۱۰ رویداد مهم حوزه بلاک چین و ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۰

۱۰ رویداد مهم حوزه بلاک چین و ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۰

در سال ۲۰۲۰ شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران نهادی که در بحبوحه شیوع ویروس کرونا به‌دنبال ابزاری جایگزین برای ذخیره ارزش بودند، باعث شدند تا بازار ارزهای دیجیتال در سال جاری به سقف‌های تاریخی جدیدی دست پیدا کند.

همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ در سال ۲۰۲۰ در صدر اخبار رسانه‌های جهان بود و بخش‌های گوناگون جوامع از سلامت، اقتصاد و سیاست گرفته تا تجارت و حتی عدالت اجتماعی را دستخوش تغییرات زیادی کرد؛ در این میان، حوزه ارزهای دیجیتال و صنعت بلاک چین نیز از دامنه تأثیرات گریزناپذیر همه‌گیری در امان نماند. این مسئله وقتی تشدید شد که کشورها برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، سیاست‌های قرنطینه و فاصله‌گذاری اجتماعی را در دستور کار خود قرار دادند و برای حفظ حداقل‌های اقتصادی و معیشتی مردم، دست به تصویب بسته‌های محرک اقتصادی زدند.

این سلسله اقدامات اگرچه اجتناب‌ناپذیر بود، اما سایه سنگین تورم را دوباره بر سر اقتصاد جهانی افکند و باعث شد که بسیاری از سرمایه‌گذاران و مؤسسات سنتی برای در امان ماندن از اثرات تورم، نیم‌نگاهی هم به ارزهای دیجیتال (و در صدر آنها بیت کوین) داشته باشند.

در تاریخ ۱۱ مارس (اسفند ۹۸)، هم‌زمان با روزهای آغازین شیوع ویروس کرونا، بیت کوین هم مانند تمامی بازارهای جهانی با افت شدیدی مواجه شد، اما تا پایان سال ۲۰۲۰ به رشد صعودی خود ادامه داد و تمام رکوردهای پیشین خود را هم پشت‌سر گذاشت. با این مقدمه، به سراغ مقاله‌ای از وب‌سایت کوین‌ تلگراف رفته‌ایم تا ۱۰ رویداد برتر دنیای بلاک چین و ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۰ را با هم مرور کنیم. با ما همراه باشید.

اوج‌گیری قیمت بیت کوین و شکستن سقف‌های تاریخی

۱۰ رویداد برتر حوزه بلاک چین و ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۰

دیرپاترین و رایج‌ترین ارز دیجیتال جهان یعنی بیت کوین، با برجای گذاشتن رکوردهای تازه‌، سقف تاریخی جدیدی را در سال ۲۰۲۰ ثبت کرد. ارزش بازار این ارز دیجیتال در روزهای پایانی سال ۲۰۲۰ از مرز ۵۰۰ میلیارد دلار نیز عبور کرد و به این ترتیب توانست دو ابرشرکت بازارهای مالی جهان یعنی ویزا و برکشایر هاتاوی (Berkshire Hathaway) را پشت‌سر بگذارد. اکنون در ماه نخست سال میلادی ۲۰۲۱ بهای این ارز دیجیتال، از آستانه ۴۰ هزار دلار نیز عبور کرده و پس از اصلاح قیمت، در محدوده ۳۴٬۰۰۰ تا ۳۵٬۰۰۰ دلار نوسان می‌کند.

نباید از این نکته غافل شد که رکوردشکنی بیت کوین در سال ۲۰۱۷ و ثبت قیمت ۱۹٬۸۵۰ دلاری، بیش از همه، ناشی از عملکرد سرمایه‌گذاران خرد آسیایی بود که تازه با مقوله بیت کوین و ارزهای دیجیتال آشنا شده بودند. در سال ۲۰۲۰ اما جهش قیمت بیش از هر چیزی، مدیون سرمایه‌گذاران کارکشته‌ای بود که هر از چند گاهی بخشی از سرمایه خود را به خرید این ارز دیجیتال اختصاص می‌دادند و حتی آن‌طور که پیش‌تر نیویورک تایمز نوشت، بیت کوین‌های خریداری‌شده خود را با هدف ذخیره بلندمدت، خارج از صرافی‌ها نگهداری می‌کنند.

برندون مینتز (Brandon Mintz)، مدیرعامل شرکت بیت کوین دیپات (Bitcoin Depot) پیش‌تر در مصاحبه با رسانه‌ها گفته بود:

خبرهای جدید، حاکی از پذیرش گسترده بیت کوین از سوی سرمایه‌گذاران نهادی است.

گفتنی است در سال ۲۰۲۰، شرکت‌های سرشناسی همچون مایکرواستراتژی (MicroStrategy)، اسکوئر (Square)، پائول تودور جونز (Paul Tudor Jones)، گوگنهایم اینوستورز (Guggenheim Investors) و حتی شرکت بیمه مشهور مس‌میوچوال (MassMutual) از جمله نهادهایی بودند که دست به خرید مقادیر هنگفتی از بیت کوین زدند. اسکات ماینرد (Scott Minerd)، مدیرعامل گوگنهایم اینوستورز پیش‌تر طی مصاحبه‌ای گفته است:

در حال حاضر، میلیاردرها و شرکت‌ها بیش از سرمایه‌گذاران خرده‌پا کنترل بازار را برعهده دارند.

شکوفایی حوزه امور مالی غیرمتمرکز

۱۰ رویداد برتر حوزه بلاک چین و ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۰

دا هونگفِی (Da Hongfei)، هم‌بنیان‌گذار پلتفرم «شبکه اقتصاد هوشمند (NEO)» پیش‌تر طی یادداشتی نوشته بود:

بدون هیچ تردیدی می‌توان ادعا کرد که سال ۲۰۲۰، سال امور مالی غیرمتمرکز بود.

با نگاهی به آمار و ارقام عملکرد حوزه دیفای (DeFi) می‌توان به درستی نظر هونگفی پی برد. ارزش کل سرمایه‌های قفل‌شده در حوزه دیفای، در آخرین روز سال ۲۰۲۰ به ۱۵ میلیارد دلار رسیده بود، حال آنکه این عدد در ابتدای سال ۲۰۲۰ چیزی در حدود ۶۵۸ میلیون دلار بود.

در سال ۲۰۲۰، اصطلاح تازه‌ای تحت عنوان کشت سود (Yield Farming) به ادبیات حوزه ارزهای دیجیتال اضافه شد. در این روش هر کاربر در ازای سهام‌گذاری بیت کوین‌ها یا اترهای خود (به‌عنوان وثیقه) در یک مؤسسه دیفای، می‌تواند یک توکن حاکمیتی دریافت کند و به واسطه آن در مورد تمامی تغییرات پیشنهادی در پروتکل دیفای مربوطه رأی داده و بحث و اعمال‌نظر کند.

در سال ۲۰۲۰ خریداری و نگهداری این توکن‌ها سود سرشاری را نصیب مالکان آنها کرد. از جمله این توکن‌ها می‌توان به توکن COMP پروتکل کامپاند (Compound) اشاره کرد که هم‌زمان با عرضه در صرافی کوین بیس، با رشدی خیره‌کننده مواجه شد و قیمت آن از ۶۱ دلار در ۱۸ ژوئن، به ۳۸۲ دلار در ۲۱ ژوئن ۲۰۲۰ رسید. این توکن در نهایت سال ۲۰۲۰ میلادی را با قیمت ۱۴۸ دلار به پایان رساند.

بیشتر بخوانید: فارمینگ در DeFi؛ سودهای نجومی در بلاک چین اتریوم؟

جوزف آتینیزه (Giuseppe Ateniese)، عضو هیئت علمی مؤسسه فناوری استیونز (Stevens Institute of Technology) پیش‌تر طی مصاحبه‌ای با کوین‌ تلگراف گفته بود که دیفای قواعد بازی را در دنیای ارزهای دیجیتال تغییر خواهد داد. او معتقد است:

به کمک اپلیکیشن‌های حوزه دیفای، دیگر در چرخه خدمات مالی، نه به انسان نیازی خواهیم داشت، نه سرور و نه هیچ نهاد متمرکز دیگری. هیچ‌ نوع سوگیری نیز برای ارائه خدمات در این حوزه وجود نخواهد داشت.

آتینیزه در ادامه می‌افزاید:

استفاده از خدمات اپ‌های دیفای، مانند دریافت وام خرید خودرو از بانک نیست که در صورت کوتاهی در بازپرداخت اقساط، بانک‌ را وارد فرایند پردردسر تصاحب خودرو کند. در حوزه دیفای دارایی‌های از جنس دیجیتال هستند و از طریق قراردادهای هوشمند قفل یا سپرده‌گذاری می‌شوند. برای مثال اگر من وامی گرفته باشم و نتوانم آن را پس دهم، دارایی دیجیتالی که به‌عنوان وثیقه نزد قرارداد هوشمند سپرده‌ام، از سوی نهاد وام‌دهنده ضبط می‌شود و دیگر کاری از دستم ساخته نیست.

ورود پی‌پال به دنیای ارزهای دیجیتال

۱۰ رویداد برتر حوزه بلاک چین و ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۰

۱۲ سال طول کشید تا بیت کوین بتواند به ۱۰۰ میلیون کاربر دست پیدا کند. اما پس از آنکه پی‌پال، غول حوزه پرداخت، اعلام کرد که درصدد افزودن امکان خرید‌و‌فروش و نگهداری ارزهای دیجیتالی همچون بیت کوین، اتر، بیت کوین کش (BCH) و لایت کوین (LTC) برای کاربران خود است، در عرض کم‌تر از یک ماه، بیت کوین توانست به پایگاه کاربری ۳۰۰ میلیونی پی‌پال نیز دست پیدا کند.

پیش‌تر در ماه نوامبر، هم‌زمان با اعلام خبر ورود پی‌پال به حوزه ارزهای دیجیتال، صندوق سرمایه‌گذاری پانترا کپیتال (Pantera Capital) اعلام کرد که این خبر می‌تواند تأثیر شگرفی بر بازار داشته باشد. این مؤسسه سرمایه‌گذاری در گزارش‌های ماهانه خود آورده بود:

طی چهار هفته‌ای که از اعلام خبر ورود پی‌پال به بازار ارزهای دیجیتال گذشت، این غول پرداخت ۷۰ درصد از بیت کوین‌های تازه عرضه‌شده را خریداری کرده است.

پانترا کپیتال در گزارش دیگری نیز خبر داد:

در حالی که هنوز دو ماه از ورود پی‌پال به بازار ارزهای دیجیتال گذشته، این شرکت تمامی بیت کوین‌های تازه‌ عرضه‌شده را خریداری کرده است.

عبور از سومین هاوینگ بیت کوین

۱۰ رویداد برتر حوزه بلاک چین و ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۰

همان ‌طور که می‌دانید بیت کوین هر چهار سال یک‌بار رویدادی به نام هاوینگ (halving) را تجربه می‌کند. در این رویداد که برای محدود‌کردن نرخ عرضه بیت کوین طراحی شده، پاداش استخراج هر بلاک شبکه بیت کوین نصف می‌شود.

به گواه داده‌های تاریخی، این رویداد می‌تواند به افزایش چشم‌گیر بهای بیت کوین بینجامد. اگر بیت کوین را همانند یک شرکت در نظر بگیریم، رخ دادن هاوینگ به این معناست که هر چهار سال یک‌بار به کارکنان شرکت بگوییم که حقوقشان نصف می‌شود. این کارکنان همان ماینرها هستند و این حقوق همان پاداش استخراج بلاک‌ها.

پیش‌تر در ماه مه، سومین هاوینگ بیت کوین اتفاق افتاد و طی آن پاداش استخراج هر بلاک شبکه بیت کوین از ۱۲.۵ بیت کوین به ۶.۲۵ بیت کوین کاهش یافت. این اتفاق بدون هیچ مشکلی روی داد و آن‌طور که ادعا می‌شد، منجر به خروج گسترده ماینرها یا سقوط توان پردازشی (هش ریت) شبکه بیت کوین نشد. نکته جالب‌توجه آنکه اکنون با گذشت هفت ماه پس از این رویداد، بیت کوین با رشدی چشمگیر، به بهایی بیش از ۴ برابر قیمت پیش از هاوینگ (۸٬۵۶۶ دلار در تاریخ ۱۱ مه) دادوستد می‌شود.

آزمایش ارز دیجیتال ملی چین و راه‌اندازی اولین ارز دیجیتال ملی در باهاما

۱۰ رویداد برتر حوزه بلاک چین و ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۰

رقابت‌ها برای عرضه نخستین ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) در سال ۲۰۲۰ به اوج خود رسید. در همین راستا، چین در ماه اوت اعلام کرد که فاز آزمایشی پروژه یوان دیجیتال را در چهار شهر شانگهای، پکن، گوانگژو و هنگ‌کنگ کلید می‌زند. این چهار منطقه در مجموع بیش از ۴۰۰ میلیون جمعیت دارند که تقریباً برابر با ۲۹ درصد از کل جمعیت چین است.

بسیاری پیش‌بینی کردند که در سال ۲۰۲۰ پروژه ارز دیجیتال پرداخت الکترونیک چین یا DCEP به‌طور کامل راه‌اندازی می‌شود، اما در ادامه اختلاف‌‌نظرهایی درباره اهمیت این پروژه بروز کرد. سؤال اینجاست که آیا یوان دیجیتال می‌تواند به سلطه دلار بر بازارهای جهانی خاتمه داده و جایگزین این ارز ذخیره جهانی شود؟ پیش‌تر نشریه فایننشال تایمز (Financial Times) در مقاله‌ای با اشاره به این مسئله نوشته بود که توسعه سریع ارز دیجیتال ملی چین می‌تواند نظام پولی جهانی را به چالش بکشد.

این در حالی است که پیش‌تر در ماه اکتبر، جروم پاول (Jerome Powell)، رئیس فدرال رزرو اعلام کرد، ارزهای دیجیتال ملی هنوز با معضلاتی مانند پیش‌گیری از کلاهبرداری یا حملات سایبری دست‌به‌گریبانند و بر همین اساس، راه‌اندازی و عرضه آنها در مقیاس وسیع، امری غیرمسئولانه است.

در هر حال، چین، نخستین کشوری نخواهد بود که اقدام به راه‌اندازی ارز دیجیتال ملی می‌کند؛ بلکه این افتخار برای اولین بار نصیب کشور باهاما شد؛ مجمع‌الجزایری کوچک در اقیانوس اطلس که در تاریخ ۲۰ اکتبر ۲۰۲۰ نامش به‌دلیل عرضه رسمی نخستین ارز دیجیتال ملی جهان بر سر زبان‌ها افتاد. این ارز دیجیتال که سند دلار (Sand Dollar) نام گرفت، روی یک پلتفرم بلاک چینی توسعه داده شده است.

گام بلند مایکرواستراتژی برای خرید بیت کوین

۱۰ رویداد برتر حوزه بلاک چین و ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۰

سال ۲۰۲۰ را می‌توان سال ورود شرکت‌های سهامی عام و سرمایه‌گذاران نهادی به بازار ارزهای دیجیتال دانست. اما شاید هیچ شرکتی به‌اندازه مایکرواستراتژی (MicroStrategy) از خرید بیت کوین استقبال نکرده باشد؛ شرکتی که در حوزه هوش تجاری فعال است و سهام آن در بورس نزدک دادوستد می‌شود. طبق اعلامیه مایکرواستراتژی، این شرکت علاوه بر خریداری ۲۵۰ میلیون دلار بیت کوین تا ماه اوت، این ارز دیجیتال را به‌ ذخیره اصلی خزانه شرکتی خود تبدیل کرده است.

پیش‌تر نیز مایکل سیلور (Michael Saylor)، مدیرعامل مایکرواستراتژی توضیح داد:

اقدام دولت‌ها برای تصویب بسته‌های محرک اقتصادی با هدف مقابله با اثرات اقتصادی منفی شیوع ویروس کرونا، می‌تواند تأثیرات تورمی اجتناب‌ناپذیری بر ارزهای فیات و دیگر دارایی‌های متعارفی بگذارد که معمولاً به‌عنوان ذخایر خزانه‌های شرکتی نگهداری می‌شوند.

سیلور همچنین یادآور شد:

در دنیای جدید، بیت کوین یک ذخیره ارزش قابل اعتماد است و پتانسیل رشد آن در بلندمدت، بسیار بیشتر از ذخایر پول نقد خواهد بود.

گفتنی است که مایکرواستراتژی در سال ۲۰۲۰ چندین بار اقدام به خرید بیت کوین کرد و در روزهای پایانی این سال نیز ۶۵۰ میلیون دلار حاصل از فروش اوراق بهادار را به خرید بیت کوین‌های بیشتر اختصاص داد. این شرکت تا تاریخ ۲۱ دسامبر ۲۰۲۰ درمجموع ۷۰٬۴۷۰ بیت کوین را به قیمت متوسط ۱۵٬۹۶۴ دلار (به ازای هر بیت کوین) خریداری کرد. نشریه وال استریت ژورنال با ابراز تعجب شدید از تبدیل سرمایه عظیم مایکرواستراتژی، در مقاله‌ای کنایه‌آمیز نوشت:

مایکرواستراتژی یک شرکت سهامی عام است یا یک صندوق پوششی؟

کوین بیس در صف ورود به بازار سهام

۱۰ رویداد برتر حوزه بلاک چین و ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۰

در دسامبر ۲۰۲۰، صرافی آمریکایی کوین بیس اعلام کرد که درصدد ورود به بورس اوراق بهادار ایالات متحده و عرضه عمومی سهام خود به‌عنوان نخستین شرکت فعال در حوزه ارزهای دیجیتال است. بنا بر تحقیقات شرکت مساری (Messari)، کوین بیس با بیش از ۳۵ میلیون مشتری در سرتاسر خاک آمریکا، در صورت نهایی‌شدن عرضه اولیه، تا ۲۸ میلیارد دلار ارزش‌گذاری خواهد شد.

ولادیمیر ویشنفسکی (Vladimir Vishnevskiy)، مدیر و بنیان‌گذار شرکت مدیریت دارایی گات‌هارد فاند منیجمنت (Gotthard Fund Management) مستقر در سوئیس، پیش‌تر در مصاحبه با رسانه‌ها گفته بود:

ورود کوین بیس به بازار سهام، رویداد بسیار بزرگی است. این اتفاق، معیاری برای سنجش میزان آمادگی شرکت‌ها، برای ارزش‌گذاری و سرمایه‌گذاری در شرکت‌های فعال در حوزه ارزهای دیجیتال خواهد بود.

مجله فورچون (Fortune) در سرمقاله‌ای که به این موضوع اختصاص داده بود نوشت:

عرضه اولیه سهام کوین بیس، نقطه عطفی برای صنعت ارزهای دیجیتال خواهد بود. با این حال، هنوز معلوم نیست که کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) با درخواست کوین بیس برای ورود به بازار سهام موافقت می‌کند یا نه.

گفتنی است که در سال ۲۰۲۰ اخبار جنجال‌برانگیزی از شرکت کوین بیس به بیرون درز کرد. بخشی از این اخبار، به منع کارمندان کوین بیس از فعالیت سیاسی در فضای کار مربوط می‌شد. در ماه نوامبر نیز نشریه نیویورک تایمز گزارش داد که شماری از کارکنان سیاه‌پوست کوین بیس نسبت به برخی از رفتارهای تبعیض‌آمیز ابراز ناخرسندی کرده‌اند. فارغ از این‌ها، عده‌ای هم ناکارآمدی صرافی کوین بیس را نشانه گرفته‌ و گفته‌اند که این صرافی در زمان نوسانات قیمتی ارزهای دیجیتال با قطع ناگهانی خدمات خود، زیان‌های بسیاری را به کاربرانش تحمیل کرده است.

جان گریفن (John Griffin)، استاد دانشگاه تگزاس اما بر این باور است که صرف اعلام خبر عرضه اولیه سهام کوین بیس، به‌خودی‌خود یک اتفاق شگرف است:

این اتفاق نشان می‌دهد که مسیر کوین بیس برای انطباق با چارچوب‌های مقرراتی، از منظر اقتصادی فرایندی سودآور است.

میخ آخر تلگرام بر تابوت پروژه TON

۱۰ رویداد برتر حوزه بلاک چین و ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۰

در سال ۲۰۲۰ پروژه TON تلگرام دوباره خبرساز شد. پاول دورف (Pavel Durov)، بنیان‌گذار و مدیرعامل تلگرام که یک پیام‌رسان متن‌باز رمزنگاری‌شده با بیش از ۵۰۰ میلیون کاربر (در حال حاضر) است، در بیانیه‌ای به مناسبت اتمام پروژه TON گفت:

گروه تلگرام به‌دنبال ایجاد یک پلتفرم بلاک چین غیرمتمرکز دیگر، همانند بیت کوین و اتریوم بود. با این تفاوت که قرار بود این پلتفرم از لحاظ سرعت و مقیاس‌پذیری عملکرد بهتری داشته باشد.

گفتنی است در نهایت تلگرام در جدال با کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا شکست خورد و در ماه مه فعالیت پروژه TON یا شبکه باز تلگرام را برای همیشه تعطیل کرد.

شرکت تلگرام که در دبی مستقر است، توانسته بود با پیش‌فروش توکن‌های پروژه TON موسوم به گرام (Gram)، بالغ بر ۱.۷ میلیارد دلار سرمایه جذب کند؛ اما در نهایت با مخالفت کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا مواجه شد. این کمیسیون در بیانیه خود مبنی بر تخطی تلگرام از قوانین ایالات متحده، اعلام کرده بود که توکن گرام در حکم اوراق بهادار ثبت‌نشده است؛ ازاین‌رو صدور و توزیع آنها به هر نحوی خلاف قوانین است. این کمیسیون در ادامه، سلسله اقداماتی را برای توقف توزیع توکن گرام در آمریکا و دیگر کشورهای جهان در دستور کار خود قرار داد. گفتنی است یک دادگاه فدرال نیز اعلام کرد که از اقدامات این نهاد نظارتی حمایت خواهد کرد.

دورف پیش‌تر طی یک یادداشت وبلاگی نوشته است:

ما هنوز هم در زمینه فناوری و امورمالی به ایالات متحده وابسته‌ایم. این شرایط احتمالاً در آینده تغییر خواهد کرد. اما امروز ما در یک چرخه مخرب قرار گرفته‌ایم: در جهانی که گرفتار تمرکزگرایی افراطی است، نمی‌‌توانید توازن بیشتری ایجاد کنید و دلیل آن هم همان تمرکزگرایی زیاد است.

گفتنی است که در میان سرمایه‌گذاران پروژه TON تلگرام نام‌های پرآوازه‌ای به چشم می‌خورد که از جمله آنها می‌توان به کلینر پرکینز (Kleiner Perkins) و سکویا کپیتال (Sequoia Capital) اشاره کرد.

تأیید بیت کوین از سوی چهره‌های سرشناس دنیای سرمایه‌گذاری

۱۰ رویداد برتر حوزه بلاک چین و ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۰

تصویب بسته‌های کمک مالی از سوی دولت‌ها برای مقابله با اثرات اقتصادی منفی ناشی از شیوع کرونا، بسیاری از سرمایه‌گذاران را در مورد احتمال بروز تورم نگران کرد. در این میان، شماری از آنها به ارزهای دیجیتال روی آوردند و از این دارایی‌های نوظهور به‌عنوان ابزارهایی مناسب برای ذخیره ارزش یاد کردند. پائول تودور جونز (Paul Tudor Jones)، سرمایه‌گذار مشهور صندوق‌های پوششی، از برجسته‌ترین این افراد است که در ماه مه اعلام کرد بخشی از سبد سرمایه‌گذاری خود را به بیت کوین اختصاص داده است.

جلب حمایت سرمایه‌گذار خوش‌نامی همچون جونز (که پیش‌تر سقوط بازار سهام را در سال ۱۹۸۷ پیش‌بینی کرده بود)، راه را برای ورود سرمایه‌گذاران جریان اصلی به بازار ارزهای دیجیتال هموار کرد. دیوید لوانت (David Lawant)، مدیرعامل بیت‌وایز اسِت منیجمنت (Bitwise Asset Management) پیش‌تر در مصاحبه با رسانه‌ها گفته بود:

اینکه فردی مثل جونز اعلام کند که برای در امان ماندن از اثرات «تورم بزرگ پولی»، بیت کوین را در صدر دارایی‌های صندوق پوششی خود قرار می‌دهد، باعث شده که ریسک سرمایه‌گذاری در بیت کوین برای بسیاری از همتایان او در بازارهای مالی کاهش یابد.

وال استریت ژورنال نیز در همین زمینه نوشته است:

رالی بیت کوین توانست طیف وسیعی از چهره‌های سرشناس را مجذوب خود کند؛ از میلیاردرهای سرشناسی همچون جونز و استنلی دراکن میلر (Stanley Druckenmiller) گرفته تا دیگر معامله‌گرانی که نمی‌خواهند از قافله سرمایه‌گذاری جا بمانند. در‌مجموع مشارکت این افراد باعث شده تا تب خرید بیت کوین داغ‌تر از همیشه شود.

شکایت کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا از ریپل

۱۰ رویداد برتر حوزه بلاک چین و ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۰

در ماه دسامبر ۲۰۲۰، پیش از آنکه کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا خبر شکایت خود از بنیاد ریپل را رسانه‌ای کند، توکن این بنیاد یعنی XRP از نظر ارزش بازار در جایگاه سومین ارز دیجیتال برتر جهان قرار داشت.

گفتنی است کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا تحت هدایت جی کلایتون (Jay Clayton)، شکوائیه‌ای علیه بنیاد ریپل و دو تن از مدیران بلندپایه آن تنظیم و اعلام کرد که ارز دیجیتال XRP، در واقع جزو اوراق بهادار به شمار می‌آید و بنیاد ریپل، بالغ بر ۱.۳ میلیارد دلار سرمایه را از طریق عرضه غیرقانونی اوراق بهادار ثبت نشده جذب کرده است.

تنها در عرض سه روز پس از رسانه‌‌ای شدن شکایت SEC از بنیاد ریپل، بهای توکن XRP با کاهشی ۴۱ درصدی مواجه شد. در حال حاضر هنوز معلوم نیست که آیا ریپل می‌تواند از پس این جدال حقوقی برآید و به حیات خود ادامه دهد یا خیر.

در تاریخ ۲۷ دسامبر ۲۰۲۰، صرافی آمریکایی کوین‌ بیس اعلام کرد که خرید و فروش توکن XRP را به حالت تعلیق درمی‌آورد. در ادامه شماری از دیگر صرافی‌های ارزهای دیجیتال هم اعلام کردند که ریپل را از فهرست معاملاتی خود حذف خواهند کرد. به این ترتیب آینده این ارز دیجیتال، در هاله‌ای از ابهام فرو رفت. در روز ۲۹ دسامبر ۲۰۲۰ نیز گری‌اسکیل اینوستمنت (Grayscale Investments)، بزرگ‌ترین شرکت مدیریت دارایی‌های دیجیتال در جهان، اعلام کرد که بیش از ۹.۱۸ میلیون واحد از توکن‌های XRP خود را در بازار به فروش رسانده است.

بنیاد ریپل اما با محکومیت اقدام SEC اعلام کرد که این نهاد نظارتی، کل صنعت ارزهای دیجیتال را در ایالات متحده موردحمله قرار داده است. برد گارلینگهاوس (Brad Garlinghouse)، مدیرعامل ریپل طی اظهارنظری در واکنش به این اقدام SEC گفت که بنیاد ریپل همچنان به پشتیبانی از مشتریان خود در ایالات متحده و سرتاسر جهان متعهد است.

اتفاقات محتمل در سال ۲۰۲۱

در مجموع، شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران نهادی که در بحبوحه بحران کرونا در پی ابزاری جایگزین برای ذخیره ارزش هستند، باعث می‌شوند که بازار ارزهای دیجیتال سقف‌های تاریخی و رکوردهای قیمتی تازه‌ای را به ثبت برساند. علاوه بر این، نوآوری‌های بلاک چینی در زمینه‌های گوناگون از جمله امور مالی غیرمتمرکز و توسعه ارزهای دیجیتال ملی همچنان ادامه خواهد یافت.

در ایالات متحده نیز کمیسیون بورس و اوراق بهادار همچنان با احتیاط اقدامات خود را علیه گسترش توکن‌های دیجیتال پی می‌گیرد. با استقرار جو بایدن در کاخ سفید و تغییر رئیس SEC می‌توان انتظار داشت که در سال ۲۰۲۱ شاهد شفافیت نظارتی بیشتری در حوزه ارزهای دیجیتال باشیم.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

1 دیدگاه
موسوی
موسوی
۳ سال قبل

سلام خسته نباشید. بسیار عالی بود. دستتون درد نکنه.