۳ ارز دیجیتال از مرگ برگشته در سال ۲۰۲۳ + تحلیل قیمت برای سال ۲۰۲۴

۳ ارز دیجیتال از مرگ برگشته در سال ۲۰۲۳ + تحلیل قیمت برای سال ۲۰۲۴

بازار ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۳ شاهد بازیابی قابل‌توجه قیمت‌ها بود و برای نمونه بیت کوین به‌عنوان رهبر بازار، از ابتدای این سال رشدی ۱۶۰درصدی را تجربه کرده است. با شروع بازار صعودی، بسیاری از آلت کوین‌ها نیز با افزایش قیمت مواجه شدند که میزان رشد برخی از آنها در نوع خود شگفت‌انگیز است.

در این مطلب که بر اساس گزارشی از وب‌سایت کوین تلگراف نوشته شده است، نگاهی به بزرگترین بازیابی‌های صعودی ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۳ انداخته و تحلیلی از تغییرات قیمت این دارایی‌ها برای سال آینده ارائه می‌کنیم.

سولانا و بهترین عملکرد بین بزرگان بازار

سولانا موفق‌ترین بازیابی صعودی قیمت بین ارزهای بزرگ بازار را به خود اختصاص می‌دهد و از کف ۸.۲۷ دلاری دسامبر ۲۰۲۲ (آذر ۱۴۰۱) جهشی ۱٬۲۱۵درصدی را تجربه کرده است. قیمت این ارز دیجیتال در برابر بیت کوین نیز از کف ۰.۰۰۰۰۴۹۵۲ واحدی مروبط به ۵ ژوئن (۱۵ خرداد) ۴۸۵درصد افزایش را داشته است.

۳ ارز دیجیتال از مرگ برگشته در سال ۲۰۲۳ + تحلیل قیمت برای سال ۲۰۲۴
نمودار روزانه قیمت سولانا.

سولانا در سال ۲۰۲۲ سقوطی ۹۵درصدی را تجربه کرده و یکی از بدترین عملکردهای آن سال را به خود اختصاص داده بود؛ سقوط به زیر ۱۰ دلار که عمدتاً تحت‌تأثیر ورشکستگی و رسوایی صرافی ارز دیجیتال FTX بود.

رشد سولانا در سال ۲۰۲۳، آن هم در شرایطی که دارایی‌های صرافی ورشکسته FTX در حال فروش است، نشان‌دهنده تاب‌آوری بالای این ارز دیجیتال، افزایش قابل‌توجه استفاده از برنامه‌های غیرتمرکز مبتنی بر این شبکه، افزایش تقاضا در بازار برای SOL و ثبات عملکرد بهتر شبکه در عین افزایش فعالیت‌ها در این بلاکچین است.

همچنین بخوانید: دلایل جهش قیمت سولانا؛ روند صعودی ادامه دارد؟

تأکید سولانا و پروژه‌های وابسته به آن بر بهبود تجربه کاربری موبایل در استفاده از این اکوسیستم (یا به عبارتی حذف لزوم به استفاده از کامپیوتر) و مقیاس‌پذیری فوق‌العاده، باعث شده است تا کاربران و توسعه‌دهندگان جدید جذب این شبکه شوند و در نتیجه موقعیت این پروژه در بازار و میزان پذیرش آن رو به بهبود باشد.

تحلیل قیمت سولانا برای سال ۲۰۲۴

با وجود رشد خیره‌کننده سولانا طی ماه‌های گذشته، نمودار هفتگی این ارز دیجیتال تصویری نزولی از عملکرد قیمت در شروع سال ۲۰۲۴ ارائه می‌کند.

شاخص قدرت نسبی یا RSI هفتگی سولانا بالای سطح ۷۰ (اشباع خرید) باقی مانده است که پتانسیل بازگشت قیمت به سطوح پایین‌تر برای هفته‌های پیش رو را نشان می‌دهد. علاوه‌بر این، تلاش ناموفق این ارز دیجیتال برای بستن کندل هفتگی خود بالای سطح ۰.۵ اصلاحی فیبوناچی در ۱۳۲ دلار، سناریوی خروج هم‌زمان بخشی از معامله‌گران از بازار سولانا را تقویت می‌کند.

۳ ارز دیجیتال از مرگ برگشته در سال ۲۰۲۳ + تحلیل قیمت برای سال ۲۰۲۴
نمودار هفتگی قیمت سولانا.

مقاومت ۱۳۲ دلاری پیش‌تر در مارس ۲۰۲۲ (اسفند ۱۴۰۰) مانع از ادامه روند صعودی سولانا شده بود و در ادامه هم با ریزش ۹۴درصدی قیمت همراه شد. خطر ریزش قیمت سولانا در نیمه ابتدایی سال ۲۰۲۴ وجود دارد و هدف احتمالی این حرکت نزولی، حمایت خط روند صعودی (خط بنفش در تصویر) حوالی ۴۰ دلار است.

با وجود این، نیمه دوم سال ۲۰۲۴ می‌تواند نقطه شروع دوباره رشد سولانا پس از آزمایش حمایت خط روند صعودی نمودار هفتگی باشد. در ادامه نیز جهش تا رکورد قبلی قیمت در ۲۶۵ دلار تا پایان ۲۰۲۴ محتمل خواهد بود.

بازدهی ۱٬۲۷۰درصدی ترون از پنجشنبه سیاه تا امروز

در جریان بازار نزولی بین سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰، ترون ۹۸درصد از ارزش خود را از دست داد. از زمان ثبت کف قیمتی ۰.۰۰۷۶ دلار پس از سقوط بازار ارزهای دیجیتال به دنبال همه‌گیری کرونا در سراسر جهان اما، بهای TRX چیزی حدود ۱٬۲۷۰درصد رشد داشته است. بازدهی ۱۰۰درصد قیمت در سال ۲۰۲۳ نیز بخشی از این بازیابی قابل‌توجه محسوب می‌شود.

۳ ارز دیجیتال از مرگ برگشته در سال ۲۰۲۳ + تحلیل قیمت برای سال ۲۰۲۴
نمودار هفتگی قیمت ترون.

بازیابی خیره‌کننده ترون تا حد زیادی تحت‌تأثیر عملکرد قوی این اکوسیستم در فضای امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای (DeFi) است. ارزش کل دارایی‌های قفل‌شده در شبکه ترون از ۳۰میلیون TRX مربوط به آوریل ۲۰۲۰ (فروردین ۱۳۹۹) به بیش از ۷۶میلیارد TRX (معادل ۸میلیارد دلار) در دسامبر (آذر) سال جاری افزایش یافته است.

۳ ارز دیجیتال از مرگ برگشته در سال ۲۰۲۳ + تحلیل قیمت برای سال ۲۰۲۴
نمودار ارزش کل دارایی‌های قفل‌شده در شبکه ترون.

علاوه‌بر این، ترون اقداماتی هم در جهت سوزاندن توکن در این شبکه داشته است که در کنار افزایش ارزش دارایی‌های قفل‌شده در این اکوسیستم، عرضه فعال TRX را کاهش داده است.

۳ ارز دیجیتال از مرگ برگشته در سال ۲۰۲۳ + تحلیل قیمت برای سال ۲۰۲۴
نمودار تغییرات عرضه ترون.

شبکه ترون بزرگترین میزبان استیبل کوین پرطرفدار تتر محسوب می‌شود و بیش‌تر نصف تمام تترهای موجود در بازار، یعنی حدود ۴۹میلیارد دلار بر بستر بلاکچین ترون جابه‌جا می‌شود که مزیت مهمی برای این شبکه در مقایسه با رقبا به حساب می‌آید.

تحلیل قیمت ترون برای سال ۲۰۲۴

در تایم فریم یک هفته‌ای، ترون در آستانه رسیدن به انتهای یک الگوی مثلث متقارن غول‌پیکر است. بنابراین، سه‌ماهه ابتدایی سال ۲۰۲۴ می‌تواند با نوسان قیمت بین خط روند بالایی (حدود ۰.۱۰۸ دلار) و پایینی (حدود ۰.۰۹۵ دلار) مثلث همراه باشد.

۳ ارز دیجیتال از مرگ برگشته در سال ۲۰۲۳ + تحلیل قیمت برای سال ۲۰۲۴
نمودار هفتگی قیمت ترون.

مثل تمام ارزهای دیجیتال، عملکرد ترون در طول سال ۲۰۲۴ تا حد زیادی به عوامل کلیدی بازار مثل تأیید ETFهای نقدی بیت کوین در آمریکا، هاوینگ بیت کوین در آوریل (فروردین ۱۴۰۳) و وضعیت کلی اقتصاد جهانی بستگی دارد.

بسته‌شدن کندل هفتگی و جهش قاطعانه TRX به بالای الگوی مثل می‌تواند زمینه‌ساز جهش قیمت به ۰.۲۰ دلار باشد. در مقابل، اگر سقوط قیمت به زیر خط روند مثلث متقارن روی نمودار هفتگی، خطر ریزش بازار تا ۰.۰۵۶ دلار را به همراه دارد که با سطح ۰.۲۳۶ اصلاحی فیبوناچی و میانگین متحرک نمایی ۲۰۰ هفته‌ای (EMA ۲۰۰ – خط آبی روی نمودار) هم‌پوشانی دارد.

آوالانچ با جهش ۳۷۰درصدی

قیمت آوالانچ از زمان ثبت کف ۸.۶۵ دلاری در سپتامبر (شهریور) امسال حدود ۳۷۰درصد افزایش یافته است. این بازیابی پس از ریزش ۹۴.۲۵درصد قیمت رخ داد که یکی از بزرگترین ریزش‌های قیمت بین ارزهای دیجیتال در جریان بازار نزولی اخیر محسوب می‌شود.

۳ ارز دیجیتال از مرگ برگشته در سال ۲۰۲۳ + تحلیل قیمت برای سال ۲۰۲۴
نمودار هفتگی قیمت آوالانچ.

نکته جالب‌توجه درمورد آوالانچ این است که بازیابی قیمت این ارز دیجیتال در حالی رخ داد که نزدیک به ۱۹میلیون واحد AVAX در نیمه دوم سال ۲۰۲۳ آزاد شد. این مسئله نشان می‌دهد که بازار به‌خوبی عرضه اضافه آوالانچ را جذب کرده است.

با وجود این، شاخص‌های مربوط به شبکه، تقاضای ضعیفی را برای این ارز دیجیتال نشان می‌دهند. برای نمونه، ارزش کل دارایی‌های قفل‌شده در اکوسیستم آوالانچ از ۵۵میلیون AVAX سپتامبر (شهریور) به ۲۳میلیون واحد در دسامبر (آذر) سال جاری کاهش یافته است.

۳ ارز دیجیتال از مرگ برگشته در سال ۲۰۲۳ + تحلیل قیمت برای سال ۲۰۲۴
نمودار ارزش کل دارایی‌های قفل‌شده در شبکه آوالانچ.

تحلیل قیمت آوالانچ برای سال ۲۰۲۴

ضعف روند صعودی از رشد واگرایی بین قیمتِ در حال افزایش و حجمِ در حال کاهش AVAX پیداست. رشد قیمت بدون وجود حجم معامله قابل‌توجه، نبود یک پشتوانه قوی برای حرکات قیمت را نشان می‌دهد. این مسئله می‌تواند به این معنی باشد رفته‌رفته معامله‌گران کمتری در بازار این ارز دیجیتال مشارکت می‌کنند و آنهایی هم که همچنان فعال هستند، ممکن است به طور کامل نسبت به ادامه روند صعودی مطمئن نباشند.

۳ ارز دیجیتال از مرگ برگشته در سال ۲۰۲۳ + تحلیل قیمت برای سال ۲۰۲۴
نمودار هفتگی قیمت آوالانچ.

روند صعودی آوالانچ اخیراً در نزدیکی مقاومت سطح ۰.۶۱۸ اصلاحی فیبوناچی حوالی ۵۰.۵۰ دلار متوقف شده است. اکنون به نظر می‌رسد کاهش قیمت تا سطح اصلاحی بعدی فیبوناچی در ۲۹.۵۰ دلار شروع شده است که انتظار می‌رود در سه‌ماهه ابتدایی سال ۲۰۲۴ تکمیل شود.

ادامه روند نزولی به زیر ۲۹.۵۰ دلار نیز می‌تواند به سقوط قیمت AVAX تا میانگین متحرک نمایی ۵۰ هفته‌ای (EMA ۵۰ – خط قرمز روی نمودار) در ۲۰.۱۶ دلار منجر شود.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

0 دیدگاه