توافقات بین‌المللی ACU و ارز دیجیتال از وابستگی ما به دلار می‌کاهند

توافقات بین‌المللی ACU و ارز دیجیتال از وابستگی ما به دلار می‌کاهند

مدیرعامل اسبق بانک صادرات با بیان اینکه نمی‌توان دلار و یورو را کنار گذاشت، گفت: ارز دیجیتال و پیمان‌های دوجانبه و چندجانبه بین کشورها مثل اتحاد ACU می‌توانند به عنوان دو عامل در کنار هم وابستگی ما را به دلار کم کنند.

به نقل از ایلنا، بهاءالدین حسینی هاشمی در گفت‌وگویی، با اشاره به توافقاتی نظیر ACU (اتحادیه پایاپای آسیایی) بیان کرد:

در دنیا مبادلات زیادی در قالب مبادلات دوجانبه و چندجانبه انجام می‌شود. درحال حاضر مالزی، اندونزی، استرالیا، تایلند و هنگ کنگ در قالب توافقاتی چندجانبه با پول ملی خود مبادلات را انجام می‌دهند و در پایان سال باهم تسویه می‌کنند. ایران نیز چنین مبادلاتی را با ترکیه و روسیه انجام می‌دهد.

توافقات بین‌المللی ACU و ارز دیجیتال از وابستگی ما به دلار می‌کاهند

وی اضافه کرد:

روش کار به این صورت است که مثلا ترکیه قرارداد می‌کند سالانه معادل یک میلیارد دلار به ریال از ما خرید کند و ما هم قرارداد می‌کنیم سالانه معادل یک میلیارد دلار به لیر از آن‌ها خرید کنیم. در پایان سال هم هرکس بدهکار شد، ما به التفاوت را به کشور بستانکار پرداخت می‌کند. چنین پیمان‌هایی در دنیا هم به صورت دوجانبه و هم به صورت چندجانبه بسته می‌شود و می‌تواند تقاضای دلار را در داخل کشور کاهش داده و وابستگی ما را به دلار کم کند.

حسینی هاشمی با بیان اینکه در شرایط فعلی ترکیه و روسیه هم همچون ایران در تحریم قرار دارند و می‌توانند در قالب توافقاتی مثل ACU با ما کار کنند، عنوان کرد:

البته معمولا کشورهایی که در قالب توافقات این چنینی باهم کار می‌کنند، سنخیت‌هایی باهم دارند؛ مثلا همسایه هستند یا تشابهات اقتصادی، سیاسی یا فرهنگی باهم دارند.

مدیرعامل اسبق بانک صادرات تصریح کرد:

باید این واقعیت را بپذیریم که نمی‌توان دلار و یورو را کنار گذاشت؛ چرا که اساس قیمت خیلی از کالاها مثل نفت، غلات و آهن دلار است و مبادلاتشان هم برمبنای دلار صورت می‌گیرد. ضمن اینکه ممکن است خیلی از کشورها تمایل به مبادله کالا با ارز ملی نداشته باشند.

توافقات بین‌المللی ACU و ارز دیجیتال از وابستگی ما به دلار می‌کاهند

بهاءالدین حسینی هاشمی

حسینی هاشمی با اشاره به مشکلی که افزایش قیمت دلار ایجاد کرده و سخنانی که پیرامون جایگزینی ارز دیجیتال ملی برای دور زدن دلار مطرح می‌شود، اظهار کرد:

ارزهای دیجیتال موجود به لحاظ قیمتی چندان تفاوتی با دلار ندارند و دچار نوسانات شدید هستند. مدتی پیش قیمت بیت کوین تا ۳۰-۲۰ هزار تومان رفت و بعد تا قیمت ۷ هزار تومان پایین آمد.

وی با اشاره به اینکه ارزهای دیجیتال مثل بیت کوین برای همه کاربری ندارد، اظهار داشت:

برخی می‌توانند در معاملات از آن استفاده کنند اما این نوع ارز در دنیا در موارد خاص استفاده می‌شود و قابلیت جایگزینی به جای دلار ندارد.

توافقات بین‌المللی ACU و ارز دیجیتال از وابستگی ما به دلار می‌کاهند

این کارشناس بازار پول درخصوص ارز دیجیتال ملی هم گفت:

ما که در مبادلات داخلی کشور مشکلی نداریم. مشکل ما ارز بین المللی است. اگر پول ما در دنیا مقبولیت داشت و یک ارز جهانی یا بین المللی محسوب می‌شد، با همان ریال می‌توانستیم کار کنیم و نیازی به ارز دیجیتال نبود. بنابراین تفاوتی ندارد ارز دیجیتال ملی داشته باشیم و بخواهیم از آن در مبادلات بین المللی استفاده کنیم یا بخواهیم از ریالمان در این مبادلات استفاده کنیم.

وی تاکید کرد:

درست است که نمی‌توان چیزی را به طور کامل جایگزین دلار کرد اما اگر فرض کنیم در رابطه با دلار صددرصد مشکل داریم، با ابزارهایی مثل توافقات دوجانبه و چندجانبه با کشورها و ارز دیجیتال می‌توانیم این مشکل را به درصدی پایین‌تر برسانیم و کاری کنیم که وابستگی‌مان به دلار به حداقل برسد.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

4 دیدگاه
کاوه
کاوه
۵ سال قبل

با سلام خدمت دوستان عزیز و تشکر از زحمات شما یه جای مطلب بالا به جای دلار از ریال استفاده شده 20هزار دلار و 7هزار دلار که به جال دلار ،ریال اشتباها فکر میکنم تایپ شده .متشکرم

محمد آذرنیوار
محمد آذرنیوار
۵ سال قبل
پاسخ  کاوه

سلام
ممنون از توجهتون
اما این خبر مستقیما از خبرگزاری نقل شده و ظاهرا این کارشناس فکر کردن که قیمت بیت کوین 7 هزارتومنه !!!

نادر
نادر
۵ سال قبل

اینا تا گند نزنن به بازار بیت کوین ول کن معامله نیستند.... تجربه هم ثابت کرده هرجا وارد میشند فقط به گند می کشند اونجا ... یه کاری میکنند تمام حساب های ایرانی ها رو تو والت ها بلاک کنند

lol
lol
۵ سال قبل

سلام
دوستان دیدین گفتم اتریم میره بالااااااا
بخرید من 8 تومن خریده بودم الان 400 تومن دیگه خریدم!!!یعنی پول 4 تا پراید خخخ
اتریوم تا 700 دلار میره بالا رو بیت کوین فعلا سرمایه گذاری نکنید.