شاخص فاندامنتال (FCAS) چیست؟

شاخص فاندامنتال (FCAS) چیست؟

FCAS مخفف عبارت Fundamental Crypto Asset Score به معنای امتیاز بنیادین دارایی دیجیتال است. این امتیاز از بررسی اصول اولیهٔ چرخه فعالیت یک پروژه حاصل می‌شود و وضعیت یک ارز دیجیتال را از نظر فاندامنتال نشان می‌دهد. اصولی که برای امتیاز دهی در نظر قرار گرفته می‌شوند عبارتند از: فعالیت کاربر (User Activity) – رفتار توسعه‌دهنده (Developer Behavior) و بلوغ بازار (Market Maturity).

شاخص فاندامنتال (FCAS) چیست؟

درجه‌بندی‌های FCAS

درجه‌بندی‌های FCAS اعدادی بین ۰ تا ۱۰۰۰ هستند. عدد ۰ بدترین و عدد ۱۰۰۰ نشان دهنده عالی‌ترین عملکرد یک ارز دیجیتال است.

شاخص فاندامنتال (FCAS) چیست؟
شاخص فاندامنتال (FCAS) چیست؟

اصول FCAS

فعالیت کاربر

فعالیت کاربر (User Activity) یک سنجش جامع از رفتار تمام مصرف کنندگانِ پروژه‌ای خاص است که دو فاکتور اصلی را در بر می‌گیرد:

  • بکارگیری پروژه
  • فعالیت شبکه

امتیاز این اصل از بررسی تمام فعالیت‌های یک بلاک چین خاص، تحلیل راهکارها در صورت لزوم (مثل قراردادهای هوشمند ERC – ۲۰) و برچسب‌گذاری آدرس‌های کیف پول برای شناسایی صرافی‌ها، پروژه‌ها، قراردادها، کاربران و دیگر انواع مشارکت کنندگان، بدست می‌آید. برای برچسب‌گذاری روی تمام آدرس‌های فعال، از مدل‌های گوناگون آماری و اکتشافی استفاده می‌شود.

فعالیت شبکه (Network Activity) یک برآورد قیاس‌پذیر بر اساس طبقه‌بندی‌های بالا است که روی فعالیت کیف پول‌ استیکرها (stakers – مشارکت کنندگان در اثبات سهام)، ماینرها، کاربران و سرمایه‌گذاران تمرکز می‌کند.

فاکتور بکارگیری پروژه (Project Utilization) بر اساس فعالیت کیف‌پول‌های اجرا شده توسط کاربران ( که بخش بیشتر آن انتقال‌ها و فراخوانی‌های قرارداد هوشمند است،) محاسبه می‌شود. این فعالیت، در کاربرد از پیش تعیین شده پروژه مورد نظر به کار می‌رود.

فعالیت کاربر تاثیر زیادی در امتیاز FCAS پروژه دارد.

رفتار توسعه‌دهنده

رفتار توسعه دهنده (Developer Behavior)، شاخصی است که میزان فعالیت و کاراییِ توسعه دهندگان یک پروژه را نشان می‌دهد و از سه فاکتور سرچشمه می‌گیرد:

  • تغییرات کد
  • بهبودهای کد
  • مشارکت پروژه

امتیاز این بخش به‌وسیله ثبت و ارزیابی رویدادهای مخزن کد در سرویس‌هایی مانند گیت‌هاب (GitHub) به‌دست می‌آید. تفاوت اندکی در ارتباط معیارهای بدیهی توسعه‌دهنده و فعالیت جامعه وجود دارد بنابراین به جز بخش‌های commits و Pushes، موارد دیگری هم بررسی می‌شوند تا به ارزیابی عمیق‌تری از پروژه برسیم. بر همین اساس ۳۰ متغیر گوناگون مورد بررسی قرار می‌گیرند، سپس به سه عاملی که بالاتر گفتیم تعمیم می‌یابند و از آن‌ها نمره کلی رفتار توسعه دهنده به‌دست می‌آید.

رفتار توسعه دهنده تاثیر زیادی در امتیاز FCAS پروژه دارد.

بلوغ بازار

بلوغ بازار (Market Maturity) که از دو عامل ریسک و عرضه پول به‌دست می‌آید، نشان دهنده میزان درست‌نمایی یک ارز دیجیتال در بازار است. هر چقدر واکنش‌های بازار به سناریوهای مختلف و عوامل ریسک (عواملی مانند نقدشوندگی، طرح‌های قیمتی، پتانسیل صخره ای قیمت، پیش‌بینی ثابت الگوریتمی و نوسانات قیمت) منطقی‌تر باشد، میزان درست‌نمایی بالاتر است. همچنین در این اصل، تحلیلی هم از عرضه ثابت پول در هر کدام از پروژه‌ها انجام می‌شود. هر چقدر که عرضه پول بی ثبات تر و هر چقدر کنترل آن توسط تعداد کمی آدرس بیشتر باشد، امتیاز عرضه پول کمتر خواهد بود.

بلوغ بازار تاثیر کمی در امتیاز FCAS پروژه دارد.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

27 دیدگاه
majid sedghi
majid sedghi
۲ سال قبل

[spoiler title=""] [/spoiler]

محسن
محسن
۲ سال قبل

این شاخص دیگه آپدیت نمیشه؟

Amir _take
Amir _take
۲ سال قبل

Shiba inu به زودی سطح 0001235 را خواهد زد

علیامین
علیامین
۲ سال قبل
پاسخ  Amir _take

اره دوبار
زد چرا بعضیا میخوان بگن بازارو میفهمیم

مجید حاجی زاده
مجید حاجی زاده
۳ سال قبل

باسلام چرا برای بعضی از ارزها در اینجا فاندمنتال وجود نداره مثلا ارز bcd
ممنون میشم از راهنماییتون واگر جایی دیگه هست محبت کنید راهنمایی بفرمایید.

Amir Sam
Amir Sam
۳ سال قبل

دوستان بخریم یا نه؟ ادمین تایید کن

shahab
shahab
۳ سال قبل

دوستان نظرتون درمورد دوج کوین چیه ؟ درآِینده نزدیک تا چه قیمتی بالا میره؟ تحلیلاتون نسبت به این ارز دیجیتال چی هستش ؟

علی ازاد
علی ازاد
۳ سال قبل

اون شبکه پانزی که گفتم سایت قلابی مستردیجی بود.
تف تو شرف نداشته شون.

علی ازاد
علی ازاد
۳ سال قبل

دوستان،من برج ۱۰سال۹۹،یعنی حدودن ۵ماه قبل ۱۲۶هزار دوج خریدم،ولی چون تازه کار بودم گول یکی از شبکه های پانزی رو خوردم.۱۱ملیون دوج خریدم دونه ای ۸۰تومن.متاسفانه هنوز به اصل پولم هم نرسیدم.اگه یه ذره مطالعه کرده بودم و خودم مستقیم از صراف خرید کرده بودم الان ۱۱تومن شده بود ۸۰۰ملیون

امین
امین
۳ سال قبل

ترو خدا یکی بگه جواب این سوالم رو بده از صبح تا حالا دارم میگردم تو اینترنت
معنی این عدد ۱ تا ۱۰۰۰ چیه خب یعنی عملکرد خوب درست
اونوقت عملکرد یعنی چی یعنی بیشتر سود میده یا بیشتر تغییر قیمت داره یا چی؟

Amir _take
Amir _take
۲ سال قبل
پاسخ  امین

سطح بازار کل جهانی رو نشون میده . 1 رتبه اول مثل بیت کویین . مثلا رتبه 10 شیبا اینو . بر اساس سرمایه کل ارزها سنجیده میشه و میزان معاملاتی که بصورت روزانه تا سالیانه صورت میگیره

شهریار
شهریار
۳ سال قبل
پاسخ  امین

یعنی از نظر فاندامنتال پروژه موفق تریه و احتمال سوددهیش بیشتره

مصطفی کمالی
مصطفی کمالی
۳ سال قبل

ممنون از شما عالی بود اما یک سوال. چگونه میتوان قبل از اینکه اون امتیاز ثبت بشه و تاثیرشو در اون ارز بزاره، زودتر فهمید که مثلا قراره امتیاز بگیره. چون تو این دنیای ارزهای دیجیتال و ان هم اینکه حتی یک ارز هم به قول شما در یک مورد تاثیر حداقل سی پارامتر رو شامل میشه