ارز GMX چیست؟ همه‌چیز درباره صرافی غیرمتمرکز و ارز دیجیتال GMX

ارز GMX چیست؟ همه‌چیز درباره صرافی غیرمتمرکز و ارز دیجیتال GMX

صرافی غیرمتمرکز و ارز GMX از محصولات جدید دنیای ارزهای دیجیتال هستند. اگر از علاقه‌مندان به صنعت ارزهای دیجیتال باشید، حتماً می‌دانید که رسالت بیت کوین حذف واسطه‌هایی مانند بانک‌ها بوده است. بااین‌حال، امروز شاهد آن هستیم که درصد بالایی از معاملات در صنعت ارزهای دیجیتال، ازطریق صرافی‌های متمرکز انجام می‌شوند.

این کار مزایایی دارد؛ برای مثال، تجربه کاربری ساده، قابلیت پیگیری معاملات و امنیت که تا حدی از وجوه کاربران دربرابر خطرات احتمالی نظیر کلاهبرداری محافظت می‌کند. صرافی‌های غیرمتمرکز هم که متأسفانه اغلب با کمبود نقدینگی و تجربه کاربری ضعیف مواجه‌اند.

بنابراین، اگر کسی بخواهد تمام‌وکمال از اصل تمرکززدایی که ساتوشی ناکاموتو در وایت پیپر بیت کوین بر آن تأکید می‌کرد پیروی کند چه؟ اینجاست که ارز GMX وارد می‌شود.

ارز GMX با مدل منحصربه‌فرد استخر نقدینگی چنددارایی و تغییر مدل سنتی بازارسازی خودکار، تلاش کرده است راه‌حلی برای این مشکلات باشد. در این مقاله، درباره ارز دیجیتال GMX، نحوه عملکرد آن، توکنومیک و شیوه کار با آن را بررسی می‌کنیم. اگر تمایل دارید از صرافی غیرمتمرکزی استفاده کنید که به‌طورکامل دیدگاه ساتوشی را به اجرا بگذارد، با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

توجه: این مقاله مشاوره مالی یا توصیه سرمایه‌گذاری نیست و صرفاً برای آشنایی شما مخاطبان عزیز با ارز GMX طراحی شده است. بنابراین، مانند همیشه، خودتان تحقیقات کامل انجام دهید. وب‌سایت ارزدیجیتال هیچ مسئولیتی را در این زمینه نمی‌پذیرد.

ارز GMX چیست؟

ارز جی ام ایکس (GMX)، در سپتامبر ۲۰۲۱ روی آربیتروم فعالیت خود را آغاز کرد و سپس در اوایل سال ۲۰۲۲، در بلاک چین اولنچ راه‌اندازی شد. درواقع، GMX نوعی صرافی غیرمتمرکز برای معاملات آنی و پرپچوال است که به کاربران امکان می‌دهد ارزهای دیجیتال محبوب نظیر بیت کوین و اتریوم را مستقیماً از کیف پول ارز دیجیتال خود معامله کنند.

این صرافی، برندسازی مجدد یا ری‌برندینگ از صرافی منسوخ‌شده گمبیت (Gambit) است. برخلاف سایر صرافی‌های غیرمتمرکز برای معاملات آنی، این صرافی به معامله‌گران اجازه می‌دهد معاملات آنی و آتی پرپچوال خود را با اهرمی ۵۰ برابری انجام دهند. محبوب‌ترین محصول GMX، پلتفرم معاملاتی قرارداد پرپچوال غیرمتمرکز آن است.

از مزایای دیگر این صرافی می‌توان به کارمزدهای معاملاتی کم، توکنومیک مناسب، سیستم پاداش چشمگیر برای معامله‌گران و تأمین‌کنندگان نقدینگی اشاره کرد. تجربه کاربری آن بسیار آسان است و همه اینها به‌لطف فناوری بلاک چین با توان عملیاتی بالا و پروتکل‌های بهینه‌شده آن است که این پلتفرم را تقویت می‌کنند.

از سوی دیگر، این پلتفرم با یک استخر چند دارایی پشتیبانی می‌شود که ارائه‌دهندگان نقدینگی آن، جامعه ارز GMX هستند و می‌توانند با تأمین نقدینگی این استخر کسب سود کنند. حالا بیایید ببینیم ارز جی ام اکس چطور کار می‌کند. قبل از آن بد نیست درک اولیه‌ای از قراردادهای آتی، استفاده از اهرم و قراردادهای پرپچوال داشته باشیم.

قراردادهای آتی یا فیوچرز با ارز GMX

سرمایه‌گذاران بازار ارزهای دیجیتال، از نوسانات قیمت این ارزها یا پیش‌بینی روند صعودی و نزولی آن‌ها سود می‌برند. دو مورد از رایج‌ترین ابزارها برای سرمایه‌گذاران و معامله‌گران، معاملات آتی و معاملات آنی هستند. در معاملات آنی، سرمایه‌گذار یک دارایی دیجیتال را می‌خرد و نگه می‌دارد، با این امید که وقتی ارزش آن افزایش یافت آن را بفروشد؛ اما معاملات آتی متفاوت‌اند.

در قراردادهای آتی، طرفین توافق می‌کنند که ارز دیجیتال مشخصی را با قیمت تعیین‌شده در زمانی که در آینده مشخص کرده‌اند بخرند یا بفروشند. برخلاف معاملات آنی، مهم نیست حتماً آن دارایی را داشته باشید و کافی است هر دارایی خاصی را که دارید به‌عنوان وثیقه قرار دهید. این معامله آنی نیست و در زمان مشخص‌شده در آینده انجام می‌شود.

اگر اطمینان دارید ارزش دارایی در آینده افزایش می‌یابد، موقعیت خرید و بالعکس، موقعیت فروش را اتخاذ می‌کنید.

درهنگام سررسید قرارداد، اگر ارزش دارایی افزایش یابد، فقط زمانی سود می‌کنید که موقعیت خرید را اتخاذ کرده باشید. برعکس، اگر ارزش دارایی کاهش یابد، زمانی سود می‌کنید که در موقعیت فروش باشید. برعکس هردو حالت به‌معنای ضرر شماست.

استفاده از اهرم

درصورتی که با قراردادهای آتی معامله می‌کنید، اگر از اهرم استفاده کنید می‌توانید با مبالغی بالاتر از مقدار وثیقه‌ای که دارید پیش‌بینی قیمت را انجام دهید. برای مثال، فرض کنیم فقط ۱۰۰هزار تومان تتر دارید و مطمئن هستید که قرار است قیمت یک ارز دیجیتال به‌شدت افزایش یابد. اگر پول بیشتری داشتید سود بیشتری می‌کردید، درست است؟ می‌توانید از اهرم مثلاً ۱۰برابری استفاده کنید که وثیقه شما به یک‌میلیون تومان تتر افزایش یابد.

برای این کار، می‌توانید وجه یا دارایی موردنظر خود را از استخر قرض بگیرید و به‌سرعت در قرارداد وارد کنید. این استخرها معمولاً به یک نهاد واحد تعلق دارند. این نهاد در بیشتر مواقع یک پلتفرم معاملاتی است که بر آن نظارت دارد. پلتفرم معاملاتی GMX از استخری به نام GLP استفاده می‌کند.

قرارداد پرپچوال یا دائمی

قراردادهای پرپچوال شکل خاصی از قراردادهای آتی هستند. تفاوت عمده بین قراردادهای آتی و پرپچوال در تاریخ انقضای قرارداد است. قراردادهای آتی سنتی دارای تاریخ انقضای مشخصی هستند که پس از آن دیگر نمی‌توان قرارداد را معامله کرد؛ اما قراردادهای پرپچوال تاریخ انقضا ندارند. بنابراین موقعیت یک معامله‌گر تا زمانی که قرارداد را باز بگذارد معتبر است.

قیمت قراردادهای پرپچوال، به قیمت لحظه‌ای دارایی معامله‌شده وابسته است. ازآنجاکه قراردادهای پرپچوال منقضی نمی‌شوند، سود یا زیان در آن‌ها تا زمانی که معامله‌گر تصمیم به بستن معامله بگیرد یا صرافی حساب معامله‌گر را لیکویید کند، ادامه خواهد داشت.

حالا با این پیش‌زمینه بیایید ببینیم پلتفرم ارز دیجیتال GMX چگونه کار می‌کند.

پلتفرم ارز GMX چطور کار می‌کند؟

ارز GMX - مدل بازارساز خودکار
مدل بازارساز خودکار در GMX / عکس برگرفته از وب‌سایت رسمی GMX

پلتفرم GMX اولین پلتفرم معاملاتی غیرمتمرکز قرارداد پرپچوال نیست؛ اما از چند جهت منحصربه‌فرد است. این پلتفرم معاملات را با کمک یک استخر نقدینگی چند دارایی به نام GLP تسهیل می‌کند.

استخر چند دارایی شامل ۵۰ تا ۵۵ درصد استیبل کوین، ۲۵درصد اتر، ۲۰درصد بیت کوین و حدود ۵ تا ۱۰درصد آلت‌کوین‌های دیگر نظیر یونی‌سواپ و چین لینک است. تأمین‌کنندگان نقدینگی که همان اعضای جامعه ارز دیجیتال GMX هستند، با ضرب توکن‌های GLP، نقدینگی این استخر را افزایش می‌دهند و درعوض، ۷۰درصد از کارمزدهای دریافت‌شده از تراکنش‌ها در بلاک چین این ارز دیجیتال، به آن‌ها تعلق می‌گیرد.

جی ام ایکس با استفاده از اوراکل‌های قیمت مانند چین لینک، به‌عنوان نوعی صندوق پوشش ریسک دربرابر خطر لیکوییدشدن عمل می‌کند. اوراکل‌های چین لینک داده‌های دقیق قیمت دارایی‌های موجود در استخر را به این پروتکل ارائه می‌دهند و به آن کمک می‌کنند زمان وقوع لیکوییدشدن را مشخص کند. با این کار، می‌تواند از موقعیت‌های خرید یا فروش کاربران محافظت به عمل آورد.

استخر نقدینگی GLP از دو لحاظ منحصربه‌فرد است:

  • همه کاربران می‌توانند هر دارایی خاصی را که نگهداری می‌کنند، در استخر GLP قرار دهند و تأمین‌کننده نقدینگی استخر باشند. سپس بازارسازهای خودکار (AMM) از این استخر برای ارائه خدمات به معاملات آنی غیرمتمرکز استفاده می‌کنند.
  • الگوریتم معاملات اهرمی هم از این استخر برای قرض‌دادن به معامله‌گران استفاده می‌کند. دارندگان توکن GLP نقدینگی موردنیاز معاملات اهرمی را فراهم می‌کنند.

در زمان نگارش این مقاله، بیش از ۸۵٬۰۰۰ معامله‌گر از پلتفرم‌های معاملات قراردادهای پرپچوال و غیرمتمرکز GMX در شبکه آربیتروم و اولنچ استفاده می‌کنند.

توکن بومی پلتفرم GMX

پروتکل GMX از سیستم توکن دوتایی بهره می‌برد. بنابراین، توکن‌های GMX و GLP هردو توکن‌های بومی اکوسیستم GMX هستند.

توکن GMX؛ برای حاکمیت

توکن GMX از نوع توکن‌های کاربردی و حاکمیتی است. اعضای جامعه ارز GMX می‌توانند با استفاده از این توکن، طرح‌های پیشنهادی خود را ارسال کنند یا به طرح‌های ارسالی رأی دهند. این توکن برای کمک به رشد مالی اکوسیستم GMX و پاداش‌دهی به سرمایه‌گذاران و کاربران پلتفرم طراحی شده است.

برنامه سهام‌گذاری توکن GMX برای دارندگان این توکن فرصتی فراهم کرده است تا از توکن‌های خود درآمد منفعل کسب کنند. آن‌ها می‌توانند با سهام‌گذاری توکن‌های خود سه نوع پاداش دریافت کنند:

  • ۳۰درصد از کارمزدهای کل پروتکل که بین همه سهام‌گذاران توکن GMX توزیع می‌شود. این کارمزدها از محل کارمزد معاملات اهرمی، بازارسازی و کارمزد معاملات سواپ پرداخت می‌شود و در قالب اتر یا AVAX است.
  • توکن‌های esGMX. این توکن‌ها را می‌توان دوباره برای پاداش سهام‌گذاری کرد یا برای تبدیل مجدد آن به توکن‌های GMX، به‌مدت یک دوره یک‌ساله سپرده‌گذاری کرد.
  • امتیاز چندبرابری (Multiplier Points) که به افزایش سود و پاداش سهام‌گذاران GMX کمک می‌کند. نرخ درصد سالانه این پاداش ۱۰۰درصد است؛ یعنی با سهام‌گذاری ۱۰۰ توکن GMX به‌مدت یک‌سال، ۱۰۰ امتیاز چندبرابری به دست می‌آورید. این کار از فروش توکن و ایجاد تورم جلوگیری می‌کند.

توکن GLP؛ برای نقدینگی معاملات

توکن GLP توکن بومی دوم پروتکل GMX است و اساساً شاخصی از دارایی‌های مختلف شامل بیت کوین، اتر، لینک، یونی (UNI)، تتر، دای، میم و فراکس (FRAX) و USDC است که پروتکل از آن‌ها پشتیبانی می‌کند.

کاربرانی که هریک از دارایی‌های ذکرشده را دارند، می‌توانند با قفل‌کردن آن‌ها در استخر، توکن‌های GLP جدید ایجاد کنند. هر توکنی که ایجاد می‌کنند، نشان‌دهنده سهم آن‌ها از استخر است. این GLPهای جدید به‌شکل خودکار سهام‌گذاری می‌شوند و کاربر می‌تواند از آن‌ها به‌شرح زیر کسب درآمد کند:

  • ۷۰درصد از کل کارمزدهای پروتکل.
  • به‌دست‌آوردن توکن‌های esGMX. همان‌طور که گفتیم، این توکن‌ها را می‌توان سهام‌گذاری یا به‌مدت یک دوره یک‌ساله سپرده‌گذاری کرد.

کاربران می‌توانند هرلحظه که تمایل داشته باشند، موقعیت خود را ببندند و دارایی خود را که به‌عنوان وثیقه در استخر قرار داده‌اند برداشت کنند. برای این کار باید توکن‌های GLP خود را بسوزانند. این مکانیسم سوزاندن توکن غیرتورمی است؛ زیرا توکن‌های تازه‌ایجادشده پاداشی به همراه ندارند.

برخلاف توکن GMX، توکن GLP غیرقابل‌انتقال است.

اما توکن esGMX چیست؟

این توکن پاداشی است که با سهام‌گذاری توکن‌های بومی شبکه یعنی GMX یا GLP به دست می‌آورید. درصورت سهام‌گذاری:

  • ۳۰درصد از کل کارمزدهای پروتکل به شما تعلق می‌گیرد. البته این جدا از پرداختی ۳۰ و ۷۰ درصدی پاداش سهام‌گذاری توکن‌های اصلی یعنی GMX و GLP است.
  • توکن‌های esGMX بیشتری به دست می‌آورید. این هم ارتباطی با پرداختی esGMX به‌عنوان پاداش سهام‌گذاری توکن‌های اصلی ندارد.
  • امتیازهای چندبرابری به دست می‌آورید.

اما اگر بخواهید این توکن را سپرده‌گذاری کنید، دیگر پاداش سهام‌گذاری توکن‌های اصلی را دریافت نخواهید کرد. درعوض، در تمام دوره یک‌ساله، پاداش سهام‌گذاری توکن‌های اصلی همچنان ادامه خواهد داشت.

بعد از یک‌سال، می‌توانید همه توکن‌های esGMX را که به‌عنوان پاداش به شما اختصاص یافته است به GMX تبدیل کنید. درنهایت اگر بخواهید توکن‌هایتان را از حالت سپرده خارج کنید، باید مقداری توکن GLP در استخر نگه دارید. توکن‌های esGMX قابل انتقال نیستند.

نکته مهم: اگر توکن‌هایتان را در آربیتروم سهام‌گذاری کرده باشید، با امتیاز چندبرابری خود، اتر و اگر در اولنچ سهام‌گذاری کرده باشید، آواکس دریافت خواهید کرد.

توکنومیک ارز GMX

ارز GMX - توکنومیک GMX
توزیع توکن‌های GMX

عرضه کل توکن GMX محدود به ۱۳.۲۵ میلیون واحد است؛ اما درصورت راه‌اندازی محصولات بیشتر و نیاز به استخراج نقدینگی، ممکن است افزایش یابد. البته قبل از هرتغییری، از جامعه نظرخواهی خواهد شد. در زمان نگارش این مقاله، ۸٬۷۷۵٬۲۳۷ واحد از توکن GMX در گردش است و بیش از ۷میلیون واحد از آن سهام‌گذاری شده است. قیمت ارز دیجیتال GMX در حال حاضر، ۵۱.۱۶ دلار است و ارزش بازار آن به ۴۴۹میلیون دلار می‌رسد.

نحوه توزیع توکن GMX به‌شرح زیر است:

۴۵.۲۸درصد به مهاجرت از گمبیت و XVIX و ۱۵.۰۹درصد به صندوق Floor Price Fund (صندوقی برای اطمینان از موجودی کافی برای پرداخت پاداش‌های سهام‌گذاران) اختصاص یافته است، ۱۵.۰۹درصد برای پاداش سپرده‌گذاران توکن‌های GMX و esGMX رزرو شده است، ۱۵.۰۹درصد با اتر برای تأمین نقدینگی یونی‌سواپ جفت شده است، ۷.۵۵درصد به بازاریابی و مشارکت و ۱.۸۹درصد به تیم اختصاص داده شده است.

خرید جی ام ایکس

بهترین روش خرید ارز GMX خرید آن از صرافی‌های ایرانی است. احراز هویت در این صرافی‌ها برای ایرانی‌ها بلامانع است و امکان تبدیل ریال به ارز دیجیتال وجود دارد. برای پیداکردن صرافی‌هایی که از این ارز پشتیبانی می‌کنند، کافی است سری به صفحه راهنمای خرید جی ام ایکس بزنید.

در این صفحه قابلیت جدید ارزدیجیتال را مشاهده می‌کنید که فهرستی از مطرح‌ترین صرافی‌های ایرانی که از این ارز پشتیبانی می‌کنند را در اختیار شما قرار می‌دهد. اگر می‌خواهید صرافی‌ای را پیدا کنید که بهترین نرخ خرید GMX را ارائه می‌کند، کافی است گزینه می‌خواهم GMX بخرم را انتخاب کنید و مقدار را تعیین کنید تا صرافی‌ها به‌ترتیب بهترین نرخ خرید برایتان مرتب شوند. کارمزد معاملات و حجم معاملات صرافی هم از دیگر مواردی است که در همین صفحه قابل رویت است.

پس از انتخاب یک صرافی، روی گزینه خرید در انتهای نام آن کلیک کنید تا به وب‌سایت صرافی منتقل شوید. می‌دانید که برای استفاده از صرافی‌های ایرانی باید ابتدا در آن‌ها احراز هویت کنید. بنابراین اگر پیش‌تر در صرافی موردنظر ثبت‌نام و احراز هویت نکرده‌اید، ابتدا این کار را انجام دهید.

امنیت شبکه GMX چگونه تأمین می‌شود؟

GMX روی بلاک چین‌های آربیتروم و اولنچ راه‌اندازی شده است. آربیتروم یک بلاک چین لایه دوم است که امنیت آن از شبکه اتریوم تأمین می‌شود که از اجماع اثبات سهام استفاده می‌کند.

در اولنچ، نه خبری از اثبات کار هست و نه اثبات سهام. در اولنچ تمام نودها با استفاده از پروتکل گراف جهت‌دار غیر مدور (DAG)، تراکنش‌ها را پردازش و اعتبارسنجی می‌کنند. ازآنجاکه همه تراکنش‌ها به‌شکل همزمان پردازش می‌شوند و اعتبارسنجی آن‌ها به‌صورت تصادفی صورت می‌گیرد، درستی تراکنش‌ها تضمین‌شده است. در این مکانیسم اجماع، هیچ بلاکی وجود ندارد. درنتیجه، این مدل به نهایی‌شدن فوری تراکنش‌ها و سرعت چشمگیر بلاک چین اولنچ می‌انجامد.

همچنین، حسابرسی قراردادهای GMX برعهده شرکت بلاک چینی ABDK Consulting است و برای یافتن باگ در پروتکل GMX، جوایزی در نظر گرفته شده است.

راهنمای گام‌به‌گام معامله در پلتفرم GMX

صرافی GMX جایگزینی مناسب برای صرافی‌های سنتی است و بنابراین می‌توانید از آن برای معامله و کسب درآمد از طریق تأمین نقدینگی برای بازارسازی استفاده کنید. برای ترید نیازی به ثبت‌نام یا ایجاد حساب کاربری نیست و فقط کافی است یک کیف پول داشته باشید.

به وب‌سایت GMX مراجعه کنید.

روی Connect Wallet کلیک کنید تا فرایند متصل‌کردن کیف پول شما آغاز شود. کیف پول متامسک از محبوب‌ترین کیف پول‌هایی است که می‌توانید با آن کار کنید. طبق دستورالعمل، شبکه آربیتروم یا اولنچ را بسته به دلخواه خودتان اضافه کنید:

ارز GMX - راهنمای گام‌به‌گام معامله در پلتفرم GMX
روی connect wallet کلیک کنید. دور آن دایره قرمز رسم شده است/ تصویر برگرفته از وب‌سایت کوین گکو

با کلیک روی سه‌نقطه در گوشه بالا سمت راست، می‌توانید بین دو شبکه آربیتروم و اولنچ جابه‌جا شوید. قبل از ادامه مطمئن شوید که در همان شبکه‌ای که می‌خواهید، هستید:

ارز GMX - راهنمای گام‌به‌گام معامله در پلتفرم GMX
تصویر برگرفته از وب‌سایت کوین گکو

استفاده از ویژگی سواپ

برای انجام سواپ‌های غیرمتمرکز با استفاده از صرافی GMX، روی دکمه Swap (سواپ) در گوشه سمت راست صفحه کلیک کنید:

ارز GMX - راهنمای گام‌به‌گام معامله در پلتفرم GMX
دکمه سواپ را کلیک کنید/ تصویر برگرفته از وب‌سایت کوین گکو

برای انتخاب جفت‌ارز سواپ، روی علامت (^) کلیک کنید. مقدار توکنی را که می‌خواهید معامله کنید وارد کنید تا فرایند تکمیل شود.

معامله قراردادهای پرپچوال

اگر قصد معامله قراردادهای پرپچوال را دارید، جفت‌ارز مدنظرتان را انتخاب کنید و بسته به اینکه نظرتان روی افزایش یا کاهش ارز موردمعامله است، روی دکمه‌های Long (خرید) یا Short (فروش) کلیک کنید:

ارز GMX - راهنمای گام‌به‌گام معامله در پلتفرم GMX
بسته به موقعیت روی long یا short کلیک کنید/ تصویر برگرفته از وب‌سایت کوین گکو

حالا پارامترهای معامله را تنظیم کنید: دارایی اول به‌عنوان وثیقه، مبلغ پرداختی و دارایی دوم که روی آن شرط‌بندی می‌کنید. برای تنظیم اهرم، نوار لغزنده را جابه‌جا کنید.

قیمت ثبت‌شده، قیمت لیکویید و کارمزدی را که وارد کرده‌اید بررسی کنید. اگر همه‌چیز درست است، موقعیت خود را تأیید کنید.

پیگیری و مدیریت موقعیت

هنگامی‌که موقعیت خود را تأیید کردید، می‌توانید از positions tab (برگه موقعیت‌ها) به آن دسترسی داشته باشید. هرگاه می‌خواهید معاملات فعال خود را مشاهده یا مدیریت کنید، روی دکمه position (موقعیت) کلیک کنید:

ارز GMX - راهنمای گام‌به‌گام معامله در پلتفرم GMX
از برگه پوزیشن می‌توانید موقعیت‌هایی را که دارید پیگیری کنید/ تصویر برگرفته از وب‌سایت کوین گکو

اگر می‌خواهید موقعیتی را ببندید، روی Close (بستن) کلیک کنید.

دکمه دیگری به نام Trigger وجود دارد که با کلیک روی آن، می‌توانید قیمتی را تعیین کنید تا در آن قیمت معامله شما به‌شکل خودکار بسته شود. این همان توقف ضرر یا برداشت سود است:

ارز GMX - راهنمای گام‌به‌گام معامله در پلتفرم GMX
دکمه Trigger برای تنظیم توقف ضرر یا برداشت سود است/ تصویر برگرفته از وب‌سایت کوین گکو

سؤالات متداول

ارز GMX چیست؟

پلتفرم معاملاتی GMX نوعی صرافی غیرمتمرکز برای تسهیل معاملات آنی و قراردادهای پرپچوال است که به تریدرها امکان می‌دهد با اهرم ۵۰برابری مستقیماً از کیف پول خود دارایی‌های نظیر بیت کوین و اتریوم را معامله کنند.

چه چیز باعث می‌شود ارز GMX منحصربه‌فرد باشد؟

مدل استخر نقدینگی چند دارایی GMX، مدل نوآورانه بازارساز خودکار آن که در صرافی‌های غیرمتمرکز مانند یونی‌سواپ استفاده می‌شود و جایگزین دفتر سفارش صرافی‌های متمرکز شده است، استفاده از اوراکل‌های چین لینک برای ارائه داده‌های قیمت و جلوگیری از لیکوییدشدن دارایی‌های کاربران و نیز اکوسیستم دو توکنی آن، از عواملی هستند که باعث می‌شوند این ارز دیجیتال و پلتفرم آن منحصربه‌فرد باشند.

تیم بنیان‌گذار GMX چه کسانی هستند؟

بنیان‌گذاران GMX تیمی کاملاً ناشناس از توسعه‌دهندگان هستند و سابقه طراحی و راه‌اندازی دو پروتکل موفق دیگر به نام‌های گمبیت و XVIX را هم داشته‌اند.

از چه راه‌هایی می‌توان از ارز GMX کسب درآمد کرد؟

دو توکن بومی در پلتفرم GMX وجود دارد که یکی از آنها GMX است و دیگری GLP. با سهام‌گذاری این توکن‌ها می‌توانید هم از کارمزدهای جمع‌آوری‌شده در پلتفرم بهره‌مند شوید و هم سود سهام‌گذاری دریافت کنید.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه