مدیر عامل ریپل: ارز JPMorgan خصوصیات مهم ارز دیجیتال را ندارد

مدیر عامل ریپل: ارز JPMorgan خصوصیات مهم ارز دیجیتال را ندارد

مدیرعامل ریپل، بِرَد گارلینگوس (Brad Garlinghouse)، در تاریخ ۱۴ ام فوریه (۲۵ بهمن) در توییتر خود نوشت که دارایی دیجیتال غول بانکداری آمریکا، جی‌پی مورگان (JPMorgan) که به‌تازگی خبر آن منتشر شده است، ویژگی‌های مهم ارز دیجیتال را ندارد.

بنا بر گزارش‌های منتشرشده، جی‌پی مورگان چیس روز گذشته از کوین مبتنی بر بلاک چین خود به نام JPM Coin رونمایی کرد و ادعا کرد که در ابتدا قرار است که از این ارز به‌منظور افزایش کارایی پرداخت‌ها در برخی از عملیات استفاده شود.

در پی این اعلامیه گارلینگوس در توییتر خود نوشت:

همان‌گونه که پیش‌بینی شده بود، بانک‌ها در حال روی آوردن به‌سوی ارزهای دیجیتال هستند. اما پروژه‌ی JPM فاقد ویژگی‌های مهم است. امروزه ارائه‌ی یک شبکه‌ی محدود، همانند راه‌اندازی اِی‌اواِل (AOL) دو سال بعد از عرضه اولیه‌ی سهام نِت‌اِسکِیپ (Netscape) است و سکه‌های بانکی همچنان جوابگو نیستند.

وی این نظریاتش را به مقاله‌ی اخیر خود با موضوع «بررسی و ارزشیابی سکه‌های دیجیتالی اختصاصی صادره از بانک» مرتبط ساخت و از لفظ سکه‌های بانکی استفاده کرد.

در متون قبلی خود، گارلینگوس استدلال کرد که پروژه‌هایی مانند این گمراه شده‌اند و به ناگزیر حداکثر به ارزهایی تبدیل خواهند شد که حتی به نسبت ارزهای کنونی، یکپارچگی کمتری دارند. او همچنین اظهار داشت:

اگر بانک‌های گروه‌های مختلف دارایی‌های دیجیتال مایل به معامله با یکدیگر هستند، باید برای دارایی‌های دیجیتال منحصربه‌فردشان بازار گردانی کنند و یا با دارایی‌های دیجیتال و ارزهای فیات رایج خودشان به معامله بپردازند. چه اوضاع درهمی!

همان گونه که در خبرها نیز گفته شد، جی‌پی مورگان اعلام کرد که تمرکز اولیه‌ی ارز JPM همانند برنامه‌های آینده‌ی ریپل، روی پرداخت‌های بین‌المللی شرکت‌های بزرگ است و هدف آن کمک به تسریع پرداخت‌هایی است که در حال حاضر با استفاده از گزینه‌های موجود مانند سوئیفت (SWIFT) به یک روز و یا بیشتر زمان نیاز دارد.

مدیر عامل ریپل: ارز JPMorgan خصوصیات مهم ارز دیجیتال را ندارد

در حقیقت، گارلینگوس اخیراً به آرزوهای بلندپروازانه‌ی ریپل اشاره کرد که قصد دارند جای شبکه‌ی بین‌بانکی جهانی سوئیفت (SWIFT) را بگیرند و چنین اظهار داشت:

در حقیقت، کاری که ما هرروز مشغول آن هستیم این است که بتوانیم جای سوئیفت را بگیریم.

سایت خبری بلومبرگ، در مقاله‌ای، چهره‌های صنعتی مختلفی را که معتقدند JMP Coin به دلیل آن که به قلمروی ریپل در پرداخت‌های برون‌مرزی و بازار حواله‌های ارزی بانک‌ها و نهادها دست‌درازی کرده است، خودش را در معرض خطر تهدید مستقیم قرار داده است.

یکی از کارشناسان صنعت به این موضوع اشاره داشت که پروژه‌ی JPM بیشتر تکاملی است تا انقلابی. این پروژه از فناوری بلاک چین بدون نیاز به اجازه و خصوصی به نام کواُرِم (Quorum) استفاده می‌کند که بیشتر شبیه به گوگل شیت است تا بیت کوین.

واضح است که این پروژه مستقیماً با آزمایشگاه‌های شرکت ریپل و ارز دیجیتال متمرکز آن، ریپل (XRP) به رقابت می‌پردازد.

در آخر، برخلاف ریپل، جی‌پی مورگان چیس دارایی خود را به‌صورت یک ارز دیجیتال باثبات با نرخ معامله‌ی ثابت با دلار طراحی کرده است. یکی از منتقدان معتقد است که چنین طراحی سبب افزایش جذابیت این ارز برای نهادهای مالی که امکان دارد برای توافقات و پرداخت‌ها از واحد مبادله‌ی ناپایدار دوری کنند، خواهد شد.

همان‌طور که گارلینگوس نیز اشاره کرد، این حرکت جی‌پی مورگان چیس نشان‌دهنده‌ی تغییر عقیده این بانک است زیرا جیمی دایمن، مدیرعامل اجرایی بانک جی‌پی مورگان، آشکارا بیت کوین را یک کلاه‌برداری خواند و این حرکت او رسوایی به بار آورد. اما وی، سال گذشته شخصاً در تالار گفتگوی جهانی اقتصاد، این گفته‌ی خود را پس گرفت.

منبع: cointelegraph
ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه