سعید خوشبخت: سرکوب ماینینگ مثل پخش کردن غده سرطانی است!

سعید خوشبخت: سرکوب ماینینگ مثل پخش کردن غده سرطانی است!

سعید خوشبخت، کارشناس و فعال بلاک چین ایران می‌گوید که سرکوب کردن ماینینگ مانند پخش کردن یک غده سرطانی در بدن برای کشور خطرناک است.

این کارشناس در گفتگو با ارزدیجیتال و خطاب به مسئولین گفت:

حتی اگر ماینینگ را سرطان می‌دانید،‌ نگذارید این غده پخش شود. کاری کنیم که فعالیت‌ها قابل شناسایی و دارای شفافیت باشد.

او در ادامه می‌گوید:

حتی با ممنوع شدن ماینینگ، این فعالیت به نظرم تعطیل نخواهد شد و فقط شاید کم شود. با سرکوب ماینینگ طبیعتا استخراج از حالت کسب و کار مردمی خارج می‌شود و به نظرم اتفاقات خوبی رخ نخواهد داد.

اولین مشکل سرکوب شدن ماینینگ، افزایش شدید انشعابات غیرمجاز برای استفاده از برق رایگان خواهد بود. قاچاقیان هم دست بردار واردات دستگاه نخواهند بود و چند صد میلیارد تومان پولی که می‌شد از واردات قانونی دستگاه وارد خزانه کرد، از همین طریق از دست می‌رود.

همچنین شاهد تعداد زیادی شکایت و پرونده خواهیم بود. با عدم قانون‌گذاری صحیح ماینینگ، حقوقی که از مصرف‌کنندگان زیر پا گذاشته می‌شود را نمی‌توان تصور کرد. با خاکستری ماندن فضا، دلال‌های بازار، دستگاه‌های استوک و بی‌مصرف خود را با قیمت‌های بالا و بدون هیچ‌گونه نظارتی به افراد تازه‌کار و ماینرهای خانگی می‌فروشند.

روندی که اکنون در پیش گرفته شده است به این ختم می‌شود که ماینرهای کوچک، پنهانی چند دستگاه ماینر قاچاق بخرند و با هر ترفندی که شده به صورت غیرقانونی دستگاهای خودشان را فعال کنند. به تعداد بالای افرادی فکر کنید که ممکن است این کار را بکنند. فکر کنید ۴ میلیون نفر، هر کدام دو یا سه دستگاه ماینر بخرند. همین مقدار هم کولر و فن برای خنک کردن دستگاه‌های اضافه خواهد شد.

با این روند دیگر ماینینگ در یک یا چند جای خاص متمرکز نخواهد بود. مصرف تمام کشور بالا می‌رود. آن زمان شناسایی دستگاه‌ها و واحدهایی که ماین می‌کنند به هیچ عنوان ساده نخواهد بود. دیگر نمی توانیم روی فلان نقطه دست بگذاریم و مثلا یک مگاوات از برقش کم کنیم.

سرکوب ماینینگ مثل این است که ماینینگ سرطان باشد و از قصد بخواهیم آن را در تمام بدن پخش کنیم. قطعا اگر بتوان فضای ماینینگ را مجوز دار و تحت کنترل کرد، حتی اگر غده سرطانی هم باشد قابل درمان‌تر خواهد بود تا اینکه خودمان باعث پخش شدنش شویم.

 

مطالعه کامل مقاله بررسی جامع استخراج ارزهای دیجیتال در ایران: پرونده ویژه: گسترش استخراج ارز دیجیتال در ایران؛ تهدید یا فرصت؟

guest

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط غیرمجاز است.

دیدگاه‌هایی که از قوانین فوق تخطی کرده باشند، تأیید نمی‌شوند و حساب کاربران خاطی ممکن است مسدود شود.

در صورت وقوع کلاهبرداری یا فریب، ارزدیجیتال این حق را دارد که از مراجع قضایی پیگیری کند یا با این نهادها همکاری داشته باشد.

8 دیدگاه
مهران معینی
مهران معینی
2 سال پیش

آفرین ، مثل اینکه مغز این دوستمون کار میکنه مقداری

رضا
رضا
3 سال پیش

یه سوال اگه بابرق خونگی یه دونه داشته باشم،، از روی قبض برق لومیره؟

اسداله پوشی
اسداله پوشی
3 سال پیش

سلام، بفرمائید چرا از ۹۸/۰۵/۰۳ تا امروز جمعه ۹۸/۰۵/۱۸ انتقال سود به خریداران اتریوم (usD) رو کیف پول قطع شده، ؟

عباس
عباس
3 سال پیش

خدایا کی میشه تو این کشور تصمیم گیر آگاه و دانا باشه. آخه چرا اینقدر این ملت باید چوب مسوولان بی سواد و نا لایق رو بخوره.اصلا کی هستند اینا.

مهم نیست
مهم نیست
3 سال پیش

به نظر من باید مجازات ماینینگ اعدام باشد…دمتون گرم….برق مملکتو مفت میچاپونن

وحید عباسی
وحید عباسی
3 سال پیش

بله درسته مفسد اقتصادین باید اعدام بشن. برادر من شما د رعصر حجر موندین .برو خودتو درست کن

شهروند
شهروند
3 سال پیش

تو چقدر بی فکری

مهران معینی
مهران معینی
2 سال پیش

میدونی دوست من ، مشکل جامعه وجود انسان هایی مثل توئه!

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.