موضع بایدن و ترامپ درباره بیت کوین چیست؟

موضع بایدن و ترامپ درباره بیت کوین چیست؟


در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ آمریکا، سیاست‌های جو بایدن در قبال صنعت ارزهای دیجیتال، وی را در مخالفت کامل با این حوزه قرار داده است. این در حالی است که رقیب احتمالی او، دونالد ترامپ، ژست کاملاً متفاوتی در پیش گرفته و از ارزهای دیجیتال حمایت می‌کند.

در چهار سال گذشته، بایدن تمایل چندانی به حمایت از ارزهای دیجیتال نشان نداده است. وتوی اخیر وی بر لایحه‌ای که به نهادهای مالی معتبر اجازه نگهداری ارزهای دیجیتال را می‌داد، آخرین نمونه این مخالفت‌ها بود. در این گزارش، به بررسی جزئیات موضع بایدن و ترامپ درباره بیت کوین و ارزهای دیجیتال می‌پردازیم.

بایدن، مخالف بزرگ بیت کوین

طبق بررسی بیت کوین مگزین (Bitcoin Magazine)، نگاهی به اقدامات دولت بایدن نشان می‌دهد که وی با صنعت بیت کوین در تضاد کامل قرار دارد. از وتوی لایحه نگهداری بیت کوین توسط نهادهای مالی معتبر گرفته تا انتشار گزارشی که بیت کوین را نکوهش و به جای آن ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) را توصیه می‌کند، همه نشان‌دهنده این مخالفت است.

دستور باید برای قانون گذاری حوزه ارز دیجیتال

حتی دادستانی آمریکا تحت امر بایدن اخیراً مؤسسان کیف پول بیت‌ کوین محبوب، سامورایی والت (Samourai Wallet)، را به اتهام پولشویی دستگیر کرده است. اقدامی که ادوارد اسنودن، گزارشگر افشاگر معروف، آن را نقض آشکار قانون خوانده است.

توییت ادوارد اسنودن درباره دستگیری سازندگان سامورایی ولت

علاوه بر خود بایدن، اکثر چهره‌های دموکرات نیز همین رویکرد را در پیش گرفته‌اند. الیزابت وارن، سناتور دموکرات، از منتقدان جدی ارزهای دیجیتال است که ادعا می‌کند «ارتشی ضدارز دیجیتال» تشکیل داده است.

ترامپ در موضع متفاوت؛ حامی صنعت بیت کوین

در سوی مقابل اما، دونالد ترامپ، رقیب احتمالی بایدن در انتخابات ۲۰۲۴، حامی صنعت بیت کوین است. او اخیراً اعلام کرده کمپین انتخاباتی‌اش دریافت بیت کوین را از طریق شبکه لایتنینگ (Lightning Network) پشتیبانی خواهد کرد.

ترامپ گفته است که اگر رئیس‌جمهور شود «آینده ارزهای دیجیتال و بیت‌ کوین را در ایالات متحده رقم خواهد زد» و از حق ۵۰ میلیون نفر برای مالکیت شخصی ارزهای دیجیتال حمایت می‌کند.

مخاطبان حوزه ارزهای دیجیتال، جمعیتی بزرگ و فزاینده را در آمریکا تشکیل می‌دهند و سیاست‌گذاری‌ها در این حوزه می‌تواند بر انتخابات ریاست‌جمهوری تأثیرگذار باشد. در چنین شرایطی، رویکردهای متفاوت بایدن و ترامپ، این حوزه را به یک موضوع کلیدی در انتخابات آینده بدل کرده است.

موضع بایدن و ترامپ درباره بیت کوین چیست؟

بنابراین، در حالی که ترامپ از صنعت ارزهای دیجیتال استقبال می‌کند، بایدن و دموکرات‌ها وضعیت دیگری دارند. آن‌ها به جای ارزهای غیرمتمرکز مانند بیت کوین، ترجیح می‌دهند کنترل مالی متمرکز را با استفاده از ارز دیجیتال بانک مرکزی در دست داشته باشند. این تفاوت ریشه‌ای در دیدگاه دو جناح سیاسی نسبت به ارزهای دیجیتال است که بر رویکرد آن‌ها تأثیر گذاشته است.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه