حال بد سیستم بانکداری و دلار؛ زمان شکوفایی بیت کوین

حال بد سیستم بانکداری و دلار؛ زمان شکوفایی بیت کوین

برتری بیت کوین دیر یا زود برای همگان آشکار خواهد شد. زمان هم به نفع بیت کوین پیش می‌رود.

این جمله مقدمه‌ای کوتاه برای مقاله‌ای است که آقای سیلوین سورل (Sylvain Saurel) نگاشته و در وبسایت مدیوم منتشر کرده است. آقای سورل در این مقاله به بررسی دلایل فروپاشی بازارهای مالی می‌پردازد و چشم‌انداز آینده سیستم بانکی را ترسناک می‌داند. او بر این باور است که همه باید دیر یا زود، برتری بیت کوین را نسبت به نظام مالی کنونی بپذیرند.

سال‌ها بعد از رکود اقتصادی ۲۰۰۸، حالا بحران اقتصادی دیگری پیش‌روی ما در حال شکل گرفتن است. این رویداد اجتناب‌ناپذیر بود و مسلما دیر یا زود اتفاق می‌افتاد، با این حال بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ هم مزید بر علت شد. برخلاف باور معامله‌گران وال استریت و بازار سهام، رشد نامحدود بازارهای مالی توهمی بیش نبود.

این رشد نامحدود هیچ‌وقت توجیه منطقی نداشت؛ زیرا هرگز بر اساس چیزی که ملموس باشد بنا نشده بود. دلیل ثبات قیمت‌ها در بازار سهام این است که از بیش از ده سال پیش تاکنون، این بازارها دستکاری شده‌اند. بانک مرکزی با سیاست‌هایش از یک سو و شرکت‌هایی که هر از گاهی سهام شرکت خودشان را در حجم زیاد خریداری می‌کنند از سویی دیگر، همواره در این سال‌ها بازار را دستکاری کرده‌اند تا ثبات آن را حفظ کنند.

ارزش این شرکت‌ها همیشه به شکل مصنوعی افزایش یافته است. به همین دلیل فروپاشی بازار مالی که در حال حاضر شاهد آن هستیم، کاملا منطقی است. درست است که شیوع ویروس همه‌گیر جدید هم عاملی برای تحریک آن شد، اما سقوط وال استریت به خاطر ویروس کرونا نبود. هر چند بعضی‌ها به زور می‌خواهند این را به ما بقبولانند.

سیستم کنونی بر پایه‌هایی سست و لرزان بنا شده است

بازارهای مالی و در مقیاس گسترده‌تر، کل نظام پولی و مالی، بر پایه‌هایی سست و ضعیف بنا شده‌اند. فدرال رزرو که تلاش می‌کند به هر قیمتی این سیستم را حفظ کند، با تصمیمات اخیر خود یک بار دیگر این واقعیت را نشان داد که دلار آمریکا پشتوانه‌ای ملموس ندارد.

در مارس ۲۰۲۰ (اسفند ۹۹) شاهد بودیم که چطور در عرض یک ماه، فدرال رزرو توانست نرخ بهره بانکی را تا ۱۵۰ واحد کاهش دهد و به صفر برساند. کاری که تا پیش از این، نوعی تابو به شمار می‌رفت.

با این حال، این بانک ظاهرا دیگر هیچ تابویی را نمی‌شناسد. در ۲۳ مارس ۲۰۲۰ (۴ فروردین ۹۹)، فدرال رزرو تصمیم گرفت برنامه «تسهیل کمّی نامحدود» را عملی کند. همان‌طور که می‌دانید تسهیل کمّی، به سیاست وام‌دهی با بهره بسیار کم و به تعداد بسیار زیاد (تقریبا نامحدود) از جانب بانک در ازای وثیقه یا ضامن گفته می‌شود.

نیل کاشکاری (Neel Kashkari) هم که رییس بانک فدرال رزرو در میناپولیس (Minneapolis) است، با افتخار اعلام کرد که این بانک، ذخایر نامحدودی از دلار آمریکا را در اختیار دارد:

مقدار نامحدودی پول نقد در فدرال رزرو وجود دارد. ما برای اطمینان از اینکه در سیستم بانکی کشور به اندازه کافی پول نقد وجود دارد، هر کاری که لازم باشد انجام خواهیم داد.

نتیجه این اقدام، تزریق حداقل ۶ تریلیون دلار نقدینگی به سیستم بانکی بود. احتمالا حالا درک می‌کنید که چرا می‌گوییم آنها می‌خواهند این سیستم را به هر قیمتی شده حفظ کنند.

دیگر چاره‌ای جز بیت کوین نداریم

تزریق این حجم از نقدینگی به سیستم ارز فیات، دیگر چاره‌ای جز بیت کوین برای ما باقی نمی‌گذارد؛ زیرا چنین اقدامی قطعا ارزش دلار آمریکا را به شدت کاهش خواهد داد.

البته این تورم فقط مختص ایالات متحده نخواهد بود و به کشورهای دیگر هم سرایت خواهد کرد، چرا که بانک‌های مرکزی سایر کشورها هم چاره‌ای ندارند جز اینکه سیاست‌های خود را با تصمیمات فدرال رزرو تطبیق دهند. در هفته اول آوریل (اواخر فروردین)، فدرال رزرو اعلام کرد قصد دارد موجودی دلار را در بانک‌های مرکزی سایر کشورها افزایش دهد.

تمام این مسائل نگران کننده‌اند؛ اما شاید بدتر از آن، خبری است که از دید عموم مردم پنهان ماند.

در بیانیه‌ای که فدرال رزرو برای تزریق نقدینگی به سیستم بانکی صادر کرده است، اعلام شده است که حداقل ذخیره بانکی مورد نیاز برای بانک‌ها به صفر کاهش داده شده است.

این بیانیه باعث تعجب بسیاری از مردم شده است؛ چراکه اکثر آنان دقیقا نمی‌دانند این موضوع به چه معناست. سیستم پولی و مالی کنونی هم دقیقا همین را می‌خواهد. آن‌ها هر کاری می‌کنند تا شما را از درک چنین جزئیات فوق‌العاده مهمی باز دارند.

ببینید هنری فورد (Henry Ford) چه دیدگاه جالبی درباره درک مردم از سیستم پولی و مالی داشته است:

همین کافی است که مردم از سیستم پولی و بانکی ما سردرنمی‌آورند؛ چون اگر کوچک‌ترین درکی از آن پیدا کنند، تا پیش از صبحِ فردا انقلاب خواهند کرد.

هنری فورد – کارآفرین و مخترع آمریکایی و بنیان‌گذار شرکت خودروسازی فورد

حال بد سیستم بانکداری و دلار؛ زمان شکوفایی بیت کوین
سیستم‌های مالی سنتی در آستانه فروپاشی هستند

بنابراین روسای قدرتمند این سیستم، شما را در تاریکی نگه می‌دارند تا خیال انقلاب به سرتان نزند!

ورای سیستم مالی، چشم‌اندازی بهتر وجود دارد

دیدیم که بسیاری از افراد اصلا نمی‌دانند که پول چگونه کار می‌کند و به همین دلیل در دام الگوهای فکری مختلفی می‌افتند که آن‌ها را به سیستم پول فیات پیوند می‌دهد. بدتر از همه این است که این الگوها، آن‌ها را از خرید بیت کوین بازمی‌دارد و اجازه نمی‌دهد که جایگزینی را برای پول کنونی ببینند و امتحانش کنند.

بنابراین باید این الگوهای فکری را دور بریزید و خودتان را از سیستمی که همیشه در دام آن بوده‌اید، برهانید. این آزادی فقط با آگاهی فردی به دست خواهد آمد.

حال بد سیستم بانکداری و دلار؛ زمان شکوفایی بیت کوین
بیت کوین؛ ایده‌ای جدید برای جلوگیری از بحران‌های موجود

اگر حتی خودتان هم از اهمیت بیت کوین برای آینده دنیا آگاه باشید، احتمالا به سختی خواهید توانست خانواده و دوستانتان را متقاعد کنید، مگر اینکه آن‌ها هم مانند شما آمادگی پذیرش آن را داشته باشند. در واقع خرید بیت کوین، تصمیمی کاملا شخصی است.

بدون آگاهی فردی، احتمالا درک مفهوم کاهش نرخ حداقل ذخیره بانکی به صفر هم برایتان راحت نخواهد بود. به همین دلیل وقتی می‌گوییم از حالا به بعد، آنها می‌توانند هر چقدر که بخواهند پول ایجاد کنند و به همان اندازه هم وام بدهند، احتمالا ترسی به دلتان نمی‌افتد.

با بیت کوین، بانک خودتان را ایجاد کنید

در آمریکا معمولا بانک‌ها بر اساس حداقل ذخیره بانکی که باید نگهداری کنند، کنترل می‌شوند. حالا با این اقدام، فدرال رزرو عملا در حال سپردن کل قدرت به بانک‌های آمریکایی است.

در نگاه اول این‌طور به نظر می‌رسد که کاهش حداقل ذخیره بانکی به صفر، از اقتصاد آمریکا حمایت خواهد کرد.

در واقع، همه افرادی که تا پیش از این شرایط دریافت وام یا وام مسکن را نداشتند، از این پس به راحتی می‌توانند وام بگیرند.

این بدان معناست که پس‌انداز پول در بانک کاری پرریسک خواهد بود. چرا؟ چون دیگر هیچ ضمانتی وجود ندارد که اگر برای مثال در حساب بانکی‌ خود ۱۰،۰۰۰ دلار پول داشته باشید، بتوانید هر زمانی که دلتان می‌خواهد آن را برداشت کنید. برای درک بهتر موضوع، یک مثال وطنی بزنیم: به این فکر کنید که به بانک مراجعه کرده‌اید تا پنجاه‌هزارتومان از حسابتان برداشت کنید و بانک بگوید که این‌ مقدار پول نقد موجود ندارد!

حال بد سیستم بانکداری و دلار؛ زمان شکوفایی بیت کوین
بیت کوین؛ سیستمی بهتر از هر بانک مرکزی

اگر همه افراد همزمان بخواهند پولشان را به صورت نقد برداشت کنند، بانک به راحتی ورشکست خواهد شد. بنابراین تنها راه‌حل این مشکل آن است که در مقدار برداشت‌ها از حساب، محدودیت‌هایی قرار داده شود. حالا شاید این وضعیت که در آینده نزدیک بر ما تحمیل خواهد شد، کمی شما را بترساند.

این اتفاق در جولای ۲۰۱۵ (تیر ۹۴)، در یونان رخ داده بود.

اگر نمی‌خواهید به چنین وضعیتی گرفتار شوید، چشم‌اندازی ورای سیستم مالی کنونی را ببینید و با بیت کوین، بانک خودتان را ایجاد کنید. در ماه‌های آتی، بحران اقتصادی زندگی را برای همه دشوارتر خواهد کرد. قطعا این اتفاق خواهد افتاد.

بیت کوین راه‌حلی برای رویارویی با بحران اقتصادی

درگذشته هیچ جایگزینی برای ما وجود نداشت که در هنگام بحران به آن پناه ببریم. حالا به لطف ساتوشی ناکاموتو و بیت کوین، اوضاع کاملا متفاوت است. با بیت کوین می‌توانیم ریسکی را که پول فیات برای دارایی‌های ما ایجاد می‌کند، محدود کنیم.

مخالفان بیت کوین تلاش می‌کنند شما را متقاعد کنند که بیت کوین با وال استریت و بازار سهام یا طلا همبستگی دارد. آن‌ها می‌خواهند به شما بقبولانند که بیت کوین هم پوششی برای ریسک نیست و نمی‌تواند از شما در بحران قریب‌الوقوع محافظت کند.

به جای اینکه به حرف این افراد گوش بدهید، یک گام به عقب بروید. مارس ۲۰۲۰ (اسفند ۹۸) را فراموش کنید. حداقل با دید یک ساله به قیمت بیت کوین نگاه کنید، در این صورت شاهد رشد قیمت نسبت به یک سال گذشته خواهید بود. اگر این چشم‌انداز برای شما خوشایند باشد، می‌توانید یک نمای کلی‌تر از وضعیت بیت کوین را ببینید.

واقعیت این است که از یک سال گذشته تا کنون، عملکرد بیت کوین از بازار سهام و حتی از طلا بهتر بوده است.

حال بد سیستم بانکداری و دلار؛ زمان شکوفایی بیت کوین

در عرض یک سال گذشته، قیمت بیت کوین ۳۵ درصد افزایش یافته است؛ در حالی‌که طلا فقط ۲۵ درصد افزایش قیمت را تجربه کرده است. بازار سهام هم حرفی برای گفتن ندارد، زیرا شاخص داو جونز سقوط ۲۰ درصدی و شاخص S&P500 سقوطی ۱۴ درصدی را نشان می‌دهند.

چیزی که باعث می‌شود دورنمای هفته‌های پیش‌رو ترسناک‌تر باشد، واکنش خفیف وال استریت نسبت به اقدامات فدرال رزرو، مبنی بر تزریق نقدینگی به سیستم بانکی و اعلامیه‌های دولت آمریکا درباره ارسال حواله ۱,۲۰۰ دلاری برای هر شهروند آمریکایی است.

انگار نه انگار که این بازار همین حالا هم در وضعیت ناخوشایند اشتغال در آمریکا سهیم است؛ مشکلی که هفته به هفته بدتر می‌شود.

این بازار از حالا می‌داند که سیل تقاضاها برای کمک‌های مالی دولتی از جانب شرکت‌هایی که ده سال گذشته را به جای ذخیره پول نقد، صرف اجرای برنامه‌های دستکاری بازار سهام کرده‌اند به سوی مقامات روانه خواهد شد.

زمان به نفع بیت کوین پیش می‌رود

تردیدی نیست که تمام این مشکلات به خاطر ناکارآمدی سیستم مالی و پولی است. این سیستم دائما افراد را به خرج کردن ترغیب می‌کند و آن‌ها را از پس‌انداز کردن باز می‌دارد. کاهش بی‌وقفه ارزش دلار (و سایر پول‌های فیات) باعث می‌شود که پس‌انداز کردن هیچ سودی نداشته باشد.

اما بیت کوین تفاوت زیادی با سیستم سنتی دارد. به این دلیل که سیاست پولی آن مشخص و روشن است.

هرگز بیشتر از ۲۱ میلیون بیت کوین در گردش نخواهیم داشت. تورم بیت کوین به شکل خودکار پس از هر ۲۱۰،۰۰۰ بلاک نصف می‌شود و در سال ۲۱۴۰ به صفر می‌رسد.

همان‌طور که مشاهده می‌کنید بیت کوین به شما امکان می‌دهد چشم‌اندازی بلندمدت برای خود ترسیم کنید. در دنیایی که هر روز بی‌ثبات‌تر می‌شود، بیت کوین به شما ثبات و اطمینان را هدیه می‌دهد.

حال بد سیستم بانکداری و دلار؛ زمان شکوفایی بیت کوین
آینده ازآن بیت کوین است

زمان به نفع بیت کوین پیش می‌رود و افرادی که امروز بیت کوین را انتخاب می‌کنند، به احتمال زیاد در آینده پاداش انتخابشان را دریافت خواهند کرد.

آینده‌ای که دیر یا زود حتی سرسخت‌ترین مخالفان بیت کوین را هم مجبور خواهد کرد با آن روبه‌رو شوند، جایگزینی که باید به جای این سیستم ۴۹ ساله بنشیند.

بیت کوین همان جایگزینی است که به ما فرصتی را برای زندگی در دنیایی بهتر و عادلانه‌تر خواهد داد.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

10 دیدگاه
مسموعی
مسموعی
۴ سال قبل

ترس من از کامپیوترهای کوانتومی است.
که اگرچه در مرحله آزمایشگاهی است. ولی اگر تا آینده ای نزدیک شروع به کار کنند سرنوشت ارزهای دیجیتال فعلی نامعلوم خواهد بود. چند ماه پیش گوگل ادعا کرد که یک نمونه کامپیوتر کوانتومی ساخته و یکی از دلایل افت یک شبه بیت کوین که در مدت اندکی تا سطح ۳۰۰۰ دلار پایین آمد میتواند همین موضوع باشد.

مهران
مهران
۴ سال قبل

این شد حرفه حساب ، همیشه مثبت فکر کنیم

شاهین
شاهین
۴ سال قبل

خوب خودبیتکوینم که وابستس به دلاریعنی اگرنشه به دلارتبدیلش کردکه دیگه کسی نمیخرتش باقیشونم همینطورن وحالاهم که ثابت شدنفتوسهامم روش تاثیرزیادیدارن البته درسته که اگردلارارزشش کم بشه بیت میتونه ارزش پول سرمایه‌ گذارشوحفظ کنه بشرط گرونترشدنش ولی مطمئنن تمام کشورهای سرمایه داروثروتمنددنیاهرکاری بتونن میکنن تادلاربی ارزش نشه مثل زمان اوباماکه پول زیادی چاپشدامادلارآسیب ندیدچون کشورهاوبانکهای مرکزیشون ناچارن دلاروباارزش نگهدارن وگرنه اقتصادخودشونم صدمه میخوره . مخالف نیستم بانویسنده ولی خیلی عجولانسودلاربه این زودیاشکست نمیخوره و۱۰۰درصدآمریکاییانقشه راهی دارنومیدونن دارن چیکارمیکنن وخودبیتکوینم زاییده آمریکاس چون درسیستم پولیوبانکداریه نوین حداقل نیمقرن جلوترن ازبقیه درضمن فعلاکه سر۴۵۰ملیارددرگیرن ازکجامعلوم که ۲یا۶ترلیونوچاپ کنن

Dogecoin
Dogecoin
۴ سال قبل

همش تعریف و تمجید از بیت کوین، بس کنید دیگه، کل سایت شده در مورد بیت کوین گفتن و تعریف از اون
بیت کوین فقط یه ارز قدیمی هست که قیمتش فقط بالاست
هیچ چی دیگه نداره

یه کوین با تعداد محدود و بدون عدم نوآوری و بروز رسانی جدید،
این شبکه لایتینگش هم بیشتر شبیه یه داستان تخیلی هست تا یه فن آوری، که هنوز بعد از گذشت 4 سال هنوز ازش خبری نیست، بیشتر شبیه افسانه هست تا یه تکنولوژی جدید
اگه هم عملی بشه یه لایه ی بیرونی هست که به کمک بیت می یاد، مال خودش هم که نیست

کوین فقط دوج کوین، اتریوم، مونرو، نئو، گرین، تزوس، کازموس، اونتولوژی و Pivx

مسیح
مسیح
۴ سال قبل
پاسخ  Dogecoin

داشتم به این سناریو فکر می کردم. فرض کنیم بیت کوین بشه ارز آینده و همه بیان روش سرمایه گذاری کنن و فراگیر بشه. نزدیک ۱۸ میلیون بیت کوین در دسترس وجود داره از ۲۱ میلیون. به مرور زمان یه سری بیت کوین از بین میرن یا گم میشن یا اشتباه واریز میشن و از اونجایی تعدادش ثابته به مرور کم و کمتر میشه. حالا سوال من اینه چه جوری می تونه ارز آینده باشه وقتی دیگه جایگزینی نداره و به شدت ممکنه کمیاب بشه

silencer
silencer
۴ سال قبل
پاسخ  Dogecoin

دوست عزيز خواهشمندم در مورد كوين هايي كه صحبت كردي كمي هم مطالعه كني دوج كوين چيزي بيشتر از يك شت كوين نيست

Dogecoin
Dogecoin
۴ سال قبل
پاسخ  silencer

بیت کوین بیشتر شبیه شیت کوین هست دوست عزیز
رو بیت پول رو میزنی بعد 6 ساعت کانفرم میشه، ولی دوج کوین نهایت 3 دقیقه.
کارمزد انتقال بیت کوین تقریبا یک دلار یا همون 16000هزار تومان ولی دوج کوین یک دوج یا تقریبا 32 تومان.
دوست عزیز شما قیمتش رو نبین ریزه میزه هست
بهترین کوین حال حاضر دنیا همین دوج کوین هست، شما بهتره بری تحقیق کنی بعد نظر بدی
شما در مورد چیزی که ازش حتی یکبار هم استفاده نکردی اصلا نظر نده.

علی رایانی
علی رایانی
۴ سال قبل

شما واقعا فکر میکنید یه نفری که ناشناس هم هست بیت کوین ب این پیچیدگی رو ساخته و رفته ؟ این داستان نمیتونه توسط یه نفر ساخته شده باشه شک نکن اینم کار خود دولت هاست ولی دارن خودشونو میزنن ب کوچه علی چپ

BEHRANG
BEHRANG
۴ سال قبل

دقیقا" جمله آخرت هم دیوونم کرد کارت درسته خانم نویسنده. ارز دیجیتال توجه کن همیشه گفتم از این نویسنده ها 100 تاشم کمه

Mfkrturk
Mfkrturk
۴ سال قبل

سلام
عالی بود خانم بهاره رضاجو ممنون