حقیقتی ناخوشایند درباره بیت کوین؛ کسی از آن برای پرداخت استفاده نمی‌کند

حقیقتی ناخوشایند درباره بیت کوین؛ کسی از آن برای پرداخت استفاده نمی‌کند

بیت کوین قرار بود پول دیجیتال باشد. اما اکنون به‌ندرت به‌عنوان واسطه پرداخت استفاده می‌شود. در حال حاضر، اکثر اعضای شبکه بیت کوین این ارز دیجیتال را تنها برای اهداف سوداگرانه نگهداری می‌کنند. در ادامه، با استفاده از مقاله‌ای از سایت دیکریپت، علل محقق‌‌نشدن هدف اولیه بیت کوین، یعنی جایگزینی ارزهای فیات برای پرداخت‌های روزمره را بررسی خواهیم کرد.

بیت کوین بزرگترین ارز دیجیتال از نظر ارزش بازار است و از ابتدای پیدایش، به‌عنوان پول دیجیتال و جایگزینی برای ارزهای فیات، همچون دلار ایالات متحده، یوآن چین و پوند بریتانیا، معرفی شده است. درواقع، ساتوشی ناکاموتو در وایت پیپر اولیه بیت کوین آن را یک «سیستم پول الکترونیک همتابه‌همتا» معرفی می‌کند.

با این حال، بیش از یک دهه پس از راه‌اندازی شبکه بیت کوین، وعده استفاده از آدرس‌های بیت کوین برای پرداخت هزینه‌های معمول در فروشگاه‌ها، هنوز محقق نشده است.

شایان ذکر است که بعضا افراد از بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال برای خرید کالاها و استفاده از خدمات مختلف استفاده می‌کنند، اما داده‌های موجود نشان می‌دهد که میزان این استفاده در مقایسه با کاربرد بیت کوین به‌عنوان یک ابزار سرمایه‌گذاری سوداگرانه، بسیار اندک است.

حقیقتی ناخوشایند درباره بیت کوین؛ کسی از آن برای پرداخت استفاده نمی‌کند
نمودار قیمت بیت کوین در یک سال اخیر

شرکت تحقیقات بلاک چین چینالیسیس (Chainalysis) در گزارشی که اخیرا تحت‌عنوان «جغرافیای ارز دیجیتال در سال ۲۰۲۰» (۲۰۲۰ Geography of Cryptocurrency) منتشر کرده، اظهار داشت که یک درصد از این ارز دیجیتالی که در بازه ژوئن ۲۰۱۹ تا ژوییه ۲۰۲۰ (خرداد ۹۸ تا تیر ۹۹)، به آفریقا فرستاده‌ شده، از سوی صاحبان کسب‌وکارها ارسال شده است. این میزان برای چین ۰.۷ درصد، اروپای شرقی ۰.۸۴ درصد، آمریکای لاتین ۰.۹۶ درصد، خاورمیانه ۰.۶۵ درصد، آمریکای شمالی ۱.۰۴ درصد و اروپا ۱.۰۸ درصد بود.  

در مه ۲۰۱۹ (اردیبهشت ۹۸)، داده‌های چینالیسیس نشان داد که بین ژانویه تا آوریل (دی ۹۷ تا فروردین ۹۸) همان سال، تنها ۱.۳ درصد از تراکنش‌های بیت کوین را صاحبان کسب‌وکار ارسال کرده‌اند.

حقیقتی ناخوشایند درباره بیت کوین؛ کسی از آن برای پرداخت استفاده نمی‌کند
توییت چینالیسیس در مورد گزارش «جغرافیای ارز دیجیتال در سال ۲۰۲۰»

پلتفرم مارکت اینتِل (Market Intel) شرکت چینالیسیس، با نگاهی ویژه به بیت کوین، نشان می‌دهد که طی یک هفته در سپتامبر ۲۰۲۰ (شهریور ۹۹)، ۶۲.۵ میلیون دلار بیت کوین از سرویس‌های مختلف راهی صرافی‌ها شده و ۵۳.۹ میلیون دلار از کیف پول‌های بیت کوین به سرویس‌ها سرازیر شده است. در مقام مقایسه، ۱.۳ میلیارد دلار بیت کوین بین کیف پول‌ها جابه‌جا شده است.  

با این حال، رایان رِیفرت (Ryan Reiffert)، وکیل کسب‌وکار اهل تگزاس به نمایندگی از استارت‌آپ‌ها و سرمایه‌گذاران، طی مصاحبه‌ای اظهار داشت:

اساسا تشخیص تفاوت بین تراکنش‌های خرید و تراکنش‌های سرمایه‌گذاری فقط با نگاه‌کردن به دفترکل بلاک چین، امکان‌پذیر نیست. حتی بررسی کسب‌وکارهایی که ادعای پذیرش بیت کوین را دارند، باعث می‌شود بقیه پروژه‌های مستقلی که در صورت درخواست، بیت کوین می‌پذیرند یا کسب‌وکارهایی که این کار را انجام می‌دهند اما آن را تبلیغ نمی‌کنند، نادیده گرفته شود.

چرا از بیت کوین برای انجام پرداخت‌ها استفاده نمی‌شود؟

اما با استناد به داده‌های موجود به‌عنوان معیار، این سؤال باید بررسی شود که چرا بیت کوین روش پرداخت محبوبی محسوب نمی‌شود و چرا تا به امروز، به‌صورت گسترده در کسب‌وکارهای مختلف از بیت کوین استفاده نشده است؟

این بدان معنا نیست که صاحبان کسب‌وکار بیت کوین را به‌عنوان روش پرداخت نمی‌پذیرند. نظرسنجی پلتفرم زوگبی آنالیتیکس (Zogby Analytics) به‌ نمایندگی از شرکت HSB از ۵۰۰ کسب‌وکار کوچک و متوسط در ایالات متحده دریافت که ۳۶ درصد از این کسب‌وکارها ارز دیجیتال می‌پذیرند. علاوه بر این، سازمان‌های بزرگی همچون ویکی‌پدیا، مایکروسافت و شرکت ارائه‌دهنده خدمات مخابرات AT&T نیز پذیرای پرداخت‌های بیت کوین هستند.

همچنین، افراد هنوز کالاهایی را با بیت کوین خریداری می‌کنند. سخن‌گوی پلتفرم معاملاتی کوین‌زوم (CoinZoom) واقع در ایالت یوتای آمریکا که کارت اعتباری مبتنی بر ارزهای دیجیتال عرضه می‌کند، طی مصاحبه‌ای گفت که طی سه ماه گذشته، مشتری‌ها، هر ماه حدود ۲۰۰,۰۰۰ دلار بیت کوین هزینه کرده‌اند.  

همچنین، بیت‌پی (BitPay)، ارائه‌دهنده خدمات پرداختی واقع در شهر آتلانتای آمریکا که به صاحبان کسب‌وکار اجازه انجام تراکنش را به‌وسیله بیت کوین می‌دهد، اظهار داشت که این شرکت، سالیانه یک میلیارد دلار تراکنش بیت کوین را پردازش می‌کند.

با این حال، فاصله بیت کوین با پذیرش عمومی بسیار زیاد است. برای مقایسه، در سه‌ ماهه اول سال جاری میلادی، ویزا (Visa) حدود ۲.۳ تریلیون دلار تراکنش پردازش کرده است. اما، چه عاملی بیت کوین را در حوزه پرداخت‌های مالی عقب نگه داشته است؟

بیت کوین هنوز گیج‌کننده است

اکرم طارق خان (Akram Tariq Khan)، هم‌بنیان‌گذار یورلیباس (YourLibaas)، فروشگاه آنلاین مُد در پاکستان گفت که در طول شیوع ویروس کرونا، بیت کوین به‌عنوان یک روش پرداخت به این پلتفرم اضافه شد. با این حال، ماه بعد، از بین ۱۲,۲۰۰ سفارش، فقط در ۱۶ سفارش از بیت کوین استفاده شد که در مجموع، معادل ۲,۱۰۰ دلار بود. همچنین، ۱۲۷ سفارش دیگر نیز گزینه پرداخت با بیت کوین را انتخاب کردند، اما آن را به سرانجام نرساندند. طارق خان افزود:

افزایش خروج کاربران به‌دلیل ارائه روش پرداخت بیت کوین، ما را وادار به قطع‌ استفاده از این روش کرد.

پِری تون (Perry Toone)، بنیان‌گذار Thexyz، شرکت غیردولتی هاستینگ ایمیل واقع در کانادا که بیت کوین می‌پذیرد، در مصاحبه‌ای اظهار داشت:

استفاده از بیت کوین برای خریداران ما آسان نیست؛ البته میزان کاربرد این ارز دیجیتال در میان عده کمی از افراد که از آن استفاده می‌کنند، افزایش یافته است.

سوءاستفاده برای کاربردهای غیرقانونی

ایثان تاوب (Ethan Taub)، مدیرعامل شرکت وام‌دهی لونری (Loanry)، واقع در ایالت کالیفرنیا، اظهار داشت:

استفاده از بیت کوین در بازار سیاه آنلاین، هنوز خدشه‌ای بر اعتبار این ارز دیجیتال محسوب می‌شود. از این رو، کسب‌وکارهایی که از بیت کوین استفاده می‌کنند، اغلب مشکوک و غیرقابل‌اعتماد تلقی می‌شوند.  

درواقع، یکی از اولین موارد استفاده واقعی برای بیت کوین، خرید کالاها و خدمات غیرقانونی در بازارهای دارک وب، مانند سیلک رود بود که اکنون تعطیل شده است.

امیدواری برای پذیرش گسترده بیت کوین

با وجود تمام نکات ذکرشده، بیت کوین هنوز با اندکی اغماض، امید خود را از سال ۲۰۰۸ تاکنون حفظ کرده است. بیت‌پی با نظرسنجی از چهار فروشنده که بیت کوین می‌پذیرند، دریافت که افراد به‌هنگام استفاده از ارزهای دیجیتال، دوبرابر بیشتر از هنگامی که از کارت‌های اعتباری خود استفاده می‌کنند، هزینه پرداخت می‌کنند و تمایل بیشتری به خریدکردن دارند.

حقیقتی ناخوشایند درباره بیت کوین؛ کسی از آن برای پرداخت استفاده نمی‌کند

پروژه‌هایی مانند شبکه لایتنینگ (Lightning) به‌دنبال رفع نقاط ضعفی همچون سرعت و کارمزد تراکنش‌ها هستند. اما در حال حاضر، اکثر شرکت‌های ارز دیجیتال هنوز تراکنش‌های لایتنینگ را قبول ندارند.

در نهایت، بیت کوین هنوز یک سرمایه‌گذاری سوداگرانه محسوب می‌شود. طبق داده‌های چینالیسیس، ۱۷.۲ میلیون از ۱۸.۵ میلیون بیت کوین در گردش، معادل ۹۳ درصد از کل بیت کوین‌ها، برای بیش از دو هفته و ۵۷ درصد برای بیش از یک سال در کیف پول‌ها باقی مانده‌اند. اما اکنون، چه عاملی می‌تواند مانع هودل‌ (HODL) کردن بیت کوین شود؟

guest

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط غیرمجاز است.

دیدگاه‌هایی که از قوانین فوق تخطی کرده باشند، تأیید نمی‌شوند و حساب کاربران خاطی ممکن است مسدود شود.

در صورت وقوع کلاهبرداری یا فریب، ارزدیجیتال این حق را دارد که از مراجع قضایی پیگیری کند یا با این نهادها همکاری داشته باشد.

27 دیدگاه
پیمان
پیمان
1 سال پیش

بیت کوین اساس مشخص و شناسنامه درستی ندارد- و با هدف اصلی فرسنگ ها فاصله دارد – بیشتر شبیه یک ابزارهست که فقط بدرد سوداگری و افزایش فاصله طبقاتی در جوامع می خوره و براحتی می تواند به گسترش جرم و جنایت در جهان منجر شود بخاطر بی هویت بودنش متاسفانه مردم هم ناآگاهانه آب به آسیاب ارزی می ریزند که حتی خالق ش مشخص نیست که بوده – بیت کوین یک توهم هست که بزودی یا خیلی ضعیف می شود . یا از بین می رود

حسین
حسین
1 سال پیش
پاسخ  پیمان

شما در مورد پول کاغذی نظری نداری؟!

یوسف قربان زاده
یوسف قربان زاده
1 سال پیش

میزان حجم استفاده از ارزها ی دیجیتالی در تجارت الکترونیک ایران را از کدام منبع می شه استخراج کرد.

Hadi Zarei
Hadi Zarei
1 سال پیش

خوب الان کسی هم از سکه طلا برای پرداخت استفاده نمیکنه، اما این اصلا نکته منفی درباره طلا نیست! … ارزش و قدرت بیت کوین به خاطر صدها هزار و میلیونها دستگاه ماینری هست که امنیت شبکه و تراکنشهای بیت کوین رو تامین میکنند و این همه به خاطر پروتکل قوی و غیر قابل نفوذ بیت کوین هست که ماینرها و توسعه دهندگان و دارندگان (کاربران) بیت کوین رو دور یکدیگر جمع کرده. کسانی که راجع به روش پرداخت نبودن بیت کوین ایراد میگیرند. هنوز متوجه نشده اند که بیشترین چیزی که برای دارندگان بیت کوین اهمیت داره اول از همه امنیت و آزادی استفاده درون شبکه غیر قابل خدشه در عمل! و بعد محدود بودن ذاتی تعداد نهایی بیت کوین ها است. به نظر من CBDC ها نقش روان کننده و تسهیل کننده برای بیت کوین و باعث بالارفتن فوق العاده قدرت نقد شوندگی بیت کوین خواهند شد.

امین
امین
1 سال پیش

هر وقت میخوام بیتکوین بفروشم یاد پیتزای ۱۰,۰۰۰ بیتکوینی میفتم

Ali
Ali
1 سال پیش

خوبه که
کسی طلا خرج نمیکنه بلکه از این دست به اون دست می‌ره
این یعنی اینکه بعنوان پشتوانه محسوب میشه
باقی رمز ارزها بعنوان پول خرج میشن
بیت کوین بعنوان طلا محسوب میشه

ho3ein
ho3ein
1 سال پیش
پاسخ  Ali

تا اونجایی که من خبرا دنبال کردم بانک های مرکزی قراره CBDC ارائه بکنند که در واقع چیز جدیدی نیس فقط قابلیتinteroperability رو بهش دادن …اکثر پروژه های کریپتو قراره با قانون گذاری برن کنار چون سوال اصلی اینه ایا لازمه که برای هر پروژه ی ارز دیجیتال تعریف بشه و چه مشکلی رو قراره حل بکنن که جواب چن هفته پیش قانون گذار امریکا دادن… از تعداد ارز های دیجیتالی که میمونه ی تعداد تو retail و احتمالا یکی فقط تو wholesale هستن…بیت کوین مثه ماشین های اولیه س سوال اینکه شما واسه ماشین اولیه پول میدین؟
عکس مربوط به براین بروک س رئیس OCC امریکا هس.

Ejl-mEAXgAg0D9p.jpg
علی
علی
1 سال پیش
پاسخ  ho3ein

دوست من چیزی که تحت کنترل مردمه به نوعی میشه گفت یه جورای غیر قابل شکسته
اینکه این آقا و یا هر دولتمردی بیاد بگه فلان ارز دیجیتال شکست میخوره منظورش برای دولتا و بعضی ادارات دولتی هست نه برای مردم
اگه بخوان به زور هم پروژه ای رو به سمت نابودی ببرن بلاخره یکی یه جای دنیا اون رو زنده نگه میداره شاید زنده نگهداشتن یه پروژه فقط توسط اون یه نفر بازارش رو به شدت با کاهش مواجهه کنه ولی مهم اینه که پروژه به طور کامل از بین نمیره و همین نکته مثبت بیشتر ارزای دیجیتال هست
ارزای ملی هم به وجود میان و به بقای خودشون ادامه میدن ولی این ارزا میشن ابزار دولت و دولتیا و برخی مردم ثروتمند که همونام دست پرورده دولتیا هستن برای کارای کثیفشون
مهم این نیست که پروژه های ارز دیجیتال قراره چه مشکلی رو حل کنن مهم اینه که ارزای دیجیتال زاده شدن تا ماهیت واقعیت پول فیات و نقش بانکها و دولتها رو برای مردم شفافتر کنن وقتی آحاد مردم این شفافیت رو ببینن همین سوالایی که شما مطرح کردین برای ارزای دیجیتال برای پولهای کاغذی فیات یا حتی همون ارزای ملی از خودشون میپرسن که آیا لازمه اینهمه پول فیات که تنها هروز ثروتمند رو ثروتمندتر میکنه و فقیر رو فقیتر وجود داشته باشه؟آیا لازمه که این ارزهای دیجیتال ملی که اینهم یک ابزار دیگه برای بازیهای اقتصادی که به نفع دولتهاس وجود داشته باشه و اینها واقعا قراره چه مشکلی رو حل کنن؟شما جواب منو بدید ارزهای دیجیتال ملی چه برتری نسبت به مابقی ارزهای دیجیتال دارن و قراره چه مزیتی داشته باشن که ارزهای دیجیتال دیگه ندارن؟
ماشین اولیه یا غیر اولیه مهم اینه که همین ماشین اولیه داره چشم مردم رو نسبت به دولتها و بازیهای کثیف اقتصادیشون با ارزهای فیات باز و بازتر میکنه، حالا هر شخص سیاسی یا غیر سیاسی دارای سمت دولتی که میخواد بیاد بگه فلان پروژه شکست میخوره

ho3ein
ho3ein
1 سال پیش
پاسخ  علی

منظور حرف های شما رو فهمیدم ولی اگه واقع بینانه نگاه کنیم ی نفر به اسم ساتوشی ناکاموتو نیومده من شما و دنیا رو از این ماتریکسی که توش هستیم نجات بده …اگه دقیق نگاه کنیم بیت کوین ساخته همین سیستمه و قرار نیس به دنیا آزادی مالی بده ..ارز های ملی فقط دارن میان تا به دنیا این حس واقعیت اشتباه بدن که هنو کشورا استقلال مالی دارن.. سیستم مالی جدید که داره میاد قراره نقدینگی کل اول خلق کنه بعد مصرف کنه … مهم ترین مسله اینکه مردم دنیا به جای اینکه هر روز به پول فک کنن و زندگی رو صرف اون بکنن بهتره بجاش به چیزهای مهم تری فک بکنن

علی
علی
1 سال پیش
پاسخ  ho3ein

نه خب نمیشه اینجوری به قضیه نگاه کرد اگه ناکاماتو شخصی از سیستم باشه چرا باید بیاد یه ارزی رو طراحی کنه که بیشتر امورش توسط مردم عادی انجام میشه؟خب به راحتی با کمک دولتها میومد راحت یه ارز دیجیتال ملی رو راه اندازی میکرد کاملا متمرکز و تحت کنترل دولتها
من نمیگم ناکاماتو اومده یه برنامه کامپیوتری رو راه انداخته که مارو از هرچیزی نجات بده فقط اومده با این برنامه به مردم نشون بده در چه وضعیتی هستن و تنها این خودشون هستن که میتونن خودشونو نجات بدن نه هیچ کس دیگه چطوری اینکارو انجام بدن؟ با اعتماد نداشتن به سیاست های اقتصادی دولتها و در دست داشتن اقتصاد خودشون به نظرم سوای اینکه واقعا ساتوشی ناکاماتو از ایجاد یه تحول عظیم در حوزه مالی و اقتصادی چه قصد و نیتی داشته یه گوشه چشمی هم به این مورد داشته که تا جایی که در توانشه سعی کنه مردم عادی بیشتری رو نسبت به شرایطی که درش هستیم آگاه کنه بحث فقط این آگاه کردنه اس خب وقتی منو شما از ماهیت واقعی چیزی آگاه بشیم و بدونیم که نیازی بهش نداریم خب قطعا ازش استفاده نمیکنیم و رو میاریم به گزینه های مشابه خیلی بهتر
شاید نقطه نظر ساتوشی ناکاماتو فقط همین مورد یا بیشتر همین مورد بوده باشه که فقط سعی کنه سطح آگاهی مردم رو نسبت به پیرامونشون بالا ببره و بهشون حق انتخاب بده که خودشون انتخاب کنن نه کسی براشون تصمیم بگیره
بله متوجهم منم نمیگم بیت کوین قراره به دنیا آزادی مالی بده ولی چیزی که تا الان برای علاقمندانش انجام داده اینه که چشم امثال منو شما رو نسبت به شرایط اقتصادی دنیا بیشتر از قبل باز کرده و دیگه به بعدش دست خودمونه که به چه روشی میتونیم آزادی مالی بیشتری داشته باشیم، به نظر من بیت کوین و دیگر ارزای دیجیتال حتی همین کارم کرده باشن خودش مزیت بزرگی محسوب میشه
مثال میزنم براتون وقتی در حال قدم زدن با دوستتون هستین و دوستتون از مسیر پیش روی شما آگاهه و به شما میگه یه کم جلوتر یه چاله هست مواظب باش توی چاله نیافتی خب همین که شمارو آگاه کرده باعث میشه جلوی آسیب رسیدن به شما گرفته بشه و چه بسا تو بعضی موارد حتی به سودتون هم باشه پس میبینیم اگر ارزای دیجیتال هیچ کاری هم نکرده باشن حداقل مردم رو آگاه کردن و همین آگاهی خودش از هرچیز دیگه ای با ارزشتره
درسته ارزای دیجیتال ملی فقط انگار یه نوع خود گول زنیه و ماهیت خاصی نداره
ببینین یه جورایی غیر ممکنه یا در بهترین حالت خیلی سخته که بشه تمرکز مردم رو از پول به چیزای دیگه منعطف کرد شاید به این خاطر باشه که پول به نوعی با زندگی امروزی عجین شده این بحثش خیلی طولانی و پیچیده اس در حال حاضر مسئله اصلی که اینجا مطرحه همونجور که گفتم اینه که بیشتر ارزای دیجیتال دارن هروز بیشتر و بیشتر چشم مردم رو به روی حقیقت اطرافشون بازتر میکنن

ho3ein
ho3ein
1 سال پیش
پاسخ  علی

در مورد آگاهی بخشی کاملا موافقم ولی در مورد چرایی وجود بیت کوین و سایر ارزها با کمی تحقیق میشه فهمید چه آینده در انتظار ماست. سیستم مالی الان بر پایه currency speculation هس سیستم مالی آینده بر پایه utility خواهد بود ارجاعتون میدم به مقاله اکونومیست سال 1988… چن پارگراف اول شرایط الان جهانه…

علی
علی
1 سال پیش
پاسخ  ho3ein

این چرایی رو خود اشخاص مشخص میکنن فرقی نمیکنه چرایی وجود از اول واقعا چی بوده
شاید وجودیتشون اوایل حول محور این چرایی بوده ولی هرچه پیش میریم این آینده ای که میگین در انتظار ماست کم کم داره تغییر میکنه شایدم هیچ تغییری نکنه ولی این امکان هم هست که تغییر زیادی پیدا کنه
همونجور که گفته میشه بیت کوین به عنوان پول دیجیتال و جایگزین پول های فیات بودن ایجاد شده ولی الان میبینیم که داره کم کم به سمت طلای دیجیتال بودن سوق پیدا میکنه
پس نتیجه میگیریم که هر آینده که در انتظار ما و ارزهای دیجیتال هست به راحتی میتونه تغییر کنه و به نظرم رقم زدن این آینده خیلی بیشتر دست خود مردمی هست که به این اقتصاد علاقه دارن و همینجور پیوستن علاقمندان و مردم بیشتر

هر آینده و هرنوع سیستم مالی ای در آینده در انتظار باشه ممکنه اون چیزی که خواهد شد اتفاق نیافته کاملا برعکس اتفاق بیافته

محمد صدرایی
محمد صدرایی
1 سال پیش
پاسخ  ho3ein

قطعاً یه فرد دولتی نمیاد از ارزهای دیجیتال که ماهیت غیر متمرکز و آزاد دارند دفاع کنه چون با منافع دولت که در چپاول ثروت مردم هست در تضاده، یادت باشه بیت کوین 378بار نابود شده ولی لامصب مگه نابود میشه ?

علی
علی
1 سال پیش
پاسخ  Ali

خیلی استدلالت زیبا و منطقی بود?

علی
علی
1 سال پیش

به نظرم خب بیت کوین داره تبدیل میشه به طلای دیجیتال همینطور که تا الان بوده و بیشتر از اینم به احتمال خیلی زیاد میشه
شما طلا نمیذاری تو جیبت بری مثلن لباس بخری بری رستوران یا کلا بری خرید
درسته بیت کوین با هدف پول دیجیتال بودن و جای پول فیات گرفتنو ایجاد شده ولی بیت کوین اجتمال زیاد میشه معیار ارزش گذاری ذخیره ارزش و ارزای دیگه که سرعت مقیاس پذیری و کارمزدهای بهتری دارن تبدیل میشن به ابزار پرداخت
اینکه بیت کوین بتونه بشه طلای دیجیتال سوای اینکه چقد بازار و ارزشش رشد کنه به نظر من خیلی با ارزشتر از اینه که بتونه بشه ابزار پرداخت چون قطعا همه میدونیم که الان بازار طلا خیلی ارزشش بیشتر از هر پول فیاتی که ابزار پرداخته هست

اکبر
اکبر
1 سال پیش

در آینده نه چندان دور هر رمز ارز دیجیتالی که بیشترین قابلیت جایگزینی با ارزهای فیات رو داشته باشه و قدرت این رو داشته باشه که بهتر با اون خرید و فروش کالا و خدمات رو کرد بنظر بنده خیلی محبوبتر و جایگزین مناسبی برای ارزهای فیات می شه این هم باید از وایت پیپر و پشتیبانی فنی اون رمز ارز دیجیتال در اوایل کارش فهمید، نظر من اینه که هر رمز ارزی که قیمت بسیار بالایی داره دلیل بر قدرتمند بودن اون نیست، الان بیت کویین مثل کالایی شده فقط برای احتکار تا بعدها با قیمت بالایی برای یه محتکر دیگه فروخته شه

Liv
Liv
1 سال پیش
پاسخ  اکبر

فکر نکنم هولد بیتکوین یا هر رمزارز دیگه ای احتکار محسوب بشه. چون از کالا های ضروری مردم نیست و کمبود اون ها هم احساس نمیشه.

حسین
حسین
1 سال پیش
پاسخ  اکبر

سهام و ارز کلا چیزهایی هستن که ارزش هستن(کیفی هستن و اندازه گیری نمیشن)، ارزش گذاری نمیشن(کمیت نیستن) که کمی یا زیادی شون ضربه به جایی باشه

محمد صدرایی
محمد صدرایی
1 سال پیش

خب این دیوانگی نیست؟ که از طلای دیجیتال برای پرداخت هزینه های زندگی استفاده کرد؟ بیت کوین و باید ذخیره کرد نه اینکه خرج کرد.

Alborz
Alborz
1 سال پیش

من فک میکنم این صحبتا و این امارا دلیل اصلی نیستن…افراد بیت کوین هاشونو دوست دارن و تمایل ندارن اونارو از دست خودشون خارج کنن و ترجیح میدن فعلا از همون دلارا و ارزای فیاتشون استفاده کنن…هیچوقت هم فک نمیکنم بصورت عمده بیت کوین واسه پرداخت و…استفاده بشه و بیشتر جنبه ذخیره ارزش داره مثل طلا

moein moradi
moein moradi
1 سال پیش
پاسخ  Alborz

منطقی نیست که تو با طلا اب معدنی بخری.

sss
sss
1 سال پیش

در آینده ای نه چندان دور همین اتفاق (پرداخت با بیت کوین) میافته.

سیامک
سیامک
1 سال پیش

آیا کسی از طلا برای پرداخت استفاده می کند؟

ornjcoin
ornjcoin
1 سال پیش
پاسخ  سیامک

مقایسه خوبی نیست،طلا زمانی برای پرداخت استفاده میشد و بدلایل متعددی استفاده مستقیم از سکه طلا برای تجارت متوقف شد و از طلا به عنوان پشتوانه پول های کاغذی که هم اکنون رواج دارند استفاده میشه این در حالی هستش که طلا به عنوان پشتوانه از قانون گذاری محکمی(ظاهرا) برخوردار هست که در تجارت جهانی مورد قبوله…حالا شما بیت کوین رو در نظر بگیر یک ایده بسیار بلندپروازانه که هیچ مشکلی برای اینکه روش پرداخت باشه نداره جز نبود قانون گذاری محکم که اون هم اکثرا دلیلش رو میدونید(ترس دولت ها از کاهش تسلطشون بر مردم و … )و سنگ اندازی هایی با بهانه های مختلف مثل تامین مالی تروریسم و دور زدن تحریم های کثیفشون و … بیت کوین و آرزوی بزرگش رو بیشتر مردم درک نکردن و دارن با بیت کوین همون کاری رو میکنن که دولت ها میخوان و در نهایت دکمه پایانش رو میزنن مردم همونطور که با گذشت سال های طولانی هنوز نتونستن حقشون رو از برابری مدنی بگیرن احتمالا به برابری اقتصادی هم نمیرسن مگر اینکه یک روز جامعه عدالت خواه کنار هم قرار بگیرند.

محمد صدرایی
محمد صدرایی
1 سال پیش
پاسخ  ornjcoin

با نظرت تا حدودی موافقم ولی بیت کوین و نمیتونن نابود کنن یعنی توان نابودیش و ندارند

moein moradi
moein moradi
1 سال پیش
پاسخ  ornjcoin

درست گفتی اما بیت کوین نمیتونه نابود بشه

موسی
موسی
1 سال پیش

وقتی محدودیت کرونا بره، من با لایتکون LTC قصد خرید رزرو هتل در ترکیه دارم. از طریق یک سایت که خدمات مسافرتی میده، و ایران رو تحریم نکرده فعلا، شاید بخاطر اینکه شیوه پرداخت ارز دیجیتاله نه مستر ویزا کارت

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.