اوج قیمت بیت کوین؛ ۳ نمودار که نشان می‌دهند همچنان آگاهی از این حوزه کم است

اوج قیمت بیت کوین؛ ۳ نمودار که نشان می‌دهند همچنان آگاهی از این حوزه کم است

داده‌های توییتر، ویکی پدیا و گوگل نشان می‌دهد که علیرغم ثبت اوج قیمت تازه، عموم مردم همچنان درباره بیت کوین آگاه نیستند. با تکیه بر این داده‌ها می‌توان گفت که برای ورود سرمایه‌گذاران خرد جدید باید منتظر بمانیم.

به گزارش کوین تلگراف، با وجود جهش ۳۰ درصدی قیمت بیت کوین در هفته گذشته و رسیدن به قیمت ۲۳,۷۷۷ دلاری، داده‌های ویکی پدیا، گوگل و توییتر نشان می‌دهد که هنوز سرمایه‌گذاران خرد وارد بازار نشده‌اند. برخی نیز معتقدند که عموم مردم از اتفاقاتی که در هفته‌های گذشته در بازار افتاده است، بی‌خبرند.

بر اساس نمودارهایی که به‌تازگی منتشر شده است، تقاضا برای کسب آگاهی نسبت به بیت کوین، همچنان کمتر از سال ۲۰۱۷ و اوج پیشین قیمت است.

توییتر و ارزهای دیجیتال

طرفداران ارزهای دیجیتال که در توییتر حضوری فعال دارند، احتمالا متوجه این مسئله شده‌اند که پس از ثبت رکورد قیمتی تازه، توییتر هم از توییت‌های مرتبط با جهش قیمت بیت کوین پر شد. این در حالی است که داده‌های تازه نشان می‌دهد که به جز این افراد، هنوز فاصله زیادی تا رسیدن به میزان فعالیت‌های توییتری در چرخه صعودی سال ۲۰۱۷ داریم.

میزان فعالیت‌ها در واکنش به جهش قیمتی اخیر، رفته‌رفته در حال تغییر است. نمودار تازه تای (TheTie) نشان می‌دهد که سطح فعالیت‌ها در توییتر، در نزدیکی اوایل سال ۲۰۱۸ قرار دارد. در آن زمان قیمت بیت کوین در محدوده‌ای پایین‌تر از ۲۰,۰۰۰ دلار قرار داشت.

فعالیت‌های توییتری با محوریت بیت کوین
فعالیت‌های توییتری با محوریت بیت کوین

وقتی که صحبت از بیت کوین و ورود آن به جریان اصلی باشد، فعالیت توییتر را می‌توان به‌عنوان یک معیار برای برآورد احساسات و کنجکاوی کاربران به حساب آورد. این در حالی است که رفته‌رفته شاهد همسوشدن احساسات و فعالیت‌ها در توییتر هستیم. به نظر می‌رسد دیگر خبری از تیترها در مورد حباب قیمت بیت کوین و فعالیت‌های مجرمانه با استفاده از این ارز دیجیتال نیست. صد البته همچنان شاهد آگهی‌های عجیب‌وغریب ارزهای دیجیتال در این شبکه اجتماعی هستیم.

کسی در ویکی پدیا به بیت کوین علاقه‌مند نیست

وقتی به داده‌های مربوط به بیت کوین در ویکی پدیا نگاه کنیم، می‌فهمیم که کسی دلش نمی‌خواهد در مورد بیت کوین چیزی بداند. بازدید صفحه بیت کوین در ماه جاری میلادی نوسانات بسیار کمی دارد و کمتر از ۵۰,۰۰۰ است.

بازدید صفحه بیت کوین در ویکی پدیا
بازدید صفحه بیت کوین در ویکی پدیا

نکته جالب اینجاست که بحران کرونا، سقوط ماه مارس (اسفند ۹۸)، احیای قیمت و رسیدن آن به اوج تاریخی هم نتوانست توجه اکثریت جامعه را به خود جلب کند.

افراد کمی در گوگل بیت کوین را جستجو می‌کنند

با نگاهی به جستجوها در سطح اینترنت می‌توان به برآوردی نسبی از میزان سرمایه‌گذاری‌ها در بیت کوین و پتانسیل‌ها برای تغییر آن رسید.

داده‌های گوگل ترندز (Google Trends) نشان می‌دهد که جستجو برای عبارت «Bitcoin» در هفته گذشته، از جستجوهای اوایل دسامبر و حتی ماه گذشته هم کمتر است.

طبق این اطلاعات، هاوینگ ماه مه هم محبوبیت بیشتری از ثبت اوج تاریخی جدید قیمت بیت کوین داشته است. این مسئله نشان‌دهنده آن است که افرادی که تمایل به جستجو در مورد بیت کوین داشته‌اند، پیش‌تر تا حدودی به‌سمت بازار ارزهای دیجیتال کشیده شده‌اند. این در حالی است که عموم مردم، مشوقی برای ورود به بازار ندارند یا شاید هم این گونه تصور می‌کنند.

داده‌های گوگل ترندز در ارتباط با جستجو عبارت «بیت کوین»
داده‌های گوگل ترندز در ارتباط با جستجو عبارت «بیت کوین»

آمارهایی که پیش‌تر به آنها اشاره کردیم، نشان می‌دهد که علیرغم تغییراتی که طی سه سال گذشته در بیت کوین به‌عنوان یک دارایی ایجاد شده است، همچنان این دارایی نتوانسته است خود را به زندگی عموم مردم وارد کند. نباید فراموش کرد که مؤسسات و شرکت‌ها از این قاعده مستثنا هستند و مدتی است بیت کوین را با ‌آغوش باز پذیرفته‌اند.

پولکادات براون (Polkadot Brown)، از شخصیت‌های محبوب توییتری، اخیراً‌ اعلام کرد اقوام و آشنایان او آماده‌اند در اوج قیمت، بیت کوین بخرند!

این ذهنیت بیشتر سرمایه‌گذاران خرد است.

در حال حاضر، مؤسسات به‌دنبال ورود به بازار در کف قیمت هستند تا پس از دوبرابر شدن قیمت، ارزهای خود را بفروشند. بازار نزولی بعد تا زمانی که قیمت بیت کوین به ۵۰,۰۰۰ دلار نرسد، ایجاد نخواهد شد.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

4 دیدگاه
حمید
حمید
3 سال و 3 ماه قبل

در گزارش های پیشین این خبر مطرح شد که داده های گوگل نشان از سرچ کردن اسم بیت کوین در سال 2020 به بالاترین حد خود رسیده است و اکنون گزارش فعلی مخالف گزارش پیشین. حقیقت چیست واقعا کسی نمی داند...

بهزاد ناصرفلاح
بهزاد ناصرفلاح
3 سال و 3 ماه قبل
پاسخ  حمید

سلام، همون طور که گفتیم، این آمار مربوط به زمانیه که قیمت بیت کوین اوج تاریخیش رو ثبت کرده بود.

sss
sss
3 سال و 3 ماه قبل

هر چیزی به وقتش

امیریان
امیریان
3 سال و 3 ماه قبل

امیدوار کنندست پس هنوز خیلی جای رشد هست