نگاهی به توییتر بعد از هاوینگ بیت کوین؛ دیدگاه‌ها صعودی است

نگاهی به توییتر بعد از هاوینگ بیت کوین؛ دیدگاه‌ها صعودی است

سومین هاوینگ بیت کوین نیز با موفقیت انجام شد و همانطور که انتظار می‌رفت، واکنش قیمت به این رویداد مهم چندان قابل‌توجه نبود؛ این در حالی است که داده‌های جدید نشان می‌دهد که فضای حاکم بر جامعه توییتری ارزهای دیجیتال صعودی و مثبت است.

به گزارش کوین تلگراف، در سه ساعت منتهی به استخراج بلاک شماره ۶۳۰,۰۰۰‌، قیمت بیت کوین پنج تا هفت درصد در هر دو جهت (صعودی و نزولی) نوسان داشت.

بامداد روز هاوینگ، پادشاه ارز‌های دیجیتال به سرعت از ۸,۴۷۵ دلار به ۹,۱۶۸ دلار رسید و رشدی ۸ درصدی را رقم زد. ولی این روند با سقوط قیمت به زیر حمایت ۸,۷۵۰ دلار فوراً به پایان رسید.

نکته‌ی جالب‌تر اینجاست که هم‌زمان با استخراج آخرین بلاک (بلاک شماره ۶۲۹,۹۹۹) توسط استخر استخراج f2pool، این استخر پیام زیر را در آخرین بلاک قرار داد:

نیویورک تایمز، ۹ آوریل ۲۰۲۰، با تزریق ۲.۳ تریلیون دلار، برنامه‌های نجات فدرال [رزرو] بسیار فراتر از سال ۲۰۰۸ است.

این عبارت هوشمندانه به پیامی که ساتوشی ناکاموتو در بلاک جنسیس بیت کوین در سال ۲۰۰۹ قرار داده بود، شباهت دارد.

پیام ناکاموتو در بلاک جنسیس (اولین بلاک بیت کوین):

مجله تایمز در تاریخ ۳ ژانویه ۲۰۰۹ رئیس خزانه‌داری در آستانه دومین حمایت مالی دولتی از بانک‌ها.

پیام استخر ماینینگ f2pool، به بسته حمایتی ۲.۳ تریلیون دلاری بانک فدرال رزرو که به منظور حمایت از اقتصاد آمریکا در برابر اثرات ناشی از شیوع ویروس کرونا تدوین شده است، اشاره دارد.

در مجموع، رویداد هاوینگ طبق انتظار بسیاری از تحلیل‌گران تازه‌کار و حرفه‌ای که معتقد بودند در این روز شاهد اتفاق خاصی نخواهیم بود، پیش رفت.

بسیاری بر این باور بودند که هاوینگ، پیش از وقوعش بر قیمت تاثیر گذاشته است و پس از آن شاهد تغییرات چندانی در قیمت نخواهیم بود. برخی نیز انتظار داشتند که با توجه به بلا‌تکلیفی اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا، قیمت بیت کوین پس از هاوینگ، جهشی دو یا سه رقمی داشته باشد.

با وجود اینکه پس از هاوینگ شاهد جهشی در قیمت بیت کوین نبودیم، اما توییتر در طول این رویداد بسیار پر جنب‌و‌جوش بود. اطلاعات شرکت تحلیل داده تای (TheTIE) نشان می‌دهد که طی ۲۴ ساعت گذشته، میزان استفاده‌ی کلمات کلیدی «هاوینگ» و «بیت کوین» در توییت‌های حساب‌های فعال در حوزه ارزهای دیجیتال با افزایش چشم‌گیری همراه بوده است.

نگاهی به توییتر بعد از هاوینگ بیت کوین: دیدگاه‌ها صعودی است
نمودار ۲۴ ساعته کلمات توییتر

هر چه به هاوینگ نزدیک‌تر می‌شدیم، سلطه توییت‌های مرتبط با بیت کوین نیز بیشتر می‌شد. تا جایی که شاهد رسیدن آن به رکورد خود در شش ماه اخیر بودیم. سلطه توییت‌های مربوط به بیت کوین، تعداد توییت‌های مرتبط با بیت کوینی را محاسبه می‌کند که یک حساب کاربری در طول یک روز منتشر می‌کند.

نگاهی به توییتر بعد از هاوینگ بیت کوین: دیدگاه‌ها صعودی است
سلطه توییت‌های مرتبط با بیت کوین در شش ماه اخیر

میزان شاخص احساسات روزانه‌ی بیت کوین و حجم توییت‌هایی با مضمون بیت کوین و هاوینگ نیز با افزایش همراه بوده است.

نگاهی به توییتر بعد از هاوینگ بیت کوین: دیدگاه‌ها صعودی است
میزان شاخص احساسات روزانه‌ی بازار بیت کوین نسبت به ارزش بازار طی یک هفته گذشته

به گفته‌ی جاشوآ فرانک (Joshua Frank) یکی از بنیان‌گذاران شرکت تای:

شاخص احساسات روزانه و حجم توییت‌های امروز نشان می‌دهد که در روز سومین هاوینگ، گفتگو‌ها راجع به بیت کوین نزدیک به ۷۲ درصد (نسبت به میانگین متحرک ۳۰ روزه (MA30)) افزایش یافته است و برای اولین بار از ژوئن ۲۰۱۹ (خرداد ۹۸) تا به حال، توییت‌های روزانه مربوط به بیت کوین، از مرز ۵۰٬۰۰۰ توییت گذشت.

در یک ماه منتهی به هاوینگ، این رویداد، محور اصلی توییت‌ها بوده و به پر‌استفاده‌ترین کلمه در گفت‌و‌گو‌های توییتری مربوط به بیت کوین تبدیل شده است. با وجود افت قیمت بیت کوین، ۵۱ درصد توییت‌های مربوط به هاوینگ، محتوایی مثبت داشته‌اند. در عین حال، میزان شاخص احساسات روزانه نیز نسبت به دو روز گذشته (که در کمترین میزان ماهانه‌ی خود به سر می‌برد) به سرعت دو برابر شد.

نگاهی به توییتر بعد از هاوینگ بیت کوین: دیدگاه‌ها صعودی است
درصد بازده سال جاری دارایی‌های کلان

علی‌رغم نوسانات ضعیف بیت کوین، این دارایی دیجیتال هنوز هم برترین دارایی از نظر عملکرد از آغاز سال تا‌کنون به شمار می‌رود و در این زمینه، از بازار‌های سنتی و بازارهای کالایی پیشی گرفته است.

بیت کوین در حال حاضر نرخ تورم پایین‌تری نسبت به طلا دارد؛ اما چارلز ادواردز (Charles Edwards)، مدیر سرمایه‌های دیجیتال، در توییتی هشدار می‌دهد:

این [هاوینگ]، بی‌رحم‌ترین هاوینگ تاریخ است. هزینه تولید [بیت کوین] با رسیدن به ۱۴,۰۰۰ دلار دو برابر می‌شود. ۷۰ درصد بالاتر از قیمت فعلی. در هاوینگ قبلی، قیمت ۱۰ درصد کمتر از هزینه تولید بود و قیمت و هش ریت با کاهشی ۲۰ درصدی روبه‌رو شد. بدون وجود ترس از عقب افتادن (FOMO)، انتظار می‌رود فروش ماینرهای بزرگ بیش از ۳۰ درصد باشد.

از آنجا که تمام نگاه‌ها معطوف به رویداد هاوینگ بیت کوین بود، آلت کوین‌ها عملکردی ضعیف داشتند. اتریوم ۱.۹۵ درصد، ریپل ۲.۴۷ درصد و تزوس ۴.۸۰ درصد کاهش را تجربه کردند. این ارزها در زمان نگارش این مطلب تا حد زیادی قیمت‌شان را احیا کرده‌اند.

ارزش کل بازار ارز‌های دیجیتال ۲۳۶ میلیارد دلار است و از این میان، بیت کوین سهم ۶۶ درصدی دارد و همچنان سلطه خود را بر بازار حفظ کرده است.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

2 دیدگاه
کاوه
کاوه
4 سال قبل

جایی هست که تتر رو به دلار کاغذی تبدیل کرد؟

کاوه
کاوه
4 سال قبل

سلام
برای تبدیل بیت کوین به ارز فیات فقط باید تتر خرید ؟