انتخابات آینده روسیه با بلاک چین برگزار می‌شود اما کاملاً متمرکز!

انتخابات آینده روسیه با بلاک چین برگزار می‌شود اما کاملاً متمرکز!

تا چند روز دیگر، امکان شرکت در انتخابات به‌صورت آنلاین و با استفاده از یک سیستم مبتنی بر بلاک چین برای مردم روسیه فراهم خواهد بود. بااین‌حال، برخلاف ذات غیرمتمرکز بلاک چین، اعتبارسنج‌ها (نودها) را دولت انتخاب می‌کند.

به گزارش کوین دسک، روس‌تلکام (Rostelecom)، غول مخابرات روسیه، سرانجام جزئیاتی در خصوص سیستم رأی‌گیری مبتنی بر بلاک چین خود منتشر کرد که قرار است برای انتخابات دومای روسیه در ماه سپتامبر (شهریور) به کار گرفته شود.

در ماه آینده، دو رویداد آزمایشی رأی‌گیری مبتنی بر بلاک چین در دو منطقه مختلف روسیه انجام خواهند شد. یکی از این دو رویداد را روس‌تلکام و دیگری را مرکز فناوری اطلاعات، شعبه‌ای از شهرداری مسکو، که انتخابات آزمایشی قبلی را هم اداره می‌کرد، برگزار خواهند کرد.

روز ۱۳ سپتامبر (۲۳ شهریور)، از پلتفرم روس‌تلکام برای رأی‌گیری از راه دور در دو استانِ کورسک و یاروسلاول روسیه استفاده خواهد شد. این انتخابات به‌منظور تعیین نماینده برای کرسی‌های خالی پارلمان ملی روسیه، دومای دولتی، انجام خواهد شد.

این سیستم رأی‌گیری بر مبنای نسخه بلاک چین شرکت خصوصی وِیوز (Waves) ایجاد شده است. در بیانیه مطبوعاتی شرکت‌های روس‌تلکام و ویوز که روز چهارشنبه (۲۹ مرداد) منتشر شد، آمده است:

تمام شهروندانِ مجاز به شرکت در انتخابات، از جمله ناظران مستقل، با استفاده از این سیستم می‌توانند بر روند انتخابات نظارت داشته باشند.  

بااین‌حال، طبق اعلام ناتالیا باکرونکو (Natalia Bakrenko)، سخنگوی مطبوعاتی شرکت روس‌تلکام، نودهای این بلاک چین منحصراً روی سِرورهای روس‌تلکام قرار خواهند گرفت و بنا به‌ دلایل امنیتی ناظران مستقل نمی‌توانند نودهای خود را اجرا کنند.

البته، ساشا ایوانوف (Sasha Ivanov)، مدیرعامل شرکت ویوز، خاطرنشان کرد ناظران می‌توانند شاهد تمامی اتفاقات باشند. او توضیح داد:

تمام اطلاعات مربوط به بلاک چین رأی‌گیری این شرکت روی پورتال ویژه‌ای منتشر خواهد شد و در دسترس عموم افراد قرار خواهد گرفت. ابزارهای رمزنگاری تضمین می‌کنند که هیچ خدشه‌ای به داده‌ها وارد نشود.

ایوانوف همچنین اظهار داشت با وجود مشکلاتی که در رأی‌گیری بلاک چینی پیشین در روسیه اتفاق افتاد، این رویداد برای شرکت ویوز هنوز تعامل کاری خوبی محسوب می‌شود. ایوانوف افزود:

رأی‌گیری همیشه یکی از در دسترس‌ترین ثمره‌های استفاده از فناوری بلاک چین به شمار می‌رود. مشارکت در راه‌اندازی یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های مبتنی بر بلاک چین که کاربردی فراتر از مسائل مالی دارد، برای ما بسیار حائز اهمیت است.

در ماه ژوییه (تیرماه)، پس از اینکه فناوری بلاک چین در رأی‌گیری مربوط به اصلاحات برخی قوانین بحث‌برانگیز قانون‌ اساسی به کار گرفته شد، روس‌تلکام از گسترش بیشتر رأی‌گیری آزمایشی مبتنی بر بلاک چین خبر داد.

البته، این فرایند با چالش‌هایی مواجه شد. بر اساس گزارش برخی روزنامه‌نگاران در روسیه، به‌علت رعایت‌نکردن نکات امنیتی در مرکز خدمات، راه نفوذی برای رمزگشایی از آرای مردم پیدا شده بود که می‌توانست شماره شناسایی افراد را بازیابی کند. پس از اتمام رأی‌گیری، مجرمین سایبری در دارک وب اطلاعات شخصی رأی‌دهندگان را در معرض فروش گذاشتند؛ گرچه مقامات رسمی صحت این داده‌ها را انکار کردند.

طبق گزارش‌ها، این سیستم با همکاری شرکت امنیت سایبری کسپراسکای لب (Kaspersky Lab) که شرکتی برجسته در عرضه آنتی ویروس است و همچنین بر اساس بلاک چین متن‌باز اکسونوم (Exonum) از شرکت بیتفیوری (Bitfury) بنا شده بود اما کسپراسکای لب این همکاری را تأیید نکرده است.

اولین رأی‌گیری آزمایشی مبتنی بر بلاک چین در روسیه در پاییز ۲۰۱۹ و برای انتخابات محلی در مسکو برگزار شد. شهروندان می‌توانستند به‌صورت الکترونیکی و با استفاده از سیستمی مبتنی بر اتریوم رأی بدهند. این رویداد به‌علت ضعف در امنیت مورد انتقاد قرار گرفت.

رأی‌گیری با استفاده از بلاک چین تحت نظارت مرکز فناوری اطلاعات (DIT) شهر مسکو صورت گرفت.اکنون، دو رویداد آزمایشی موازی نیز برگزار خواهند شد که یکی زیرنظر مرکز فناوری اطلاعات شهر مسکو و دیگری تحت نظارت شرکت روس‌تلکام خواهند بود.

سخنگوی مطبوعاتی مرکز فناوری اطلاعات مسکو اعلام کرد این مرکز به کار روی پروژه‌های رأی‌گیری بلاک چینی ادامه خواهد داد. او همچنین افزود در ماه نوامبر (آبان ۹۹)، به‌کارگیری سیستمی مبتنی بر بلاک چین برای انتخابات شهرداری در دو منطقه شهر مسکو در دستور کار این مرکز قرار دارد.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

0 دیدگاه