ونزوئلا، سرقت منابع انرژی و دستگیری استخراج کنندگان بیت کوین

ونزوئلا، سرقت منابع انرژی و دستگیری استخراج کنندگان بیت کوین

به گزارش خبرگزاری فرانسه (AFP)، ونزوئلا با وجود تورم شدید هنوز گزینه مطلوبی جهت استخراج  ارزهای رمزگذاری شده معروف جهان محسوب می شود. هر چند سارقان انرژی یا حتی اخاذان بیت کوین بلافاصله توسط پلیس دستگیر می شوند.

واقعیتِ تلخِ ونزوئلا

بولیوار، پول ملی ونزوئلا، همه چیز را از بین برده. دولتِ وابسته به نفت که تصور می کرد می تواند یکی از رهبران اقتصادی منطقه باشد، با اکتشاف ذخایر گاز طبیعی جدید ایالات متحده و سایر مناطق به انتهایی ترین نقطه بازار سقوط کرد.
این دولت که به وعده های از گهواره تا گور خود مشهور می باشد، مجبور شد به قراردادهای خدمات اجتماعی که طی دوران تحولات سیاسی خود و در زمان فوت هوگو چاوز، رهبر کاریزماتیک خویش، منعقد نموده بود، بازنگری کند و فضای پر تنشی از خود به جا بگذارد.
در حال حاضر صندوق بین المللی پول (IMF) اعلام کرده که تنها در سال جاری این کشور با نرخ تورم هفتصد درصد روبرو بوده است. به گفته نشریه لوس آنجلس تایمز، این کشور ظاهرا قادر نیست نیازهای خود را تامین سازد و به نقل از نشریه الجزیره سیاست در ونزوئلا تحت نزاع و اتهامات متقابل همچنان به بن بست خورده است.
به نظر نمی رسد اوضاع این کشور با ورود به سال ۲۰۱۸(۱۳۹۷) چندان رو به بهبود رود. چرا که صندوق بین المللی پول دویست تا سیصد درصد نرخ تورم همراه با کاهش شش درصدی تولید ناخالص داخلی را پیش بینی نموده است.

در نتیجه این مردم ونزوئلا هستند که به مقابله با این مشکل برخواهند خواست.

ونزوئلا، سرقت منابع انرژی و دستگیری استخراج کنندگان بیت کوینبیت کوین بارقه ای از امید

الکس واسکوف(Alex Vasquez) از خبر گزاری فرانسه گزارش می دهد که سرتاسر جهان از این مسئله آگاه است که استخراج بیت کوین در حال حاضر بخش رو به رشدی از فعالیت های زیرزمینی ونزوئلا جهت گریز از تاثیرات بسیار نامطلوب فلج اقتصادی، بحران سیاسی و افزایش تورم محسوب می گردد.
یک منبع ناشناس در خصوص ماینینگ بیت کوین چنین برآورد نموده که:

“این ماشین آلات می توانند ۸۰۰ دلار (بیش از ۲۶ میلیون بولیوار و ۳میلیون و دویست هزار تومان) طی یک ماه سود دهی داشته باشند.”

یک مشاور ماینینگ محلی هم در این خصوص اظهار داشت:

“هر شخصی که با بولیوار اقدام به خرید بیت کوین نماید، با افزایش قیمت بیت کوین به ازای دلار و جلوگیری از تورم و تنها با این راهکار نبوغ آمیز میتواند کسب منفعت کند.

این مقاله به این نکته اشاره دارد که  همه این موارد به این دلیل است که دولت تنها به بخش های غیر خصوصی یارانه می دهد و ونزوئلا از لحاظ استخراج بیت کوین نقطه کانونی محسوب می شود چرا که نیروی برقی که مورد استفاده قرار می گیرد، تقریبا در این کشور رایگان است.

گمانه زنی ها مبنی بر این است که چیزی در حدود ۱۰۰،۰۰۰ ونزوئلایی در ماین کردن بیت کوین بدین شکل یا اشکال دیگر مشارکت دارند و این چنان فراگیر شده است که حتی سازمان امنیت دولتی بنام سرویس اطلاعات ملی بولیواری(SEBIN) افزایش مصرف انرژی را که ممکن است در اثر استخراج باشد، مورد بازخواست و بازجویی قرار می دهد.

ماینر ها جهت ممانعت از رد یابی این سازمان، خانه های افراد و ساختمان های اداری و غیره محفظه هایی را در اینجا و آنجا قرار داده اند. یورش ناگهانی این سازمان به خانه ها اتفاقی معمولی و عادی به نظر می رسد.

ونزوئلا، سرقت منابع انرژی و دستگیری استخراج کنندگان بیت کوین

وکیل عیسی الیاروس(Jesus Ollarves) در این خصوص اظهار داشت:

“در حالی ماین نمودن بیت کوین در ونزوئلا امری قانونی می باشد که هیچ قانونی در رابطه با ارزهای رمزگذاری شده وجود ندارد و خبرگزاری فرانسه(AFP) در این خصوص هشدار داد افرادیکه اقدام به ماین نمودن ارزهای رمزگذاری شده نمایند، اغلب به جرم سرقت انرژی توسط پلیس دستگیر می شوند.

آقای وسکوئز در تفسیر دش کاراکاس ایگینیا آلکالا(Dash Caracas’ Eugenia Alcala) می نویسد:

“موضوع فراتر از این است. بسیاری از تلاشهایی که در خصوص ماینینگ و خرید و فروش بیت کوین صورت گرفته با هدف “خرید دارو و غذا” می باشد.”

با این اوضاع وخیم اقتصادی جای تعجب ندارد که بسیاری از ونزوئلایی ها از قابلیت های بیت کوین استفاده کنند تا رفاه خود را تامین کنند.

 

 

فکر می کنید بیت کوین و بلاکچین برای افرادی که در میان مبارزات اقتصادی و سیاسی فعال هستند راه انقلابی خواهد بود؟ موقعیت کنونی ونزوئلا و تصمیم مردم آن در محافظت در دارایی خود چه پیامی به ملت های مشابه دیگر در دنیا خواهد داشت؟ ما را از نظرات خود در این مورد آگاه کنید

 

منبع: news.bitcoin
ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه