مدیر FiCAS درباره ETP بیت کوین: زمان ثابت می‌کند که این محصول چه تأثیری بر صنعت ارزهای دیجیتال دارد

مدیر FiCAS درباره ETP بیت کوین: زمان ثابت می‌کند که این محصول چه تأثیری بر صنعت ارزهای دیجیتال دارد

روز گذشته شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری FiCAS که در کشور سوئیس ثبت شده است، اولین محصول قابل‌معامله در بورس (ETP) خود را عرضه کرد. پیش از عرضه رسمی این ETP مدیر FiCAS در اظهارنظر‌ی اعلام کرد که با گذشت زمان تأثیرات این محصول بر این صنعت مشخص می‌شود.

به گزارش کوین تلگراف، این محصول قابل‌معامله در بورس، در فهرست محصولات قابل‌معامله در بورس SIX‌ سوئیس ثبت شده است و با نام «Bitcoin Capital Active ETP» شناخته می‌شود. در این صندوق دارایی‌هایی نظیر بیت کوین، اتر و ۱۳ ارز دیجیتال برتر بازار معامله و به ارز فیات تبدیل می‌شود، بدون اینکه سرمایه‌گذار نقشی فعال در این معاملات داشته باشد. گردانندگان این محصول قابل‌معامله در بورس ادعا می‌کنند که این اولین محصول مرتبط با ارزهای دیجیتال است که در بورس SIX‌ عرضه شده است و به‌صورت اختیاری کنترل می‌شود. این صندوق با نماد BTCA در این بازار معامله می‌شود.

نماد BTCA توسط شرکت FiCAS ثبت شده است و بیت کوین کپیتال مسئولیت عرضه آن را برعهده دارد. به‌گفته این شرکت، هر سهم از این محصول با قیمت ابتدایی ۱۰۰ فرانک سوئیس معامله می‌شود.

متیا راتاگی (Mattia Rattaggi)، رئیس هیئت‌مدیره FiCAS، در اظهارنظری گفت که قیمت ابتدایی BTCA با درنظرگرفتن تمایل برای تسهیل و افزایش نقدینگی بازار، مسائل مرتبط با فروش جزئی سهم و ملزومات مدیریت سبد سرمایه‌گذاری تعیین شده است.

راتاگی ضمن مقایسه BTCA با مدیریت سبدهای دارای مدیریت اختیاری سنتی، اعلام کرد که درحال‌حاضر این فرصت برای سرمایه‌گذاران مهیا شده است که بدون دخالت مستقیم در روند سرمایه‌گذاری، در محصول قابل‌معامله در بورس حوزه ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کنند. به‌عقیده او این محصول می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای این حوزه نوظهور باشد.

زمان مشخص خواهد کرد که این محصول نوآورانه چطور بر این صنعت تأثیرگذار خواهد بود. یک ETP با مدیریت اختیاری می‌تواند گزینه مناسب‌تری برای بازار نوظهور ارزهای دیجیتال باشد، چراکه تمرکز آن بیش از آنکه بر روی ETP منفعل و قاعده‌مند باشد، بر روی مدیریت ریسک فعال است.

راتاگی با بیان این مسئله که ارزهای دیجیتال منتخب دارای مجوز بورس SIX هستند و به تأیید این بورس نیز رسیده‌اند، افزود:

ارزهایی را انتخاب کردیم که دارای بلاک چین مخصوص خود هستند، ارزش بازارشان بالاست و نقدینگی زیادی دارند.

او در بخش پایانی صحبت‌های خود گفت که این محصول شامل ارزهای پیگیرگریز (پرایوسی کوین‌ها) نمی‌شود.

در بازارهای سنتی، محصول قابل‌معامله در بورس، نوعی اوراق بهادار است که قیمت آن بر پایه ابزارهای دیگر نظیر کالا، ارز، سهام یا نرخ سود تعیین می‌شود و معاملات آنها نیز بر همین اساس انجام می‌گیرد. برخلاف صندوق قابل‌معامله در بورس یا همان ETFها، دارایی‌های موجود در ETPهای ارزهای دیجیتال به‌صورت ۱۰۰ درصد از این صندوق‌ها پشتیبانی می‌کنند.

بورس SIX سوئیس اولین بار اواخر سال ۲۰۱۸ یک محصول قابل‌معامله در بورس را در حوزه ارزهای دیجیتال به فهرست معاملات خود افزود و از آن زمان تا به حال شاهد عرضه چندین ETP مختلف در این بخش بودیم. در سال ۲۰۱۸، این بازار محصول قابل‌معامله در بورسِ آمون (Amun) را که کریپتو بسکت (Crypto Basket) نام داشت به فهرست خود اضافه کرد. این مخصول شامل ارزهای بزرگی نظیر بیت کوین، اتر، ریپل، بیت کوین کش و لایت کوین بود. در ژانویه امسال (دی ۹۸) نیز شاهد عرضه چندین ETP با پشتوانه ارزهای دیجیتال بودیم که شرکت مدیریت دارایی 21Shares آنها را ایجاد کرده بود.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

1 دیدگاه
Freedom
Freedom
۳ سال قبل

تشکر بابت این خبر خوب آقای ناصرفلاح
ولی چقدر بهتر می بود اگر اشاره می کردید که بنیان گذار FiCAS کار آفرین و آینده پژوه پر افتخار کشورمون آقای علی میزانی اسکوئی هستند.