توسعه‌دهنده اولیه بیت کوین: ساتوشی برای محافظت از شبکه امکان استخراج با کارت گرافیک را فراهم کرد

توسعه‌دهنده اولیه بیت کوین: ساتوشی برای محافظت از شبکه امکان استخراج با کارت گرافیک را فراهم کرد

بر اساس گفته‌های یکی از اولین توسعه‌دهندگان بیت کوین، ساتوشی با هدف دفاع از این ارز دیجیتال در برابر یک حمله ۵۱ درصدی، چندین نسخه از کد استخراج به‌وسیله کارت گرافیک را آماده کرده بود.

سایت کوین تلگراف در این گزارش به نقل از یکی از اولین توسعه‌دهندگان بیت کوین که با خالق آن در سال ۲۰۱۰ همکاری کرده بود می‌گوید که ساتوشی ناکاموتو استخراج بیت کوین با کارت گرافیک را با هدف حفاظت از شبکه از قبل اختراع کرده بود.

لزلو هانیک (Laszlo Hanyecz)، کسی که به اجرای اولین تراکنش واقعی بیت کوین معروف است، یک از کسانی است که ابداع استخراج بیت کوین با کارت گرافیک را به او هم نسبت می‌دهند. او در مصاحبه خود با کوین تلگراف می‌گوید که نه‌تنها ساتوشی این ابداع را قبل از او انجام داده بود، بلکه او چندین نسخه از این الگوریتم را نیز در اختیار داشته است.

پست هانیک در سایت بیت کوین تاک (Bitcointalk) در توضیح استخراج با کارت گرافیک  منبع:  Bitcointalk.org
پست هانیک در سایت بیت کوین تاک (Bitcointalk) در توضیح استخراج با کارت گرافیک  منبع:  Bitcointalk.org

طبق گفته هانیک، یکی از اولین ایمیل‌های دریافتی او از ساتوشی در پاسخ به پستی بوده است که او در آن به تشریح نرم‌افزار استخراج کارت گرافیک خود می‌پردازد. ساتوشی زیاد از این مساله خوشحال نبود:

آهای… در این مورد خیلی عجله نکن. ببین، برای من مهم نیست اگه مردم شروع به احتکار بیت کوین کنن. برای من مهم نیست که ثروت اون متمرکز باشه، اما بزرگ‌ترین جذابیت بیت کوین اینه که هرکسی می‌تونه بیت کوین رو دانلود کنه و روی لپ‌تاپش شروع به ماین کنه.

هانیک معتقد است ساتوشی می‌دانست استخراج بیت کوین سرانجام تبدیل به یک صنعت خواهد شد اما می‌خواست آن را به تاخیر بیندازد تا (روند) پذیرشش را مختل نکند. هنگامی‌که هانیک در ایمیل خود به ساتوشی از او برای «سرک کشیدن به پروژه‌اش» عذرخواهی کرد ساتوشی به او گفت که بهتر است بگذارد همه‌چیز مسکوت بماند.

هانیک کمی بعدتر کد نرم‌افزار استخراج با کارت گرافیک خود را برای ساتوشی ایمیل کرد و ساتوشی هم نسخه خودش را که برای مقابله با حملات تحت شبکه آماده کرده بود، با او به اشتراک گذاشت. چیزی که به باور هانیک، ساتوشی واقعاً از آن وحشت داشت:

… و او واقعاً نسخه خودش را با من به اشتراک گذاشت. پس حتی اگر در [کد] بیت کوین نبود، او کد [برنامه] استخراج با کارت گرافیک را در اختیار داشت و گفت که آن را آماده نگه داشته است تا در صورت لزوم بتواند با آن از شبکه دفاع کند.

ظاهرا ساتوشی چندین نسخه از این کد را در اختیار داشته است اما هانیک بهتر از آن عمل کرده بود:

من این احساس را داشتم که یکی از دلایلش این بود که نمی‌خواست کد را در زمان نامناسبی بهینه‌سازی کند، زیرا قصد نداشت دشواری شبکه را افزایش دهد.

سرجیو دیمیان لرنر (Sergio Demian Lerner) که تحقیقات او در زمینه استخراج‌های صورت گرفته توسط ساتوشی به ما اجازه داد تا بلاک‌های استخراج‌شده توسط خالق بیت کوین را با درجه بالایی از اطمینان شناسایی کنیم، به کوین تلگراف گفت که ممکن است ساتوشی از (الگوریتم) استخراج با کارت گرافیک استفاده کرده باشد. این موضوع، حداقل در یک بررسی سطحی، هیچ منافاتی با یافته‌های او ندارد. او معتقد است که پاسخ در هلیکسی (Helix) نهفته است که از بلاک ۱۴۰۰ آغاز می‌شود، اما او برای تایید این موضوع نیاز به انجام تحقیقات بیشتری دارد.

آغاز مارپیچ (هلیکس) در بلاک ۱۴۰۰ منبع:  Satoshiblocks
آغاز مارپیچ (هلیکس) در بلاک ۱۴۰۰ منبع:  Satoshiblocks

این واقعیت که ساتوشی قبل از راه‌اندازی شبکه، استخراج با کارت گرافیک را در نظر داشته است، شواهد بیشتری در تایید فرضیه‌ای به دست می‌دهد که مطابق آن پروژه ساخت بیت کوین سال‌ها به طول انجامیده است.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

2 دیدگاه
sadeghbm
sadeghbm
4 سال قبل

سلام وقت خوش. ی سوال داشتم میدونم جاش اینج نیست ولی جای دیگه سوالم بی جواب موند مجبور شدم اینجا مطرح کنم.برا ی ریگ با مادربرد ASUS B250 MINING EXPERT
و 8 کارت گرافیکrx 470 چندتا پاور استفاده کنم با با چه قدرتی؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

علی آریان‌فر
علی آریان‌فر
4 سال قبل
پاسخ  sadeghbm

سلام.
برای جواب سوالتون به همون مطلب بهترین مادربردهای ماینیگ مراجعه کنید. پاسخ درج شد.