سعید خوشبخت: سرکوب ماینینگ مثل پخش کردن غده سرطانی است!

سعید خوشبخت: سرکوب ماینینگ مثل پخش کردن غده سرطانی است!

سعید خوشبخت، کارشناس و فعال بلاک چین ایران می‌گوید که سرکوب کردن ماینینگ مانند پخش کردن یک غده سرطانی در بدن برای کشور خطرناک است.

این کارشناس در گفتگو با ارزدیجیتال و خطاب به مسئولین گفت:

حتی اگر ماینینگ را سرطان می‌دانید،‌ نگذارید این غده پخش شود. کاری کنیم که فعالیت‌ها قابل شناسایی و دارای شفافیت باشد.

او در ادامه می‌گوید:

حتی با ممنوع شدن ماینینگ، این فعالیت به نظرم تعطیل نخواهد شد و فقط شاید کم شود. با سرکوب ماینینگ طبیعتا استخراج از حالت کسب و کار مردمی خارج می‌شود و به نظرم اتفاقات خوبی رخ نخواهد داد.

اولین مشکل سرکوب شدن ماینینگ، افزایش شدید انشعابات غیرمجاز برای استفاده از برق رایگان خواهد بود. قاچاقیان هم دست بردار واردات دستگاه نخواهند بود و چند صد میلیارد تومان پولی که می‌شد از واردات قانونی دستگاه وارد خزانه کرد، از همین طریق از دست می‌رود.

همچنین شاهد تعداد زیادی شکایت و پرونده خواهیم بود. با عدم قانون‌گذاری صحیح ماینینگ، حقوقی که از مصرف‌کنندگان زیر پا گذاشته می‌شود را نمی‌توان تصور کرد. با خاکستری ماندن فضا، دلال‌های بازار، دستگاه‌های استوک و بی‌مصرف خود را با قیمت‌های بالا و بدون هیچ‌گونه نظارتی به افراد تازه‌کار و ماینرهای خانگی می‌فروشند.

روندی که اکنون در پیش گرفته شده است به این ختم می‌شود که ماینرهای کوچک، پنهانی چند دستگاه ماینر قاچاق بخرند و با هر ترفندی که شده به صورت غیرقانونی دستگاهای خودشان را فعال کنند. به تعداد بالای افرادی فکر کنید که ممکن است این کار را بکنند. فکر کنید ۴ میلیون نفر، هر کدام دو یا سه دستگاه ماینر بخرند. همین مقدار هم کولر و فن برای خنک کردن دستگاه‌های اضافه خواهد شد.

با این روند دیگر ماینینگ در یک یا چند جای خاص متمرکز نخواهد بود. مصرف تمام کشور بالا می‌رود. آن زمان شناسایی دستگاه‌ها و واحدهایی که ماین می‌کنند به هیچ عنوان ساده نخواهد بود. دیگر نمی توانیم روی فلان نقطه دست بگذاریم و مثلا یک مگاوات از برقش کم کنیم.

سرکوب ماینینگ مثل این است که ماینینگ سرطان باشد و از قصد بخواهیم آن را در تمام بدن پخش کنیم. قطعا اگر بتوان فضای ماینینگ را مجوز دار و تحت کنترل کرد، حتی اگر غده سرطانی هم باشد قابل درمان‌تر خواهد بود تا اینکه خودمان باعث پخش شدنش شویم.

 

مطالعه کامل مقاله بررسی جامع استخراج ارزهای دیجیتال در ایران: پرونده ویژه: گسترش استخراج ارز دیجیتال در ایران؛ تهدید یا فرصت؟

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

8 دیدگاه
مهران معینی
مهران معینی
۳ سال قبل

آفرین ، مثل اینکه مغز این دوستمون کار میکنه مقداری

رضا
رضا
۴ سال قبل

یه سوال اگه بابرق خونگی یه دونه داشته باشم،، از روی قبض برق لومیره؟

اسداله پوشی
اسداله پوشی
۴ سال قبل

سلام، بفرمائید چرا از ۹۸/۰۵/۰۳ تا امروز جمعه ۹۸/۰۵/۱۸ انتقال سود به خریداران اتریوم (usD) رو کیف پول قطع شده، ؟

عباس
عباس
۵ سال قبل

خدایا کی میشه تو این کشور تصمیم گیر آگاه و دانا باشه. آخه چرا اینقدر این ملت باید چوب مسوولان بی سواد و نا لایق رو بخوره.اصلا کی هستند اینا.

مهم نیست
مهم نیست
۵ سال قبل

به نظر من باید مجازات ماینینگ اعدام باشد...دمتون گرم....برق مملکتو مفت میچاپونن

مهران معینی
مهران معینی
۳ سال قبل

میدونی دوست من ، مشکل جامعه وجود انسان هایی مثل توئه!

شهروند
شهروند
۴ سال قبل

تو چقدر بی فکری

وحید عباسی
وحید عباسی
۴ سال قبل

بله درسته مفسد اقتصادین باید اعدام بشن. برادر من شما د رعصر حجر موندین .برو خودتو درست کن