رونمایی از «بازار باز» توسط روحانی تا ساعاتی دیگر؛ بازار باز بانکی چیست؟

رونمایی از «بازار باز» توسط روحانی تا ساعاتی دیگر؛ بازار باز بانکی چیست؟

تا ساعاتی دیگر در امروز، پنجشنبه ۲۶ دی ماه سامانه معاملاتی بازار باز بانکی توسط رئیس جمهور رونمایی خواهد شد. اما عملیات بازار باز بانکی چیست و قرار است چه اتفاقات جدیدی رخ دهد؟

به گزارش ارزدیجیتال و به نقل از تجارت‌ نیوز، تا ساعاتی دیگر در امروز، پنجشنبه ۲۶ دی ماه سامانه معاملاتی بازار باز بانکی توسط رئیس جمهور رونمایی خواهد شد. اما عملیات بازار باز بانکی چیست و قرار است چه اتفاقات جدیدی رخ دهد؟

در پنجاه و نهمین مجمع عمومی سالانه بانک مرکزی در روز ۲۶ دی ماه، سیاست‌گذاری پولی با اجرایی شدن بازار باز، وارد مسیر جدیدی خواهد شد. تحت عملیات بازار باز، نرخ بهره بین بانکی و حجم نقدینگی با بازیگری جدید بانک مرکزی مدیریت می‌شود. علاوه بر این، امروز پس از بیش از پنج ماه تاخیر، مجمع عمومی سالانه بانک مرکزی نیز برگزار می‌شود تا ترازنامه این بانک مورد بررسی و تصویب قرار گیرد.

اخیرا در راستای اجرای چارچوب جدید سیاست‌گذاری پولی با هدف مدیریت نرخ سود در بازار بین بانکی و نهایتا کنترل نقدینگی و مهار تورم و فراهم کردن بستر لازم برای سیاست پولی مبتنی بر هدف‌گذاری تورم دستورالعمل انجام عملیات بازار باز و اعطای اعتبار در قبال اخذ وثیقه از سوی شورای پول و اعتبار تصویب شد.

استفاده از «عملیات بازار باز» و همچنین برقراری دامنه نرخ سود (کریدور نرخ سود) از جمله مهمترین مؤلفه‌های چارچوب جدید سیاست‌گذاری پولی محسوب می‌شوند. ابزارهای عملیاتی پیش‌بینی شده جهت جذب یا تزریق نقدینگی به بازار بین بانکی با هدف پی‌گیری موضع سیاست پولی بانک مرکزی در چارچوب جدید سیاستگذاری پولی، شامل خرید و فروش قطعی اوراق بهادار دولتی، توافق بازخرید منطبق با شریعت بر مبنای دارایی پایه اوراق بهادار دولتی و ارز، اعطای اعتبار در قبال وثیقه (اوراق بهادار دولتی، طلا و ارز) و همچنین سپرده‌پذیری بانک مرکزی از بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی (منطبق با شریعت) است.

دنیای اقتصاد هم در این مورد توضیح داده است: امروز در حضور رئیس‌جمهور، سامانه معاملاتی عملیات بازار به‌طور رسمی رونمایی خواهد شد تا از این پس، مدیریت نرخ سود در بازار بین بانکی و کنترل نقدینگی، در ایران نیز به شیوه‌ای مدرن پیگیری و از حالت سنتی خارج شود. بانک مرکزی با اجرای این عملیات به دنبال آن است که سیاست‌گذاری پولی را وارد ریل جدیدی کند و با هدف مدیریت سود در بازار بین بانکی، کنترل نقدینگی را به‌دست گیرد. بانک مرکزی با انجام این عملیات و حضور در بازار بدهی و اوراق دولتی، با خرید و فروش اوراق کریدور نرخ بهره را رهبری خواهد کرد. در این بازار بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی نیز وثیقه‌دار می‌شود و در هنگام نبود نقدینگی، بانک مرکزی با خرید اوراق، پول به بازار تزریق و از افزایش نرخ بهره جلوگیری می‌کند. هنگامی هم که نرخ بهره از کف مورد نظر سیاست‌گذار در حال پایین رفتن باشد، بانک مرکزی با فروش اوراق و جمع‌آوری پول، از ارزان شدن پول و افت نرخ بهره ممانعت به‌عمل می‌آورد.

در مجموع به گفته رییس کل بانک مرکزی، این نهاد، با اجرای این عملیات تورم را مهار می‌کند و یکی از ابزارهای سیاست‌گذاری پولی است.

آن طور که اعلام شده، برنامه عملیات بازار باز اضافه برداشت بانک‌ها را از بانک مرکزی که منشأ خلق پول بی‌ضابطه بانک‌ها، پایین نیامدن نرخ سود بانکی، رشد نقدینگی و در نتیجه تورم است، هدف قرار می‌دهد. تاکنون، یکی از راه‌های تامین کسری منابع بانک‌ها، اضافه برداشت از بانک مرکزی بوده است که به طور خودکار انجام شده و نتیجه آن در صورت‌های مالی بانک‌ها و بانک مرکزی منعکس می‌شد. بر این اساس، نرخ سود اضافه برداشت بانک‌ها (به عنوان جریمه)، بسیار بالاتر از نرخ سود بانکی بود.

با این حال کارشناسانی چون پویا ناظران هشدار داده‌اند که این راهکار بانک مرکزی ممکن است منجر به تورم شود و در این مورد توصیه‌هایی به بانک مرکزی مطرح شده است.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

4 دیدگاه
MiM
MiM
۴ سال قبل

احتمال [ حتما ایجاد تورم ] خیلی بیشتر از احتمال [ممکن است منجر به تورم شود ] هست !
این همه طرح و قانونی که به سرعت در انتهای سال مطرح و تصویب میشن خیلی ترسناک هستن، سال جدید سال مالی خوبی نمیشه بدون درایت و کارشناسی اساسی ..
به قول کارشناس بانک مرکزی: ما اول طرح رو اجرا می‌کنیم و بعد به عواقب و راهکارها و نواقص اون فکر میکنیم !!!

فریدون
فریدون
۴ سال قبل

لطفا بیشترتوضیح بدین.

ممد
ممد
۴ سال قبل

۱. یه جوری بنویسید( البته دولت هم باید یه جوری اعلام کنه ) که مردم هم بفهمن این چیه و چیکار میکنه
۲. به زبان ساده مردم دنبال اینن که بفهمن آیا بازار باز پولی به معنای نرخ بهره و سود بانکی شناور در بین بانک ها با بانک مرکزی هست یا نه؟ در واقع اگر پاسخ مثبت باشه معنیش اینه که نرخ بهره یا سود بین بانکی دقیقی مشخص نمیشه و عرضه و تقاضای پول این نرخ ها رو مشخص میکنه. در این صورت اگر یک سری اصلاحات اساسی انجام نشده باشه گاهی میتونه منجر به تورم شدید بشه و گاهی میتونه منجر به رکود شدید اقتصادی بشه. اما اگر اصلاحات مرتبط انجام شده باشه قطعا این اقدام رفتن به سمت استانداردهای جهانی رو تسهیل میکنه.
متاسفانه در نوشته فوق تخصصی شما چنین اطلاعاتی مفقوده پس من فکر نمیکنم نوشته شما به خاطر جملات و کلمات ثقیل اونقدر که به نظر میرسه تخصصی باشه.
۳. یکی از اصلاحات اساسی که باید قبل از این اقدام انجام بگیره، پذیرش و اجرای « بازل۳ » توسط بانک مرکزی هست. یکی از دستاوردهای پذیرش بازل ۳ اینه که بانک ها تا میزان معینی به اندازه چند برابر اعتبارشون میتونن وام یا نقدینگی ایجاد کنند و بنابراین نمیتونن بیش از حد پول بی پشتوانه خلق کنند. این اقدام به خودی خود تورم و رکود رو کنترل خواهد کرد. البته بازل ۳ بسیار گسترده هست و مزایای زیادی داره.
۴. اگر نرخ بهره و سود بانکی شامل سود بین بانکی به صورت شناور نیست در این صورت میزان دقیق نرخ بهره توسط بانک مرکزی تعیین میشه و این سیاست گذاری پولی اصلی هست. در این صورت بانک مرکزی در هنگام تورم با انتشار اوراق بهادار دولتی نقدینگی رو جمع میکنه و نرخ تورم رو به سیاست گذاری پولی نزدیک میکنه و وقتی که رکود هست بانک مرکزی با خرید اوراق بهادار دولتی اون ها رو جمع آوری میکنه و نقدینگی بیشتری به بازار تزریق میکنه. این اقدام اگر با اصلاحات اساسی و سیاست گذاری صحیح پولی انجام نشه هیچ فایده ای نخواهد داشت. چرا که گاهی اوقات خرید اوراق بهادار دولتی باعث رشد افسارگسیخته نقدینگی شده و در پی آن یک تورم شدید ایجاد می شود.
۵. با توجه به مورد ۴ اگر بانک مرکزی مثل الان نرخ بهره منفی به عنوان سیاست گذاری اصلی پولیش باشه، آش همان آش و کاسه همان کاسه است و چه بسا هم تورم و هم رکود بدتر هم خواهد شد.
بانک مرکزی باید به مرور با کمتر کردن نرخ تورم، نرخ بهره رو از این میزان خیلی پایین به میزان بالاتری برسونه تا تورم به کلی مهار بشه. در واقع باید یک نرخ بهره مثبت مناسب تعیین کنه و بازار رو به سمت اون حرکت بده. با وجود نرخ بهره منفی بازار باز پولی یک فاجعه خواهد بود.
۶. موارد زیاد دیگه ای هم هست که در این مقال نمیگنجه...

سعید قدرتی
سعید قدرتی
۴ سال قبل

با توجه به جریانات قبلی و فعلی همه میدونیم ......