حمایت سنگین از بیت کوین برای جلوگیری از سقوط به زیر ۳۰,۰۰۰ دلار

حمایت سنگین از بیت کوین برای جلوگیری از سقوط به زیر ۳۰,۰۰۰ دلار

داده‌های تازه نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران بلندمدت در جریان سقوط اخیر شروع به انباشت گسترده بیت کوین کرده‌اند. با وجود صعودی‌بودن شاخص‌های درون زنجیره‌ای، تحلیل‌گران همچنان نسبت به خطر شکسته شدن حمایت ۳۰,۰۰۰ دلاری و سقوط قیمت تا سطح ۲۰,۰۰۰ دلار هشدار می‌دهند.

به گزارش کوین تلگراف، قیمت بیت کوین در روزهای اخیر تقریباً دست‌نخورده باقی مانده است. روز گذشته هم هر واحد بیت کوین حدود ۳۴,۰۰۰ دلار معامله می‌شد. با این حال قیمت بیت کوین همچنان از اوج تاریخی خود در اواسط آوریل (فروردین)، زمانی که قیمت به نزدیکی ۶۵,۰۰۰ دلار رسیده بود، ۵۰ درصد پایین‌تر است. اما این حرکت نزولی بزرگ، نظر سرمایه‌گذاران را نسبت به چشم‌انداز صعودی بلندمدت بیت کوین تغییر نداده است.

بر اساس یکی از شاخص‌های وب سایت تحلیلی گلاسنود که به آن لایولینس (Liveliness) می‌گویند، بازار متوجه تغییر رفتار سرمایه‌گذاران بلندمدت در انباشت گسترده بیت کوین شده است. استراتژی حفظ سرمایه یا هولدینگ (Hodling) که به یک غلط املایی رایج شده از سال ۲۰۱۳ نسبت داده می‌شود، نشان‌دهنده بی‌تفاوتی سرمایه‌گذاران نسبت به روند نزولی بازار است.

لایولینس شاخصی برای نشان دادن نسبت مجموع سکه‌های خرج‌نشده به کل سکه‌های موجود در شبکه است. منظور از سکه‌های خرج‌نشده واحدهایی از بیت کوین است که برای مدت طولانی خرج نشده‌اند و یا به اصطلاح دست‌نخورده باقی مانده‌اند. این شاخص بین بازه صفر تا ۱ متغیر است؛ عدد ۰ نشان‌دهنده کاهش عرضه و شدت گرفتن انباشت توسط سرمایه‌گذاران است. علاوه بر این، نزدیک شدن این شاخص به عدد صفر نشان می‌دهد که حجم سکه‌های انباشت شده از حجم سکه‌های خرج نشده پیشی گرفته است.

حمایت سنگین از بیت کوین برای جلوگیری از سقوط به زیر ۳۰,۰۰۰ دلار
شاخص لایولینس بیت کوین

با این حال نمی‌توان گفت که افزایش تعداد سکه‌های خرج‌نشده لزوماً نشان‌دهنده شکل‌گیری یک روند نزولی است. به‌عنوان مثال، بین نوامبر ۲۰۲۰ (آبان ۹۹) و آوریل ۲۰۲۱ (فروردین ۱۴۰۰) شاخص لایولینس و قیمت بیت کوین هر دو افزایش یافتند که نشان‌دهنده کاهش انباشت از سوی سرمایه‌گذاران بود، با این حال بازار بیت کوین وارد روند نزولی نشده بود و کاملاً هم صعودی بود.

این تناقض می‌تواند به‌خاطر افزایش حجم معاملات بیت کوین در اوایل سال جاری میلادی باشد. بر اساس داده‌های بیت کوینیتی (Bitcoinity)، حجم معاملات بیت کوین در ۳ ماهه اول سال ۲۰۲۱ به بیش از ۶ تریلیون دلار رسیده و این در حالی است که حجم معاملات این ارز دیجیتال در ۳ ماهه چهارم سال ۲۰۲۰ حدود ۱.۱۴ تریلیون دلار برآورد شده است.

حمایت سنگین از بیت کوین برای جلوگیری از سقوط به زیر ۳۰,۰۰۰ دلار
نمودار حجم معاملات بیت کوین

بنابراین می‌توان گفت در حالی که سرمایه‌گذاران بلندمدت از نوامبر ۲۰۲۰ (آبان ۹۹) تا آوریل ۲۰۲۱ (فروردین ۱۴۰۰) در حال فروش بیت کوین‌های خود بودند، افزایش حجم معاملات در صرافی‌های ارز دیجیتال باعث شد تا فشار فروش توسط معامله‌گران خرد جذب شود. با این حال همان‌طور که ویلی وو (Willy Woo)، تحلیل‌گر بازار ارزهای دیجیتال گفته است، با فرا رسیدن آوریل (فروردین) افزایش حجم سفارش‌های فروش بر فشار خرید بازار صعودی بیت کوین غلبه کرد.

ویلی وو در خبرنامه‌ای که در تاریخ ۲ ژوییه (۱۱ تیر) منتشر کرد، ضمن اشاره به شاخص ریک اشتلی (Rick Astley) که جریان جابه‌جایی بیت کوین بین سرمایه‌گذاران قدرتمند و مردد را بررسی می‌کند، گفته است که سرمایه‌گذاران مردد در حال فروش دارایی خود به سرمایه‌گذاران بلندمدت هستند.

وو گفته است:

کاملاً مشخص است که سرمایه‌گذاران بلندمدت به‌سرعت در حال جمع‌آوری ارزهای سرمایه‌گذاران مردد هستند. در این بازی تنها صبر کردن مطرح است، تا زمانی که تأثیرات آن بر قیمت منعکس شود. داده‌ها با اطمینان انباشت در کف [قیمتی] را نشان می‌دهند.

حمایت سنگین از بیت کوین برای جلوگیری از سقوط به زیر ۳۰,۰۰۰ دلار
شاخص جریان جابه‌جایی بیت کوین بین سرمایه‌گذاران قدرتمند و مردد

در حالی که قیمت بیت کوین موقعیت خود را بالای سطح حمایت ۳۰,۰۰۰ دلاری حفظ می‌کند، تمایل به انباشت بیت کوین هم افزایش می‌یابد.

حمایت سنگین از بیت کوین برای جلوگیری از سقوط به زیر ۳۰,۰۰۰ دلار
نمودار قیمت بیت کوین (نمای ۱ روزه بازار بیت کوین/دلار)

هم‌زمان با سقوط بازار ارزهای دیجیتال، قیمت بیت کوین در تاریخ ۱۹ مه (۲۹ اردیبهشت) تا سطح ۳۰,۰۰۰ دلار سقوط کرد. از آن زمان تاکنون کندل قیمت حداقل برای ۴ بار با این سطح برخورد کرده است تا در آینده شاهد یک حرکت صعودی قدرتمند باشد. سطح ۳۰,۰۰۰ دلار اکنون به حمایت روانی قیمت تبدیل شده است که در صورت شکسته شدن آن احتمال سقوط قیمت تا سطح ۲۰,۰۰۰ دلار هم وجود خواهد داشت.

جوئل کروگر (Joel Kruger)، استراتژیست فارکس در گروه سرمایه‌گذاری ال‌مکس (LMAX)، هفته گذشته گفته بود که احتمال سقوط قیمت تا سطح ۲۰,۰۰۰ دلار وجود دارد، چراکه بیت کوین همچنان تحت فشار احساسات موجود در بازارهای جهانی قرار دارد. این تحلیل‌گر به افزایش نگرانی‌های مرتبط با گسترش سویه دلتا ویروس کووید-۱۹ اشاره کرد که باعث سقوط بازارهای جهانی شده است.

کروگر گفته است:

این احمقانه است که بخواهیم احتمال بازگشت قیمت به کف ماه ژوئن (خرداد) را رد کنیم. تصور می‌کنم که این سناریو می‌تواند با خطر سقوط قیمت بیت کوین به اوج تاریخی قدیمی خود در محدوده ۲۰,۰۰۰ دلار همراه باشد. اما در آن سطح [۲۰,۰۰۰ دلار] شاهد حمایتی قدرتمند خواهیم بود.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

5 دیدگاه
Ramin
Ramin
۳ سال قبل

با خوشحالی و دست به نقد منتظر سقوطت هستم ای کینگ ..
بریز لطفا D:

Hadi Neysi
Hadi Neysi
۳ سال قبل

بابا پدرمون در اومد اون از بورس اینم از ارز دیجیتال انگار ناف مارو با ضرر بستن میخریم میات پایین میفروشیم با ضرر همون روزش میره بالا اخه چه حکمتی داره نمیدونم

Abdul Nader. learn more
Abdul Nader. learn more
۳ سال قبل

سلام برهمکاران ودوستان اگر مشگلی برای همکاران ودوستان پیش نمیاد میخواهم به پشتیبانی یک رغم سنگین وارد بازار وبه امید خدا مه نتیچه بده ممنونم.

ترندیاب 51
ترندیاب 51
۳ سال قبل

سلام
بررسی ها نشون میده که تا حدود 24500 در مرحله اول میریزه(احتمال حدود دو هفته دیگه) پس بنظرم بهتره صبر کنید.

Dark Knight
Dark Knight
۳ سال قبل

همینطور که ۳۰ ساله خودتون رو بیمه عمر میکنید ۵ سال هم اینجا با انتخاب ارز درست خودتون و بیمه کنید