به یک فن خوب نیاز دارید.

بیشتر بخوانید: ریگ ماینینگ یا دستگاه ماینر؟

ریگ ماینینگ چیست؟

بیایید نگاهی کلی به اجزایی که برای ساختن یک ریگ ماینینگ نیاز داریم، بیاندازیم:

ریگ ماینینگ چیست
GPU

تعداد GPU های موردنیاز به نرخ هشی که شخص به دنبال داشتن آن است، بستگی دارد. اما یک یا دو GPU برای کسی که تازه شروع به کار کرده است کافی می‌باشد.

ای سیک

ای سیک‌ها دستگاه‌هایی تخصصی هستند که به‌طور خاص برای استخراج ارزهای دیجیتال طراحی شده‌اند. آنها معمولاً قیمت بالاتری نسبت به GPU دارند، اما نرخ هش بسیار بالاتری را نیز ارائه می‌دهند..

مادربرد

می‌توان مادربرد (Motherboard) را ستون فقرات هر کامپیوتری دانست و ریگ ماینینگ نیز تفاوتی با آن ندارد. مادربرد ماینینگ باید بتواند از تمام GPU هایی که در ریگ استفاده می‌شوند، پشتیبانی کند.

CPU

برخی از تازه‌کاران ممکن است انتخاب کنند که تنها با CPU دست به استخراج بزنند. گرچه این کار نیز غیرممکن نیست، اما آن CPU ها باید حتماً سطح بالایی داشته باشند تا بتوانند نیازهای عمل استخراج‌کردن را برآورده کنند.

رم (RAM)

حافظه دسترسی تصادفی (RAM) برای هر کامپیوتری ضروری است، چراکه برای ذخیره موقت داده‌ها در حین کارکردن با کامپیوتر استفاده می‌شود. برای یک ریگ ماینینگ، داشتن رم کافی برای ذخیره داده‌های تمام GPU های مورداستفاده در ریگ مهم است.

واحد منبع تغذیه (Power Supply Unit)

واحد منبع تغذیه (PSU) یکی از مهمترین اجزای یک ریگ ماینینگ است، چراکه PSU باید بتواند انرژی کافی را برای تمام اجزای ریگ فراهم کند.

فضای ذخیره‌سازی

مانند هر کامپیوتر دیگری، ریگ ماینینگ هم به مقداری فضای ذخیره‌سازی نیاز دارد که می‌تواند به‌صورت هارد دیسک یا SSD باشد.

مزایای مزرعه ماینر چیست؟

باید توجه داشت که راه‌اندازی مزرعه ماینر، مانند هر سرمایه‌گذاری دیگری مزایا و معایب خاص خود را دارد که باید پیش از اقدام به آن، به آن‌ها توجه داشت. ابتدا به سراغ مزایای مزرعه ماینر می‌رویم و بیان‌گر این موضوع خواهیم شد که این فعالیت چه منافعی می‌تواند داشته باشد:

 1. مزارع ماینر پتانسیل سوددهی قابل توجهی دارند. با قدرت محاسباتی بالای خود، آنها می‌توانند ارزهای دیجیتال را سریع‌تر استخراج کنند و احتمال کسب پاداش را افزایش می‌دهند.
 2. در صورتی که مقیاس درست و مکان صحیحی برای راه‌اندازی یک مزرعه ماینر انتخاب شود، به نرخ برق ارزان‌تری دسترسی دارند که موجب می‌شود حاشیه سود این کار افزایش یابد. هزینه‌های بالای برق از مهم‌ترین دلایلی است که ماینینگ خانگی دیگر برای اکثر مردم موجه و امکان‌پذیر نیست.
 3. درواقع ماینینگ ستون فقرات تمرکززدایی و امنیت شبکه‌های ارزهای دیجیتال هستند. آنها قدرت محاسباتی لازم برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها و حفظ یکپارچگی بلاک چین را فراهم می‌کنند.

معایب مزرعه ماینر چیست؟

در کنار مزایا و فواید آن، باید درباره معایب و سختی‌های این کار نیز آگاه بود. در اینجا به ارائه لیستی از مهم‌ترین معایب مزرعه ماینر می‌پردازیم:

 1. هزینه‌های بالای راه‌اندازی مانعی مهم برای ورود به این کار است. خرید سخت‌افزار لازم، یافتن مکان مناسب و راه‌اندازی زیرساخت می‌تواند نیاز به سرمایه‌گذاری قابل توجهی داشته باشد.
 2. مصرف انرژی بالا یکی دیگر از نگرانی‌های اصلی است. مزارع ماینر برای کارکردن به مقدار زیادی برق نیاز دارند که به نگرانی‌های زیست محیطی دامن می‌زند. در برخی مناطق، این امر منجر به دخالت قانون‌گذاران و اعمال محدودیت‌ها و مقررات خاص و یا حتی اعمال ممنوعیت فعالیت‌های استخراج ارزهای دیجیتال شده است.
 3. گرچه عمل ماینینگ یا استخراج برای تمرکززدایی در شبکه بسیار مهم است، اما مزارع ماینر می‌توانند منجر به تمرکز بیشتر در شبکه نیز بشوند. هنگامی که تعداد معدودی از مزارع بخش قابل توجهی از نرخ هش شبکه را کنترل کنند، اگر تصمیم به همکاری با یکدیگر بگیرند، به‌طور بالقوه می‌توانند عدم تمرکز و امنیت شبکه را از بین ببرند.

مطالعه موردی مزرعه ماینر بیت کوین چینی

در نوامبر ۲۰۱۷ اطلاعاتی در مورد یکی از بزرگ‌ترین مزرعه ماینر بیت کوین در چین در رسانه‌ها منتشر شد. این مزرعه دارای ۳ مرکز داده و ۲,۵۰۰ دستگاه ماینینگ و پر از فن‌ها و یک مرکز داده درهم‌وبرهم بود. سیم‌هایی در اطراف محیط آویزان بودند و دستگاه‌ها کثیف به‌نظر می‌رسیدند. درواقع، گروهی از جوانان در یک انبار در حال استخراج بیت کوین بودند.

مزرعه ماینر بیت کوین چینی

فعالیت این مزرعه ماینر به خوبی سازماندهی نشده بود و کارکنان آنجا فقط شب‌ها کار می‌کردند. اگر کسی می‌خواست بداند که ماین‌کردن استخراج بیت کوین در این مزرعه چگونه صورت می‌گرفت، باید تا شب منتظر می‌ماند.

مالک آنجا، رایان (Ryan)، تاجری است که اکثر مزارع ماینر بیت کوین خود در چین را پس از تبلیغ آنها در یک مصاحبه تلویزیونی تعطیل کرد. اما از‌آن‌جایی که یک مزرعه ماینر خاص در چِنگدو (شهری در منطقه خودمختار مغولستان داخلی که منطقه‌ای در چین است) مستقر و برای تامین برق به یک ایستگاه انرژی آبی (Hydropower) محلی متکی بود، تعطیل نشد.

آنچه درباره این مزرعه ماینر چینی روایت شد، به ما درس‌هایی را برای ایجاد یک مزرعه خوب می‌دهد. اگر قصد راه‌اندازی مزرعه ماینر برای استخراج بیت کوین دارید، باید آن را در شرایطی مناسب نگهداری نمایید. باید مراقب محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های قانونی باشید تا برای مزرعه ماینر شما مشکلی ایجاد نشود. همچنین باید درباره مدیریت فرآیند ماینینگ بیت کوین آموزش ببینید.

درضمن، منابع انسانی نیز امری بسیار مهم است. در این مزرعه که صحبتش شد، چندان توجهی به منابع انسانی نمی‌شد که این منجر به کاهش بهره‌وری آنها نیز گردیده بود.

سوالات متداول

مزرعه ماینر چیست؟

مزرعه ماینر، تاسیساتی است که در آن تعداد زیادی دستگاه ماینر در یک مکان واحد قرار دارند و به صورت مشترک به استخراج ارز دیجیتال می‌پردازند.

کار یک ماینر چیست؟

در دنیای ارزهای دیجیتال، ماینر کسی است که تراکنش‌های ارز دیجیتال را تایید می‌کند تا به بلاک چین اضافه شوند و در قبال این کار پاداش دریافت می‌کند.

چگونه یک مزرعه ماینر راه‌اندازی کنیم؟

راه‌اندازی مزرعه ماینر نیازمند سرمایه‌گذاری اولیه قابل‌توجهی است که به هزینه سخت‌افزار، خنک‌کننده، برق و فضای فیزیکی بستگی دارد.

ماینرها چگونه درآمد کسب می‌کنند؟

ماینرها با تایید تراکنش‌ها و اضافه کردن آن‌ها به بلاک چین، به شکل بیت‌کوین‌های جدید پاداش می‌گیرند. تعداد کل بیت‌کوین‌های قابل‌‌استخراج، محدود به ۲۱ میلیون واحد است.

تفاوت مزرعه ماینر با ماینر چیست؟

مزرعه ماینر مجموعه‌ای بزرگ از کامپیوترهای به هم پیوسته است که به‌طور خاص برای استخراج ارز دیجیتال طراحی شده‌اند. در حالی که ماینر در گذشته می‌توانست تنها یک دستگاه کامپیوتر شخصی باشد.

هزینه ماین یک بیت‌کوین چقدر است؟

هزینه استخراج یک بیت‌کوین به قیمت برق مصرفی بستگی دارد و می‌تواند متغیر باشد.

جمع‌بندی

استخراج ارزهای دیجیتال یا ماینینگ، به‌واقع مفهوم جالبی است. شما از برق برای تولید چیزی با ارزش استفاده کرده و در ازای آن پاداش مالی دریافت می‌کنید. احتمال زیادی وجود دارد که قدرت هش در آینده به کالایی بسیار باارزش تبدیل شود.

به‌عبارتی دیگر، فارم‌های ماینینگ نماد ماهیت درحال‌تحول حوزه ارزهای دیجیتال هستند؛ آن‌ها گواهی بر رشد این بخش و معیاری برای سنجش مسائل پیش روی آن هستند. مانند هر فناوری نوآورانه‌ای، مسیر همیشه هموار نیست، اما جهت حرکت آن روشن است.

اگر می‌خواهید در فرآیند ایجاد یک مزرعه ماینر مشارکت و فعالیت داشته باشید، اولین قدم شناسایی ارز دیجیتالی است که می‌خواهید آن را ماین کنید. پس از انتخاب یک کوین سودآور، مکان مناسب خود را انتخاب کنید، پایداری اینترنت را چک کنید و دستگاه‌هایی که به این منظور خریداری کرده‌اید را به یک هاب ماینینگ متصل کنید یا آن‌ها را خود راه‌اندازی کنید. یادتان باشد که این دستگاه‌ها سرمایه شما هستند و باید از آن‌ها حداکثر مراقبت را برای کاهش ضررهای احتمالی بکنید.

انبارهای بزرگ معمولاً مزارع ماینر بیت کوین را در خود جای می دهند و غیرمعمول نیست که کارخانه‌های قدیمی به‌منظور فعالیت به‌عنوان یک مزرعه ماینر بیت کوین، تغییر کاربری دهند.

مزارع ماینر به سیستم‌های خنک‌کننده و تهویه بزرگ، امکانات سخت‌افزاری مخصوص استخراج‌کردن و منابع انرژی کافی برای کارکردن نیاز دارند. امروزه، دستگاه‌های ای سیک، که مخصوص استخراج ارزهای دیجیتال طراحی شده‌اند، توانسته‌اند جای خود را در این بازار باز کنند و عمل استخراج‌کردن بدون آنها دیگر تقریباً چندان توجیه ندارد.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه