ایپ کوین (ApeCoin) چیست؟

ایپ کوین (ApeCoin) چیست؟

ایپ کوین چیست و چرا به چنین محبوبیتی دست یافت؟ بازار ارزهای دیجیتال اخیراً به یکی از گزینه‌های پول‌ساز و مهم سرمایه‌گذاران تبدیل شده است. این عرصه بسیار گسترش یافته است و مباحثی مانند متاورس (Metaverse) و توکن‌های غیرمثلی (NFT) از بخش‌های پرطرفدار آن به‌شمار می‌روند. در‌ حال حاضر، کاربران به‌طور ویژه‌ای جذب توکن‌های غیرمثلی شده‌اند و تمایل به خرید این دارایی‌های دیجیتال در بین بسیاری از سرمایه‌گذاران دیده می‌شود. بورد ایپ یات کلاب (Bored Ape Yacht Club) یا BAYC یکی از مجموعه‌های برجسته‌ و جذاب‌ برای کاربران و سرمایه‌گذاران است.

بیشتر بخوانید: بورد ایپ یات کلاب چیست؟

سازندگان این توکن‌ها میمون‌هایی با ظاهر خسته و کِسل طراحی می‌کنند. خریداران می‌توانند از بین میمون‌ها، میمونی که باب میل آنهاست را انتخاب و نسبت به خرید آن اقدام کنند. شایان ذکر است که هر یک از این میمون‌ها، ظاهری متفاوت با دیگری دارد. این آثار هنری که ازنظر بسیاری بی‌ارزش و حتی خنده‌دار هستند، توجه سرمایه‌گذاران متعددی را به خود جلب کرده‌‌اند. خوانندگان و افراد مشهوری مانند جاستین بیبر و امینم این میمون‌های بی‌حوصله را با مبالغ چندصد‌هزا‌ردلاری خریده‌اند.

پس از سروصدای فراوان درباره‌ توکن‌های غیرمثلی بورد ایپ، اکنون نوبت به ارز دیجیتال آن رسیده است. ایپ کوین (ApeCoin) ارز دیجیتالِ باشگاه قایق‌رانی میمون‌های بی‌حوصله است. در مقاله حاضر، با این ارز دیجیتال بیشتر آشنا می‌شویم و توسعه‌دهندگان و اقتصاد توکنی آن را بررسی می‌کنیم؛ پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

ایپ کوین (ApeCoin) چیست؟

ایپ کوین توکنی با استاندارد ERC-20 است. اکثر توکن‌های مبتنی بر اتریوم که سال‌ گذشته کارشان را آغاز کرده‌اند، با استفاده از همین استاندارد ساخته شده‌اند. این توکن‌ها برخلاف NFT‌های بورد ایپ، مِثلی (Fungible) هستند و هر ایپ کوین ارزشی برابر با دیگری دارد و در‌ عین حال، ‌می‌توان به‌آسانی آن را در هر صرافی ارز دیجیتال دادوستد کرد.

به‌طور‌کلی، ایپ کوین را می‌توان ارز بومی اکوسیستم بورد ایپ یات کلاب دانست. این اکوسیستم به‌عنوان پروتکلی غیرمتمرکز برای ابتکارهای مختلف طراحی شده و قرار است اعضای جامعه‌ای آن را رهبری کنند.

اکثر قریب‌به‌اتفاق صرافی‌های متمرکز ارز دیجیتال ایپ کوین را بلافاصله پس از راه‌اندازی فهرست کردند. همین اتفاق به‌تنهایی دستاورد مهمی برای این دارایی تازه‌وارد بود؛ رویدادی که به محبوبیت این ارز دیجیتالی افزود.

بورد ایپ یات کلاب

استقبال از این ارز دیجیتال به‌حدی بود که ارزش بازار ایپ کوین، تنها پس از گذشت یک روز به حدود ۲میلیارد دلار رسید. در زمان نگارش این مقاله، هر ایپ کوین حدود ۱۲ دلار ارزش دارد و سقف عرضه این توکن‌ نیز یک‌میلیارد واحد است.

چه کسی ایپ کوین را توسعه داده است؟

بر‌اساس اطلاعات وب‌سایت ایپ کوین و سایر نشریه‌های حوزه ارزهای دیجیتال، ایپ کوین دائو (ApeCoin DAO) یا سازمان خودگردان غیرمتمرکز ایپ کوین مسئول راه‌اندازی این ارز بوده است. این دائو نهاد حاکمیتی جدیدی است که همه دارندگان توکن بورد ایپ در آن عضو هستند. هدف از تشکیل این نهاد دریافت پیشنهاد‌های اعضا و امکان رأی‌گیری درباره آن‌ها بوده است.

بیشتر بخوانید: دائو (DAO) چیست؟ آشنایی با بهترین پروژه‌های سازمان خودگردان غیرمتمرکز

برخی از پروژه‌های NFT از ساختار رأی‌گیری مشابهی استفاده می‌کنند. به‌طور مثال، با خرید NFT از مجموعه‌ای به نام نونز (Nouns)، عضو نونز دائو (Nouns DAO) خواهید شد. نونز مجموعه سرمایه‌گذاری آنلاینی است که توانسته است تاکنون ۶۲میلیون دلار برای اهداف این پروژه جمع‌آوری کند. دارندگان نونز می‌توانند در صفحه اختصاصی ایجادشده برای بررسی پیشنهادها‌، به‌شکل گروهی تصمیم بگیرند که چه کاری باید با مبلغ جمع‌آوری‌شده انجام دهند.

سازمان جداگانه‌ای نیز به نام بنیاد ایپ (Ape Foundation) وجود دارد که به‌گفته وب‌سایت ایپ کوین، مدیریت روزانه دائو و سایر وظایف لازم برای پشتیبانی و تحقق ایده‌های جامعه بورد ایپ را بر عهده دارد. درحقیقت، این بنیاد پشتوانه قانونی دائو ایپ کوین محسوب می‌شود.

کمیته دیگری نیز به‌عنوان هیئت‌مدیره دائو فعالیت و بر پیشنهاد‌های ارائه‌شده نظارت خواهد کرد. اعضای اولیه این هئیت‌مدیره از پنج سرمایه‌گذار برجسته ارزهای دیجیتال تشکیل شده است که عبارت‌اند از: الکسیس اوهانیان (Alexis Ohanian)، بنیان‌گذار ردیت (Reddit)، امی وو (Amy Wu)، بازوی سرمایه‌گذاری صرافی FTX، ماریا باجوا (Maaria Bajwa)، از شرکت سوند ونچرز (Sound Ventures)، یات سیو (Yat Siu)، بنیان‌گذار آنیموکا برندز (Animoca Brands) و دین اشتاین بک (Dean Steinbeck)، از هورایزن لبز (Horizen Labs).

این افراد به‌مدت ۶ ماه عضو هیئت‌مدیره خواهند بود. شرکت مشاوره‌ای به نام کارتان گروپ (Cartan Group) که در جزایر کایمن مستقر است، در قراردادی ۶ماهه قرار است ماهانه ۱۵۰,۰۰۰ دلار به اعضای هیئت‌مدیره پرداخت کند. وب‌سایت ایپ کوین به اعضای دائو وعده داده است که می‌توانند درباره اعضای آینده هیئت‌مدیره نیز رأی‌گیری کنند.

تیم توسعه‌دهندگان

اشاره کردیم که علاوه بر دائو ایپ کوین، بنیاد و هیئت‌مدیره دائو این مجموعه نیز در این اکوسیستم نقش دارند؛ اما قدر مسلّم می‌دانیم که جامعه سرمایه‌گذاران مسئول توسعه ایپ کوین نبوده است. بنابراین نکته مبهمی که در‌ این میان وجود دارد، این است که چه کسی تمامی این موارد را کنار هم گذاشته و این اکوسیستم را توسعه داده است؟

به‌ نظر می‌رسد شرکت اصلی بورد ایپ یا همان یوگا لبز (Yuga Labs) توسعه‌دهنده تمام این تشکیلات باشد. یوگا لبز شرکتی ثبت‌شده در دِلاوِر (Delaware) است و گزارش‌های منتشر‌شده نشان می‌دهد که این مجموعه در حال مذاکره با شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر اندریسن هوروویتز (Andreessen Horowitz) برای جذب سرمایه است؛ سرمایه‌ای که ارزش این شرکت را به ۵میلیارد دلار می‌رساند. یوگا لبز قصد دارد با انجام چنین اقداماتی به بزرگ‌ترین شرکت انحصاری NFT تبدیل شود.

در‌ عین حال، یوگا لبز مسئول تمامی پروژه‌ها و خریدهای بزرگ بورد ایپ یات کلاب است؛ بنابراین، اگر بخواهید کاری با محوریت این نام تجاری انجام دهید، باید قبل از هر اقدام به‌سراغ یوگا لبز بروید.

نیکول مونیز (Nicole Muniz)، مدیرعامل یوگا لبز، در بیانیه‌ای می‌گوید:

این شرکت به ساخت محصولات و تجربیاتی ادامه خواهد داد که ایده‌ها و انرژی‌های تازه‌ای به جامعه می‌آورد.

یوگا لبز NFT ویژه‌ای به خزانه دائو ایپ کوین اهدا کرده است و قصد دارد ایپ کوین را به‌عنوان توکن اصلی برای همه محصولات و خدمات جدید بپذیرد؛ اما این شرکت اصرار دارد که مسئولیتی در قبال ایپ کوین ندارد!

اقتصاد توکنی ایپ کوین

ایپ کوین (ApeCoin) چیست؟

سقف عرضه توکن ایپ (APE) یک‌میلیارد واحد است و امکان عرضه توکن‌های بیشتر وجود ندارد و براساس سازوکار تعیین‌شده، این عرضه هرگز نباید افزایش یابد. علاوه بر‌ این، فرایند توکن‌سوزی نیز برای این ارز دیجیتال در نظر گرفته نشده است.

از یک‌میلیارد واحد ایپ کوین، ۱۵۰میلیون واحد آن به‌شکل ایردراپ میان دارندگان NFTهای مختلف بورد ایپ و به نسبت‌های زیر تقسیم شده است:

  • دارندگان میمون بی‌حوصله (Bored Ape) = ۱۰,۰۹۴ توکن
  • دارندگان میمون‌های جهش‌یافته (Mutant ape) = ۲,۰۴۲ توکن
  • دارندگان میمون بی‌حوصله (Bored Ape) + کنل کلاب (Kennel Club) = ۱۰,۹۵۰ توکن
  • دارندگان میمون جهش‌یافته (Mutant ape) + کنل کلاب (Kennel Club) = ۲,۸۹۸ توکن

۴۷۰میلیون توکن دیگر نیز به خزانه دائو واریز خواهد شد که ۱۱۷میلیون و ۵۰۰هزار واحد از آن در زمان راه‌اندازی عرضه شده‌اند و ۷میلیون و ۳۴۳هزار و ۷۵۰ واحد دیگر در مدت‌ ۴۸ ماه و به‌صورت ماهانه عرضه خواهند شد.

۱۵۰میلیون واحد از این ارز دیجیتال به‌شکل قفل‌شده در اختیار یوگا لبز قرار می‌گیرد و هرماه ۴میلیون و ۱۶۶هزار و ۶۶۶.۶۷ واحد از ایپ کوین‌ها در دسترس خواهند بود. این فرایند قرار است تا ۳۶ ماه ادامه یابد تا تمام ارزهای قفل‌شده درنهایت برای یوگا لبز در دسترس قرار گیرند.

۱۰میلیون ایپ کوین دیگر نیز به بنیاد خیریه جین گودال (Jane Goodall) اهدا می‌شود. این ارزها نیز به‌شکل قفل‌شده هستند و در مدت‌ ۳۶ ماه و هرماه ۲۷۷هزار و ۷۷۷.۷۸ واحد آن در دسترس خواهند بود.

همچنین، ۱۴درصد از توکن‌ها برای مشارکت‌کنندگان و ۸درصد از آن‌ها به‌شکل قفل‌شده در مدت ۱۲ ماه و هرماه معادل ۲میلیون ۲۲۲هزار و ۲۲۲.۲۲ واحد در‌دسترس بنیان‌گذاران بورد ایپ یات کلاب قرار خواهد گرفت.

خرید ایپ کوین

ایپ کوین بیشتر از یک سال است که وارد بازار ارزهای دیجیتال شده و بسیاری از صرافی‌های ایرانی آن را فهرست کرده‌اند. راحت‌ترین روش خرید ایپ کوین خرید آن از صرافی‌های ایرانی است؛ چراکه مانعی برای احراز هویت ندارند و از ریال پشتیبانی می‌کنند.

قابلیت جدید ارزدیجیتال در پیداکردن همه صرافی‌هایی که ایپ کوین را برای خرید موجود دارند به شما کمک می‌کند. این قابلیت همچنین به کاربران کمک می‌کند تا صرافی‌ای که بهترین نرخ خرید و بهترین نرخ فروش را دارد را پیدا کنند.

برای این کار کافی است به صفحه خرید ایپ کوین بروید، گزینه خرید را انتخاب کنید، مقدار را تعیین کنید، و فهرستی از صرافی‌های ایرانی که این کوین را دارند را به‌ترتیب بهترین نرخ خرید مشاهده کنید.

پس از انتخاب یک صرافی، روی گزینه خرید در روبه‌روی نام صرافی کلیک کنید تا به صفحه صرافی منتقل شوید. اگر پیش‌تر در صرافی احراز هویت نکرده‌اید، ابتدا باید مراحل احراز هویت را طی کنید. اگر در صرافی ثبت‌نام و احراز هویت کرده‌اید، مانعی برای استفاده ندارید و می‌توانید در عرض چند دقیقه ایپ کوین بخرید.

ایپ کوین (ApeCoin) چیست؟

فرایند فروش هم دقیقاً به همین شکل است. کافی است گزینه فروش را انتخاب کنید و مقدار را تعیین کنید. خواهید دید که فهرست صرافی‌ها به‌ترتیب بهترین نرخ فروش برایتان مرتب خواهد شد.

جمع‌بندی

بی‌شک باشگاه قایق‌رانی میمون‌های بی‌حوصله و توکن آن به یکی از ارزهای محبوب این روزها تبدیل شده است. بسیاری از نام‌های مطرح اکنون صاحب یکی از این دارایی‌های دیجیتال هستند. بورد ایپ یات کلاب و مجموعه‌ NFTهای مرتبط با آن به یکی از موضوعات بحث‌بر‌انگیز دنیای ارزهای دیجیتال در سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ تبدیل شده است و ظاهراً قرار نیست این تب‌وتاب به این زودی‌ها فروکش کند.

موضوعی که تیم سازنده این توکن‌های غیرمثلی چند ماه پیش به آن اشاره کرد، ایجاد ارز دیجیتال بومی (ایپ کوین) برای نیروبخشیدن به کل اکوسیستم بورد ایپ بود. این اتفاق مدتی است که به واقعیت تبدیل شده است.

در این مقاله، گفتیم که دائو ایپ کوین مسئول کنترل و اداره این ارز دیجیتال است و بنیاد ایپ نیز آن را پشتیبانی می‌کند. دارندگان ایپ کوین می‌توانند درباره پیشنهادهای حاکمیتی رأی دهند و به ویژگی‌های انحصاری اکوسیستم ایپ مانند بازی‌ها و رویدادها و خدمات گوناگون دسترسی داشته باشند. در‌ عین حال، یوگا لبز، خالق مجموعه‌ NFTهای محبوب بورد ایپ یات کلاب، ایپ کوین را به‌عنوان توکن اصلی برای همه محصولات و خدمات جدیدش پذیرفته است.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

2 دیدگاه
داش سعید
داش سعید
2 سال قبل

تست 2

mahdyar
mahdyar
2 سال قبل

مطلب خوب و آموزنده بود.
فقط چند تا سوال:
1- چرا همه کسانی که این توکنها رو می سازند در کشورهایی هستن که قوانین پولشویی رو رعایت نمی کنن و تحت پیگرد در صورت کلاهبرداری قرار نمی گیرند؟
2- مگه اسم <b>b:" الکسیس "<b> زنانه نیست که یه مرد از تیم هیئت مدیره با نام <b>b:" الکسیس اوهانیان "<b> در اون وجود داره؟